اگر خواهی که بینی لذت خواب سرت در سایه کن پایت در آفتاب
خواب خیلی مهم است، چگونه خواب خوبی داشته باشیم؟

اگر خواهی که بینی لذت خواب سرت در سایه کن پایت در آفتاب

نویسنده : فاطمه محمد پور مقدم

خیلی‌ها فکر می‌کنند برای جبران فسفری که تند و تند در مدرسه، دانشگاه یا محیط کار می‌سوزانند و انرژی‌ای که برای فعالیت روزانه گرو می‌گذارند، ضروری‌تر این است که خیلی خوب به داد شکم مبارک برسند! عرضم خدمت این دسته از دوستان که بله، غذای کافی و مقوی مهم است، اما اهمیت خواب هم، کم از این نیست و جوری که خواب از خجالت سلول‌ها و ماهیچه‌های خسته شده در می‌آید، پلو مرغ هم با آن همه دبدبه و کبکبه این روزهایش نمی‌تواند...

چرا می‌خوابی؟!

تقریبا یك‌سوم عمر هر فرد در خواب می‌گذرد، جالب است بدانید كه كیفیت آن دوسوم باقیمانده هم به همین یك سوم وابسته است. پس خواب با كیفیت یکی از نیازهای اساسی ما است که اگر اختلالی در آن به وجود بیاید یعنی جدی نگیریمش، كیفیت بیداری‌مان را زیر سوال می‌برد. برای همین افرادی که دچار بی‌خوابی یا کم‌خوابی می‌شوند، تحریک‌پذیرترند، خیلی زود عصبانی می‌شوند و کارهای روزمره خود را به کندی و کسالت و اغلب ناموفق انجام می‌دهند و کلا رفتارهای‌شان یک جورهایی مشکل‌دار است. تازه تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر حوادث در خانه، محیط کار و حتی جاده‌ها در اثر همین درست نخوابیدن‌هاست. این خوابی كه داریم درباره اش حرف می‌زنیم فواید بیشتر از آن چیزی که فكرش را بكنید دارد:

 

 

پایان خستگی‌ها

وقتی در طول روز مثل یک مرد کار می‌کنید و همه انرژی‌تان را می‌سوزانید خواب زحمت این را می‌کشد تا انرژی از دست رفته سلول‌های بدن و مغزتان را ترمیم کند. راستش را بخواهید مدیریت خواب، مدیریت انرژی‌تان است و نوعی سوخت‌گیری محسوب می‌شود. کم خوابی موجب خستگی و بی حالی زود هنگام و در صورت استمرار، باعث فرسودگی می‌شود.

 

تمرکز هوشیاری

دقت، تمرکز و هوشیاری هر کس رابطه‌ای نزدیک با مقدار و کیفیت خوابش دارد. تحقیقات نشان می‌دهد كه هر یک ساعت کمبود خواب، 2 نمره ضریب هوشی‌تان را در روز بعد کاهش می‌دهد. توصیه می‌کنیم اگر در هوش‌تان کم آورده‌اید خواب‌تان را بررسی کنید.

 

تقویت اراده

خواب به طور غیرمستقیم، قدرت تصمیم‌گیری (اراده) را تقویت می‌کند. کم‌خوابی یا خواب نامطلوب قدرت و سرعت تصمیم‌گیری را کاهش می‌دهد و موجب افزایش تردید و دودلی و باعث می‌شود به آدمی تبدیل شوید که برای خریدن یک دفتر روزها در حال تصمیم‌گیری است.

 

خواب و تاثیر بر ظاهر فردی

بخواهید نخواهید خواب نشانه سلامتی است و کیفیت و مقدار آن به طور مستقیم روی ظاهر و چهره شما تأثیر می‌گذارد. افرادی که شب‌ها به اندازه کافی نمی‌خوابند، چشمان خیره و چهره‌ای درهم دارند، ولی با خواب کافی و عمیق، چشم‌ها پرفروغ، خطوط چهره باز و آرام، صدا پرطنین و صاف و ظاهر فرد سرزنده می‌شود. هم‌چنین خواب كافی سلامت و شادابی را به پوست شما برمی‌گرداند. حالا به جای این‌که بروید به فکر عمل‌های زیبایی باشید به خواب‌تان برسید.

 

خواب و نظم

بین نظم خواب و نظم دیگر امور زندگی‌تان، مثلا درس خواندن، رابطه عجیب و معناداری وجود دارد. جالب این‌جاست كه نظم در خواب باعث پیشرفت تحصیلی می‌شود. وقتی قاطی پاطی می‌خوابید و تا احساس خواب آلودگی می‌کنید بساط خواب‌تان پهن می‌شود برنامه‌های زندگی‌تان هم می‌رود هوا!

 

خواب هم مرحله دارد!

خواب 5 مرحله دارد كه این مراحل به ترتیب شامل، مرحله 1، 2، 3، 4 (مراحل حركات غیر سریع چشم یا خواب آرام) و مرحله رِم است، كه این مرحله به مرحله حركات سریع و پرشی چشم معروف است. در طول خواب شبانه این مراحل به طور میانگین 4 تا 5 مرتبه تكرار می‌شود. در مراحل 1 و 2 حركات چشم، ضربان قلب و آهنگ تنفس آرام است و اگر شخصی را در این مراحل از خواب بیدار كنید به آسانی بیدار می‌شود و به شما می‌گوید كه خواب نبوده است، گذر از این مراحل حدودا 30 دقیقه طول می‌كشد. در مرحله 3 و 4 كه مراحل خواب عمیق‌اند، بیدار كردن فرد مشكل است، این مراحل نیروبخش‌ترین و سرحال آورترین مراحل خواب‌اند، همین نوع خواب است كه ما هنگام خستگی نیازمند آنیم. (شاید چیزی حدود 45 دقیقه خواب)! و در نهایت مرحله خواب رِم، این نام به علت حركات سریع كره چشم كه در این مرحله اتفاق می‌افتد، است. در این مرحله، تنفس سریع‌تر می‌شود، ضربان قلب تندتر می‌زند و عضلات دست و پا بی‌حركت می‌شود. 

 

كی بخوابیم؟! 

خواب شبانه بهترین نوع خواب است، تاریكی هوا، كاسته شدن سر و صداهای مزاحم، كاهش دما و بعضی دیگر از ویژگی‌های شب باعث خواب راحت ما در این ساعات می‌شود. پس خیلی تلاش نکنید که ثابت کنید شب‌ها بیدار بودن تا دیر وقت اصلا ضرر ندارد چون در خواب شبانه هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که در حفظ سلامتی بدن بسیار موثر است، این هورمون‌ها در روز و در خوابِ روز، ترشح نمی‌شوند. معمولا بعد از گذشت 90 دقیقه از شروع خواب، خواب وارد مرحله عمیق می‌شود، که آرامش موجود در شب به بهترین نحو به کیفیت و رسیدن خواب به این مرحله کمک می‌کند. برای همین اگر شما 100 ساعت هم در روز بخوابید جای خواب شبانه‌تان را نمی‌گیرد که نمی‌گیرد! بهترین زمان شروع خواب هم معمولا بین ساعت 10 تا 12 شب می‌باشد. به طور استاندارد هر فرد در طول 24 ساعت باید بین 6 تا 8 ساعت بخوابد، البته با احتساب چرتی که در طول روز خواهد زد. این چرت یا خواب کوتاه نیمروز را «قیلوله» می‌گویند. قیلوله، خواب پیش از ظهر و در واقع قبل از اذان ظهر یا بعد از اذان ظهر تا هنگام عصر می‌باشد، که بسیار سفارش شده است و در تقویت حافظه بسیار موثر است. در روایات بسیار آمده كه، رویایی كه در قیلوله دیده می‌شود بسیار به واقعیت نزدیك است. بسیاری از بزرگان خواب را برادر مرگ می‌دانند، چون در این حالت روح از بدن جدا شده و انسان آگاهی خود را از دست می‌دهد. پس حواستان باشد كه خیلی با این برادر مرگ صمیمی نشوید و در آن زیاده‌روی نكنید، زیرا افراط در خواب سبب شل شدن ماهیچه‌های بدن می‌شود و فرم صورت را به هم می‌ریزید..

 

تقریبا یك‌سوم عمر هر فرد در خواب می‌گذرد، جالب است بدانید كه كیفیت آن دوسوم باقیمانده هم به همین یك سوم وابسته است

 

 

كجا بخوابیم؟! 

جالب است بدانید که مکان خواب تاثیر فوق‌العاده‌ای بر کمیت و کیفیت آن دارد، برای افزایش کیفیت خواب‌تان از این نکات غافل نشوید:

‌ تشكی انتخاب كنید كه خیلی سفت نباشد، اگر تشك سفت باشد صبح با كمردرد از خواب بیدار می‌شوید، هم‌چنین اگر جای خواب خیلی نرم باشد باعث انحنای ستون فقرات و ایجاد درد می‌شود، هم‌چنین بیدار شدن از روی تشك نرم هم كار آسانی نیست!

‌ جای خواب‌تان بلند و بی‌حصار نباشد: توجه نکردن به این نکته باعث می‌شود هنگام بیدار شدن و در اثر خواب‌آلودگی، سقوط را بر راه‌پله ترجیح دهید و ضمنا ترس از ناامنی سبب می‌شود که خواب آرامی نداشته باشید.

 

هوای تازه تازه

خیلی‌ها عادت دارند كه هنگام خواب پتو را روی سرشان می‌كشند، این كار تنفس را مشكل می‌كند. اگر محیط خواب گرفته باشد و هیچ هوایی ردو بدل نشود، مطمئن باشید که وسط خواب اذیت شده و بیدار می‌شوید، پس فکری برای رد و بدل شدن هوای تازه به اتاق بردارید؛ اگر از باز بودن در و پنجره احساس سرما و ناامنی می‌کنید، حتما قبل خواب پنجره اتاق را باز بگذارید تا هوای تازه وارد شود، اکسیژن کافی به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند.

 

نظافت مکان خواب

شما قرار است حداقل 6 ساعت ثابت در جای خواب‌تان بمانید، در تماس مستقیم با رختخواب باشید و هوای آنجا را تنفس کنید! در این بین بهداشت بالش از اهمیت بالایی برخوردار است، چون در طول خواب، موی سر، چشم، گوش و صورت در ارتباط مستقیم با این قسمت هستند. از ما گفتن بود، تصمیم با شما...

 

رنگ اتاق خواب

بعضی از رنگ‌ها به راحتی ریتم قلبی و تنفس را تند و کند می‌کنند. از زمانی که شما وارد اتاق خواب می‌شوید تا لحظه خواب، روح‌تان با محیط ارتباط دارد و بر خواب‌تان اثر می‌گذارد. رنگ قرمز تند و زرد تند، بدترین انتخاب برای رنگ اتاق خواب و رنگ سبز و آبی ملایم، بهترین انتخاب است.

 

اتاق را از محرک‌های صوتی و تصویری خالی کنید

آدم گاهی با دیدن عکسی که متعلق به یکی از عزیزانش است که از دست رفته، ممکن است ساعت‌ها به فکر فرو ‌رود، یا گاهی صدای در و پنجره یا حتی صدای تیک تیک ساعت چنان روی اعصاب است که خواب را دور می‌کند و کسلی و عصبانیت بعد از خواب را در پی دارد...

 

ترفندهایی برای راحت خوابیدن

‌ با شكم گرسنه نخوابید، حتما یك شام سبك میل كنید، بهتر است كه این وعده قبل از ساعت 9 باشد. اما حواس‌تان باشد كه پرخوری قبل از خواب، دشمن راحتی خواب است. هنگام خواب همه اعضای بدن در حال استراحت قرار می‌گیرد، پس طبیعی است كه دستگاه گوارش غذا هم كندتر كار كند، اگر شكم انباشته باشد، با فشاری كه به دستگاه گوارش وارد می‌شود، خوابِ راحت را هم ندارید.

‌ نوشیدن یك لیوان شیر قبل از خواب به خواب راحت كمك می‌كند، چون مواد لبنی حاوی مقدار زیادی تریپتوفان هستند كه ماده‌ای خواب‌آور است. گوشت مرغ، موز و عسل هم مقدار قابل توجهی تریپتوفان دارند.

‌ در وعده شام غذای سرخ‌كردنی و چرب نخورید كه از كیفیت خواب را می‌کاهد.

‌ گوشت و غذای پروتئین‌دار نخورید كه هم دیر هضم‌اند و هم پر از اسید آمینه و تیروزین. تیروزین باعث تحریک مغز و هوشیاری و از بین بردن حالت خواب‌آلودگی می‌شود.

‌ كافئین موجود در قهوه، چای و شكلات باعث اختلال در خواب می‌شود و خواب را می‌پراند.

‌ اگر ادویه در وعده شام زیاد باشد باعث سوزش معده و بازگشت اسید معده به مری و دهان می‌شود، و دراصطلاح سبب حالت «ترش كردن» و اختلال در خواب می‌شود.

 

چند توصیه

‌ به پشت بخوابید كه بهترین حالت خواب است، خواب بر پهلوی راست هم بسیار توصیه می‌شود، سعی كنید بر پهلوی چپ نخوابید و از خواب بر رو بپرهیزید.

‌ قبل از خواب حتما دستشویی بروید.

‌ مسواك را فراموش نكنید، باقی ماندن غذا در لای دندان‌ها زمان خواب و احتمال باز ماندن دهان و خشك شدن بزاق دهان، بهترین فرصت برای فعالیت باكتری‌ها را فراهم می‌كند و سلامت دندان‌ها را از بین می‌برد. 

 

بخوابت ببینُم، فالِت بگیرُم!

یكی از راه‌های آسان و كم خرج برای پی بردن به شخصیت افراد، دقیق شدن در حالت خواب آن‌ها و روان‌شناسی شیوه خواب‌شان است. معمولا بیشتر افراد به یكی از چند حالت زیر می‌خوابند:

‌ حالت جنینی؛ در این مدل خواب، افراد از بغل به طرف درون جمع می‌شوند و حالت جنین در شكم مادر را به خود می‌گیرند. این افراد اغلب به افرادی در ظاهر سرسخت اما احساسی توصیف می‌شوند، ممکن است در برخورد اول با دیگر افراد خجالتی باشند، اما به سرعت حالت طبیعی خود را بازمی‌یابند. این حالت عمومی‌ترین حالت خواب است و تعداد زنانی که در این حالت می‌خوابند بیش از 2 برابر تعداد مردانی است که این گونه می‌خوابند.

‌ خوابیدن روی پهلو؛ دراز کشیدن روی یک طرف بدن درحالی که 2 بازو نیز به موازات بدن راست شده باشد. این گروه افراد ساده‌گیر و اجتماعی هستند که مایلند خود را قاطی جمع کنند و به بیگانگان اعتماد می‌کنند، با این حال ممکن است زودباور باشند.

‌ خوابیدن روی پهلو با دستان باز؛ گفته می‌شود کسانی که روی پهلو می‌خوابند و هر 2 دست خود را به طرف مقابل باز می‌کنند شخصیت باز و گشاده‌ای دارند، اما می‌توانند مظنون و بدبین باشند. در تصمیم‌گیری کند هستند، اما زمانی که تصمیمی گرفتند بعید است از آن برگردند.

‌ خوابیدن به پشت با دستان بسته؛ کسانی که به پشت می‌خوابند درحالی که دستانشان به پهلوها چسبیده، معمولا افرادی ساکت و خوددار هستند. از هیاهو می‌پرهیزند، اما برای خود و دیگران معیارهای برجسته می‌گزینند. 

‌ خوابیدن روی شکم؛ کسانی که رو به تشک می‌خوابند درحالی که با دست هایشان بالش را بغل کرده و سر را به یک طرف برگردانده‌اند اغلب آدم‌هایی خوش معاشرت و جسور هستند، اما با این وجود می‌توانند عصبی و زودرنج باشند و از انتقاد یا شرایط دشوار خوش‌شان نمی‌آید. 

‌ خوابیدن به پشت با دستان باز؛ کسانی که به پشت می‌خوابند و دست‌های خود را باز می‌گذارند دوستان خوبی می‌یابند چون همیشه آماده گوش کردن به دیگران و یاری هستند. این گروه معمولا علاقه ندارند در مرکز توجه باشند. 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧