پوآروهای وطنی
زمانی بود که سریال‌های کارآگاهی خارجی مورد توجه مردم قرار گرفته بودند بر همین اساس بود که مسئولان سیما به

پوآروهای وطنی

نویسنده : علي نيك فرجام

 

 

  سرنخ  کارآگاه با لهجه اصفهان

بی‌تردید یکی از بهترین سریال‌های پلیسی ایرانی است که تاکنون ساخته شده و به ظاهر قرار است مجموعه دوم آن هم به زودی تولید شود. سرنخ داستان کارآگاه ویژه قتل امیرحسین اوصیا است که در عین تیزبینی و هوشمندی، شخصیتی انسانی و احساساتی نیز دارد. در همان اولین قسمت مجموعه اوصیا مجبور می‌شود برای ادامه کار از اصفهان به تهران نقل مکان کند چون همسرش او را مسبب مرگ پدرش می‌داند. مثلث او، مادرش و مصطفی نجم دستیارش یکی از بهترین و ایرانی‌ترین گروه‌های پلیسی است که تاکنون دیده‌ایم. سریال سرنخ شاید بیش از هرچیزی گواه این نکته است که برای ساخت یک سریال پلیسی و جنایی بیش از آن‌که نیاز به تعقیب و گریزهای آن‌چنانی و صحنه‌های اکشن باشد به قصه‌ خوب و کارگردانی مناسب و توانایی در فضاسازی متناسب با قصه نیاز دارد.

 

 

کارآگاه علوی  جنایت‌های قجر

این شخصیت اولین بار در مجموعه تلویزیونی کارآگاه که سال 1375 توسط حسن هدایت نوشته و ساخته شده بود، ظاهر شد و با آن ظاهر قدبلند، جدی و باهوش بلافاصله در دل مخاطبان جا باز کرد. جنبه‌های سیاسی پرونده‌هایی که توسط این مأمور اداره تأمینات پیگیری می‌شد از دیگر عوامل جذاب بودن این شخصیت بود. در سری دوم این مجموعه که سال 1387 ساخته شد، او که از تبعید برگشته بود به بررسی مفاسد رژیم سابق می‌پرداخت و جنبه سیاسی کار خیلی پررنگ‌تر شده بود. اما به ظاهر این شخصیت تمام و کمال هم زاییده تخیل حسن هدایت نبوده و واقعا چنین آدمی در آن دوران وجود داشته که مترجم زبان فرانسه بوده وقتی پرونده‌ها را می‌خوانده دخل و تصرف‌هایی هم در آن‌ها می‌کرده است. یعنی یک چیزی توی مایه‌های اوایل کار مورینیو که موقع ترجمه تاکتیک‌های مورد پسند خودش را به بازیکنان گوشزد می‌کرده است. به‌تازگی بازی کارآگاه علوی هم به تهیه‌کنندگی شرکت سیمافیلم ساخته شده و در دسترس است.

 

 

وکلای جوان  یک گروه متفاوت

این مجموعه قصه 3 وکیل بود با بازی رضا کیانیان، امین زندگانی و یک بنده خدای دیگر که الآن اسم‌اش یادم نیست و منابع اینترنتی هم قربان‌شان بروم کمک چندانی نمی‌کنند و صرفا باید به حافظه شخصی تکیه کرد. در کنار این‌ها یک قاضی بازنشسته با بازی محمدعلی کشاورز هم بود که آن‌ها را یاری می‌کرد. شغل این گروه، به کارهای پلیسی مربوط نمی‌شد ولی برای تهیه مدارک برای موکلان خودشان اغلب مجبور به تحقیقات کارآگاهی می‌شدند که گاهی اوقات جان‌شان هم در معرض خطر قرار می‌گرفت. در مجموع سریالی بود که در فضای آن روزها با مخاطب ارتباط برقرار می‌کرد.

 

 

مزد ترس  دهه شصتی

«مزد ترس» با بازی عبدالرضا اکبری و به کارگردانی حمید تمجیدی در 2 فصل ساخته شد و هرچه قدر سری اول آن موفق بود سری دوم آن که با هزینه زیاد در ترکیه فیلم‌برداری شده بود و بازیگران خارجی داشت ناموفق از کار درآمد. 

 

 

کلانتر پر از ژست‌های بیمزه 

از معدود سریال‌هایی است که با نام بازیگرش ایرج نوذری کاملا پیوند خورده است و همین که اسم نوذری به میان می‌آید کاریزمای پلیس مصمم، آرام و درونگرای سریال کلانتر در ذهن شکل می‌گیرد. البته مدت طولانی پخش به مدت 8 سال غیر متوالی هم در شکل‌گیری این تصویر دخالت زیادی داشته است و هیچ سریال دیگری نبوده که با گروهی ثابت مدتی چنین طولانی با مخاطب در ارتباط باشد. شخصیت کلانتر ویژگی خاصی ندارد بلکه فقط با تکیه بر هوش و قدرت تصمیم‌گیری بالا موفق می‌شود رازهای پشت پرده جرایم را کشف کند.

 

 

هوش سیاه  جنایت‌های سایبری

این سریال، نخستین مجموعه پلیسی مربوط به جرائم اینترنتی در ایران بود که بخش دوم آن هم در دست تهیه است. شخصیت اول این مجموعه سرگرد احمدی با بازی حسین یاری جلوه‌ای جدید از پلیس ایران محسوب می‌شود. پلیسی کاملا مدرن که دشمن اصلی‌اش در این مجموعه کامران بوریایی با بازی کیکاووس یاکیده یک هکر اینترنتی است و سرگرد احمدی همزمان با دنبال کردن او به پرونده‌های دیگر هم رسیدگی می‌کند. این شخصیت با آمادگی بدنی بالا، کاملا مدرن و آشنا به مسائل روز رایانه با موجودی درگیر است که از طریق دنیای مجازی تا داخل خانه او هم پیش می‌رود و پسرش را درگیر پرونده می‌کند و عاقبت هم او را گروگان می‌گیرد که از سریال ناوارو و گروگان گرفته شدن یولاند برداشت شده و کارآیی خوبی در بستر سریال دارد. به روز بودن سریال و پرداختن به جنسی از جرایم که تاکنون در سیمای ایران فراموش شده بود از جمله عوامل جذابیت این سریال و این شخصیت بود.

نظرات کاربران
کد امنیتی