صدا و سيما بايد مديران بسيار شجاعي داشته باشد
بررسی کمبود مجری رسانه ملی در گفت‌وگویی صریح با محمود شهریاری

صدا و سيما بايد مديران بسيار شجاعي داشته باشد

نویسنده : مريم ضيغمي

در چند سال اخیر بحث حذف و ممنوع‌التصویر شدن مجریان در صدا و سیما حسابی بالا گرفته و تبدیل به معضلی شده که گریبان مجریان توانمندی هم چون فرزاد حسنی، احسان علیخانی، کاظم احمدزاده، محمد سلوکی و محمود شهریاری را گرفته است؛ به جایی رسیده‌ایم که هر شبکه‌ای را بگیریم فقط یک مجری خاص را می‌بینیم که البته توانمند و محبوب هم هست اما به نظر می‌رسد با ادامه روند فعلی کم‌کم آن‌قدر تکراری شود که از چشم مخاطب حسابی بیفتد. حذف هر کدام از مجریان صدا و سیما ماجرای خاص خودش را دارد، احمدزاده و شهریاری در یک مقطع به خاطر انجام حرکات عجیب وغریب با کت در برنامه زنده! از هم جدا شدند اما کم‌کم آن‌قدر حاشیه‌های‌شان ادامه داشت که ممنوع‌التصویر هم شدند، در مورد محمد سلوکی هم گفته می‌شود از آن‌جایی که خودش فروشگاهی برای عرضه لباس‌های مارک‌دار دارد به خاطر استفاده مکرر از چنین لباس‌هایی که همزمان هم ترویج مصرف‌گرایی بود و هم تبلیغ فروشگاهش حذف شده، ماجرای فرزاد حسنی و رفت و برگشت مکررش به سیما را هم که می‌دانید، به این فهرست اضافه کنید رضا رشیدپور و علیخانی را که دلیل حذف‌شان مثل بقیه چندان روشن نیست و فقط گمانه‌زنی‌هایی درباره آن وجود دارد، اما مشکل وقتی جدی می‌شود که با حذف این مجری‌ها رسانه ملی کم کم با بحران شدید مواجه شده و به غیر از علی ضیاء، مجری‌هایی مثل هومن حاج عبدالهی و... وزن لازم برای جذب مخاطب برخوردار نیستند و امثال نیما کرمی و علی نیکزاد هم آن‌قدر اتوکشیده و باوقار اجرا می‌کنند که بخشی از مخاطب سیما را جذب نمی‌کنند. این‌که خود این مجری‌ها چه‌قدر در حذف شدن‌شان مقصر بودند هم یک بحث است که در حال حاضر مجال پرداختن به آن نیست، اما این‌که هرکدام از طرفین ماجرا چه‌ سهمی در وضع موجود داشتند در اصل این‌که در حال حاضر بحران وجود دارد خللی ایجاد نمی‌کند. خلاصه این بحران بهانه‌ای شد تا با تعداد زیادی از مجریان فعال و ممنوع‌التصویر تماس بگیریم، مجری‌های فعال شاید برای مستحکم‌تر شدن کارشان و حذف‌شده‌ها هم برای بدتر نشدن اوضاع از گفت‌وگو با ما خودداری کردند به جز یک نفر، یعنی محمود شهریاری که به تازگی و پس از گفت‌وگو با امیر جعفری مورد غضب مسئولان سیما قرار گرفت. گفت‌وگوی ما را با مجری همیشه خندان سیما می‌خوانید... 

 

 چرا بحران حذف مجریان همیشه گریبان‌گیر افراد موفق می‌شود؟

 البته شما لطف دارید که عنوان موفق را درباره این گروه به کار می‌برید، به هر حال همیشه برنامه‌هایی که بیننده بیشتری دارند، از بازخورد مثبت و منفی بیشتری دارند. برنامه‌ای که بیننده نداشته باشد، نه بازخورد منفی خواهد داشت نه مثبت. حالا هم از این دست برنامه‌ها هست که اگر بخواهم نام ببرم مطمئن هستم که اسامی هیچ‌کدام از مجریانش را نمی‌دانید چون همین‌طور می‌آیند و برنامه اجرا می‌کنند و می‌روند و برنامه هم هیچ اثر مثبت و منفی در جامعه نمی‌گذارد. اما برنامه‌ای که دیده شود و بین مردم طرفدار داشته باشد، تبدیل به یک برنامه موفق می‌شود و به آن مجریان آن هم حساس‌تر می‌شوند.

 اشاره به برنامه‌های موفقی کردید که مجریان آن‌ها زیر ذره بین هستند. چرا مجریان معروفی مثل شما، رضا رشیدپور، احسان علیخانی، کاظم احمدزاده و فرزاد حسنی این قدر ریزش داشتند؟

 به نظرم باید آسیب‌شناسی در سازمان صدا و سیما انجام شود، فکر می‌کنم صدا و سیما باید مدیران بسیار شجاعی داشته باشد که از یک موضع‌گیری ساده در روزنامه‌ها نهراسند و سریع با مجری خودشان که سرمایه‌های انسانی سازمان هستند، برخورد تند نکنند. متأسفانه اکنون در این سازمان تا یک موضع‌گیری از سوی یک آدم بانفوذ، روزنامه یا خبرگزاری می‌شود، نخستین کاری که می‌کنند، مجری را ممنوع الکار می‌کنند که معتقدم این کار به هیچ عنوان صحیح نیست، چون تمام سرمایه انسانی خود را از دست می‌دهند. آن‌ها افرادی هستند که تلاش کرده و به درجه‌ای از محبوبیت رسیده‌اند که مردم برنامه‌های‌شان را دوست دارند، بنابراین باید آن ها را نگه داشت. 

 شما یک مدت مجری بودید و سپس کنار گذاشته شدید. می‌خواستم بدانم در مدتی که دیده شدید و بیشتر برنامه‌های پر بیننده را اجرا می‌کردید، این دغدغه را نداشتید و نگران نبودید که بعد از مدتی دیده شدن کنار گذاشته می‌شوید؟

 در برنامه «زنده رود» که اجرای برنامه را برعهده داشتم، میهمان یکی از برنامه‌ها «امیر جعفری» و همسر محترمش «ریما رامین‌فر» بودند که از آن به بعد حذف شدم. می‌خواهم این را بگویم که در چند ماهی که این برنامه را اجرا کردم یعنی از عید نوروز تا برنامه‌ای که این 2 عزیز حضور داشتند، سؤال همسر شما شبیه چه میوه‌ای است توسط گزارش‌گر برنامه از تمام میهمانان پرسیده شد و هیچ حساسیتی را هم ایجاد نکرد! و در آن برنامه من این سؤال را پرسیدم و من هم که جواب ندادم، بلکه برادرزاده امیرجعفری پاسخ داد و این‌جا بود که به‌خاطر پاسخ فرد دیگری با من برخورد شد. باید از مدیران صدا و سیما پرسید که چرا این‌گونه رفتار می‌کنند؟ به واقع خودم هم نمی‌دانم که علت این برخوردها چیست؟

 درباره این برخورد واکنش نشان ندادید؟

 متأسفانه در سازمان صدا و سیما برخوردها فقط با یک تلفن به مدیران شبکه انجام می‌شود. من واقعا اکنون نمی‌دانم علت حذفم چیست؟ من هم مانند شما شنیده‌ام قائم مقام صدا و سیما گفته‌اند که از این سؤال خوشش نیامده است! مگر می‌شود شخصی و سلیقه‌ای برخورد کرد؟ در صورتی که این سؤال مدت‌ها از همه میهمانان پرسیده می‌شد. معتقدم در یک برنامه که در گونه اجتماعی در حال اجراست، نمی‌توانم بیایم درباره بازیگری و ریزه کاری‌های کارشان بپرسم، بلکه باید سؤالی مطرح کنم که مخاطب چنین برنامه‌ای که هم کودک و نوجوان و هم بزرگسال را شامل می‌شود از برنامه خشنود باشند. اگر این برنامه صرفا فقط برای آموزش بازیگری بود، باید سؤال‌های دیگری می‌پرسیدم! 

 فکر نمی‌کنید ریزش مجریان قدیمی باعث شده که بعضی از مجریان جوان‌تر بیش از اندازه دیده شوند؟

 ببینید ما با دیده شدن مجریان جوان مشکلی نداریم، چون ما هم یک روزی مانند آن‌ها وارد شدیم و برنامه اجرا کرده‌ایم و آن قدر مشکلات را تحمل کردیم تا به‌این درجه از محبوبیت بین مردم رسیدیم که آن‌ها به ما لطف دارند، ولی می‌خواهم بگویم ضرر اصلی را در این برخوردها سازمان می‌کند و نفع اصلی نصیب شبکه‌های ماهواره‌ای می‌شود که مانند قارچ هر روز سبز می‌شوند. یعنی شما وقتی که برنامه‌های‌تان را خالی کردید از افرادی که میان مردم وجهه‌ای دارند و برنامه‌های شان طرفدار دارد، در واقع چیزی برای عرضه ندارید و آن وقت مردم بیشتر به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای جذب می‌شوند. 

 علاوه بر گرایش مردم به سمت شبکه‌های ماهواره، قبول دارید وقتی مردم یک مجری را در تمام شبکه‌ها می‌بینند، آن مجری برای‌شان تکراری می‌شود؟

 بله همین‌طور است و فردا روز با هیجان مجریان هم برخورد می‌کنند!

 فکر نمی‌کنید اگر یک مجری زیادی توی چشم باشد، ارزش کارش کم می‌شود؟

 اصلا با زیاد در چشم بودن موافق نیستم. معتقدم که مجریان باید برنامه‌هایی اجرا کنند که بر آن‌ها مسلط باشند، اگر شما هر روز دیده شوید معلوم است که فرصت زیادی برای مطالعه درباره برنامه خودتان ندارید و نمی‌توانید حساب شده عمل کنید. مجریان باید گونه‌ای را برای خودشان انتخاب کنند و در آن زمینه بیشتر برنامه اجرا کنند، کما این‌که من از ابتدای ورودم به سازمان صدا وسیما به غیر از گروه اجتماعی هیچ‌گونه برنامه‌ای را اجرا نکردم. یعنی هیچ‌وقت وارد وادی‌های سیاسی، اقتصادی و مواردی که به آن‌ها تسلط نداشتم، نشدم.

 راستی با اجرای چه برنامه‌ای بین بینندگان دیده شدید؟

 برنامه‌های متعددی را اجرا کرده‌ام اما ابتدا در رادیو بودم و آن زمان برنامه «سلام صبح بخیر» ما بین مردم خیلی طرفدار داشت، برنامه تلویزیونی که برای بچه ها اجرا کردم و معروف به «بخور بخور» شد خیلی دیده شد.

 در پایان این گفت وگو اگر حرف دارید بفرمایید؟

 این مشکل فقط از طریق مدیران سازمان صدا و سیما قابل حل است و راه‌حل آن این است که مدیران ما خیلی دل‌بسته‌ میز نباشند و به رسالتی که برعهده‌شان است و به تأثیر رسانه ملی بیشتر بیندیشند، به فکر احیای برنامه‌های پر طرفدار باشند، به فکر جذب مخاطبانی باشند که متأسفانه از سازمان، جدا و جذب شبکه‌های ماهواره‌ای شده‌اند به خاطر عملکرد ناقص و اشتباه بعضی از مدیران ما. امیدواریم با عملکرد صحیح و برنامه‌های خوب و آشتی دوباره، مجریان قدیمی که همگی آن‌ها پراکنده شده‌اند و هیچ کدام برنامه اجرا نمی‌کنند مانند آقایان میرفخرایی، صالح‌علا، آتش‌افروز، احمدزاده، علیخانی و حسنی، دوباره برگردند و برنامه اجرا کنند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧