عصيانگر آرام!
مروری بر همه جنجال‌های جادوگر آسیا «علی کریمی»

عصيانگر آرام!

نویسنده : مجيد حسين زاده

 

جادوگری که مدافعان حریف را در کمترین زمان ممکن در هم می‌پیچد، بیرون از میدان هم متفاوت و عجیب است. سوپر استار بزرگ فوتبال آسیا که روزی میروسلاو بلاژویچ در موردش گفته بود: «اگر توانایی کریمی با انگیزه دایی تلفیق می‌شد، بزرگترین فوتبالیست‌ جهان در ایران به دنیا می‌آمد (!) و در تیم باشگاهی بارسلونا هم بازی می‌کرد!» به شدت بین طرفداران پرسپولیس و حتی تیم‌ملی محبوب است. اما از همین حرف بلاژویچ می‌توان فهمید که چرا کریمی در بایرن نماند و پیشرفت نکرد؟ چون به انگیزه دایی نیاز داشت. این روزها، همه‌جا دوباره حرف «علی کریمی» سر زبان‌ها افتاده و انگشت اتهام همه، به دلیل شکست‌های تیم‌ملی و باشگاه پرسپولیس به سمت این جادوگر محبوب است. به همین بهانه، مروری کوتاه داریم بر زوایای جالبی از زندگی حرفه‌ای «عصیانگر آرام!»؛ مردی که معمولا چیزی نمی‌گوید، اما وقتی زبان می‌گشاید، خواب از چشمان یک قوم می‌رود!

 

1998

جنجال از نوع مشت!

«علی کریمی» بعد از این‌که در بازی‌های آسیایی 1998 بانکوک، درخشش فوق‌العاده‌ای داشت به تیم امید دعوت شد. او در بازی مقابل ویتنام به تشخیص مربی‌اش نیمکت نشین می‌شود و در اواسط بازی به میدان می‌آید. ظاهرا این‌قدر از این نیمکت‌نشینی ناراحت می‌شود که در اعتراض به اخراج علی انصاریان، یک مشت به سینه «تورو کامیکاوی» داور ژاپنی بازی می‌زند و بعد از آن، با ضربه زدن به پاهای این داور، او را نقش زمین می‌کند! بعد از این اتفاق AFC او را به مدت 2 سال محروم می‌کند که با ارسال نامه پیشمانی او از این اتفاق، جریمه‌اش به یک سال کاهش می‌یابد.

 

2002

خشم به خاطر کلاه!

هنوز چند روزی از شروع مسابقات جام غرب آسیا در سال 1381 نمی‌گذشت که علی کریمی از تیم اخراج و به تهران بازگردانده شد. دادکان رییس فدراسیون آن زمان، در حالی‌که ناظر تمرینات تیم‌ملی بوده، می‌بیند که علی کریمی با کلاه در حال تمرین است. بعد از تذکر دادکان و توجه نکردن کریمی، دادکان شخصا کلاه را از روی سر کریمی برمی‌دارد و به بیرون پرت می‌کند. کریمی هم اردو را ترک می‌کند و شانس حضور در بازی‌های آسیایی پوسان را از دست می‌دهد

 

2003

جنجال با تلفن‌همراه!

در حالی‌که در تیم الاهلی یکی از محبوب‌ترین بازیکنان این تیم می‌شود، به دستور مدیر این باشگاه، در ورزشگاه خانگی الاهلی آژیری تعبیه می‌شود که هر وقت کریمی پا به توپ شد، به صدا در بیاید! تمرینات این تیم با جدیت زیر نظر «وینفرد شفر» انجام می‌شده است. یک‌بار در اواسط تمرین، کریمی تلفن‌همراه‌اش را درمی‌آورد و شروع به صحبت می‌کند! شفر آن‌قدر تعجب می‌کند که تمرین را همان‌جا تعطیل می‌کند ولی با جریمه نقدی کریمی دوباره به ترکیب اصلی تیمش برمی‌گردد.

 

2006

خشم با نثار لگد!

حتما بازی ایران و پرتغال را در جام جهانی 2006 به یاد دارید! در این بازی و در دقیقه 65، در حالی‌که تابلو تعویض شماره 8 را نشان ‌می‌داد، علی کریمی بعد از خروج از مستطیل سبز، آن لگد معروفش را نثار ساک پزشک تیم کرد تا اعتراض خود را به تعویضش به مربی منتقل کند! ظاهرا در بازی آخر مقابل آنگولا هم، از دستور برانکو که می‌خواسته او را در نیمه دوم به میدان بفرستد سرپیچی می‌کند و به میدان نمی‌آید.

 

2008

جنجال به خاطر «دایی»!

چند روز به شروع مسابقات مقدماتی جام‌جهانی 2012 بیشتر نمانده بود که مصاحبه تندی علیه فدراسیون انجام می‌دهد و آن‌ها را به بی‌کفایتی متهم می‌کند. فدراسیون فوتبال هم بی‌درنگ حکم اخراج او را به دستش می‌دهد. هرچند بعدها علی دایی او را دوباره به تیم‌ملی دعوت کرد ولی گفت: «تا دایی هست برنمی‌گردم!»

 

2009

جنجال با گرفتن کارت قرمز!

در بازی استیل آذین و تراکتورسازی در ورزشگاه تختی، بعد از این‌که گل برتری تیمش را به ثمر رساند، به سمت جایگاه تماشاگران تراکتور رفت و با حرکتی باعث تحریک آن‌ها شد. هواداران تراکتور تصمیم داشتند تا در بازی برگشت، از خجالت کریمی در بیایند اما کریمی در بازی سایپا با دریافت کارت قرمز از بازی با تراکتور محروم می‌شود و به تبریز نمی‌رود.

 

2010

جنجال با عنوان روزه‌خواری!

روزهای پر تلاطمی را در استیل‌آذین سپری کرد و دست آخر هم اخراج شد. قبل از بازی با استقلال با سرپرست تیم به شدت درگیر شد و گفته بود: «با مدیریت فعلی امیدی به قهرمانی وجود ندارد». بعد از این صحبت‌ها، آجرلو او را از تیم اخراج کرد و دلیل آن‌را روزه‌خواری علنی کریمی در تمرینات اعلام کرد. هرچند این روزه‌خواری بعدها برای خودش پرونده مفصلی شد.

 

2012

و اما حالا...

همه دنبال دلیل باخت‌های تیم‌ملی و پرسپولیس می‌گردند. تیم‌هایی که در حال حاضر هر 2 در وضعیت بحرانی قرار دارند. در همین احوال رویانیان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس اعلام می‌کند: «به صراحت باید بگویم مشکل اصلی پرسپولیس کادر فنی نیست. بخش عمده مشکلات پرسپولیس به مسائلی بر می‌گردد که فصل گذشته نیز تیم را تخریب کرد. مشکل یک بازیکن تیم من است.» بعد هم انگشت اتهام همه به سمت کریمی رفت که در پاسخ این قضیه، رویانیان هم این اسم را رد نکرد و گفت: «می‌خواهم این موضوع را سر بسته با هواداران در میان بگذارم. اگر این مشکل حل نشود و بار دیگر بروز پیدا کند، دست به عمل جراحی خواهم زد. امیدوارم مجبور نشوم تصمیمی بگیرم که بر خلاف تصور هواداران باشد.» از داخل تیم پرسپولیس هم اخبار موثقی می‌رسد که تنها گزینه مورد نظر رویانیان کریمی است.

 


نظرات کاربران
کد امنیتی
رضا
رضا
٩١/٠٧/٠٩
١
١٦
من عاشق کریمی ام و با این حرف‌ها بی خیالش نمیشم. از همین الان گفته باشم آقای حسین زاده
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
درباره کارنامه سروش صحت به بهانه حضور پررنگ و موفق این روزهایش با لیسانسه‌ها 2 و کتاب‌باز در قاب تلویزیون

چند رسانه ای سروش

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨