جادو يا خرافه به جان ارتش سرخ افتاد!
ناکامي کهکشاني‌هاي پرسپوليس در فصل جديد پاي جادو و جنبل را به ليگ باز کرد

جادو يا خرافه به جان ارتش سرخ افتاد!

نویسنده : مجتبی نور علی

 

 

چند سالي مي‌شود که در فوتبال بحثي که بيشتر از تاکتيک شنيده مي‌شود جادو و جادوگري است. هر تيمي که نتيجه نمي‌گيرد تيم حريفش را به استفاده از جادو و جادوگري متهم مي‌کند و آسمان و ريسمان را به هم مي‌بافد. اما اين روزها باز هم بحث طلسم و جادوگري داغ شده و برخي از پرسپوليسي‌ها که از 4 بازي‌شان تنها 4 امتياز به دست آورده‌اند اعلام کردند که تيم‌شان طلسم شده و به همين دليل نمي‌توانند نتيجه بگيرند! بررسي حرف و حديث‌هاي حول اين محور و نگرشي فني بر ناکامي اخير سرخ پوشان پايتخت موضوع جذابي است که اين هفته به سراغ‌اش رفتيم. با ما همراه باشيد...

 

"جادو"؛ آري يا نه!؟

محسن بنگر مدافع جديد سرخ پوشان تهراني باب کلام درباره جادوگري را باز مي‌کند و مي‌گويد: "تا به حال در دوران فوتبالم با چنين وضعيتي روبرو نشده‌ام. هر چه ما مي‌زنيم گل نمي‌شود و هر چه حريف مي‌زند گل مي‌شود. فکر مي‌کنم تيم ما را طلسم کرده‌اند و به نظرم بايد چيزي قرباني کنيم تا اين طلسم از بين برود!" هر چند اين ادعاي خرافي توسط کريم انصاري فرد يکي ديگر از بازيکنان جديد پرسپوليس رد مي‌شود: "طلسم و اين جور حرف‌ها دو زار هم نمي‌ارزد. من انسان معتقدي هستم و مي‌دانم هر چه پيش مي‌آيد قسمتي است که خدا براي‌مان مقرر کرده است."

 

ناکامي‌ها به گردن جادوست!

اما سوالي که در اين جا پيش مي‌آيد اين است که آيا بحث طلسم شدن و طلسم کردن در فوتبال وجود دارد؟ اين سوالي است که براي يافتن پاسخش بايد سراغ کارشناس مذهبي برويم. حجت الاسلام و المسلمين ميداني کارشناس مذهبي در گفت‌وگو با جيم در اين باره بهتر توضيح مي‌دهد: "متاسفانه در بسياري از موارد بعضي از آدم‌ها ناکارآمدي‌هاي‌شان را به هر نحوي که شده مي‌خواهند توجيه کنند و با گفتن جملات نا مربوط و سخيف، همت نداشتن لازم، برنامه نداشتن و موضوعات ديگر را به طلسم و جادوگري ربط مي‌دهند. اين‌گونه آدم‌ها هم اگر تصادف کنند آن را به حساب خداوند مي‌گذارند. اين موضوع کاملا اشتباه است و هر کسي که چنين تصوري داشته باشد راه به خطا رفته است. در تمام دنيا براي موفقيت در هر بخشي به خصوص ورزش چند اصل لازم است؛ تکنيک، همت، اراده، برنامه و تمرين. براي موفقيت در هر بخشي بايد اين 5 فاکتور رعايت شود. اين قانون طبيعت است که اگر هر کس از توانايي‌هايي که در او نهاده شده استفاده نکند محکوم به شکست است." اين کارشناس مذهبي هم‌چنين مي‌گويد: "ما مسلمان هستيم و در دين اسلام قدرت مطلقه در دست خداست و هر اتفاقي در اين دنيا بيفتد قطعا مشيت الهي است، کاري به طلسم و يا جادو نداريم اما به اين قضيه معتقديم که دعا تنها موضوعي است که تقدير الهي را هم تغيير مي‌دهد. به اين دوستان بايد توجيه کرد که به جاي پرداختن به موضوعات خرافي که متاسفانه در لايه‌هاي مختلف جامعه وجود دارد با توکل به خدا و تمرينات مستمرتر بتوانند به موفقيت دست يابند."

 

آقاي مربي و زمين بازي جادو شده

موضوع جادو و جادوگري اما فقط به تيم و بازيکنان پرسپوليس خلاصه نمي‌شود. در هر تيمي صحبت از جادو و جادوگر است و اين براي فوتبال مي‌تواند يک شکست بزرگ باشد. همين سال گذشته بود که يکي از تيم‌هاي تهراني براي بازي در ليگ برتر راهي يکي از استان‌هاي کشور شد اما به تيم تهراني اجازه ندادند در زمين اصلي تمرين کنند. اهالي تيم ميزبان که مربي تيم تهراني زماني سرمربي آن‌ها بود اعتقاد داشتند اين مربي با جادوگر در ارتباط است و اگر زمين بازي را شب قبل از ديدار در اختيار آن‌ها بگذارند زمين جادو مي‌شود و تيم ميزبان نمي‌تواند برنده از بازي بيرون بيايد! از اين دست اتفاقات در هزاره سوم متاسفانه در فوتبال ما زياد پيش آمده و احتمالا پيش خواهد آمد. مشخص نيست اگر بعضي مديران فوتبالي به جادو و جادوگري اعتقاد دارند چرا براي تيم هاي‌شان به جاي سرمربي، جادوگر استخدام نمي‌کنند؟!

 

جادو و طلسم کجا بود؟!

با اين تفاسير آيا پرسپوليس طلسم شده است و نتايج ضعيف اين تيم در بازي‌هاي ليگ برتر به اين موضوع ربط دارد؟ طرح اين سوال واکنش 2 تن از پيشکسوتان سرخ را به همراه دارد. محمد پنجعلي در اين باره مي‌گويد: "جادو و طلسم کجا بود؟! فلان بازيکن نمي‌تواند توپ را از 6 قدم گل کند آن وقت همه چيز را گردن جادوگري مي‌اندازند. به نظرم نبايد ضعف تيم را به اتفاقاتي که صحت ندارد ربط داد. فلان بازيکن حتي يک استپ ساده هم بلد نيست اما زمان امضاي قرارداد مي‌گويد حرفه‌اي هستم و پول حرفه‌اي مي‌گيرم اما از يک کار ساده هم در زمين بازي عاجز است." ضيا عربشاهي يکي ديگر از پيشکسوتان پرسپوليس است که درباره اين موضوع صحبت مي‌کند: "حالا شايد يک بازيکن بگويدکه تيم ما طلسم شده است اما بايد ديد آيا خود اين بازيکن به اين موضوع اعتقاد دارد يا نه؟ بايد بپذيريم که يک تيم براي موفقيت در فوتبال بايد ويژگي‌هاي لازم را داشته باشد و اگر يکي از ابزارهاي لازم براي موفقيت وجود نداشته باشد اتفاق خوبي هم رخ نمي‌دهد. پرسپوليس امسال جنسش جور نيست و اگر اين تيم نتايج خوبي نمي‌گيرد به همين مسئله بستگي دارد و چيز ديگري نيست." حالا که فوتبال باشگاهي تعطيل است سرخ‌هاي تهراني اين فرصت را دارند تا نقاط ضعف‌شان را بازسازي کنند. آن‌ها در 2 هفته پيش روي ليگ برتر بايد ابتدا با داماش و سپس با استقلال جدال کنند و مشخص نيست اگر شاگردان مانوئل ژوزه در اين 2 بازي هم ناموفق باشند اين شکست‌ها را به گردن مي‌گيرند و يا باز هم پاي رمال، جادوگر و کف بين را وسط مي‌کشند!

 

استقلالي هستيد يا پرسپوليسي؟!

 

اين سوالي است که خيلي از شما خوانندگان در مواجهه با ما مي‌خواهيد پاسخ‌اش را از حلقوم‌مان بيرون بکشيد و بعد در صورتي که مخالف رنگ دلخواه شما بوديم با چماق به جان‌مان بيفتيد!

 

و اما مسابقه پيامکي ما...

 

"شما طرفدار کداميک از 2 تيم استقلال و پرسپوليس هستيد؟"

 

گزينه مورد نظر را به شماره

 

2000999

 

پيامک کنيد.

 

لطفا فقط شبيه نمونه و به فارسي پيامک ارسال کنيد در غير اين صورت در مسابقه شرکت داده نمي‌شويد.

 

آغـاز زمـان مسـابـقـه پـيـامـکـي: همـيـن الـان

 

پـايـان مـهلـت مـسـابـقـه پيامکي: 28 مـردادمـاه

 

جـايـزه ويـژه جــــيــــم همين الان اعـلـام ‌شـد.

 

-------------------------------

 

نظرات کاربران
کد امنیتی