خدايا...
گفت‌و‌گوي جيم با چهره‌‌هاي آشنا و نا آشنا درباره دعاهايي که مي‌کنند

خدايا...

نویسنده : ليلا جان‌قربان - احمد خرّم طوسي

 

دلت از همه دنيا که مي‌گيرد، چه مي‌کني؟ کارت که گير مي‌کند و از همه‌جا نااميد مي‌شوي، چه مي‌کني؟ يکي از کارهايي که ما در لحظات خاص زندگي‌مان انجام مي‌دهيم دعاست. دعا براي فرزندان، دعا براي والدين، دعا براي شفاي بيماران، دعا براي رفع گرفتاري‌ها و... براي دعا لحظات خاصي وجود دارد، لحظاتي ناب که آدمي ميان خود و معبود حجاب‌هاي کمتري مي‌يابد... يکي از اين لحظات روزها و شب‌هاي ماه مبارک رمضان است و دعاهاي خاصي که خيلي‌ها براي دم افطار و يا سحر دارند... آن‌چه در ادامه مي‌خوانيد، دعاهايي است از مردماني با چهرههاي آشنا و ناآشنا که در لحظات ناب ماه ميهماني خدا بر زبان جاري مي‌کنند:

 

يک خانم خانه‌دار درباره دعايش در ماه مبارک رمضان مي‌گويد: از خداوند مي‌خواهم که به من و خانواده ام معرفت و بينشي بدهد که قدر خودمان را بيشتر بدانيم و وجود با ارزش خودمان را ارزان نفروشيم!

 

 

در کنار همه آدم هايي که آمده اند براي سحر کمي گوشت بخرند، سوال ما باعث تعجب آقاي قصاب مي‌شود. او به سوال ما اين طور پاسخ مي‌دهد: دعاي من کمي اقتصادي است، دعا مي‌کنم تورم و گراني کمتر شود، قيمت‌ها ثبات بيشتري داشته باشد و قدرت خريد مردم هم بالا رود.

 

 

مالک جا افتاده يک مغازه الکتريکي با همه سرشلوغي ما را مي‌پذيرد و در پاسخ مي‌گويد: به نظرم بهترين دعا در نماز همان دعايي است که سفارش شده است: «ربنا آتنا في الدنيا حسنه و في الاخره حسنه و قنا عذاب النار». او ادامه مي‌دهد: در لحظه افطار و سحر هم هميشه براي سلامتي و فرج آقا امام زمان(عج) دعا مي‌کنم و سپس شفاي همه بيماران و رفع گرفتاري جوانان را از خداوند مي‌خواهم.

 

 

جوان خوش رويي که در يک فروشگاه لباس مشغول به کار است «شاد بودن مردم» را به عنوان اولين دعايش مطرح مي‌کند و مي‌گويد: از ته دل براي مردم دعا مي‌کنم که هميشه شاد باشند و هيچ وقت رنگ غم و غصه را نبينند.

 

 

متصدي يک فروشگاه کفش وقتي در برابر اين سوال قرار مي‌گيرد که بزرگترين خواسته شما در ماه مبارک رمضان از خدواند چيست، کمي دچار شک و دودلي مي‌شود و مي‌پرسد: «از دعاهاي مادي بگويم يا معنوي؟!» مي‌گويم هر چه دلت مي‌خواهد بگو. مي‌گويد: يک دعا مي‌کنم که در صورت اجابت همه دعاهاي ديگر را پوشش

مي‌دهد و آن هم تعجيل در فرج آقا امام زمان (عج) است.

علي يعقوبيان
عضو تيم ملي و شمشيرباز اسلحه اپه

هميشه دعاي اول و آخر من سلامتي همه مردم ايران و سپس خودم و خانواده‌ام بوده است، فکر نمي‌کنم از سلامتي چيزي ضروري‌تر وجود داشته باشد چون ‌سلامتي نعمت ناپيداست و البته دعا مي‌کنم که روزي ورزش ايران را در شايسته‌ترين جاي خودش ببينم.

مهران رجبي
بازيگر تلويزيون و سينما

هنرمندي است که بسياري او را مي‌شناسند و کارهاي بازيگري او را ديده‌اند. وقتي از او تلفني مي‌پرسم دعايي که در ايام ماه مبارک دارد چيست؟ مي‌گويد: همان دعاي دم افطار را زمزمه مي‌کنم: «اللهم لک صمت و علي رزقک افطرت و عليک توکلت» خدايا برايت روزه گرفتم و بر روزي تو افطار مي‌کنم و بر تو توکل مي‌کنم.

 

ارشاد روحبخشيان
عضو تيم ملي بوکس و ايراني

که رکورد گينس در برعکس دويدن را شکست

و پله‌هاي برج ميلاد را لي‌لي بالا رفت.

هميشه اولين دعاي من سلامتي و آرامش براي همه مردم دنيا و تمام ملت‌هاست و بعد ‌اين‌که دعا ميکنم مردم هميشه به فکر يکديگر باشند و اينکه اين علاقه به يکديگر بدون چشم داشت باشد تا هيچ کس احساس تنهايي نکند. براي خودم هم دعا مي‌کنم تا ايمانم قوي‌تر شود و توانم نيز بيشتر، تا بتوانم هر روز مردم را خوشحال و خوشحال‌تر کنم و باعث همبستگي مردم ايران و دنيا شوم، از تمام کساني که براي من نيز دعا مي‌کنند از صميم قلب تشکر مي‌کنم.

جليل معمارياني
مشاور خانواده

اولين دعايي که دارد عاقبت به خيري است. وقتي از او مي‌خواهم که دعايي خاص براي شب‌هاي ماه مبارک داشته باشد مي‌گويد: دعا مي‌کنم که خداوند اين فرصت را به ما بدهد که از ارزاق ماه مبارک رمضان بهترين بهره را ببريم و در شب‌هاي قدر خود را به خوبي بشناسيم و به جايگاه واقعي خود پي ببريم. دعا مي‌کنم که در اين شب‌ها به لياقت واقعي خود برسيم و خداوند با لطفي که دارند هم ظرف مناسب و هم محتواي آن را به ما عنايت کند.

ميترا حجازي‌پور
استاد بين‌المللي شطرنج و عضو تيم ملي ايران

و همچنين خواننده و طرفدار جيم

دعاي من در ماه رمضان با آن حال و هواي شيرين و روحاني خوبش، سلامتي، موفقيت و عاقبت بخيري همه مردم و به خصوص خانواده‌ام هست و يک دعاي ورزشي ديگري هم که مي‌کنم اين هست که بتوانم روزي قهرمان بانوان جهان شوم.

احسان پيغمبري
ووشوکار و اولين مدال‌آور بازي‌هاي آسيايي گوانگجو

من هميشه براي همه و همچنين براي خودم عاقبت به خيري را دعا مي‌کنم چون فکر مي‌کنم از هرچيزي مهم‌تر است ولي براي خودم آرزوي ورزشي زيادي ندارم ولي براي همه ورزشکاران به خصوص المپيکي‌ها اميدوار به لطف خدا و عنايت آقا امام رضا (ع) هستم، اميدوارم به بهترين نتيجه برسند.

مجيد خدايي
قهرمان کشتي جهان و مربي کشتي آزاد

هميشه اين‌ها را از خدا خواسته ام: اول سلامتي، دوم حفظ آبرو و عزت و سوم شادي و موفقيت خودم و مردم عزيز ايران و تمامي دعاهاي من در اين سه مورد خلاصه مي‌شود.

راضيه شيرمحمدي
قهرمان تيروکمان و عازم بازي‌هاي پاراالمپيک لندن

امسال دعاي ماه رمضان من براي همه ورزشکاران کشورمان است که در المپيک شرکت مي‌کنند و اميدوارم به چيزي که شايسته آن هستند برسند. براي خودم هم دعا مي‌کنم چون مهم است که روي سکو بروم ولي ترجيح مي‌دهم ديگران براي من دعا کنند چون دعاي اطرافيان بيشتر برآورده مي‌شود، فقط مي‌خواهم با مدالم در المپيک پدر و مادرم را خوشحال کنم.

محمدجعفر خسروي
مجري برنامه‌هاي تلويزيوني «روز از نو»

او در حال حاضر برنامه «زنده باد زندگي» را بر روي آنتن دارد، خسروي در باره دعايي که در ماه رمضان از خدا طلب مي‌کند، مي‌گويد: مي‌توانم بگويم خدا را شکر و اين‌که از خدا بخواهم هيچ وقت ما را به خودمان وانگذارد. من به خدا مي‌گويم و از او مي‌خواهم که خدايا هواي ما را داشته باش.

حامد آفاق
ملي پوش و پديده بسکتبال ايران

دعاي من شفاي همه بيماران دنياست و سلامتي خانواده‌ام است چون گاهي که آسيب مي‌بينم يا سرما مي‌خورم متوجه مي‌شوم که چه وضعيت دردناکي است. اميدوارم همه افراد مريض شفا پيدا کنند و همچنين سايه پدر و مادرها هميشه بالاي سر فرزندانشان باشد. دعاي ورزشي خودم هم اين است که بتوانيم دوباره بسکتبال ايران را در جايگاه شايسته خودش در مسابقات قهرماني آسيا، جام جهاني و المپيک ببينم.

علي درستکار
مجري تواناي برنامه «اين شب‌ها»

درستکار در جواب سوال‌مان گفت: خواسته‌اي فراتر از آن‌چه که حضرات معصومان عليهم‌السلام فرموده‌اند ندارم. اين‌که خداوند ما را در گروه مرحومان اين ماه قرار دهد نه محرومان و اين‌که در گروه مشمولان باشيم نه آن‌هايي که راه به خلوت نبردند. البته دعاي ويژه‌اي هم که دارم همان دعايي است که اول برنامه‌ها مي‌خوانم، دعاى سحرهاى ماه مبارک رمضان که در مفاتيح الجنان آمده است: «اللهم اني اسئلک ايماناً تباشربه قلبي و يقيناً صادقاً حتي اعلم انه لن يصيبني الاّ ما کتبت لي ورضني من العيش بما قسمت لي» ايماني هم مي‌خواهم که مستقيم قلبي باشد و يقيني که بدانم آن‌چه روزي‌ام مي‌شود و رضايت به آن‌چه که خداوند از زندگي قسمت و روزي کرده است.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧