چهارخان رستم!

چهارخان رستم!

نویسنده : محمد مهدي اعتمادي

براي به سرانجام رسيدن هر کار، مراحلي وجود دارد. مرحله اول، طالب شدن است؛ يعني شما طالب مي‌شويد چيزي را. که در اين‌جا اين چيز، همان لپ‌تاپ است! پيشنهاد ما به شما اين است که بعد از طالب شدن، مراحل زير را طي کنيد و هيچ کدام‌شان را هم بي‌خيال نشويد؛ باشد که لپ‌تاپ کار راه‌اندازي بخريد!

 

لپ‌تاپ براي من وسيله‌اي است که...


اول از همه تکليف‌تان را با خودتان يک سره کنيد؛ چرا و براي انجام چه کاري مي‌خواهيد لپ‌تاپ بخريد؟ چه قدر قرار است هزينه کنيد؟ بعد از اين که نيازتان را مشخص کرديد انتخاب براي تان راحت تر مي‌شود:

 

اگر کار گرافيکي و مولتي‌مديا داريد، بايد دنبال لپ‌تاپي با کارت گرافيک بالا، پردازنده گرافيکي بالا و حافظه رم بالا باشيد. صفحه نمايش انتخابي‌تان هم بايد عريض و باکيفيت بالا باشد. اين نوع لپ‌تاپ‌ها معمولا سنگين هستند و نمي‌شود دائم آن‌ها را جابه‌جا کرد.

 

اگر دانشجو هستيد و محاسبات رياضي و مهندسي داريد، دنبال پردازنده قوي باشيد؛ با پردازنده‌هاي پنتيوم، شما از همين الان يک فسيل محسوب مي‌شويد که باستان‌شناسان قرن‌هاي آينده شما را پشت يک وسيله بزرگ و سنگين با دکمه‌هاي مسخره! کاوش خواهند کرد!

 

اگر آن‌قدرها کارتان درست است که سري در برنامه‌نويسي داريد، باز هم نياز به يک پردازنده قوي داريد.

 

براي شما دوستان بازي‌خور و عاشق گيم هم اين توصيه را داريم که دور خريد لپ‌تاپ را حتي‌الامکان خط بکشيد و به همان دسک‌تاپ اکتفا کنيد؛ لپ‌تاپ‌هاي مخصوص گيم، خيلي گران‌قيمت و سنگين هستند.

 

اگر هم پايه ديدن فيلم و پخش موسيقي هستيد، داشتن صفحه نمايش بزرگ و يک گرافيک بالا را بگذاريد توي اولويت‌هاي اول‌تان.

 

از هر گروهي که هستيد، اين را فراموش نکنيد که داشتن Bluetooth، WiFi، چند عدد پورت USB، پورت‌هاي کارت‌خوان (براي انتقال عکس‌هاي دوربين و اتصال مموري گوشي) و پورت HDMI براي اتصال به تلويزيون، از واجبات است.

 

چه سخت‌افزاري به کار من مي‌آيد...؟


چهار جزء اصلي سخت‌افزار لپ‌تاپ که سرعت و کارآيي آن را تضمين مي‌کنند، عبارتند از:

 

پردازنده يا همان CPU؛ توليدکننده عمده پردازنده، intel و AMD هستند. علاوه بر سرعت پردازش، الان دوره چند هسته‌اي بودن است. فعلا که تعداد هسته‌ها به 6تا براي کاربر خانگي که من و شما باشيم رسيده corei7؛ تا ببينيم بعدا چه رکوردي ثبت مي‌شود!

 

حافظه رم؛ علاوه بر ظرفيت حافظه رم، حتما به اين نکته دقت کنيد که رم از نوع DDR2 است يا DDR3. روي بيشتر لپ‌تاپ‌ها رم‌هاي 3 و 4 گيگابايتي وجود دارد. رم‌هاي 6 گيگابايتي هم جان مي‌دهد براي گيم و کارهاي گرافيکي.

 

کارت گرافيک؛ تا دلتان بخواهد تنوع دارند؛ معروف‌ترين‌شان هم سري‌هاي ATI و GForce هستند. بعضي از لپ‌تاپ‌ها کارت‌هاي گرافيک onboard دارند که اگر اهل گيم و استفاده از نرم‌افزارهاي طراحي هستيد، اصلا سراغشان نرويد. عدد رم کارت گرافيکي هم خيلي مهم است؛ مخصوصا براي گيم زدن!

 

باتري؛ پردازنده و کارت گرافيک را که درک کردن شان کار هرکسي نيست اما باتري ساده تر از اين حرف هاست و هرکسي از آن سر در مي آورد! براي همين کمپاني‌هاي سازنده هم خيلي روي آن ويراژ مي دهند! هرچه عمر باتري بيشتر، قيمت بالاتر! اکثر لپ‌تاپ‌ها عمري حدود 2 تا 3 ساعت دارند؛ رکورددارشان هم 12 ساعت است؛ البته به ادعاي سازنده که خدا عالم است تا چه حد به واقعيت نزديک است. به غير از اين‌ موارد، اندازه و نوع صفحه نمايش (که تاثير مستقيم و تعيين‌کننده‌اي روي وزن لپ‌تاپ دارد) و حجم هارد ديسک هم اهميت دارند. حافظه رم و حجم هارد را در بيشتر مدل‌ها مي‌توانيد با مقادير بالاتري جايگزين کنيد اما پردازنده و کارت گرافيک قابل ارتقاء نيستند.

 

ويژگي هاي عمومي


وزن لپ‌تاپ؛ مهم‌ترين ويژگي که بايد در انتخاب لپ‌تاپ مد نظر قرار دهيد، وزن آن است. وزن لپ‌تاپ‌ها ‌از 1کيلوگرم شروع مي‌شوند و تا 3،4کيلوگرم هم مي‌رسند که به آن‌ها «جايگزين دسک‌تاپ» مي‌گويند. اگر زياد جابه‌جا مي‌شويد و ماشين هم نداريد، اصلا سراغ مدل‌هاي سنگين نرويد چون يک گوشه اتاق‌تان رسوب مي‌کنند و مي‌شوند يک دسک‌تاپ گران و بي‌خاصيت!

 

رنگ لپ‌تاپ؛ درباره رنگ و طرح هم انتخاب‌هاي زيادي داريد؛رنگ‌هاي قهوه‌اي و مشکي هنوز پرطرفدارترين هستند اما اگر دنبال رنگ‌هايي مثل قرمز ،بنفش و صورتي هستيد، بايد بدانيد که يافتن‌شان کار سختي نيست؛ فقط بايد سر کيسه را شل‌تر کنيد يا مدت زمان بيشتري منت پدر محترم را بکشيد!

 

گارانتي؛ لپ‌تاپي را انتخاب کنيد که گارانتي شرکتي دارد؛ يعني آن‌هايي که کارت مخصوص دارند و روي فاکتور مبلغي براي گارانتي نمي‌کشند. گارانتي فروشگاه را کلا فراموش کنيد چون يعني کشک! گارانتي يکي از همان ويژگي هاي مهم است که نبايد موقع خريد از آن به راحتي بگذريد. اين گارانتي چه شرکت و شهري است را حتما دقت کنيد.

 

پيش به سوي خريد


کجا با اين عجله؟! اين خوان آخر را هم ميهمان ما باشيد:

 

به سايت‌هاي اينترنتي مراجعه کنيد و نقدهاي مدل مورد نظرتان را بخوانيد. در سايت شرکت سازنده، مدل مورد نظرتان را ببينيد، تمام ويژگي‌هاي آن را چک کنيد. بعضي سايت‌ها، لپ‌تاپ‌ها را بررسي فني مي‌کنند و به آن‌ها امتياز مي‌دهند. پس سايت‌هاي اينترنتي مرجع مناسبي براي کسب اطلاعات هستند. جمله قبل را يک بار ديگر با دقت بخوانيد؛ گفتم براي کسب اطلاعات! اين يعني قيمت‌ها روي فضاي مجازي چندان منطبق با واقعيت نيستند و نمي‌توان روي آن حساب کرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی