ین‌جا هنوز مشعلی روشن است...!
کوتاه درباره پارالمپیک

ین‌جا هنوز مشعلی روشن است...!

نویسنده : محمد مهدي اعتمادي

نمی‌دانم تا حالا شده شما هم حسرتش به دل‌تان بماند؟! حسرت دیدن تیتراژ پایانی فیلمی که بابتش پول داده‌اید، رفته‌اید نشسته‌اید توی سینما. آخرین باری که حسرت دیدن تیتراژ پایانی ماند به دلم، همین هفته پیش بود، سر دیدن "کلاه قرمزی و بچه ننه". انگار هیچکس حتی آپاراتچی سینما (اگر هنوز همچین شغلی وجود داشته باشد!) نمی‌خواهد بفهمد این تیتراژ پایانی که شاید وقت زیادی هم از سازنده برده، جزئی از فیلم است؛ جزو فراموش شده‌ای از فیلم. این مقدمه ظاهرا بی‌ربط و باطنا پرربط را گفتم تا برسم به این که در این دنیا، چیزهای زیادی هستند که فقط به دلیل این‌که دقیقا پشت سر یک اتفاق بزرگ‌تر واقع می‌شوند، بی‌اهمیت به نظر می‌آیند و همیشه ما به آن‌ها ظلم می‌کنیم؛ "پارالمپیک" یک چنین وضعیتی دارد این روزها! واقعه ورزشی بین‌المللی و فوق‌العاده مهمی که چون دقیقا بعد از المپیک برگزار می‌شود، افراد زیادی میل به پیگیری و توجه به آن ندارند و ترجیح می‌دهند سالن سینما را ترک کنند و به المپیک گذشته بیندیشند تا پارالمپیک پیش رو. ما این‌جاییم تا حق پارالمپیکی‌ها را به جا آوریم؛ آن هم با چند روایت کوتاه از این واقعه مهم ورزشی.

 

 

تاریخچه پارالمپیک

اگر بخواهیم به شکل خیلی کوتاه، این بازی‌ها را تشریح کنیم، باید بگویم پارالمپیک، یک مسابقه "چند ورزشی" است که برای ورزش‌کاران دارای معلولیت‌های جسمی و ذهنی برگزار می‌شود. این مسابقات که مهم‌ترین و مورد توجه‌ترین مسابقات ورزشی جهان برای افراد کم‌توان است، از سال ۱۹۶۰ تا امسال، هر 4 سال یک‌بار و به طور منظم برگزار شده است. این مسابقات تا سال ۱۹۸۸ در زمان و مکان متفاوتی با بازی‌های المپیک انجام می‌شد اما از این سال به بعد، زمان آن پس از برگزاری مسابقات المپیک و مکان آن در همان شهری که المپیک میزبانی می‌شده، انجام می‌شود. کمیته بین‌المللی پارالمپیک (icp) متولی برگزاری این مسابقات است. واژه پارالمپیک ترکیبی از پیشوند یونانی "پارا (παρά)" به معنای "همراه" و "کنار" و واژه "المپیک" است. جالب است بدانید، اولین جرقه‌های ایجاد مسابقاتی برای معلولین که بعدها بازی‌های پارالمپیک نام گرفت، در مراسم افتتاحیه المپیک 1948 لندن زده شد و امسال نیز پارالمپیک به خانه برگشته البته بعد از خیلی سال!

 

تاریخچه پارالمپیک در ایران

كمیته ملى پارالمپیك ایران در سال 1379 و با هدف توسعه ورزش جانبازان و معلولین تاسیس شد. این مجموعه شامل 2 فدراسیون جانبازان و معلولین و نابینایان و كم بینایان مى‌باشد كه فدراسیون جانبازان در قالب 15 رشته ورزشى شامل: اسكى، بسكتبال با ویلچر، بوچیا، تنیس روى میز، تنیس با ویلچر، تیروكمان، تیراندازى، شنا، 2 و میدانى، وزنه بردارى، والیبال نشسته، فوتبال هفت نفره، كوهنوردى، باستانى و دوچرخه‌سوارى فعالیت می‌کند. فدراسیون نابینایان و كم‌بینایان نیز در 8 رشته ورزشى شامل: جودو، گل‌بال، 2 و میدانى، شنا، دوچرخه‌سوارى، فوتبال 5 نفره، شطرنج و وزنه‌بردارى نابینایان ورزشکار می‌پردازد. در ضمن، كلیه اعزام‌ها، مسابقات و فعالیت‌هاى برون مرزى ورزشکاران معلول نیز زیر نظر این کمیته صورت می‌گیرد.

 

ایران و پارالمپیک 2012 لندن

چهاردهمین دوره مسابقات پارالمپیک، این‌بار در لندن برگزار می‌شود. در طی این رقابت‌ها که از 9 شهریور شروع شده و تا 20 شهریور ماه ادامه دارد، بیش از 4200 ورزشکار از 165 کشور جهان و در 20 رشته ورزشی برای کسب مدال‌های رنگارنگ با هم به رقابت می‌پردازند. کاروان ورزشی پارالمپیک ایران با 79 ورزشکار جانباز و معلول در قالب 13 رشته ورزشی شامل: 2 و میدانی (مشترک بین فدراسیون جانبازان و معلولین و نابینایان و کم بینایان)، وزنه‌برداری، تیراندازی، فوتبال هفت نفره، شنا، تنیس روی میز، تنیس با ویلچر، تیر و کمان، والیبال نشسته، دوچرخه‌سواری، و رشته‌های جودو، فوتبال 5 نفره و گلبال، ویژه نابینایان و کم بینایان، در چهاردهمین دوره رقابت‌های پارالمپیک حضور یافته است. ایران در این دوره، هفتمین حضور خود را در رقابت‌های پارالمپیک تجربه می‌کند و در دور پیشین این رقابت‌ها که در سال 2008 در کشور چین برگزار شد، با کسب 5 نشان طلا، 6 نقره و 3 برنز در میان 147 کشور در جایگاه 22 ایستاد که جایگاه قابل توجهی است. البته ما در این دوره انتظار بیشتر از این‌ها را داریم؛ انتظاری که خیلی دور از ذهن و دسترسی بچه‌های خوب کاروان‌مان نیست.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

فی‌ المناقب جنجال مردان 95

٩٥/١٢/٢٦
آنتن

ما و قسط‌های آخر سالی...

٩٥/١٢/٢٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 479

٩٥/١٢/٢٦
پایان‌نامه

وعده‌هایی برای سال جدید!

٩٥/١٢/٢٦

پاسخ نویسندگان جیم به ۳سوال و انتخاب ایموجی سال 95

٩٥/١٢/٢٦
سال جدید در پس سالی پـــراز حادثه و اتفاق می‌رسد سال گذشته را در قالب رخـداد مهم جور دیگری مرور کرده‌ایم

خوب بد جلف95

٩٥/١٢/٢٦
مینیمال

و اما عید دیدنی!

٩٥/١٢/٢٦
محرمانه مستقیم

چه روزگاری داشتیم!

٩٥/١٢/٢٦
مروری متفاوت و شیرین بر 20 فیلم‌ برتر اکران 95 سینمای ایران

از برفوش‌ترین تا بی‌اعصاب‌ترین

٩٥/١٢/٢٦
پیشنهادهایی برای آغاز فصل جدید

از سیر تا پیاز نوروزانه!

٩٥/١٢/٢٦
لچکی‌های موضوع ویژه

سال پول ساز سینما

٩٥/١٢/٢٦
بررسی اتفاقات جالب و به یادماندنی ورزش در سال 95

سالی که خوش گذشت!

٩٥/١٢/٢٦
در ستایش 8 چهره تاثیرگذار و شایسته ورزش ایران در سال 95

بچه‌ها مچکریم!

٩٥/١٢/٢٦
کافه جهان نما

نجف، دیار مهمان‌ شدن‌های بی‌شمار

٩٥/١٢/٢٦
جالباسی

باغ‌های پر گل و میوه روی سر خانم‌های اروپایی!

٩٥/١٢/٢٦
تبلیغات
تبلیغات