توقع مردم، حضور تيم ملي در نيمه نهايي است
گفت‌و‌‌گوی جیم قبل از شروع جام جهانی فوتسال با حسین شمس سرمربی پیشین تیم ملی که امروز منتقد شماره یک است

توقع مردم، حضور تيم ملي در نيمه نهايي است

نویسنده : مجيد حسين زاده

از امروز جام‌جهانی فوتسال 2012 در تایلند شروع می‌شود و چشم‌های میلیون‌ها ایرانی به قاب جادویی خیره خواهد شد تا شاهد درخشش پولاد مردان ایرانی در این عرصه بین‌المللی باشند. هنوز خاطره 4 سال پیش که با کسب نتایج شگفت‌انگیز، توانستیم قهرمان و نایب‌قهرمان جهان را متوقف کنیم از ذهن فوتسال‌دوستان ایرانی پاک نشده است. به خصوص بازی با تیم ‌ملی ایتالیا در دور دوم، که تا یک دقیقه قبل از پایان بازی با نتیجه 5 بر 4 از نایب قهرمان جهان پیش بودیم و با تساوی در این بازی، تلخ‌ترین تساوی تیم ملی فوتسال کشورمان رقم خورد و از حضور در نیمه‌نهایی باز ماند. به بهانه شروع مسابقات این دوره جام‌جهانی به سراغ مربی ایران در آن دوره رفتیم که با بازگشت از جام‌جهانی، مبدل به یکی از چهره‌های خاطره‌انگیز ورزش ایران شد. او آن‌قدر تعصب و غیرت به خرج داد تا حالا هرکس او را می‌بیند به یاد روز حماسه‌ای بیفتد که سرمربی از شدت هیجان در رهبری تیمش، پشت پایش گرفت و مقابل دوربین‌های زنده تلویزیونی به زمین خورد.

 


دوست دارید گفت‌وگو را از کجا شروع کنیم!؟

 نمی‌دانم! فکر کنم از زمانی که وارد دنیای فوتسال شدم، شروع خوبی باشد...

 خب. بفرمایید...

 من مربی تیم چمنی فجر سپاه بودم. شب‌های ماه مبارک، در مسابقات باشگاه‌های تهران شرکت می‌کردم و 3 بار با این تیم قهرمان تهران شدم. در آن موقع بازیکنانی مثل علی کریمی، رضا رضایی‌کمال، بابک معصومی و اصغر قهرمانی در کنار من بودند که از فوتبال به فوتسال آمده بودند و باعث شدند تا من تیم موفقی داشته باشم و بتوانم همان سال قهرمان ایران شوم.

 از چه زمانی سرمربی تیم‌ملی ایران شدید؟

 زمانی‌که صفایی‌فراهانی رییس فدراسیون بود.

 شنیده بودیم این اواخر با یکی از تیم‌های لیگ‌برتری به عنوان مشاور همکاری می‌کردید. در این زمینه توضیح می‌دهید؟

 بله، چند وقتی است به عنوان مشاور فنی با بروبچه‌های دبیری تبریز همکاری می‌کنم. 

 و این مشاوره‌ها فکر می‌کنم فقط به دبیری ختم نمی‌شود...

 درست است. به هر حال دوستان به ما لطف دارند. 

 داستان تیم ملی سوئد هم به همین ماجرای مشاوره بر می‌گشت؟

 من چند وقتی است که به عنوان مشاور با فوتسال سوئد هم همکاری‌هایی دارم. 4 روز در ماه را به سوئد می‌روم که 2 روز با مربی‌های سوئدی و 2 روز هم با تیم‌ملی سوئد کار می‌کنم. 

 فکر می‌کنم این اتفاق مبارکی برای فوتسال ایران است که در عرصه مربی‌گری لژیونر داشته باشد...

 اصلا من فکر می‌کنم این یک اتفاق مثبت است که یک آسیایی برای مربی‌گری قدم در اروپا گذاشته و امیدوارم که همان‌طور که پای من به اروپا باز شده است، سایر مربیان ایرانی هم راهی اروپا شوند. 

 در چند سال اخیر و مخصوصا در مسابقات آسیایی سال گذشته، نتایج تیم فوتسال کشورمان در سراشیبی محسوسی افتاده است، به نظر شما سرعت رشد بقیه تیم‌های آسیایی خیلی زیاد بوده یا تیم ما هیچ پیشرفتی نکرده است؟

 من از همین‌جا اعلام می‌کنم که تیم ما هنوز جزو 3 تیم اول دنیا است و هیچ تیمی در آسیا با ما قابل مقایسه نیست اما استفاده نکردن از نیروهای توانمند و بومی باعث شد که ما در مسابقات آسیایی دبی موفق نشویم و این را نمی‌توانیم تقصیر هیچ فردی بیندازیم یا به قدرت تیم‌ها ربط دهیم. ما خودمان با دست خودمان تیم‌مان را ضعیف کردیم.

 به نظر شما صانعی می‌تواند برای ایران در جام‌جهانی آبروداری کند؟

 علی صانعی مربی جوان، جویای نام وشایسته‌ای است و می‌تواند کارهای خوبی انجام دهد به شرطی که آقایان اجازه دهند.

 مگر نمی‌گذارند؟ منظورتان این است که دخالت‌هایی صورت می‌گیرد؟

 هر فردی فهرست تیم‌ملی را که نگاه کند، می‌فهمد که دخالت‌هایی شده است. به عنوان مثال، جواد اصغری‌مقدم می‌توانست در این فهرست باشد یا مجتبی نصیرنیا حق مسلمش بود که الان در تیم‌ملی باشد ولی نیست و به جای آن‌ها بازیکنانی را به تیم تحمیل کردند.

 از این بحث که بگذریم؛ حضور مربی خارجی در تیم‌ملی فوتسال کشورمان در این برهه را چه‌قدر موثر می‌دانید؟ 

 الان در رشته‌هایی مثل کشتی فرنگی، اگر شما برای مربی، به جای بنا یک مربی خارجی بیاورید همه به شما خواهند خندید! در کشور ما فوتسال مانند کشتی فرنگی است. تیمی که چهارم دنیاست، البته الان با همت و کوشش(!) آقایان به هفتم تنزل پیدا کرده است، ولی تا زمانی که من بودم تیم‌مان چهارم جهان بود و قهرمان بلامنازع آسیا، این تیم نه تنها هیچ احتیاجی به مربی خارجی ندارد که می‌تواند مربی هم صادر کند. همان‌طوری که من الان خودم به عنوان مشاور تیم‌ملی سوئد ماهی 4روز به سوئد می‌روم و وقتی می‌بینیم که یک مربی از ایران به اروپا می‌رود، باید بفهمیم که نیازی به مربی خارجی نیست، ولی چون آقایان می‌خواهند مشکلات خودشان را کش بدهند معمولا یک مربی خارجی می‌آورند که اگر بعدا تیم نتیجه نگرفت، بگویند ما مربی خارجی هم آوردیم، ولی موفق نشدیم.

 «خسوس کاندلاس رودریگو» مربی اسپانیایی که به تازگی به تیم اضافه شده است، مدت‌هاست در تیمی مربی‌گری نکرده است، نظر شما درباره این مربی چیست؟

 «کاندلاس» از سال 2004 در اسپانیا مشغول بوده و از دوستان نزدیک «خاویر لوزانو» است که فوتسال اسپانیا و دنیا را می‌چرخاند. از سال 2008 به بعد در تنها جایی که مربی‌گری کرده، تیمی در جام رمضان کویت در سال 2011 بوده که تیمش در مرحله دوم آن مسابقات حذف شده است و بعد از آن در هیچ تیمی دیگری مربی‌گری نکرده است! 

 اما می‌گویند ایشان پروفسور تاکتیک در فوتسال جهان است.

 به نظر من این یک ادعای کذب است که از سوی بعضی‌ها مطرح شده است. 

 یعنی حضور ایشان کمکی به تیم ملی نمی‌کند؟

 نه که نمی‌کند! ایشان بسیار مربی ضعیفی است و تنها خاصیتش می‌تواند این باشد که تمرکز سرمربی تیم را بر هم بزند! که البته این هم از شاهکارهای آقای ترابیان است! 

 شما چندی پیش، به خاطر مشکلاتی که با ترابیان داشته و دارید، از کمیته فنی فوتسال تیم ملی استعفا دادید، فکر نمی‌کنید این استعفا در این برهه از زمان به تیم‌ملی ضربه بزند؟

 ببینید، وقتی ایشان هر چه دوست دارد، می‌گوید، متکلم الوحده است و خود مختار، چرا باید من در کمیته فوتسال بمانم؟ اصلا چرا کمیته تشکیل دادند!؟ ایشان بدون مشورت با کمیته فوتسال رفته و مربی خارجی آورده است، پس کمیته باید درباره چی نظر بدهد!؟ ما باید درباره صبحانه بازیکنان نظر بدهیم(!). 

 یعنی بدون نظرخواهی از شما، این مربی خارجی به تیم اضافه شده است؟

 بله، اصلا از نظر آقایان کمیته آن‌قدر ارزش ندارد که درباره یک مربی خارجی اظهار نظر بکند. شما می‌دانید که من مدرس فیفا هستم و وقتی می‌بینم که این مربی را می‌آورند و قالب می‌کنند به تیم‌ملی ما، همین آقای کاندلاس که بهش می‌گوند پروفسور تاکتیک در صورتی که 4 سال است تیم ندارد، من نمی‌توانم ساکت بنشینم.

 به همین دلیل از کمیته استعفا دادید؟ 

 بله، به نظر من کمیته باید قبل از این‌که ایشان تصمیماتش را بگیرد نظرش را بگوید، نه وقتی که کار از کار گذشته است.

 بعد از رفتن شما از تیم‌ملی، نام بازیکنانی که به تیم‌ملی دعوت می‌شدند عوض نشد ولی نتایج تیم عوض شد، راز نتیجه گرفتن تیم‌ملی فوتسال کشورمان با حسین شمس چیست؟

 صداقتی که بین من و بچه‌های تیم وجود داشت عامل بسیار مهمی برای موفقیت بود. من هیچ وقت یاد ندارم که من به بچه‌ها یا بچه‌ها به من دروغ گفته باشند.

 نظرتان درباره گروه ایران چیست؟

 همان‌طور که می‌دانید این گروه ضعیف‌ترین گروهی است که در 8 سالی که تیم ایران در مسابقات شرکت کرده است، در مقابل ایران قرار می‌گیرد. پاناما و مراکش که در فوتسال هیچ محلی از اعراب ندارند و باتوجه به این‌که در دور بعد هم احتمالا با گواتمالا و دور بعدی با اوکراین روبه رو خواهیم شد و ما بارها این تیم‌ها را شکست داده‌ایم، توقع مردم این است که ما حتما جزو 4 تیم برتر جهان شویم. 

 و به نظر شما ما چه مقامی در این دوره کسب خواهیم کرد؟

 فکر می‌کنم امسال این ظرفیت در تیم‌ملی کشورمان هست که فینالیست جام‌جهانی شویم.

 

|||||||||||||||

در رشته‌هایی مثل کشتی فرنگی، اگر شما برای مربی، به جای بنا یک مربی خارجی بیاورید همه به شما خواهند خندید! در کشور ما فوتسال مانند کشتی فرنگی است

|||||||||||||||

کاندلاس بسیار مربی ضعیفی است و تنها خاصیتش می‌تواند این باشد که تمرکز سرمربی تیم را بر هم بزند! که البته این هم از شاهکارهای آقای ترابیان است!

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣