مراقب آرزوهايت باش
امشب شب آرزوهاست، از دست ندهيدش

مراقب آرزوهايت باش

نویسنده :

توي بچگي‌هاي‌مان داستان‌هاي کودکانه زيادي درباره برآورده شدن آرزوها و اتفاقاتي که باعث رسيدن به آرزوها مي‌شد، شنيده‌ايم. داستان‌هايي که در آن هميشه فرشته‌هاي مهربان يا پرياني بودند که آرزوهاي بچه‌هاي خوب را برآورده مي‌کردند. آن وقت‌ها کافي بود در يک شب پر از ستاره مدتي به آسمان زل بزني و هر وقت که يک ستاره دنباله‌دار از آسمان عبور کرد، آرزويت را توي دلت آرام تکرار کني، آن وقت حتم داشتي که تا چند روز ديگر صاحب يک عروسک زيبا مي‌شوي يا به يک مسافرت فوق‌العاده خواهي رفت. از آن سال‌ها هرچه که گذشت و هرچه که از کتاب‌هاي داستان و قصه‌هاي پريان دور شديم، فهميديم که اين ماجراها فقط در قصه‌ها اتفاق مي‌افتد و در دنياي واقعيت خبري از فرشته‌هاي مهربان و پريان نيست. کم کم توي صندوقچه دل‌مان پر شد از آرزوهايي که بدبيني‌هاي‌مان خيلي اميدي به برآورده شدن‌شان نداشتيم و خوشبيني‌هاي‌مان تصور مي‌کرديم، خيلي هم نبايد سخت گرفت، بالاخره در اين دنياي آدم بزرگ‌ها هم راهي براي رسيدن به آرزوهاي بزرگ هست. اين‌طوري شد که ما هم مثل آدم بزرگ‌ها در صندوقچه آرزوهاي‌مان را بستيم و راه افتاديم در مسير زندگي تا ببينيم چي برايمان آماده کرده است. حالا اگر در همين روزهاي زيادي واقعي زندگي يکي سر راهتان قرار بگيريد و بگوييد يک شب در سال هست که در آن آرزهاي کوچک و بزرگتان برآورده مي‌شود چه حالي پيدا مي‌کنيد؟ چه‌قدر خوشحال مي‌شويد و براي رسيدن به آرزوي‌تان در آن شب چه کارهاي انجام مي‌دهيد؟ اين بار ديگر حرف جادو و قصه نيست. موضوع يک ماه مبارک و يک شب ويژه در اين ماه مبارک است. شبي به نام «ليله الرغائب» که ما به نام شب آرزوها آن را مي‌شناسيم. شبي که در آن آرزوهاي ما توسط پروردگار شنيده مي‌شود و به همه ما دعا کنندگان وعده استجابت آن‌ها داده شده است.

زمان آرزو
در سال و ماه همه ما روزها و زمان‌هايي هستند که براي ما جلوه خاصي دارند. توي فرهنگ ديني ما همان‌طور که مکان‌هاي مبارک وجود دارند، زمان‌هاي متبرکي هم هستند که نسبت به ساير زمان‌ها برترند، مانند شب قدر که به هزار ماه برتري دارد. يکي از اين شب‌هاي مبارک و مهم، اولين شب جمعه ماه مبارک رجب است. اولين شب جمعه ماه رجب را «ليلة الرغائب» (شب آرزوها) مي‌نامند. در اين شب مانند شب‌هاي قدر فرشته‌ها بر زمين نازل مي‌شوند. پيامبر درباره اين شب گفته‌اند که اين شب را فرشتگان ليله‌الرغائب ناميده‌اند. اين نام‌گذاري به اين جهت است که هنگامي که مقداري از شب گذشت، هيچ فرشته‌اي در آسمان‌ها و زمين نمي‌ماند، و همه در کعبه و اطراف آن جمع مي‌شوند و براي روزه‌داران در اين روز دعا مي کنند. واژه«رغائب» جمع«رغيبه» و به معني چيزي که مورد رغبت و ميل است. اين لغت هم‌چنين به معني عطا و بخشش فراوان نيز است. «ليله الرغائب» شبي است که در آن عطاء و بخشش پروردگار بسيار است و عبادت کنندگان در آن،شايسته دريافت بخشش و عطا و کرم بي‌حساب مي‌شوند.

آداب آرزو
تمامي روزهاي تقويم خدا آدابي دارند. شب آرزوها هم آدابي دارد که توسط حضرت محمد صلي اله و عليه و اله نقل شده است. براي درک زيبايي اين شب مبارک و رسيدن به آرزوهايت خوب است که آدابش را رعايت کني.........................................................................................................

روزه/ روز پنج‌شنبه اول ماه در صورت امکان و نداشتن مانع روزه گرفته شود.

نماز/ در شب جمعه، بين نماز مغرب و عشاء، دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به يک سلام ختم مي‌شود و در هر رکعت يک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحيد خوانده شود.

ذکر/ پس از به پايان رسيدن نماز، هفتاد بار ذکر «اللهم صل علي محمد النبي الامي و علي آله» گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم نک انت العلي الأعظم» گفته شود.

گفتن حاجت/ پس از پايان ذکرها مي‌توانيد آرزوهايتان را با خدا درميان بگذاريد.

فضيلت/ روايت شده است در اين شب گناهان هر چه‌قدر که زياد باشند، بر روزه داران آن بخشيده مي‌شود. همين‌طور ثواب نمازي که در اين شب خوانده مي‌شود، در شب اول قبر باعث گشايش و روشني است. در اين شب فرشتگان براي اجابت آرزوهاي شما به زمين مي‌آيند.

پيشنهاد/ در اين روزهاي گرم براي اينکه بتوانيد، اعمال اين شب را انجام دهيد، پيشنهاد مي‌کنيم براي روز پنجشنبه خيلي برنامه کاري‌تان را سنگين نکنيد. اگر در روز کمي استراحت کنيد، بهتر است تا بتوانيد شب با حال بهتري اعمال شب آرزوها را انجام بدهيد.

توي بچگي‌هاي‌مان آرزوهاي‌مان قد بچگي‌مان بود. عروسکي که دست دوست‌مان ديده بوديم، شکلاتي که بچه همسايه مي‌خورد. يک بستني قيفي در يک بعدازظهر گرم تابستاني، يا فرار از توبيخ و تنبيه بابا براي دسته گلي که به آب داده بوديم. هر چه بزرگتر مي‌شديم به خيال خودمان آرزوهايمان هم قد مي‌کشيد. نمره بيست براي امتحان رياضي، برنده شدن در مسابقه مدرسه، قبولي در دانشگاه يا لو نرفتن خطاهاي کوچک و بزرگي که از دستمان در رفته بود. حالا قدمان خيلي بزرگ‌تر از بستني و ترس از تنبيه باباجان است، شده‌ايم اندازه يک قلب عاشق يا يک مغز متفکر يا هنرمند معروف يا يک تاجر موفق که قرار است دنيا را فتح کند. امشب حواست به آرزوهايت باشد. کمي با دقت صندوقچه آرزوها را زير و رو کن و چيزي بخواه که وقتي حسابي قد کشيدي بابتش مغرور باشي.

نظرات کاربران
کد امنیتی