قناري کوچک ساکت شد!
نگاهي به علل سقوط وحشتناک تيم ملي فوتبال برزيل در رنکينگ جهاني فيف

قناري کوچک ساکت شد!

نویسنده : مرتضي اخوان

تيم ملي فوتبال برزيل در تازه‌‌ترين رنکينگ فدراسيون جهاني فوتبال، بدترين رتبه تاريخ خود را تجربه کرد. برزيلي‌ها در اين رنکينگ که هفته گذشته اعلام شد، در رتبه يازدهم قرار گرفتند.

شگفت‌انگيز است که ليست 10 تيم برتر فوتبال جهان در رنکينگ اعلامي از سوي فدراسيون جهاني فوتبال (فيفا) از طريق رسانه‌هاي فراگير جهاني منتشر شود و نام «برزيل» در ميان نباشد! اول‌اش تصور کرديم چشم‌هايمان اشتباه ديده يا گوش‌هايمان به خطا شنيده است. اما وقتي تحقيق به عمل آمد ديديم حقيقت تلخ بر فوتبال جهان حاکم شده است و «سلاطين سامبا» از اسب به زير افتاده‌اند. طلايي‌پوشان آمريکاي‌جنوبي که فوتبال در گوشت و پوست مردم سرزمين‌شان ريشه دوانيده است، حالا در آستانه جام‌جهاني 2014 که مي‌بايست به ميزباني آن‌ها برگزار شود نااميد‌کننده‌ترين رنکينگ تاريخ فوتبال‌شان را تجربه مي‌کنند. مردم فوتبال‌دوست برزيل همچون تمام مردم جهان باورشان نمي‌شود که «قناري کوچک» از خواندن بر فراز «ماراکانا» ايستاده است! اتفاق شگرفي که اگر مسئولان فوتبال برزيل به فکر چاره‌اي براي آن نباشند ممکن است به روح فوتبال در دنيا لطمه بزند. برزيل بدون شک مهد فوتبال جهان است و ناکامي زرد قناري پوشان فوتبال مي‌تواند براي اين رشته مهيج و دوست‌داشتني ورزش در جهان، گران تمام شود. در ادامه نگاهي خواهيم داشت به اين واقعه تاسف برانگيز و علل وقوع آن را بررسي خواهيم کرد. با ما همراه باشيد...

 

آواز قناري کوچک بر فراز ماراکانا


قناري کوچک طلايي‌پوش، براي نخستين‌بار در 20 سپتامبر 1914 مقابل رقيب سنتي‌اش آرژانتين به ميدان رفت و طعم اولين شکست تاريخ فوتبال را چشيد. برزيلي‌ها در اين ديدار 3 بر صفر مغلوب آلباسلسته‌اي‌ها شدند. سلاطين سامبا قدرت‌نمايي خود در فوتبال جهان را از سال 1919 آغاز کردند. جايي که براي نخستين‌بار فاتح کوپا‌آمريکا شدند. جامي که هنوز به اعتقاد بسياري از کارشناسان ورزشي يکي از زيباترين جام‌هاي فوتبال در دنياست. چرا که تيم‌هاي حاضر در اين مسابقات (تيم‌هاي ملي منطقه آمريکاي‌جنوبي) به سبب ذات فوتبالي‌شان، فوتبال زيبا را ارائه مي‌دهند و از فوتبال تدافعي و مرسوم روز دنيا فاصله دارند. قناري‌هاي کوچک منطقه آمريکاي‌جنوبي که خيلي زود با درخشش خيره‌کننده‌شان در فوتبال جهان به اين لقب، ملقب گرديدند در کارنامه خود 8 قهرماني در کوپا‌ آمريکا، 5 قهرماني جام‌جهاني، 2 نايب قهرماني اين جام و 2 مقام سومي جهان را مي‌بينند. برزيلي‌ها همچنين 2 بار قهرمان و 2 بار ديگر نايب قهرمان المپيک تابستاني شده‌اند.

 

تمام مردان سلاطين سامبا


فوتبال دوستان برزيلي در تاريخ اين کشور همواره ستاره‌هاي فراموش‌نشدني را به ياد دارند. ستاره‌هايي که هنوز هم طعم فوتبال فانتزي و دوست‌داشتني‌شان زير زبان‌هاست. «پله» مشهورترين قناري برزيلي است که بعد از گذشت دهه‌ها از فوتبال او هنوز هم کارشناسان زيادي معتقدند او از «مارادونا» اسطوره آرژانتيني فوتبال جهان بهتر است و او را بهترين بازيکن تاريخ فوتبال مي‌دانند. «ريوالدو»، «رونالدينيو»، «زيکو»، «روماريو»، «روبرتو کارلوس» و... همه و همه ستاره‌هاي سامبا هستند که در تاريخ فوتبال اين کشور توانسته‌اند با ارائه بازي‌هايي درخشان نام خود را بر تارک فوتبال جهان به ثبت برسانند. «کافو» کاپيتان سال‌هاي نه چندان دور برزيل با 142 بازي ملي بيشترين تعداد بازي ملي را در کارنامه دارد و «پله» اسطوره‌اي با 77 گل ملي رکوردار آقاي گلي ملي

 

برزيلي‌هاست.


چرا سلاطين سامبا از اسب به زير افتادند؟


سوال بسيار مهمي که شالوده اصلي اين گزارش را به خود اختصاص مي‌دهد آن است که چرا برزيلي‌ها به عنوان پرافتخارترين تيم ملي فوتبال جهان و مهد فوتبال در دنيا، مي‌بايست در آخرين رده‌بندي فدراسيون جهاني فوتبال فيفا، بدترين رنکينگ تاريخ‌شان را تجربه کنند؟ آيا سقوط وحشتناک جايگاه تيم ملي فوتبال برزيل در رنکينگ جهاني ارتباط معناداري با پيشرفت و توسعه فوتبال در جهان دارد؟ آيا ناکامي معنادار قناري کوچک فوتبال جهان به تغيير نسل بازيکنان اين تيم برمي‌گردد؟ آيا اولين و آخرين ديدار تدارکاتي تيم ملي فوتبال برزيل مقابل تيم ملي فوتبال کشورمان سبب شد که از آن به بعد مدام جايگاه اين تيم در رنکينگ جهاني تنزل پيدا کند تا امروز که اين تيم جزو 10 تيم برتر جهان نيست؟ پاسخ به همه اين سوالات مي‌تواند حکمي باشد بر اين مهم که فوتبال مي‌تواند در آينده نجات پيدا کند و ما دوباره شاهد حضور قدرتمند محبوب‌ترين تيم فوتبال جهان در بلنداي فوتبال دنيا باشيم.

 

جنگ فوتبال زيبا با ابزار تکنولوژي


بدون شک نخستين انگاره‌اي که از اين تنزل فوتبال برزيل مي‌تواند در ذهن تداعي شود، آن است که برزيلي‌ها در عصر جديد که فوتبال بيش از آن‌که مبتني بر ستاره‌ها باشد، مبتني بر اصول تاکتيکي است، کم آورده‌اند. برزيل همواره مهد فوتبال زيبا بوده است و ستاره‌هاي فانتزي که اين تيم به فوتبال جهان معرفي ‌کرده است، در عرصه ملي همواره دستگير اين کشور بوده‌اند. اما قهرماني نامتعارف يونان در يورو 2004 که بيش از هر چيز مرهوم تفکرات تدافعي «اتوري هاگل» بود، نشان داد عصر فوتبال برزيلي به سر آمده است و حالا فوتبال خود را با جديدترين دستاوردهاي علمي و نيز تاکتيک‌هاي مبتني بر دفاع خوب بر مستطيل سبز تحميل مي‌کند. اگرچه امروزه روز ماتادورها با ارائه فوتبال زيبا قهرمان يورو 2008، جام‌جهاني 2010 و يورو 2012 مي‌شوند اما آن‌ها نيز فوتبال را مبتني بر اصول مکتب «تيکي تاکا» مي‌چينند و همين امر موجب موفقيت آن‌ها مي‌شود. برزيل در اين عرصه نشان داده است که هنوز نتوانسته است از عصر فوتبال سنتي‌اش گذر کند و پاي به عصر فوتبال علمي بگذارد.

 

بي‌فروغي ستاره‌ها در آسمان برازيليا


ستارگان فوتبال برزيل نسل به نسل در فوتبال اين کشور مي‌درخشيدند و هيچ‌کس فقدان ستاره را در آسمان برازيليا احساس نمي‌کرد. اما حالا با ورود به دهه جديد از عصر نوين فوتبال به يکباره سلاطين سامبا آسمان شان را بي‌ستاره مي‌بينند. اگر بخواهيم کمي با مسامحه امثال «نيمار» و «کاکا» را ستاره بدانيم باز هم بايد بگوييم ستاره‌هاي فوتبال برزيل کم فروغ شده‌اند و همين امر سبب شده است تا طلايي‌پوشان در عرصه جهاني کم فروغ‌تر از سابق جلوه کنند. گذر از نسل طلايي فوتبال برزيل و ساخته شدن نسلي جديد نياز به زمان دارد که بدون ترديد هواداران فوتبال دوست برزيلي نمي‌توانند چندان اين شرايط را تاب بياورند و همين امر سبب دل نگراني‌ها و ناراحتي آنان مي‌شود.

 

يک شوخي معنادار با فوتبال برزيل!


تيم ملي فوتبال در گير و دار يک مراوده سياسي در اکتبر 2010 راهي امارات شد تا در خاک اين کشور ديداري تدارکاتي را با تيم ملي فوتبال کشورمان انجام دهد. ديداري که آن‌قدر براي فوتبال ملي ما خاطره‌انگيز بود که شکست 3 بر صفر ما در آن ديدار چندان غم‌انگيز به نظر نرسيد اما تراژدي براي فوتبال برزيل درست از همان تاريخ آغاز شد. برزيلي‌ها که در اکتبر 2010 در رده سوم رنکينگ جهاني فدراسيون فوتبال قرار داشتند اما از آن به بعد بود که مدام برزيل در اين رنکينگ تنزل پيدا کرد تا به امروز که بدترين جايگاه تاريخ فوتبال‌اش را در اين رده‌بندي معتبر به خود مي‌بيند؛ يازدهم جهان! اينکه ارتباط ميان اين بازي و اين اتفاق چيست بر ما نيز پوشيده است اما تقارن جالب و شگفت‌انگيز آن مي‌تواند براي فوتبال دوستان جالب باشد.

 

14


پرگل‌ترين پيروزي سلاطين سامبا به برتري 14 بر صفرشان مقابل نيکاراگوئه در 14 اکتبر 1975 برمي‌گردد.

 

6


سنگين‌ترين شکست برزيلي‌ها در تاريخ بر مي‌گردد به پيروزي 6 بر صفر اروگوئه مقابل اين تيم در 18 سپتامبر 1920. اروگوئه‌اي‌ها، برزيلي‌ها را در آن بازي 6‌تايي کردند.

 

19


طلايي‌پوشان برزيلي با 19 دوره حضور در جام‌جهاني فوتبال بيشترين تعداد حضور در جام‌جهاني را به نام خود ثبت کرده‌اند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

شوش مولوی راه‌آهن یا در سوگ تهرانی شدن

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
تا جامِ جهانی

جشنواره گل‌های «ساشا ایلیچی» در روسیه

٩٧/٠١/٢٨
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

٩٧/٠١/٣٠
شگرد

مموری را از دست اینستاگرام و تلگرام نجات دهیم

٩٧/٠١/٣٠