براي‌تو...
به کي، کي، چطوري هديه بدهيم؟

براي‌تو...

نویسنده :

تصور کنيد يک روز خيلي گرم بهاري را مي‌گذرانيد. هيچ خبر جالب توجهي هم وجود ندارد که سرتان را گرم کند. کسل شده‌ايد و از چيزي لذت نمي‌بريد. ناگهان يک شاخه گل زيبا جلوي چشم‌تان ظاهر مي‌شود که رويش نوشته‌اند: از طرف يک دوست! چه حسي پيدا مي‌کنيد؟ اين همان حس زيباي هديه‌اي است. جالب است بدانيد هديه دادن و هديه گرفتن، يک قابليت است که بايد قدرش را بدانيد. چراکه گذشتن از خود و توجه به ديگران و نيز شاد شدن از دريافت هديه، هنري است که شايد همه از آن برخوردار نباشند.

به کي چي هديه بدهيم؟
اين قسمت از کار بسيار بسيار مهم و حياتي است. تصور کنيد مثل يک تازه عروس و داماد دسته گل توي خانه‌تان نشسته‌ايد و خيلي هم ذوق زده‌ايد آخر قرار است فک و فاميل به ديدن‌تان بيايند و به اصطلاح چشم روشني بياورند. بعد از ميهماني قيافه شما دو نفر ديدني خواهد بود اگر ببينيد که تمام کادوها و هديه ها ساعت ديواري از جنس پلي استر باشد!

در واقع اين که بدانيم براي هر کسي چه نوع هديه‌اي مناسب است، خودش يک هنر بزرگ است. برخي افراد از گل، هداياي ظريف و کوچک با بسته‌بندي‌هاي زيبا استقبال مي‌کنند. بعضي از افراد هم از اين‌که مورد توجه و عنايت قرار بگيرند، احساس خوشايندي پيدا مي‌کنند. بنابراين بيشتر از خود هديه، نحو ارائه آن براي‌شان مهم است. اين ميان عده‌اي هم پيدا مي‌شوند که فقط ارزش ريالي هديه برايشان اهميت دارد، بنابراين به اولين چيزي که دقت مي‌کنند، حجم، مارک، مد روز بودن و يا قيمت هديه است. افرادي هم به شدت طرفدار ضرب‌المثل قديمي کاسه جايي رود که قدح باز آيد، هستند بنابراين منتظر مي‌مانند ببينند طرف مقابل چقدر هزينه مي‌کند تا به همان نسبت از دخلشان بردارند! خوب البته گاهي اين حساب‌کشي‌ها عاقبت خوشايندي هم ندارد مخصوصا وقتي ناگهان رابطه‌اي از بين مي‌رود و معادله به هم مي‌خورد...

حواستان به جيبتان باشد
از قديم گفته‌اند مهم نيست چه هديه‌اي مي‌دهي مهم اين است که احساست را نشان دهي حتي با يک شاخه گل! اگر فلسفه اصلي هديه دادن، ايجاد انس و ارائ لطفي به دوستان باشد، بايد براي خود شما هم خاطره انگيز و همراه با آرامش باشد. براي يک هديه که قرار هم نيست فقط يک‌بار در تمام عمرتان باشد، همه بودجه‌تان را هزينه نکنيد. جوري انتخاب کنيد که هميشه خريد کردن برايتان ممکن باشد و براي طرف مقابل هم انتظار و توقع بيش از ‌اندازه ايجاد نشود.

اصلا چرا هديه؟
بايد بدانيم ما ايراني‌ها در اين مورد هم جزو اولين‌ها بوده‌ايم. يعني از همان قديم‌ترها آيين هديه دادن در مراسمي مثل عروسي، جشن‌هاي گل‌ريزان، تولد کودک، بازگشت از سفر و غيره وجود داشته است. در تعاليم ديني و روش زندگي بزرگان ديني ما هم به رويه هديه دادن بسيار عنايت شده است. حضرت علي عليه السلام مي‌فرمايند «بهترين هديه نزد من پند و موعظه‌اي ‌است که دوستانم به من مي‌دهند.»

هديه چه به صورت مادي باشد و چه معنوي اثرات رواني زيادي هم بر فرد هديه دهنده و هم هديه گيرنده دارد. زيرا فرد هديه دهنده به اين ارزش معنوي در ذات خود رسيده است که اکنون وقت قدرداني، تشکر و احساس و ابراز همدلي و درک متقابل است و در عوض فرد هديه گيرنده نيز به ارزش معنوي آن يعني مورد توجه بودن، پي خواهد برد. فرد هديه گيرنده با دريافت هديه به اين نتيجه مي‌رسد که براي طرف مقابلش مهم بوده است و در خريد و انتخاب هديه وقت، انرژي و هزينه فکري و روحي صرف شده است. خصوصا آن‌که فرد هديه گيرنده احساس کند با نوع هديه‌اي که ديگري به او داده است، ارزش و قدر و منزلتش از سوي فرد هديه دهنده درک شده است. بنابراين سنخيت و نوع هديه با موقعيت پيش آمده و ويژگي‌هاي شخصيتي فرد هديه گيرنده از اصل‌هاي بنيادي فلسفه هديه دادن است. بنابراين وقتي ما براي کودکي يک وسيله اسباب‌بازي مي‌خريم اين پيام را به او انتقال مي‌دهيم که دنيايش را درک کرده‌ايم و همين مسئله آغازگر يک ارتباط عاطفي عميق‌تر مي‌شود.

از اين‌هم ساده‌تر!
زماني بود که مردم براي انتخاب و خريد يک هديه کل بازارهاي موجود در شهر را زير پا مي‌گذاشتند تا بالاخره گزينه مورد نظرشان را پيدا مي‌کردند و به سلامتي و کلي هم احساس خوشحالي آن را به‌طرف مقابل هديه مي‌دادند. اما اين روزها انگار اين جور دويدن‌ها و بازار گردي‌ها خيلي باب نيست. آدم‌ها براي اين‌که کارشان را راحت کنند يک عدد سکه طلا (آخ آخ ببخشيد يادم نبود اين روزها اسمشو نبر شده!) مي‌خرند و قال قضيه را مي‌کنند. استدلال‌شان هم اين است که اين جوري به افراد حق انتخاب داده مي‌شود. البته تازگي‌ها کار از اين هم ساده‌تر شده و مي‌شود به جاي سکه‌هاي ناياب! از کارت‌هاي هديه که رويش يک جمله هم مي‌نويسند! استفاده کرد و ملتي را از نگراني رهانيد. اما حرف ما اين است که پس تلاش براي شناخت سليقه و ذائقه دوستان هديه بگير و لذت باز کردن ورق کادو و هيجان ناشي از ديدن اين همه دقت نظر در انتخاب کادو چه مي‌شود؟

لطف نموده هديه ندهيد!
گاهي هديه مي‌دهيم تا ارتباطي آغاز شود مثل آشنايي ابتدايي دو همسايه با بردن يک کيک خانگي! و يا گاهي براي تقدير و تشکر از طرف مقابل است مثل تشکر از پدر، مادر، همسر و يا معلم در روزهاي يادبود خاص! گاهي هديه جنبه تربيتي پيدا مي‌کند مثل هديه‌اي که يک مربي براي رشد اخلاقي شاگردانش در نظر مي‌گيرد. گاهي هم هديه براي تبليغ يک کالا و خدماتي است که از ناحيه فروشنده به خريدار داده مي‌شود. همه انواع هديه دادن و گرفتن بسيار خوشايند است. اما امان از زماني که همين رسم زيبا تبديل به عرصه‌اي براي خودنمايي، چشم و هم چشمي، منت گذاشتن و يا ايجاد توقعي باشد. در اين صورت نه تنها هيچ اثر ماندگار اخلاقي و معنوي نخواهد داشت که باعث خسران مادي و روحي در ميان هردو دسته هديه دهنده و هديه گيرنده خواهد شد.

آخرين وصيت!
به هرحال يادتان باشد براي هديه دادن رعايت چند نکته ضروري است: داشتن نيت و هدف سالم از هديه دادن، انتخاب صحيح، مدل ارائه و نحوه برخورد در زمان تقديم هديه مهم است. براي آن‌که در اين مقوله موفق شويد، به کمي همت، دقت، سليقه و درايت نياز داريد. گاهي مشاوره گرفتن از قديمي‌هاي اين امر و يا کساني که طرف مقابل را بهتر مي‌شناسند، نيز مي‌تواند کمکتان کند. موفق باشيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧