پروازبلند
بلندپروازي هم براي خودش دردسرهايي دارد

پروازبلند

نویسنده :

فکر مي‌کنند اگر نفر اول کنکور نشوند زمين به آسمان مي‌آيد، يا اگر از 60 صفحه تحقيق‌شان يک صفحه‌اش کامل نشود بايد عزا بگيرند. کمال‌گراها وقتي مي‌خواهند ازدواج کنند همه را راهي تيمارستان مي‌کنند از بس وسواس به خرج مي دهند و مي‌گردند دنبال آدمي که هيچ عيب و نقصي نداشته باشد و خدا نکند خودشان هم يک کاري را نتوانند به موقع و کامل انجام دهند آن وقت است که زندگي را زهر خودشان مي‌کنند از بس که حرص و جوش مي‌خورند و با استرس دست و پنجه نرم مي‌کنند. کمال‌گراها ديگر از بلند پروازي و اهداف بلند و بالاي خودشان شورش را در آورده‌اند. اين‌ها را گفتيم تا بدانيد کمال‌گرايي آن قدر‌ها که فکر مي‌کنيد خوب نيست!

با کمال نباشيد!
وقتي کسي گير مي دهد که حتما همه کارهايش را بايد بدون عيب و نقص و کامل انجام دهد مي‌گويند طرف کمال‌گرا است! کمال‌گراها معيارهاي عجيب و غريبي درباره موفقيت دارند. آن‌ها چون معيارهاي موفقيت‌شان زيادي بالاست و اهداف خيلي خيلي بزرگي توي سر دارند دائم در ترس و اضطراب شکست به‌سر مي‌برند و معمولا موفقيت‌هاي کوچک را نمي‌بينند و به هيچ هدف کوچکي خوشحال و راضي نمي‌شوند. روان‌شناسان معتقدند که کمال‌گراها با اين خصوصيت‌هاي رفتاري که شامل ترس اضطراب و استرس ناشي از شکست است سلامت رواني خود را به خطر مي‌اندازند. اين آدم‌ها چون دائم در حال بازخواست کردن و تحقير کردن خود هستند کلا در زندگي نيازي ندارند کسي آن‌ها را زير سؤال ببرد، چون معمولا خودشان را با کوچک‌ترين اتفاقي با خاک يکسان مي‌کنند. کمال‌گراها زيادي از خود توقع دارند به نظر آن‌ها يک کار يا بايد درست و حسابي و بدون نقص انجام شود يا اصلا انجام نشود، بهتر است. قانون همه يا هيچ را اگر شنيده‌ايد، مخصوص کمال‌گراهاست. کساني که مساوي (ميانه‌روي) سرشان نمي‌شود و تنها شکست و پيروزي است که براي آن‌ها معني دارد. براي همين دائم طرح‌ها و برنامه‌هاي خود را عقب مي‌اندازند چون ترس از شکست و کامل نبودن نمي‌گذارد خوب فکر و رفتار کنند. کمال‌گرا بودن به طور کلي از نظر افراد مثبت تلقي مي‌شود راستش را بخواهيد ما هم کمال‌گرايي مثبت داريم و هم منفي! يعني آدم‌هايي که معيارها و هدف‌هاي بالاي‌شان به آن‌ها انگيزه‌ تلاش چند برابر مي‌دهد کلي با آدم‌هايي که کمال‌گرايي، روان آن‌ها را آزار مي‌دهد تفاوت دارند. آن‌هايي که کمال‌گراي مثبت هستند رسيدن و نرسيدن به معيارها براي‌شان مهم نيست و هدف برايشان اهميت بيشتري دارد. آن‌ها سعي مي‌کنند کارها را تا آن جايي که توان دارند به بهترين نحو انجام دهند نه اين که دائم در فکر بي‌نقص‌ترين کار باشند. کمال‌گراهاي منفي به هر موفقيتي هم که برسند راضي نمي‌شوند و دائم به هدف‌هاي بالاتري فکر مي‌کنند براي همين احساس رضايت و آرامش در زندگي ندارند.

اين کمالات از کجا مي‌آيند؟
اين که شما الان جزو شخصيت‌هاي کمال‌گرا هستيد به چند دليل متفاوت است که دست به دست هم داده‌اند و شما را جزو آدم‌هاي با کمالات کرده‌اند اين دلايل مي توانند دلايل زير باشند:

والدين دردسرساز
اين که مي‌گويند گاهي وقت‌ها محبت زيادي دردسر درست مي‌کند راست گفته‌اند! مثلا پدر و مادرهاي عزيز ما که مي‌آيند در حق ما ثواب کنند بعد مي‌زنند شخصيت ما بيچاره‌ها را کباب مي‌کنند! والديني که قدرت طلب هستند و هميشه حق با آن‌هاست و فرزندان‌شان بدون چک و چانه بايد بپذيرند. اين قدرت طلبي باعث مي شود که بچه‌ها ديکتاتور بزرگ شوند! تازه اگر والدين ما والدين کمال‌گرايي باشند که ديگر نور علي نور مي شود. آن وقت شما حتما جزو آدم‌هاي با کمالات هستيد، چون اين والدين عزيز همه موفقيت‌ها و پيروزي‌هاي فرزندان خود را کوچک مي‌بينند يا اصلا نمي‌بينند. اين والدين به شدت منظم و وسواسي هستند و تا دل تان بخواهد فرزند خود را با خاک يکسان مي‌کنند، براي همين فرزندان‌شان از همان کودکي احساس خوبي نسبت به موفقيت‌هاي خود ندارند و اصلا آن‌ها را به حساب نمي‌آورند چون نمي‌توانند در هيچ شرايطي والدين خود را راضي کنند.

باورهاي دردسرساز
آدم هاي کمال‌گرا به شدت به تأييد اطرافيان نياز دارند و زماني به خودشان و موفقيت هاي‌شان توجه مي‌کنند و به آن بها مي‌دهند که مورد تاييد و پسند اطرافيان باشد. در غير اين صورت ارزشي براي موفقيت‌هاي خود ندارند. و به افکار و نظرات خودشان هر چند خوب و عالي اهميتي نمي‌دهند! کمال‌گراها از خودشان انتظارات زيادي دارند آن‌ها فکر مي‌کنند بايد در همه مهارت‌ها دستي داشته باشند و توانمندي هر کاري را داشته باشند و اگر نباشند آدم بي‌ارزشي هستند! آن‌ها تصور مي‌کنند تنها آدمي کامل است که توانايي انجام هر کاري را داشته باشد. خدا نکند کمال‌گراها در کاري موفق نشوند آن وقت فاتحه روح و جسم خود را با سرزنش کردن خود مي‌خوانند و حتي به ديگران حق مي‌دهند که آن‌ها را تنبيه يا سرزنش کنند. آن‌ها به شدت از اشتباه کردن مي‌ترسند به همين دليل ترس از شکست تمام وجودشان را فراگرفته است. آدم هاي کمال‌گرا به شدت قانونمند هستند و کلمه بايد را در زندگي زياد تکرار مي‌کنند از نظر آن‌ها آدم حق اشتباه و خطا ندارد!

تغيير کردن چه آسان!
اگر مي‌خواهيد هي دائم يک خط در ميان خودتان را ترور شخصيتي نکنيد و دائم ترس و اضطراب همراه‌تان نباشد از خر اين کمالات پايين بياييد و فکري به حال خودتان بکنيد. براي بي خيال شدن از اين کمال و کمال بازي‌ها چند پيشنهاد ما را جدي بگيريد:

اهداف خود را بازبيني کنيد
به هدف‌هاي خودتان يک نگاهي بيندازيد ببينيد انصافا چند تا از اين هدف‌ها قابل دسترس نيستند هدف‌هاي غير قابل دسترس را کنار بگذاريد به هدف‌هايي فکر کنيد که در حيطه توانايي‌ها و ظرفيت‌هاي شماست. هدف‌هايي که به واقعيت نزديک‌تر است و دور از دسترس نيست.

انتظارات خود را مديريت کنيد
اين که من بايد حتما بدون شک زمين به آسمان برود نفر اول پزشکي شوم اصلا معني خوبي ندارد. وقتي هوش شما در حد يک نابغه نيست که طلاي المپيک رياضي را ببرد چرا گير داده ايد به اين المپياد؟! بي خيال شويد. چون اگر شما در تلاش هستيد که با هر قيمتي به اهداف خود برسيد بعد تاثيرات منفي آن را در رفتارهاي عاطفي و هيجاني خود مي‌بينيد. انتظارات و توقعات خود را بر مبناي توانايي‌ها و استعدادها و حتي شرايط زندگي خود برنامه‌ريزي کنيد نه روي هوا!

به خودتان اجازه اشتباه دهيد
باور کنيد همه دانشمندان و بزرگان دنيا هزاران هزار بار اشتباه کرده اند و هيچ کدام بي نقص نبوده اند! به اشتباهات به صورت تجربه نگاه کنيد نه يک شکست وحشتناک. وقتي به خود اجازه اشتباه دهيد ترس و اضطراب‌تان کمتر مي‌شود و احتمال موفقيت بيشتر. چون روح و روان سالم‌تري براي تصميم گيري‌هاي درست داريد.

به خود ارزش بدهيد
سعي کنيد از کارهاي کوچکي که انجام مي‌دهيد لذت ببريد و دائم به نتيجه پاياني کارها فکر نکنيد و بيشتر به تلاشي که انجام مي‌دهيد توجه کنيد. اگر در يک کار دچار اشتباه ياشکست مي‌شويد آن را به شخصيت و وجود خود نسبت ندهيد و احساس ارزشمندي خود را فداي يک کار اشتباه و کوچک نکنيد. قرار نيست چون نوشته شما در جيم چاپ نشده خودتان را آدم بي‌فايده و دست و پاچلفتي خطاب کنيد. احساس ارزشمندي به شما اعتماد به نفس و آرامش خاطر مي‌دهد و کمک مي‌کند درست فکر کنيد و درست‌تر تصميم بگيريد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧