آثار محبوب پدران، پسران و نوادگان
سي‌جيم‌نما

آثار محبوب پدران، پسران و نوادگان

نویسنده : دست قيچي

بعضي آثار در حوزه ادبيات و سينما هستند که براي مدتي محبوب بزرگ و کوچک مي‌شوند اما ماندگاري ندارند و مدتي بعد حتي براي يک نسل هم لطفي ندارند. اما مشابه «شازده کوچولو» آثار بسياري را مي‌توان پيدا کرد که هم در يک مقطع بين چند نسل محبوب بودند و هم براي چند نسل محبوب مانده‌اند. به بهانه سالروز تولد اگزوپري مروري داريم بر آثار محبوب نسل‌ها در سينما و ادبيات.

 

بابا لنگ دراز اثر جين وبستر


من هم مثل اکثر هم‌سن و سال‌هاي خودم اول سريال پويانمايي‌اش را ديدم و در عنوان‌بندي آن بود که با نام نويسنده آشنا شدم. اين بانوي جوان که سبک ساده و روان‌اش تا حدود زيادي تحت تأثير نوشته‌هاي دايي‌اش مارک تواين است، ابتدا کتابش را به صورت مجموعه بهار سال 1912 و در سن 36 سالگي در روزنامه منتشر کرد. اما بابالنگ‌دراز به خاطر تحسين منتقدان و مخاطبان، خيلي زود در اواخر همان سال به صورت کتاب عرضه شد و فروش خيلي خوبي هم داشت. نسل‌هاي بعدي هم بيشتر با سريال‌اش دم‌خور بوده‌اند و خيلي‌ها نمي‌دانند دنباله‌اي به نام «دشمن عزيز» هم دارد.

 

ارباب حلقه‌ها اثر جي.آر.آر تالکين


اين واژه‌شناس و استاد ادبيات در مقدمه کتاب «فرزندان هورين» نوشته است: «مي‌خواستم دنيايي تاريخي از افسانه‌هاي پرياني بنا و برخي از داستان‌ها را به‌طور کامل بازگو کنم و برخي را در حد طرح داستاني باقي بگذارم که در مجموع پيکره واحدي را تشکيل دهند». مي‌بايست مجموعه آثار تالکين را ماندگار بدانيم ولي گل سر سبد اين آثار که بر پايه «سيلماريون»، «فرزندان هورين» و «هابيت» بنا شده است، سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها»ست که از سال 1954 تا 1955 منتشر شد و تا به امروز يکي از پرفروش‌ترين و مهم‌ترين آثار ادبيات قرن بوده است. اثري که حتي زبان‌هاي «الف»ي و «موردور»ي که توسط تالکين خلق شده است در برخي از چت‌روم‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

بينوايان اثر ويکتور هوگو


شرح داستان تيره‌روزي ژان والژان و کوزت در بستر بي‌عدالتي‌هاي اجتماعي و فقر و فلاکت مردم فرانسه که در نهايت به سقوط ناپلئون سوم و وقوع انقلاب کبير فرانسه منجر شد چنان ظريف و با دقت ترسيم شده و چنان شخصيت‌هاي قوي‌اي را پرداخته و نحوه دخالت و درگيري آن‌ها را در اين نهضت اجتماعي و توده‌اي نشان داده است که از همان سال 1862 تا به امروز، نسل‌هاي مختلفي از مردم را از سنين و مليت‌هاي مختلف مسحور خود کرده است. کتاب گوژپشت نوتردام هوگو نيز در خارج از کشور محبوبيت زيادي دارد ولي در ايران با استقبال چنداني مواجه نشده است.

 

اوليور توييست اثر چارلز ديکنز


«اوليور» بينوا که بلافاصله پس از تولد يتيم شد و زجرهاي زيادي را در يتيم‌خانه و زير دست خانم «مان» تحمل کرد و بعد هم گير آقاي «بامبل» و گرسنگي دادن‌ها و شلاق‌هاي او افتاد، مردم زيادي را از سال 1832 تا کنون با خود همراه کرده است. اين کتاب در بستر يکي از معضلات اجتماعي آن سال‌هاي شهر لندن روايت مي‌شود. تعداد زياد بچه‌هاي يتيم و گستردگي جرم و جنايت در شهر لندن که اوليور از هر کدام فرار مي‌کرد به دام يکي ديگر مي‌افتاد. از ميان فيلم‌ها و نمايشنامه‌هايي که از روي اين اثر توليد شده مجموعه که شبکه بي‌بي‌سي پخش کرده است مورد اقبال نسل‌هاي مختلف بينندگان بوده و هست. کتاب «سرود کريسمس» اثر ديگر ديکنز نيز محبوبيت زيادي دارد.

 

بر باد رفته اثر مارگارت ميچل


اين اثر که نخستين بار سال 1936 منتشر شد علاوه بر شخصيت‌ها و داستان گيرا و ظرافت‌هاي ادبي، چنان در پرداخت اوضاع و احوال اجتماعي زمان خود موفق عمل کرده است که به عنوان منبعي تاريخي از دوران جنگ‌هاي داخلي امريکا نيز شناخته مي‌شود. خوانندگان اين اثر سال‌ها با شخصيت‌هاي اسکارلت، کاپي‌تان باتلر و ملاني دلسوز و مهربان زندگي کرده و مي‌کنند. اين اثر در همان نخستين روز انتشارش 50 هزار نسخه فروش رفت. فيلمي هم که بر اساس اين اثر سال 1939 ساخته شد رکورد فروش را در زمان خود شکست و هم‌چنان هم به‌عنوان اثري کلاسيک محبوبيت خود را حفظ کرده است.

 

غرور و تعصب اثر جين آستن


هرچند داستان زندگي دختران خانواده «بنت» با محوريت شخصيت اليزابت امروزه بسيار محبوب است اما تا مدت‌ها از اين ناشر به آن ناشر دست به دست مي‌شد و کسي حاضر به چاپ آن نبود. جين آستن اين کتاب را سال 1796 و در حالي که فقط 21 سال داشت نوشت اما 18 سال طول کشيد تا بتواند آن را چاپ کند و عاقبت هم نه به نام خودش که به نام «يک خانم» به چاپ رسيد. اين رمان که خود جين آستن آن را فرزند دل‌بند خود ناميده است تاکنون بارها مورد اقتباس سينمايي قرار گرفته است که از آن ميان اثري که سال 2005 با بازي کايرا نايتلي در نقش اليزابت ساخته شد، تاکنون بهترين اقتباسي است که از روي اين اثر ساخته شده است.

 

شرلوک هولمز اثر سر آرتور کانن دوول


شرلوک هولمز از محبوب‌ترين شخصيت‌ها درتاريخ ادبيات انگلستان است تا آن‌جا که وقتي در مبارزه با پروفسور موريارتي مخوف کشته شد، برخي از خوانندگان کتاب، نويسنده را تهديد به مرگ کردند و او مجبور شد شرلوک هولمز را به زندگي آن‌ها برگرداند. سريال ساخته شده براساس ماجراجويي‌هاي اين کارآگاه خصوصي هم تاکنون محبوبيت خود را حفظ کرده است. خودم يادم هست وقتي هولمز از آبشار به پايين پرتاب شد تا يکي دو روز هيچ يک از افراد خانواده مرگ او را باور نمي‌کرديم. مگر مي‌شد شرلوک هولمز مرده باشد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

در تشریح مختصر رابطه پیچیده خشم با تصمیم‌های مهم ما

٩٧/٠١/٢٥
نگاهی به چهار برنامه نوروزی سیما که با سبک زندگی ما ارتباط دارند

سبک زندگی تلویزیونی

٩٧/٠١/٢٥