روز قدس، روز اسلام است
گفت‌و‌گوي اينترنتي جيم با جوانان مسلمان در سودان، يمن، مصر، ايرلند، جزاير کومور، تونس، فيليپين و عراق

روز قدس، روز اسلام است

نویسنده : سید محمود معلمی

انتخاب آخرين جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان "روز جهاني قدس"، بدون شک يکي از ماندگارترين ارشادات حضرت امام خميني(ره) رهبر کبير انقلاب اسلامي، معمار بزرگ جمهوري اسلامي و پرچمدار مبارزه با صهيونيسم جهاني است. نهال مقدس مبارزه با استکبار جهاني که امام خميني (ره) بنيانگذار آن بودند ثمره شيرين بيداري اسلامي را در جهان اسلام نويد داد و کشورهاي اسلامي با الهام از روح قدسي امام خميني (ره) طومار سراسر ننگين ايادي استکبار و صهيونيسم را در هم پيچيدند. فرصتي دست داد تا درباره روز جهاني قدس با چند تن از جوانان فعال در موضوع "بيداري اسلامي" که چندي پيش ميهمان جمهوري اسلامي ايران بودند به گپ و گفتي دوستانه بنشينيم. تصور اين‌که 1500 جوان از 73 کشور به ايران بيايند بسيار غرور آفرين بود و بسيار هم خوشحال شدم که دوستاني در سراسر جهان اسلام پيدا کرده بودم که به راحتي مي‌توانستم با آن‌ها ارتباط داشته باشم نشاني ايميل دوستان جديدم را گرفتم و با آن‌ها قرار گذاشتم و آن‌ها در کمتر از 18 ساعت پاسخ سوالاهايم را برايم ارسال کردند که خود نشان از علاقه وافر آنان به موضوع قدس بود. جواب‌هايم را دريافت کردم و اين گزارش ماحصل گفت وگوي اينترنتي با دوستاني در سودان، يمن، مصر، ايرلند، جزاير کومور، تونس، فيليپين و عراق است.

 قدس يعني اسلام


محمود ابوعبدالرحمن از جوانان انقلابي تونس و همشهري محمود بوعزيزي از شهر "سيدي بوزيد" است. همان فردي که جرقه انقلاب‌هاي عربي را در آفريقا زد و سراسر جهان اسلام را با نور خود روشن ساخت.

 

"محمود" انگيزه اصلي انقلاب‌هاي عربي را قدس و فلسطين مي‌داند و مي‌گويد: نسل جوان کشورهاي عربي از اين‌که بيت‌المقدس در اشغال يهوديان است احساس سرخوردگي دارند زيرا در کشورهاي عربي يهوديان وجهه خوبي ندارند و متاسفانه به سبب سطح آگاهي مردم در کشورهاي عربي و آفريقايي، تفاوتي بين يهوديان و صهيونيست‌ها وجود ندارد لذا نوعي نفرت عمومي از يهوديان وجود دارد لذا تصور مردم تونس اين است که يهوديان اشغالگر قدس هستند و يهوديان را دشمن خوني خود مي‌دانند. اين جوان انقلابي تونسي درباره روز قدس مي‌گويد: محور انقلاب‌هاي عربي بيت‌المقدس است و شروع حرکت بيداري اسلامي از روز قدس آغاز شد. در زمان ديکتاتور برگزاري نشست در دانشگاه‌ها درباره قدس ممنوع بود چه برسد به اين‌که مردم راهپيمايي کنند اما با سقوط بن‌علي و طرابلسي (همسر ديکتاتور) با شکوه‌ترين راهپيمايي روز قدس در قفصه، بنزرت، اريانه، باجه و شهر تونس (پايتخت) برگزار مي‌شود و مردم نفرت 30 ساله خود عليه ديکتاتور و صهيونيست‌ها را در روز قدس فرياد مي‌زنند.

 

روز قدس روز برائت از صهيونيست است


"ناصر عمر حميدان" يک جوان يمني است که سال 2008 در راهپيمايي روز قدس در شهر مقدس قم شرکت داشته و معتقد است هر سرنوشتي که قرار است براي فلسطين رقم بخورد از روز قدس آغاز خواهد شد.

 

ناصر ادامه مي‌دهد: روز قدس روز برائت از يهوديان حربي است و صهيونيست‌ها هم خوب فهميده‌اند که روز قدس سرنوشت شومي را براي آن‌ها رقم خواهد زد لذا سعي مي‌کنند که در هفته‌هاي منتهي به روز جمعه آخر ماه رمضان با ايجاد جنجال افکار عمومي را از راهپيمايي روز قدس منحرف کنند.

 

جوان انقلابي يمني تظاهرات سال گذشته صنعا را بزرگ‌ترين راهپيمايي مردم در يمن خواند و افزود: بسياري از مردم با زبان روزه از شهرهاي ديگر به صنعا آمدند تا در راهپيمايي شرکت کنند و در مدت 2 ساعتي که راهپيمايي ادامه داشت چهره شهر عوض شد. فرياد مرگ بر اسرائيل غاصب از دهان بزرگ و کوچک شنيده مي‌شد حتي غير مسلمان‌ها هم در راهپيمايي شرکت کردند.

 

صهيونيست دشمن مسلمانان سوداني است


"ابوبکر حسنان الهنود" صهيونيست‌ها را غاصب مردم کشور سودان مي‌داند و مي‌گويد: نفرت مردم سودان از اسرائيل به دليل مهاجرت اجباري مردم فقير سودان به سرزمين‌هاي اشغالي است.

 

او درباره برگزاري راهپيمايي روز قدس مي‌گويد: از اولين سالي که حضرت امام خميني رحمت ا... عليه جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس اعلام کرد مردم سودان در راهپيمايي قدس با شکوه شرکت مي‌کنند و با حمل قرآن و پرچم‌هاي سبز به نشانه اسلام، نفرت خود از صهيونيست‌ها را اعلام مي‌کنند.

 

ابوبکر ايجاد سودان جنوبي را توطئه صهيونيست‌ها مي‌داند و مي‌گويد: مهاجرت اجباري مردم فقير و قحطي زده سودان به اسرائيل و تشکيل دولت سودان جنوبي انتقام صهيونيست‌ها وآمريکا از مردم آفريقاست.

 

از اسرائيل افسانه‌اي بيش نخواهد ماند


"سيد عبدالعال العلي" شهروند مصري نيز با مقايسه روز قدس و روز 30 مارس (روز زمين) مي‌گويد: از زمان (جمال) عبدالناصر مردم مصر در مراسم روز زمين شرکت مي‌کردند و اين روز به نماد حضور در صحنه فلسطين تبديل شده بود اما در سال‌هاي اخير روز زمين تنها يک مراسم نمادين بود و در سال‌هاي پاياني مبارک روز زمين فراموش شده بود اما پس از سقوط مبارک و همراهي مردم مصر با مسلمانان سراسر جهان بار ديگر آرمان فلسطين و آزادي قدس شريف در روح کشورهاي اسلامي بيدار شد و يکي از ثمره‌هاي آن بيداري اسلامي است و به درستي حضرت امام (ره) تشخيص داده بود که عامل بيداري مسلمانان قضيه فلسطين است.

 

العلي که در راهپيمايي روز قدس تهران شرکت کرده ادامه مي‌دهد: باورم آمد که اسرائيل دير يا زود نابود خواهد شد و از اسرائيل افسانه‌اي بيش نخواهد ماند زيرا صهيونيست‌ها نمي‌توانند با امواج ميليوني مسلمانان مواجهه کنند و سند آن هم روز قدس است.

 

سفير فيضيه در موروني


"کولاتين محمد آما" از جزاير "کومور" جنوب شرقي آفريقا در آب‌هاي اقيانوس هند اين يادداشت را براي جيم ارسال کرده است: ما از روز جهاني قدس اطلاع نداشتيم و آن را چيزي در حد روز نکبت در فلسطين مي‌دانستيم و اصولا آن را بي‌ارتباط با جهان اسلام و عرب مي‌دانستيم تا آن‌که "احمد عبدا... سامبا" که دانش آموخته حوزه علميه قم بود به عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شد و از آن پس همه ساله روز جهاني قدس با شکوه هرچه تمام‌تر در کومور برگزار مي‌شود.

 

راه قدس از کربلا مي‌گذرد

"سيد عبدالهادي متولي" شهروند عراقي راهپيمايي روز قدس در کربلا را اين‌گونه روايت مي‌کند: 10 سال پيش اولين راهپيمايي روز قدس در کربلا برگزار شد و من براي اولين بار پلاکاردهايي که روي آن نوشته شده بود که "راه قدس از کربلا مي‌گذرد" را در دست تظاهرکنندگان ديدم جمله حکيمانه‌اي بود که من را به شدت تحت تاثير قرار داد ابتدا فکر مي‌کردم که اين جمله را مردم به ابتکار خود نوشته‌اند اما به زودي متوجه شدم که اين جمله را حضرت امام خميني رحمه‌ا...‌عليه گفته است و از آن روز به افق بلند انديشه‌هاي امام(ره) پي بردم و اين‌که امام خميني(ره) بيش از 30 سال پيش خط سير آزادي قدس را کربلا و حماسه کربلا معرفي کرده است.

 

متولي ادامه مي‌دهد: اکنون نيز بيشترين پلاکاردهاي راهپيمايي کربلا، نجف، سماوه و بصره همين جمله حکيمانه "سيد خميني" است و من معتقدم بدون شک آزادي قدس شريف از چنگال صهيونيست‌ها از کربلا و راه و انديشه سيد الشهداء عليه‌السلام آغاز خواهد شد.

 

فرياد براي آزادي قدس


"سلام‌الدين احمدي" از مسلمانان "مورو" در مجمع‌الجزاير فيليپين است او از اولين راهپيمايي روز قدس در مورو مي‌گويد: 5 ساله بودم که همراه برادر بزرگ‌تر به راهپيمايي روز قدس مي‌رفتم و در سال‌هاي بعد چند روز مانده به روز قدس پلاکاردها و دست نوشته‌هايي را تهيه و آدمک‌هاي صهيونيستي را براي سوزاندن تهيه مي‌کنيم تا پس از نماز جمعه شعار "مرگ بر اسرائيل" را فرياد بزنيم.

 

سلام‌الدين از همراهي مسيحيان و يهوديان در راهپيمايي مورو هم با افتخار مي‌گويد: حتي يهوديان فيليپين فهميده‌اند که اسرائيل و صهيونيست‌ها يهودي نيستند و با تحريف تورات و جعل آموزه‌هايي به نام "تلموذ"، هم‌چون غده سرطاني جهان را آلوده و اولين قبله مسلمانان را غصب کرده‌اند، من با چشمان خود ديدم که پيروان مذاهب ديگر نظير بودايي‌ها هم در تظاهرات روز قدس شرکت مي‌کنند و همراه مسلمانان، مسيحي‌ها و يهوديان يک صدا عليه آمريکا و اسرائيل فرياد مي‌زنند و آزادي قدس شريف را ندا مي‌دهند.

 

روز قدس در اروپا شناخته شده‌تر است


"هاني المنال" از جوانان مراکشي مقيم ايرلند است. او در سال‌هاي اخير بيش از 4 بار به ايران

 

آمده و در مراسم دهه فجر موفق به ديدار با رهبر معظم انقلاب نيز شده است. "روز جهاني قدس در اروپا بسيار شناخته شده‌تر از کشورهاي عربي است." اين بخشي از يادداشت ارسال شده "هاني المنال" از ايرلند براي جيم است.

 

او مي‌گويد: از اول ماه مبارک رمضان مسلمانان در بسياري از کشورهاي اروپايي حتي اتريش و هلند که بيشترين تعداد صهيونيست‌ها را پناه داده‌اند، خود را براي راهپيمايي روز قدس آماده مي‌کنند، مثلا از دست نوشته‌ها و پرچم‌هاي فلسطين و لبنان در راهپيمايي استفاده يا آدمک‌هاي نمادين صهيونيست‌ها را براي آتش زدن تهيه مي‌کنند. اين مراسم در لندن بسيار با شکوه برگزار مي‌شود و پليس لندن اين را خوب فهميده است که نبايد مانع از برگزاري تظاهرات روز قدس شود.

 

هاني ادامه مي‌دهد: تدبير شجاعانه امام خميني(ره) مبني بر انتخاب آخرين جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهاني قدس موجب شده که صهيونيست‌ها در جهان در موضع انفعال قرار بگيرند و سفارتخانه‌هاي اسرائيل در بسياري از کشورهاي اروپايي، از بيم تظاهرات کنندگان بسته مي‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤