انديشه هاي خوب براي خواننده هاي خوب
جا كتابي

انديشه هاي خوب براي خواننده هاي خوب

نویسنده : زهير قدسي

نام کتاب: اندیشه‌های خوب برای همه / نویسنده: پرامدوویجی باترا / مترجم: هیبت ا... اسدی / ناشر: به نشر / تعداد صفحات: 320 صفحه

یک وقت‌هایی حوصله خواندن کتاب‌های قطور را ندارید، دوست دارید زمان خستگی، بعد از یک روز کار روزانه، یا قبل از خواب، یا حین خوردن صبحانه مطالعه کنید و اتفاقاً مطالعه‌ای کاربردی هم داشته باشید، طوری که هم لذت کافی برده هم چیزی یاد گرفته باشید و هم ذهن‌تان خیلی درگیر نشود. کتاب «اندیشه‌های خوب برای همه» اثر ویجی باترا چنین کتابی است. کتابی که به راحتی می‌توانید هر وقت از شبانه روز و هر مقدار که مایلید آن ‌را مطالعه کنید و اگر از بد حادثه برای چند روز موفق به مطالعه آن نشدید رشته ماجرا از دست‌تان خارج نمی‌شود. حتی اگر کتاب را از اول به آخر یا از آخر به اول یا از وسط هم شروع کنید هیچ فرقی نمی‌کند. کتاب برخلاف ظاهرش بسیار ساده است، هرچند تعداد صفحات آن زیاد است اما به خاطر ویژگی‌هایی که دارد مطالعه آن دافعه ایجاد نمی‌کند و هربار جالب‌تر هم خواهد شد. 

 ویژگی‌های این اثر چیست؟ ویجی باترا در طول 25 سال جالب‌ترین نکته‌ها، پیام‌ها و داستان‌هایی که شنیده است را در این اثر گردآوری کرده است. حوصله او به قدری زیاد و عمیق بوده که در بین پیام‌هایی که در این کتاب وجود دارد چندین ضرب المثل فارسی هم وجود دارد. مجموع پیام و نکته‌های این کتاب حدود 1300 اندرز می‌شود که حدود 150 داستان کوتاه هم در دل آن‌ها وجود دارد. البته داستان کوتاه که می‌گوییم انتظارتان نباید بالا برود که ویژگی‌های داستانی دقیقی داشته باشد. داستان‌های این کتاب بیشتر شبیه داستانک‌های روانشناسی است که این‌روزها در فضای مجازی پرطرفدار شده و به نظر می‌رسد منبع اصلی بسیاری از آن‌ها همین کتاب بوده است. خلاصه ویژگی اصلی داستان‌های کتاب بیشتر جنبه کاربردی و آموزنده ماجرا است تا ادبی. در لابه لای مطالب کتاب از تصویرسازی‌های سرگرم کننده و جالبی هم استفاده شده که در عین سادگی به درک بهتر مطالب کمک می‌کنند. 

 مخاطب این کتاب چه کسانی هستند؟ کمتر کتابی است که مثل «اندیشه‌های خوب برای همه» چنین طیف گسترده‌ای از مخاطب را داشته باشد و برای هر کدام از آن‌ها خواندنی هم باشد. این فراگیری مخاطب در کتاب به محورهای متنوعی که اثر به آن‌ها پرداخته است برمی‌گردد، سرفصل‌هایی مثل مدیریت فردی، مدیریت خانواده، دوستی، مدیریت کارکنان، مدیریت مشتری‌ها، رقابت، مدیریت فروش، مدیریت بازاریابی، مدیریت سلامت و خوشبختی و مدیریت اندیشه‌ها. 

 این کتاب چه نقاط ضعفی دارد؟ هر چند تنوع و نکته‌ای بودن محتوا باعث جذابیت و اثرگذاری بیشتر آن شده است، اما از آن جا که حلقه پیوند قدرتمندی بین نکات وجود ندارد، سیر محتوایی کتاب چندان به چشم نمی‌آید و شاید مخاطب موفق به مدیریت تلاش ذهنی خود برای درک مفاهیم کتاب نشود. از طرفی وجود این همه پیام باعث می‌شود محتوای کتاب شکل فراری به خود بگیرد لذا برای تثبیت آن نیاز به مطالعه مجدد و گزینش نکات بهتر داردند. در این بین برخی از نکات هم در کتاب وجود دارد که بی‌نهایت بدیهی و ساده است و به نظر می‌رسد بیشتر جنبه مَثَل داشته و در برگردان آن‌ها به فارسی این جنبه خود را از دست داده و تبدیل به نکاتی غیرکاربردی شده است. 

 چه روشی برای مطالعه کتاب توصیه می‌شود؟ شاید هر کدام از نکات کتاب ساده به نظر برسند و بشود چندین صفحه از آن‌را یک جا قورت داد، اما بهتر است برای مطالعه بهتر چنین کتابی از روش‌هایی که در حفظ لغات زبان انگلیسی از آن بهره می‌بردید استفاده کنید. چون نکات مهم به خاطر نبود حلقه‌های وصل از هم تفکیک شده‌اند تا آن‌جا که ذهن شما حالت فعال دارد مطالعه کنید و نکات بهتر را علامت بزنید و در مطالعه بعدی چند نکته از مطالعه قبلی را هم بخوانید تا در ذهن شما تثبیت شوند. راستی نکات این کتاب جان می‌دهد برای پیامک زدن به دوستان و آشنایان. 

 چند برش از کتاب...

 ترس از شکست می‌تواند لذت پیروزی را از بین ببرد.  خواندن بدون فکر کردن، مثل خوردن بدون جویدن است.  اگر نمی‌توانید گرما را تحمل کنید آشپزخانه را ترک کنید.  کاری را که نمی‌توانید متوقف کنید شروع نکنید.  خطا به معنی تاخیر است نه شکست.  همه مردم اشتباه می‌کنند اما فقط احمق‌ها یک اشتباه را تکرار می‌کنند.  کسی زندگی‌اش را به شما نمی‌فروشد اما به خاطر محبت آن‌را به شما هدیه می‌کند.  نمی‌توان اسب را با داد و فریاد تربیت کرد و انتظار داشت از حرف‌های درگوشی اطاعت کند.  تبلیغ گران وعده می‌دهند و تعمیرکاران وعده‌ها را محقق می‌کنند. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
کافه جهان نما

سیستان و بلوچستان شبیه هند به اصالت ایران

٩٥/١٠/٢٣
برگزیده سایت

انتقال پیام در کمترین کلمات

٩٥/١٠/٢٣
۵ ویژگی ممتاز از مرحوم آیت‌ا... اکبر هاشمی‌رفسنجانی‌که جوان‌ترها کمتر شنیده‌اند و بزرگترها احتمالا فرا

شیخِ کبیر

٩٥/١٠/٢٣
جالباسی

از درازآویز تزئینی به نام کراوات تا پیراهن واتو

٩٥/١٠/٢٣
جارچی

اصغر لالا

٩٥/١٠/٢٣
شاخ هفته

آرمان های بر باد رفته

٩٥/١٠/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 470

٩٥/١٠/٢٣
به بهانه خریدهای نجومی تیم‌های چینی و پیشنهادهای اغواکننده‌شان به ستاره‌های جهان فوتبال

چین چون پول

٩٥/١٠/٢٣
شبکیه

فیلم‌های جدید در شبکه نمایش خانگی

٩٥/١٠/٢٣
آنتن

اندر حکایت شیرینی های صفجه آرا

٩٥/١٠/٢٣
بک بسته پیشنهادی گرم برای شب‌های طولانی زمستان

زندگی با بهانه‌های کوچک خوشبختی

٩٥/١٠/٢٣
پایان‌نامه

ارائه حق تیر برای وام ضروری

٩٥/١٠/٢٣
در گفت‌و‌گو با «حسام اسلامی» کارگردان مسابقه جالب تلویزیونی «خانه ما»

نمی‌خواهیم خانواده‌ها را نصیحت کنیم

٩٥/١٠/٢٣
«پیمان طالبی» گوینده مسابقه «خانه ما»

برنامه های رقابتی جذاب هستند

٩٥/١٠/٢٣
جارچی

اندر باب مریدان و کارهای خانگی

٩٥/١٠/٢٣
مینیمال

مگه خرسیم آخه؟

٩٥/١٠/٢٣
خواندنی‌های زندگی اولین لژیونر والیبال بانوان ایران

مائده ُسمان خراش

٩٥/١٠/٢٣
ذهن زیبا

ذهن زیبا 470

٩٥/١٠/٢٣
مینی‌ها

مینی 470

٩٥/١٠/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 470

٩٥/١٠/٢٣
تبلیغات
تبلیغات