غذا بد، اتوبوس گران، استاد خسته...
دانشجویان دانشگاه فردوسی از مشکلات‌شان می‌گویند:

غذا بد، اتوبوس گران، استاد خسته...

نویسنده : مجيد حسين زاده

وقتی از پس غول کنکور بر می‌آیی و وارد دانشگاه می‌شوی، آن‌قدر خوشحال می‌شوی که انگار 2 بال داری و در حال پرواز با بال‌هایت هستی. ورود به دانشگاه برای اولین بار، تمام خستگی 12سال تحصیل در مدرسه را از تنت بیرون می‌کند. این اتفاق به خصوص برای کسانی می‌افتد که تمام آرزوی‌شان تحصیل در دانشگاه است و در رویاهای خود از دانشگاه «بهشت برین» ساخته‌اند. اما نباید فراموش کنیم که زندگی دانشجویی هم برای خودش مشکلاتی دارد. در اولین شماره از مجموعه گزارش‌های «صدای دانشجو» به سراغ دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد می‌رویم که به قول خودشان با مشکلات زندگی دانشجویی دست و پنجه نرم می‌کنند...

 

وقتی دانشجو نقشی در وضع و اجرای قوانین ندارد

دانشجوی ترم آخر دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی می‌گوید: همان‌طور که مدیر مدرسه به تنهایی تصمیم می‌گرفت و دانش‌آموزان هم باید تمام صحبت‌های او را مو به مو اجرا می‌کردند، این‌جا نیز چنین فضایی حاکم شده است. علیرضا که معتقد است دانشگاه باید با تعامل میان مسئولان و دانشجویان اداره شود ادامه می‌دهد: قبل از شروع نیم سال تحصیلی مهر 90 با 3 تغییر اساسی در دانشگاه مواجه ‌شدیم. اتوبوس‌ها پولی و غذاها گران شد و سوم این‌که دانشجویان دیگر اجازه نداشتند خودروی‌شان را در حاشیه خیابان‌های داخل دانشگاه پارک کنند. اگر هم یک دانشجو از اجرای قوانین سرپیچی کند، سر و کارش با حراست دانشگاه است، آیا این راه‌حل ماجراست!؟ حرف من این است که با دانشجویان تعامل بیشتری داشته باشند. 

 

امکانات برخی آزمایشگاه‌ها در حد صفر است

میثم دانشجوی کارشناسی ارشد که تمایل ندارد عنوان رشته تحصیلی‌اش در روزنامه درج شود به خبرنگار ما می‌گوید: امکانات برخی آزمایشگاه‌های این‌جا در حد صفر است تمام پروژه‌های عملی‌مان را باید شبیه‌سازی کنیم و به علت نبود امکانات نمی‌توانیم در دنیایی واقعی با خیلی مسائل روبه رو شویم. بعضی از اساتید هم، یا در انتقال مفاهیم علمی مشکل دارند یا واقعا از لحاظ علمی سطح پایینی دارند. او هم‌چنین به مشکل دیگری اشاره می‌کند و می‌گوید: متاسفانه دانشگاه هیچ کمکی برای تامین هزینه‌های لازم برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان ارائه نمی‌دهد. اگر شما بخواهید درباره یک پروژه کار کنید، باید هزینه‌ها را از جیب خودتان بدهید و بعد اگر دانشگاه دلش خواست هزینه‌های آن ‌را به استاد راهنمای شما می‌دهد و باز اگر استاد دلش خواست آن‌ را به شما می‌دهد! ولی در برخی دانشگاه‌های داخلی دیگر، بعد از این‌که طرح پروژه خود را ارئه کردید، اگر با آن موافقت کردند، همان لحظه پول درخواستی شما برای اجرای آن پروژه را به حساب‌تان واریز می‌کنند. 

 

از اتفاقات مثبتی که در دانشگاه افتاده، یادتان نرود

حامد دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق نیز می‌گوید: هرچند من هم مثل برخی دانشجویان به نحوه مدیریت دانشگاه انتقادهایی دارم اما نباید از کنار پیشرفت‌های اخیر دانشگاه هم به این راحتی بگذریم. از اتفاقات مثبتی که در این چند سال اخیر در دانشگاه نیز افتاده است می‌توان به افتتاح پژوهشکده هوا و خورشید اشاره کرد که علاوه بر این‌که در شرق کشور بی‌نظیر است، دانشجویان می‌توانند برای ساخت سلول‌های خورشیدی تلاش کنند که در صورت خودکفایی در ساخت این سلول‌ها، یک پیشرفت علمی چشم‌گیری را شاهد خواهیم بود. هم‌چنین می‌توان از افتتاح استخر دانشگاه با کیفیت بالا و کتابخانه مرکزی و مسجد حضرت زهرا (س) نام برد که نشان می‌دهد فعالیت‌های عمرانی دانشگاه متوقف نشده است. اما در زمینه اساتید با توجه به این‌که بسیاری از اساتید در آستانه بازنشستگی هستند، دانشگاه اوضاع و احوال مناسبی ندارد. اساتید جوان که از لحاظ علمی رتبه بالایی دارند در حال حاضر جذب می‌شوند اما به نظر من حداقل 5 سال طول می‌کشد تا این تغییرات ثمر دهد. نکته دیگر این‌که باید بپذیریم فضای دانشگاه فردوسی کاربردی نیست. دلیل آن هم این است که تعامل فضای کسب و کار با رشته‌های دانشگاهی در این دانشگاه خیلی کمرنگ است. شما در دانشگاه‌های تهران تعداد زیادی آگهی و حتی نماینده‌های شرکت‌های صنعتی مختلف را می‌بینید که دانشجویان را برای ورود به بازار کار جذب می‌کنند اما در این‌جا اصلا خبری از این مسائل نیست. 

 

 

چرا کیفیت با گران شدن بهتر نمی‌شود!؟

میلاد دانشجوی ترم 4 کارشناسی کامپیوتر نیز درباره مشکلات دانشگاه فردوسی می‌گوید: در باره محدودیت‌های حمل و نقل که حتما شنیده‌اید. تا سال قبل یک برچسب 500 تومانی به دانشجویان می‌دادند که باید بر روی خودرو‌های‌شان می‌چسباندند و اگر دانشجویی آن برچسب را نداشت با ارائه کارت دانشجویی یا گواهینامه می‌توانست وارد دانشگاه شود. در حال حاضر قیمت برچسب‌ها را به 20هزار تومان رسانده‌اند که برای اساتید تا 30 و کارکنان تا 40هزار تومان هم افزایش یافته است. گفتند دلیل این‌کار این است که می‌خواهیم خودروهای ورودی به دانشگاه را بهتر کنترل کنیم. در حال حاضر به صورت کاملا تصادفی به بعضی از خودرو‌ها اجازه ورود می‌دهند و از ورود بعضی دیگر از خودرو‌ها هم به داخل محوطه دانشگاه ممانعت می‌کنند و کارت شناسایی می‌گیرند. به راستی این نوع مدیریت به معنای مدیریت بهتر است!؟ تازه با این افزایش پول، هیچ خدماتی هم افزوده نشده است. همی‌شه پارکینگ‌ها پر است و سقف هم ندارد. 

 

 

مسیر کوتاه شده، بلیت گران

سارا دانشجوی ترم آخر رشته منابع طبیعی می‌گوید: تا ترم پیش، قیمت همه غذاها ثابت و 150 تومان بود و اگر از قبل سفارش نمی‌دادی باید از سهمیه ویژه استفاده می‌کردی که قیمت آن 300 تومان بود، ولی در حال حاضر قیمت بعضی غذاها 3 برابر شده و قیمت سهمیه ویژه هم به قیمت آزاد رسیده است ولی کیفیت همانی است که بوده! این افزایش قیمت به چه دلیلی و چرا با این درصد بالا اتفاق افتاده است؟ قبلا اتوبوس‌ها دانشجویان را تا در شمالی دانشگاه می‌بردند تا بتوانند از دانشگاه خارج شوند ولی الان اتوبوس‌ها جایی نگه می‌دارند که تقریبا باید 10 دقیقه پیاده‌روی کنیم تا بتوانیم از در خارج شویم. گرا‌ن شدن اتوبوس‌ها هم کم‌کم دارد برای‌مان عادی می‌شود. طی یکی 2 سال از صفر تومان رسید به صد تومان و امسال از 100تومان به 125 تومان! 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
f_bi3daa
f_bi3daa
٩١/٠٨/٠٤
٢
١
دیدگاه شاید مشترک : اندر احوالات رانندگان اتوبوس ها ومسافرانشان! راننده های اتوبوس به 5 دسته تقسیم میشوند: دسته اول : راننده های خوب٫ یونیفرم پوشیده ومرتب و ایضا خوشتیپ هستند٫ که مورد تعریف و تمجید وحتی گاهی تشویق قرار میگیرند!( که ایوا ایول است ایول راننده یل است ایول!) از جمله عناوین والقاب این راننده ها: عمو خلبان ٫ مایکل شوماخر و ...... می باشد. آهان تا یادمان نرفته ٫ کولروبخاری رو هم به موقعش روشن میذارن! دسته دوم: راننده های متوسط وکمی منضبط هستند! این گروه تا نگی٫ کولر(یا بخاری)و روشن نمی کنند! وتا نخوای در عقب و نمیزنن ! اکثر اوقات هم لبخند مونالیزایی تحویل آدم میدهند! دسته سوم : این قبیل راننده ها مثل وینسون چرچیل میمونن! آدم همش میخواد سرشونو بکوبونه به طاق..... اما نمیتونه! هرچی بهشون بگی٫ عین این منشی تلفنی ها میگن : برای هرگونه انتقاد وپیشنهاد در رابطه با شرکت اتوبوسرانی با سامانه پیامکی؟؟؟؟؟؟؟؟ در ارتباط باشید! دسته چهارم: راننده های این گروه ٫ اخمو ٫ بداخلاق ٫ هیتلر منش٫ و .. و ... خیلی بد هستن! دست فرمونشون هم افتضاحه و امکان نداره توی یکی از ترمزهای ناگهانی هیچکس از عقب اتوبوس به جلوی اتوبوس پرت نشه! کلا یه جوری هستند که آدم میخواد شوتشون کنه جایی که عرب نی انداخت! دسته پنجم : گروهی هستند که فکر میکنن جزه هیچ کدوم از دسته های بالا نیستن! اما یه خصلت مشترک با همه دسته ها دارند٫ و اونم اینه که چه خوب چه بد ٫همشون وقتی به اولین یا آخرین ایستگاه میرسن ٫ زِرتی پیاده میشن. میرن تا 10 دقیقه هم نمی یان!
erfan
erfan
٩١/٠٨/٠٨
٠
٠
چرا خبر مربوط به دانشگاه فردوسی را جیم کردید؟؟؟؟؟