جيم مثل جاگلينگ!
براي هر سني، هر جايي، با هر وسيله‌اي

جيم مثل جاگلينگ!

نویسنده : مژده رنگیان

شايد براي‌تان پيش آمده باشد که در خانه حوصله‌تان سر برود و تنها باشيد و براي نشان دادن وخامت اوضاع، جرجر يا شرشر هم باران ببارد؛ خواهشمنديم اين‌طور مواقع دست نگه داريد و از زندگي سير نشويد. مگر جاگلينگ مرده باشد که شما از تنهايي، به بلاي خانمان‌سوز رو بياوريد. از آن‌جايي که ما کارمان خيلي درست است، ورزشي را معرفي مي‌کنيم که جذاب و بسيار به روز است. زيرا اين ورزش همين اواخر در سال 2000 به طور رسمي داراي فدراسيون جهاني شده است، ورزشي که با نام ورزش هماهنگي چشم و دست معروف است.

جاگلينگ يعني چه؟

حتما تا به حال جاگلينگ را بارها ديده‌ايد ولي اسمش را نمي‌دانستيد. هرچه فکر کرديم که چه جوري آن را تعريف کنيم به نتيجه‌اي نرسيديم، پس تعريف کتابي آن (که در امتحان هم مي‌آيد) عبارت است از: نگهداري چندين شي به طور همزمان در فضا در حالي که اين عمل توسط پرتاب کردن و گرفتن انجام شود.

 

نمايه تاريخي جاگلينگ

مي‌گويند در عصر قجر که امکانات تفريحي امروز مانند اينترنت پرسرعت و بي وقفه و البته شبکه استاني جذاب وجود نداشت، مردم مجبور بودند يک جوري سرشان را گرم کنند به همين دليل جاگلينگ به وجود آمد که حتي هنوز تصاويري بر روي ديواره‌هاي قديمي مانند مقبره فرعون از اين ورزش وجود دارد.

 

جاگلرها، واحد درسي و فوايد آن

از شما چه پنهان جاگلرها خيلي کار درست‌تر از اين حرف‌ها هستند؛ به طوري که علاوه بر داشتن يک فدراسيون جهاني، روز جهاني، انجمن بين‌المللي، همايش‌هاي ساليانه، مسابقات جهاني، مجله و کلوپ نيز دارند و حتي در مدارس و دانشگاه‌هاي جهان به عنوان يک واحد درسي يا برنامه اوقات فراغت تدريس مي‌شود. شايد باورتان نشود ولي اکثر جاگلرها و علاقه‌مندان به جاگلينگ رياضيدان و فيزيکدان هستند و کلي فرمول و معادله و نظريه‌هاي علمي در اين زمينه داده‌اند، فوايد و اثرات مثبت خفني هم بر روي دستگاه قلبي عروقي، مغز و روان انسان دارد و اگر آدم بي تمرکز و حواس‌پرتي نيز هستيد اين ورزش خوراک خودتان است.

 

مواد لازم جاگلينگ بازي

مواد لازم براي پرداختن به جاگلينگ بسيار ساده است؛ از جمله يک آدم با دو تا دست يا دو پا، يک جفت چشم و روم به ديوار اگر در دسترس بود يک دست مغز ترجيحا کارکرده به همراه هر وسيله‌اي که بتوانيد پرتاب شود بالا و البته از آن حداقل 3 عدد داشته باشيد. سخت نگيريد با هرچه که فکرش را کنيد مي‌توانيد اين ورزش را انجام دهيد، از پياز و سيب‌زميني و ميوه فصل (البته اگر از قشر مرفه بي درد باشيد) گرفته تا توپ، کلاه، حلقه، چاقو، جعبه، ميل، صندلي و... بين خودمان بماند بعضي جاگلرها (همان کساني که جاگلينگ بازي مي‌کنند) که اصطلاحا مي‌گويند که کله مبارکشان خراب است و نياز به تاب‌گيري اساسي دارند، اين کار را با اره برقي روشن انجام مي‌دهند و از آنجايي که شما خوانندگان عزيز همگي افرادي فرهيخته و با ضريب شعور بالاي 5/99 درصد هستيد مطمئن هستيم چنين حرکتي را انجام نخواهيد داد.

 

جاگلينگ و انواع و اقسام آن

جاگلينگ اقسام و انواع بسياري دارد، از جمله شيوه پرتابي که در آن توپ نبايد به زمين برخورد کند. جاگلينگ جهشي که توپ به زمين مي‌خورد و سپس دريافت مي‌شود و جاگلينگ‌هاي اتصالي، گردشي و با پا که چيزي شبيه همان روپايي خودمان در فوتبال است و تا دلتان بخواهد الگوها، تکنيک‌ها و تاکتيک‌هاي مختلف.

 

آموزش گام به گام جاگلينگ

خب رسيديم به جاي هيجان‌انگيز کار! يعني آموزش گام به گام جاگلينگ، ساده‌ترين وسيله براي آموزش همان توپ است که مي‌توانيد از توپ‌هاي تنيس هم استفاده کنيد؛ براي شروع، پاها به عرض شانه باز، بازوها را نزديک به بدن نگه داريد، آرنج‌ها در زاويه 90 درجه و کف دست‌ها به سمت بالا، يک نفس عميق بکشيد و چند بار يک توپ را با دست راست و سپس با دست چپ جداگانه به بالا بيندازيد. پس از آن با دو توپ که يکي در دست راست و ديگري در دست چپ قرار دارد کار را شروع کنيد، ابتدا توپ دست راست را با قوس بالا بيندازيد؛ دقت کنيد هنگام انجام حرکات راه نرويد، بدنتان خم نشود و ارتفاع توپ ها يکسان باشد، نگاه‌تان هم به نقطه اوج توپ باشد نه جاي ديگر؛ بعد از اينکه توپ دست راست به اوج رسيد توپ دست چپ را بالا بيندازيد و پس از آن توپ شماره يک را با دست چپ دريافت کنيد حواست‌ان باشد 2 توپ را همزمان به بالا نيندازيد و مسير توپ‌ها نيز قوس‌دار باشد، نه دايره‌اي! اگر هم خيلي ماهر شده‌ايد و عجله داريد که با 3 توپ اين‌کار را انجام دهيد به اين‌صورت عمل کنيد که توپ 1 و 3 را در دست راست و توپ 2 را در دست چپ بگيريد، مطابق روش قبلي توپ 1 که به اوج رسيد توپ 2 را پرتاب کنيد و وقتي توپ 2 به اوج رسيد توپ 3 پرتاب شود واين چرخه را ادامه دهيد. با اين توضيحاتي که دادم کاملا از چهره مبارکتان مشخص است که قشنگ همه چيز را متوجه شده‌ايد، پس خدا را شکر.

 

جاگلينگ و ارتباط مغز با جلبک!

زمان ميانگين يادگرفتن افراد حدود نيم ساعت است، شخص نگارنده اين مطلب که در نيم ساعت اول کمي دست و پايش به هم گره خورده بود اما نيم ساعت دوم ديگر آمادگي کامل حضور حتي در المپيک جاگلينگ را هم به دست آورد؛ اين را گفتيم که يک وقت از خودتان نااميد نشويد و نگوييد زير خط آيکيو هستيد يا نسبتي نزديک با جلبک دريايي داريد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها

برندگان سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط

٩٦/٠٢/٠٧
بررسی محبوب‌ترین کانال‌های تلگرامی ایرانی و سلیقه مردم در انتخاب آن‌ها

#کانال_تلگرامی

٩٦/٠٢/٠٧

جای خالی یک عادل در مناظره‌ها!

٩٦/٠٢/٠٧
کافه جهان نما

پرو، سرزمین تمدن و رنگ

٩٦/٠٢/٠٧
ذهن زیبا

ذهن زیبا 483

٩٦/٠٢/٠٧
گزارش کامل از سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط همراه با آثار برگزیده

نقطه به ته خــط رســید!

٩٦/٠٢/٠٧
فتوچاپ

فتوچاپ 483

٩٦/٠٢/٠٧
شگرد خفن

چند ترفند ساده برای کار با ویندوز

٩٦/٠٢/٠٧
تلگجیم

تلگجیم 483

٩٦/٠٢/٠٧
وداع با ترین‌های لیگ برتر در پایان لیگ شانزدهم

نوستالژیک‌ها رفتنی شدند!

٩٦/٠٢/٠٧
همه رکوردهایی که سرخ‌پوشان پایتخت در این فصل شکسته‌اند یا به احتمال زیاد خواهند شکست

پرسپولیس فراموش نشدنی!

٩٦/٠٢/٠٧
روایت خبرنگار «جیم» از جشن قهرمانی پرسپولیس

گزارش یک جشن!

٩٦/٠٢/٠٧
نگاهی‌دقیق تر به مناظرات زنده تلویزیونی که بدون شک مهم ترین و اثر‌گذار‌ترین فعالیت تبلیغاتی نامزد‌های

خان مناظرات

٩٦/٠٢/٠٧
«نجمه جودکی» در گفت‌و‌‎گو با جیم از اقبال مردم به «ترانه باران» می گوید

اگر با مهمانم راحت نباشم مخاطب با من راحت نیست

٩٦/٠٢/٠٧
مینی‌ها

مینی 483

٩٦/٠٢/٠٧
پایان‌نامه

زباله‌هایتان را به سوئد صادر کنید!

٩٦/٠٢/٠٧
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و پادشاه سوازیلند

٩٦/٠٢/٠٧
دات کام

Snapseed بهترین ادیتور موبایلی

٩٦/٠٢/٠٧
مینیمال

صبح بخیر ایرانی

٩٦/٠٢/٠٧
چند روایت درباره ما و مسائل محیط کارمان

آداب زیستن در میان همکاران

٩٦/٠٢/٠٧
تبلیغات
تبلیغات