کمبودهايي که احساس مي شود!
تجربه‌هايي کاملا متفاوت در قديمي‌ترين و بزرگترين شهربازي‌هاي شهر

کمبودهايي که احساس مي شود!

نویسنده :

همان‌طور که مي‌دانيد اين‌جا صفحه جورواجيم است! صفحه‌هاي در خدمت معرفي عجايب! صفحه‌اي که «ترين‌ها» را معرفي مي‌کند. در همين راستا با توجه به اين که فصل تابستان کم کم دارد از راه مي‌رسد و مقوله شيرين و هميشه مهجور اوقات فراغت هم در پي‌اش خواهد آمد سري زديم به قديمي‌ترين و بزرگترين شهربازي‌هاي شهر! تا ببينيم در آن‌جا چه خبر است! در اين بازديد جالب‌ناک عناويني بيشتر از قديمي‌ترين و بزرگ‌ترين را هم در مورد شهربازي پارک ملت و کوهستان پارک کشف کرديم که الان لو نمي‌دهيم!

شهربازي پارک ملت مشهد
بعد از ظهر روز 5شنبه (همين هفته قبل) هوا نسبتا گرم است و پارک نسبتا شلوغ! وارد شهربازي مي‌شويم. ورودي‌اش 200 تومان است که اصلا زياد نيست. يادم مي‌آيد سال‌ها قبل که بچه بودم شهربازي پارک ملت با آن چرخ‌و‌فلک و تونل وحشتش براي من جذاب بود. حدود 20 سال قبل تقريبا رقيبي نداشت. مدتي هم ورود افراد مجرد در آن ممنوع شده بود. هميشه فکر مي‌کردم خيلي بزرگ است! آخرين بار 5 سال قبل به شهربازي رفتم. حالا بعد از 5 سال و با ذهنيتي که بيشتر از 20 سال قدمت دارد وارد مي‌شويم.

اولين چيزي که جلب توجه مي‌کند صداي بلندگوهايي است که دستگاه‌ها يا بازي‌ها را معرفي مي‌کنند و همگي هم از يک عبارت استفاده مي‌کنند: شور و نشاط، شادي و هيجان با...

صداي موسيقي از بلندگوهاي شهربازي به گوش مي‌رسد، آن‌هم در حجم بالايي! طولاني‌ترين صف مربوط به ترن هوايي است! البته مشتريان چرخ و فلک هم کم نيستند اما حجم سرويس بالايي که اين دستگاه مي‌دهد باعث مي‌شود صفش طولاني نباشد. يکي دوتا دستگاه جديد به اين مجموعه اضافه شده‌اند اما بيشتر دستگاه‌ها همان دستگاه‌هاي دوران بچگي ما هستند! البته شايد با توجه به قدمت اين شهربازي بتوانيم بگوئيم دستگاه‌هاي دوران بچگي پدران ما!!

فيلم همه مدل همه رقم!
دو مغازه در اين مجموعه وجود دارند که به پخش موسيقي از بلندگو اکتفا نکرده و خودشان موسيقي پخش مي‌کنند و همه مدل فيلم دايوايکس هم دارند! تا قبل از اين فکر مي‌کرديم که فروش اين محصولات غيرمجاز محدود به خيابان سعدي و آن‌هم به صورت کاملا مخفيانه است اما در اين مجموعه خيلي راحت مي‌توانيد بخش اعظمي از تاريخ سينماي جهان را با 500 تومان روي يک دي وي دي بخريد. در کل حقوق مولفين و مصنفين در اين‌جا زياد معني ندارد. يک غرفه هم هست که رويش نوشته نامت را بگو فاميلت را بگويم. بوق قطار وحشت به گوش مي‌رسد و ما را ياد کارتون استرلينگ و کلاغش مي اندازد! (ماشين‌هاي آن کارتون از اين بوق‌ها داشتند!) جالب است که قطار وحشت اسپانسر هم دارد! صداي انواع جيغ بنفش هم از دستگاه سورتمه مي‌آيد. يکي از ابتکارات جالب که هم جديد است و هم مبتکرانه گرفتن عکس از مشتريان دستگاه ترن‌هوايي آن‌هم در اوج لحظات هيجان است! وسايل براي بازي بچه‌ها خيلي کم است و به قصربادي و يک بازي مثل فيلم‌هاي هنگ کنگي محدود شده! يکي دو دستگاه خيلي قديمي هم هستند که همان موقع بچگي ما هم مورد توجه نبودند!

تعجب و باز هم تعجب در تونل وحشت!
دل را به دريا مي‌زنيم و بليت قطار وحشت را مي‌گيريم. عکاس محترم از ترس آبرو نمي‌خواهد سوار شود! خلاصه با دستهايش،صورتش را مي‌پوشاند تا يک وقت دوستي، آشنايي... ايشان را حين سوار شدن در قطار وحشت نبيند! بچه که بودم حداقل تا لحظه اي که قطار وارد تونل مي‌شد کمي استرس داشتم اما عنکبوت پلاستيکي و اسکلت داخل تونل وحشتناک نبودند! اما اين بار چشم‌تان روز بد نبيند!! حتي از آن عنکبوت پلاستيکي و آن اسکلت زپرتي که جلو و عقب مي‌رفت هم خبري نبود! هر چي فکر مي کنيم که جز تاريکي و يک سري اصوات نامعلوم بايد از چه چيزي بترسيم نتيجه نمي‌دهد! البته يک چراغ قرمز درست مثل چراغ خوابم هم آن‌جا بود که آن‌هم ترسناک نبود! حداقل ما که‌ بعد از کلي شور و مشورت متقاعد شديم نبايد بترسيم! بين آن همه دستگاه قديمي که ديگر جذابيت قديم را ندارند و زهوارشان در رفته، دستگاه جديدي به نام کوانتوم وجود داشت که براي هضم غذا خوب بود!

آن چه بايد باشد؟
برنامه بچه‌هاي ديروز که از شبکه تهران پخش مي‌شود را ديده‌ايد؟ کارتون‌هاي دهه 60 را پخش مي‌کند و در کل به خوبي خاطرات مردم را زنده مي‌کند. از قرار به نظر من شهربازي پارک ملت همچين ويژگي را دارد؛ به خوبي با به روز نشدن وسايل و.... تجربه‌هاي شيرين کودکي را در ذهن تداعي مي‌کند! البته خلوتي، فضاي خانوادگي، تميزي محيط از ويژگي‌هاي مثبت اين شهربازي هستند. به خاطر اين که پارک ملت در حال حاضر تقريبا در مرکز شهر است خانواده‌ها به راحتي مي‌توانند از فضاي اين‌جا استفاده کنند! ناگفته نماند قيمت برخي اجناس در شهربازي مقداري از بيرون بيشتر است؛ حداقل محصولاتي که ما نوش‌جان کرديم شامل اين قاعده شدند.

آن‌چه گفتند
به سراغ حدود 20 نفر از ميهمانان شهربازي پارک ملت رفتيم؛ بيشتر آن‌ها از امکانات و تفريحات اين مجموعه راضي بودند؛ مسافراني که از شهرهاي ديگر آمده بودند از مشهدي‌ها راضي‌تر بودند؛ گوشه‌هايي از اين گفت‌و‌گوها را که متفاوت‌تر بود؛ با هم مرور مي‌کنيم: يکي از شهروندان که از خود شهربازي رضايت دارد مي‌گويد: «کلاهبرداري‌هايش زياد است و بارها هم اگر شانست را امتحان کني باز هم چيزي برنده نمي‌شوي!» منظور ايشان سرگرمي‌هايي است که معمولا با نصب جوايز خيره کننده مثل عروسک‌هاي چند متري يا دوچرخه، ملت را جذب مي‌کنند و بعد هم که خوب طمع مخاطب را برانگيختند او را دست خالي بر مي‌گردانند! 3 دختر خانمي که بعد از امتحان زمين‌شناسي آمده‌اند اين‌جا تا براي امتحان فيزيک روحيه جمع کنند؛ محيط را نامناسب مي‌دانند و مي‌گويند آدم مي‌ترسد بدون خانواده اين جا بيايد. يکي ديگر از شهروندان هم معتقد است وسايل چندان خوب نيست اما چاره اي نيست چون اين جا هم خلوت است و هم ارزان!

جوانان عزيز: با وجود اين همه تفريح سالم و ارزان کم لطفي مي‌فرمائيد که اوقات فراغت خود را صرف چت و چرت مي‌کنيد يا قليان مي‌کشيد! اگر همين چند مشکل کوچک هم حل شود که ديگر بهانه‌اي نداريد!

1 در مجموع اين دو شهربازي وسيله‌اي که به طور اختصاصي براي خانم‌ها باشد تا راحت بتوانند تخليه هيجان داشته باشند و نگران پوشش خود هم نباشند وجود نداشت.

-----------------------------------------------------------

2 وسايل بازي مخصوص بچه‌ها هم خيلي کم بود! يا اصلا نبود! اين که يک وسيله در ابعاد کوچک‌تري طراحي شود کودکانه نمي‌شود! استخر توپ و... هم که مشکلات هميشگي خود را دارد.

-----------------------------------------------------------

3 پيست‌هاي اتومبيلراني، موتورسواري، اسب دواني و بازي‌هايي مثل پينت‌بال بسيار گران هستند؛ شهربازي‌ها هم شلوغ است و در اين بين قشري از جامعه هستند که دوست دارند با هزينه بيشتري در محيط خلوت‌تري تفريح کنند و در عين حال توانايي استفاده از تفريح‌هاي گران را هم ندارند! در کل قشر متوسط در اين ماجرا مهجور مانده‌اند.

-----------------------------------------------------------

4 بازي‌هايي که مبتني بر شانس و به طمع گرفتن جوايز زياد مخاطب جذب مي‌کنند در اين حجم در شأن شهر مقدس مشهد نيستند! بسياري از مخاطبان اين سرگرمي‌ها عنواني را براي آن‌ها به کار مي بردند که نقل آن صحيح نيست اما در کل به چنين چيزهايي نمي توان عنوان تفريح اطلاق کرد.

-----------------------------------------------------------

5 سرگرمي‌ها به روز نيستند! محصولات غذايي کمي وحشتناک هستند! دستگاه‌ها در کنار تکراري بودن مستهلک به نظر مي‌رسند و ايمني دغدغه مهمي براي استفاده از آن‌هاست.

-----------------------------------------------------------

6 در کل شهربازي با پارک و پارک جنگلي تفاوت اساسي دارد اما در کوهستان پارک ندارد! شما در صف طولاني يک وسيله هستيد و چند متر ( در مواقعي سانتي متر) خانواده‌اي در تاريکي کوکوسبزي مي‌خورد، يا با پيک نيک استامبولي گرم مي‌کند يا بزرگتر خانواده در حال کشيدن قليان است و از دور مواظب بچه‌هاي خودش و در مواردي بچه‌هاي مردم!

نظرات کاربران
کد امنیتی