آبشارآرزوها!

آبشارآرزوها!

نویسنده : مرتضي اخوان

 

 شاید تنها یک آبشار بتواند رویای شیرین حضور در لیگ جهانی والیبال را برای کشورمان محقق کند. آبشاری که به گوارایی 2 برتری بر چشم بادامی‌ها، آن هم جلوی چشمان مشتاق بیش از 12 هزار هوادار والیبال خواه ایرانی در سالن آزادی تهران می‌تواند محقق شود. شاگردان خولیو ولاسکو آرژانتینی که مدتی است بدجور دلمان را به موفقیت والیبال خوش کرده‌اند حالا در دشوارترین گام می‌بایست با عبور از سد سامورایی‌ها به لیگ آرزوها، «لیگ جهانی والیبال» راه پیدا کنند. اتفاقی که تاکنون در تاریخ والیبال برای کشورمان رخ نداده است. اتفاق شگرفی که در این گزارش می‌خواهیم از آن سخن بگوییم و به استقبال‌اش برویم. این نه خوش‌بینی جیمی ماست و نه پیش‌بینی و پس‌بینی! از همین الان به بازوان توانمند مردان والیبال کشورمان ایمان داریم و از هم اکنون خود را در لیگ آرزوها می‌بینیم. با ما همراه باشید..

 

این لیگ جهانی است...

برگزاری تورنمنتی با عنوان "لیگ جهانی" آن هم برای رشته‌ای مهیج و دوست‌داشتنی چون والیبال، آن‌قدر هیجان‌انگیز است که 3 سال پس از مطرح‌شدن آن در سال 1987 میلادی توسط فدراسیون جهانی والیبال با موافقت فدراسیون‌های والیبال کشورهای صاحب‌نام این رشته ورزشی از سال 1990 برای نخستین‌بار برگزار شد. در نخستین دوره این مسابقات این تورزنان والیبالیست ایتالیا بودند که توانستند با هدایت همین خولیو ولاسکو، سرمربی کنونی تیم ملی والیبال کشورمان به عنوان نخستین فاتح این جام لقب بگیرند. لاجوردی‌پوشان ایتالیایی اگرچه تاکنون 8 بار عنوان قهرمانی این مسابقات را در کارنامه دارند و با 3 نایب قهرمانی و 2 مقام سومی از پرافتخارترین تیم‌های جهان به شمار می‌رود اما همچنان زیر سایه نام بزرگ برزیل قرار دارند. برزیلی‌ها با 9 عنوان قهرمانی 3 نایب قهرمانی و 4 سومی پرافتخارترین تیم لیگ جهانی والیبال به شمار می‌رود. لیگی که آخرین دوره‌اش (دوره بیست و سوم) تیرماه سال جاری با نخستین قهرمانی لهستان به پایان رسیده است. شاید جالب باشد بدانید لیگ جهانی والیبال هر ساله طی یک تورنمنت برگزار می‌شود و تیم‌ها به صورت رفت و برگشت به مصاف یکدیگر می‌روند. در پایان 2 تیم برتر گروه الف با 2 تیم برتر گروه ب به صورت مشترک در یک کشور به رقابت خواهند پرداخت تا تکلیف قهرمان مشخص شود.

 

شکستن تابوی اهرام مصر

والیبالیست‌های کشورمان تاکنون 3 بار شانس حضور در رقابت‌های لیگ جهانی والیبال را داشته‌اند. 3 باری که یک بار مغلوب چین شده‌اند و 2 بار در برابر همین مصری شکست خورده‌اند که این بار در قاهره زمین‌گیر دلاورمردان تورزن کشورمان شد. شکستن تابوی ناکامی کشورمان مقابل مصر در زیر گروه لیگ جهانی توسط شاگردان ولاسکو کار بزرگی بود که در خاک این کشور رقم خورد. حالا مردان کشورمان می‌بایست با غلبه بر چشم بادامی‌ها، آن هم در خاک کشورمان راهی لیگ جهانی شوند. اتفاقی که وقوعش دور از دسترس نیست. تیم ملی والیبال کشورمان در 2 دیدار دشوارش مقابل مصر توانست به ترتیب با نتایج 3 بر صفر و 3 بر یک از سد این تیم آفریقایی و سرحال بگذرد. گذر از تابوی اهرام مصر در شرایطی اتفاق افتاد که شاگردان ولاسکو پیش از این 2 دیدار اردوی تدارکاتی خوبی را پشت سر گذاشته بودند. مردان والیبال کشورمان حالا در بهترین شرایط در یک قدمی لیگ آرزوها هستند. 

 

گذر از مسلخ چشم بادامی‌ها

چشم بادامی‌های آسیایی در سال‌های گذشته خوب به والیبال ایران باخته‌اند. ژاپنی‌ها در طول تاریخ هم هیچ‌گاه نتوانسته‌اند به اندازه‌ای که چینی‌ها ما را اذیت کرده‌اند، برای والیبال‌مان مشکل‌ساز شوند. مردان والیبال کشورمان در طی سال‌های اخیر بارهای بار چه در تهران و چه در توکیو توانسته‌اند به راحتی از سد ژاپن بگذرند و از این حیث مردان ایران از روحیه بالایی برخورداند. از سویی دیگر میزبانی در سالن 12 هزار نفری آزادی که مطمئنا در روز مسابقه به جهنمی از سوی هواداران برای بازیکنان ژاپنی مبدل خواهد شد، می‌تواند برگ برنده‌ای باشد در دستان ولاسکو و شاگردان‌اش. تیم ملی والیبال کشورمان فردا در نخستین دیدار باید از ساعت 19 در سالن 12 هزار نفری آزادی به مصاف ژاپن برود و روز یک‌شنبه در دیدار دوم تکلیف صعود به لیگ جهانی را یکسره کند. این دیدار نیز روز یک‌شنبه ساعت 19 برگزار خواهد شد. 


چشم امیدمان به سربازان آریایی

در این میان چشم امیدمان به مردانی است که هر کدام کوله‌باری از تجربه و انگیزه هستند. مردان ولاسکو با ترکیبی از جوانی و تجربه به مصاف ژاپن می‌روند. در خط پاسور تیم ایران یکی از بهترین پاسورهای آسیا "سعید معروف" را دارد و "مهدوی" جانشین شایسته و البته باتجربه‌ای برای معروف است. "فرهاد ظریف" بدون شک بهترین لیبرو آسیاست و "پوریا فیاضی" و "کمالوند" می‌توانند به همراه "حمزه زرینی" بازیکنان بزرگ ما در پیکار فردا مقابل ژاپن باشند. اما مهم‌تر از همه این‌ها چشم امید میلیون‌ها ایرانی به فوق تدبیرهای سرمربی سرشناس کشورمان "خولیو ولاسکو" است که فشار سنگینی را از سوی رسانه‌ها و مسئولان فدراسیون بر روی دوش خود احساس می‌کند. ولاسکو که پیش از این عنوان شده بود با ماموریت بردن ایران به "المپیک" و "لیگ جهانی" به ایران آمده است، حالا "المپیک" را از دست داده است و تنها "لیگ جهانی" باقی‌مانده است. ولاسکو با کارنامه درخشانی که دارد به خوبی می‌داند در صورت موفق نشدن با شاگردان‌اش در 2 دیدار پیش رو مقابل ژاپن باید نگرانی‌های بسیاری را برای باقی‌ماندن بر روی نیمکت ایران داشته باشد. با این وجود به احترام مردان والیبال کشورمان و امید زیادی که برای لیگ جهانی شدن آنان داریم، منتظر خواهیم ماند...

نظرات کاربران
کد امنیتی