لندن بدون توقف!
تنها 7 قدم واليبالي تا المپيک لندن

لندن بدون توقف!

نویسنده : مژده رنگيان

دلمان مي‌خواهد سرمان را بالا بگيريم و با افتخار بگوييم که از کل دنيا يک تيم واليبال با مرام داريم که براي‌مان بس است. تنها تيمي که بدون هيچ ادعا و حاشيه‌اي هر وقت وارد ميدان‌هاي جهاني شده است، جز افتخار چيز ديگري برا‌ي‌مان نداشته است. حتي باخت‌شان نيز با غرور بوده است و حالا تيم ايران پس از قهرماني آسيا با حضور خوليو ولاسکوي آرژانتيني قرار است تا قدم به قدم، به المپيک 2012 براي نخستين بار نزديک شود. آخرين مسابقات انتخابي براي حضور در المپيک لندن از 12 خرداد طي 10 روز فشرده با حضور 8 تيم در قالب يک تورنمنت نفس‌گير در ژاپن آغاز مي‌شود و تيم واليبال ايران که عنوان قهرماني آسيا را با افتخار يدک مي‌کشد در مقابل رقيبان آسيايي خود چين، استراليا، کره جنوبي و ژاپن و رقيباني غير آسيايي همچون صربستان، ونزوئلا و پورتوريکو به ميدان خواهد رفت و از ميان اين تيم‌ها، دو تيم قهرمان و بهترين تيم آسيايي راهي ديار لندن مي‌شوند. ولاسکو در چند قدمي اين مسابقات صعود به المپيک لندن را سورپرايز خود به ايرانيان مهمان‌نواز مي‌داند و حالا بايد منتظر ماند و ديد آيا بليت لندن را در دستان واليباليست‌هاي ايران خواهيم ديد يا نه!

 

1

تيم واليبال ايران در حالي که در جايگاه دوازدهم جهان قرار دارد به مصاف کره جنوبي مي‌رود که بيستم جهان است. با اين حال سرمربي اين تيم بدجوري براي ولاسکو شاخ و شانه کشيده است. کره‌جنوبي که تا چند روز پيش در ليگ جهاني و مقابل تيم‌هاي بزرگي مثل لهستان و ايتاليا به ميدان رفته است حالا آماده مقابله با ايران است اما کره‌اي‌ها نشان داده‌اند که هميشه در دريافت اول مشکل دارند و ايران بايد از اين نقطه ضعف بهترين استفاده را کند.

 

2

ايران در دومين روز بازي‌هايش به مصاف چشم بادامي‌هايي مي‌رود که در رده‌بندي جهاني دو پله از ايران بالاتر هستند و در جايگاه دهم جهان قرار دارند و پس از ايران به عنوان نائب قهرماني خود مي‌بالند. اين رقيب سنتي ايران در آسيا تا به حال توانسته است دو بار در مسابقات جهاني بر ايران غلبه کند و يک بار نيز مغلوب ايران شود و اگر هم نوبتي باشد نوبت ايران است که اين بار چيني‌ها را در هم شکند. بچه‌هاي ايران بايد حواس‌شان باشد که چه‌طور حال چيني‌هاي سرعتي‌زن را بگيرند.

 

3

بعد از دو روز استراحت، شاگردان ولاسکو اين بار به مقابل واليباليست‌هاي استراليايي مي‌روند که در جايگاه 22 جهان قرار دارند. در بازي‌هاي گذشته، ايران توانسته بود در سه ست متوالي اين تيم را شکست دهد و نشان داده‌اند که در مقابل پسران با تعصب ايران حرفي براي گفتن ندارند و اين ديدار به احتمال زياد سخت نباشد. اما به گفته سرمربي ايران، هر بازي يک فينال است و نبايد به اسم تيم‌ها توجه کرد، بلکه بايد با تمام قدرت در زمين حاضر شد تا بهترين نتيجه را گرفت.

 

4

در اين دوره از مسابقات 3 تيم غير آسيايي نيز شرکت دارند که يکي از آن‌ها پورتوريکو تيم چهارم مسابقات انتخابي منطقه آمريکا شمالي و جنوبي است که قدرت خوبي نيز دارد. اين تيم در گذشته توانسته با نتيجه 3 بر 1 پيروز شود ولي اگر ايران بتواند توپ‌گيري و دريافت عالي خود را داشته باشد و در زدن سرويس‌هاي چرخشي دقت لازم را به خرج دهد، مي‌توان اميدوار بود که با حضور يک مربي متفکر، با موفقيتي دلچسب يک گام ديگر به المپيک نزديک‌تر شويم. چندي پيش تيم پورتوريکو از ايران براي برگزاري بازي دوستانه دعوت کرده بود اما به دلايلي فدراسيون ايران اين پيشنهاد را نپذيرفت.

 

5

در اين روز نيز ايران بايد خود را آماده رويارويي با تيمي از آمريکاي‌جنوبي کند. تيمي که در مسابقات انتخاباتي آمريکاي جنوبي به عنوان نائب قهرماني دست يافت ولي نتوانست مجوز ورود به المپيک 2012 را کسب کند و حالا با انرژي و انگيزه بالا آمده است تا براي آخرين بار شانس خود را براي رسيدن به لندن، امتحان کند. امروز واليباليست‌هاي ايران بايد از تجربه خود استفاده کنند. پاسور اول تيم، سعيد معروف مي‌تواند نقش مهمي را ايفا کند.

 

6

پس از يک جمعه آرام، دوباره هيجان خونمان بالا خواهد رفت. مطمئنا در اين ديدار يک بازي پاياپاي را شاهد خواهيم بود. تيم ايران پيش ‌از اين امتحان خود را پس داده است و در مسابقات جهاني، قهرمان اروپا را به زانو درآورده است و نشان داده که کاري به اسم و رسم و بزرگي تيم‌ها ندارد و اگر بخواهد هر تيمي را از سر راه خود بر مي‌دارد. به خصوص با حضور ولاسکويي که عاشق برد است و هيچ وقت به باخت فکر نمي‌کند. پس از اين ديدار است که مشخص مي‌شود که ايران مجوز ورود به سي‌امين دوره مسابقات واليبال 2012 لندن را کسب کرده است يا اين که همه چيز به ديدار نفس گير ايران و ژاپن بر مي‌گردد.

 

7

و اما گام هفتم و گام آخر، قبل از هر چيز توصيه جيم به علاقه‌مندان عزيز واليبالي اين است که برويد و تخمه ژاپني‌ تهيه کنيد و با نيت اين‌که تيم ژاپن براي ايران حکم اين تخمه‌ها را دارد در حين پخش اين ديدار، آن‌ها را ميل کنيد. متاسفانه ژاپني‌هاي ميزبان، از آن جايي که زرنگ تشريف دارند و ايران را اصلي‌ترين رقيب خود در آسيا مي‌دانند اين طوري برنامه‌ريزي کرده‌اند که در ديدار آخر با تيم ايران روبه‌رو شوند که شايد به گفته خوليوي عزيز اين ديدار سرنوشت نهايي تيم‌هاي صعود کننده را تعيين مي‌کند ولي ايران پيش از اين در مقابل چشم هزاران ژاپني توانست با نتيجه 3 بر يک اين تيم را شکست دهد. به طور قطع در اين ديدار ژاپني‌ها از هيچ کوششي فروگذار نمي‌کنند و سعي مي‌کنند مقابل بلند قامتان ايران مقاومت کنند و به احتمال زياد با حضور ستاره نام دار آن‌ها، شيميزو و تبحر مردان ايران، سرنوشت بازي به ست پنجم کشيده شود با اين حال از ته ته دل‌مان آرزو مي‌کنيم تا بعد از اين ديدار، شيرجه خوشحالي و دور افتخار بلند قامتان ايران را با پرچم عزيزمان در سالن محل برگزاري مسابقه شاهد باشيم.

 

اين آرژانتيني شگفت‌انگيز

خوليو ولاسکو نامي است که اين روزها براي واليبال دوستان ايراني بسيار دوست داشتني است. ولاسکو مرد آرژانتيني تبار که در لاپلتا آرژانتين به دنيا آمده است در دنياي واليبال آن‌قدر با تيم ملي ايتاليا در دهه 90 افتخار داشته است که خيلي‌ها او را يک ايتاليايي مي‌دانند. ولاسکو 5 بار در دهه 90، ايتاليا را قهرمان ليگ جهاني واليبال کرده است. او با ايتاليا در المپيک 1996 به مدال ارزشمند نقره رسيده است. ولاسکو حالا پر افتخارترين مربي واليبال جهان است. او اکنون در 60 سالگي مي‌خواهد با تيم ملي واليبال کشورمان جاه طلبي تازه‌اي را تجربه کند. جام جهاني ايتاليا آغاز اين جاه طلبي بود و بدون شک المپيک لندن مي‌تواند نقطه عطف اين ماجرا باشد.

 

نام: عليرضا نادي

 

پست: سرعتي زن

 

سن: 31 سال

 

قد: 2 متر

 

وزن: 90 کيلو گرم

 

محل تولد: تهران

 

باشگاه: کاله آمل

 

نام: امير غفور

 

پست: خط زن

 

سن: 21 سال

 

قد: 203 سانتي متر

 

وزن: 78 کيلومتر

 

محل تولد: کاشان

 

باشگاه: باريج اسانس کاشان

 

نام: سعيد معروف

 

پست: پاسور

 

سن: 26 سال

 

قد: 189 سانتي متر

 

وزن: 68 کيلوگرم

 

محل تولد: اروميه

 

باشگاه: کاله آمل

 

نام: حمزه زريني

 

پست: خط زن

 

سن: 26 سال

 

قد: 198 سانتي متر

 

وزن: 91 کيلوگرم

 

محل تولد: اسلامشهر

 

باشگاه: کاله آمل

 

نام: فرهاد ظريف

 

پست: ليبرو

 

سن: 28 سال

 

قد: 169 سانتي متر

 

وزن: 69 کيلوگرم

 

محل تولد: مشهد

 

باشگاه کنوني: سايپا البرز

 

نام: محمد موسوي

 

پست: دفاع روي تور

 

سن: 24 سال

 

قد: 201 سانتي متر

 

وزن: 84 کيلوگرم

 

محل تولد: دزفول

 

باشگاه: گيتي پسند اصفهان

نظرات کاربران
کد امنیتی