ما و مدال‌هاي المپيک
خوش‌بيني‌هاي يک جيمي به مدال‌هاي المپيکي ايران

ما و مدال‌هاي المپيک

نویسنده : طاهره سادات بهشتي

چقدر دلمان تنگ شده براي کمي هيجان ورزشي ناب. شايد يورو 2012 خوب بود، اما نه ! يک هيجان واقعي از نوع ملي. از آن مدلي که وقتي باهمه وجود درگيرش مي‌شويم، پيامدهايش مو به تنمان راست مي‌کند. از آن نوع اورجينال که عرق ملي‌مان را بشوراند؛ made in Iran واقعي! دلمان تنگ شده که بعد از امتحانات، کنکورها و پايان ترم‌هاي خسته‌کننده و عذاب‌آور وبعد از سرو کله زدن با اعضاي ضد ورزشي خانواده، در حد يک متر جا جلو جعبه جادويي قرق کنيم و دو سه هفته‌اي چشم به سيگنال‌هاي آنتن که از جزيره‌اي در آن سوي آب‌ها فرستاده مي‌شود، بدوزيم. حتما همگي اميدوار هستيم که ما هم بعد از پايان تورنمنت جهاني پنج دايره و خاموش شدن چراغ‌هاي استاديوم‌ها و ورزشگاه‌هاي لندن سيتي، در شمردن مدال‌هاي رنگانگ دلاوران کشورمان انگشت کم بياوريم و مثل بسياري از کشورها به ماشين حساب متوسل شويم. در اين گزارش سعي خواهيم داشت از شانس‌هاي کسب مدال در کاروان المپيکي کشورمان با شما سخن بگوييم.

قطعي‌ترين مدال ايران روي تخته

بي ترديد همه دلمان مي‌خواهد که باهم پاي رسانه تصويري باشيم و زماني که بهداد با «يا ابوالفضل» وزنه را براي افزايش رکورد المپيک از زمين بلند مي‌کند، ما هم همراه وزنه از زمين بلند شويم! وزنه 3 ثانيه بالا مي‌ماند وبعد بر فرق تخته تمام انگليسي کوبانده مي‌شود و بر زمين مي‌نشيند اما ما ديگر تاب نشستن نداريم و چقدر زيباست ديدن لحظه‌اي که قوي مرد ايران از فرط خوشحالي تخته را رها نمي‌کند وهمان بالا قهرماني هميشگي ايران در سنگين وزن وزنه برداري را به رخ همگان مي‌کشد. بهداد سليمي قوي‌ترين مرد جهان بدون شک يکي از اميد‌هاي اصلي کسب مدال براي کشورمان در المپيک است.

 

اميد به ساق‌هاي طلايي

قطعا دستانمان خالي نيست و اميدهاي مدالمان تنها به وزنه‌برداري ختم نمي‌شود. چون در سالن تکواندو چشم اميدمان به ساق‌هاي طلايي کرمي است تا لگد به بخت حريفان بزند و بر سکوي شماره 1 بايستد. تاب نمي‌آوريم زماني که يوسف کرمي به روي تاتامي مي‌رود. با وجود اينکه به سه تکواندو کار کشورمان، عرق ملي‌شان، هوريو ويوب چاگي‌هاي‌شان ومشت آهنين‌شان ايمان داريم. زمين و هوا را يکي مي‌کنيم وآرام و قرار نمي‌گيريم. شايد هنوز هم به واسطه زخمي قديمي تنها نگران ناداوري‌ها هستيم و بس. يوسف کرمي که سابقه درخشان لمس برنز رقابت‌هاي 2004 آتن را دارد به خودي خود مي‌تواند يکي از شانس‌هاي کسب مدال براي کاروان کشورمان باشد.

 

پرتابي به ارتفاع قهرماني

مادر ورزش‌ها هم قطعا سهم کشورمان در کسب سکو را حفظ خواهد کرد. با گذشتن از چند رشته چشم به پرتاب‌ها و بازوان پر توان قهرمان پرتاب ديسک آسيا مي‌دوزيم. احسان حدادي دو و ميداني کار کشورمان که براي کسب گردن آويز در المپيک 2012 لندن به ميدان چرخش و پرتاب مي‌رود، شانس بالايي در بدست آوردن مدال دارد. اما حدادي تنها نيست تا سنگيني بار کسب سکو دو و ميداني را يکه بردوش بکشد بلکه در ميدان اصلي دو، نام آور ديگري از ديار آريايي مي‌دود تارسيدن به سکوي المپيک. سجاد مرادي دونده ارزشمند کشورمان بخت خود را در بين تيره پوستان بسياري مي‌آزمايد با اين اميد که مدالي رنگين به هواداران ايراني هديه کند.

 

شانس‌هايي در دايره طلايي

به روي تشک که برويم حتي بيشتر از رشته‌هاي ديگر بخت واقبال براي ايراني کردن سکويي از سکوهاي المپيک داريم. پهلوانان کشتي کاروان ايران که سوابق درخشاني در مسابقات جهاني و بين‌المللي دارند نيز بخشي از آرزوهاي ورزش دوستان کشور را رقم مي‌زنند. کسب اکثريت مدال‌هاي المپيک هميشه باري بر دوش کشتي بوده است. رشته‌اي که هيچ‌گاه و در هيچکدام از عرصه‌هاي المپيک، ايران را بدون مدال رها نکرده تاجايي که حتي دراوج ناکامي ورزشکاران ايران يعني 2008 پکن هم مراد محمدي دست خالي برنگشت. سوابق درخشان دبير، جوکار، رضايي، حيدري و برادران خادم نشان از بي رقيب بودن بارانداز‌هاي ايراني در صدر مسابقات جهان دارد. با اميد پشت سر گذاشتن ياران تنومند ارتش سرخ (روسيه)، مي‌توان بخشي از مدال‌هاي خوش رنگ المپيک را برگردن آزادکاران و يا فرنگي‌کاران کشورمان ديد. شايد همگي دلمان مي‌خواهد که با هر حرکت احسان لشکري، حميد سوريان و يا رضا يزداني موجي از عشق در وجود کشتي ايران عزيز رقم بخورد. به اميد مدال‌هاي خوش رنگ المپيک براي کاروان ورزش کشورمان.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

فی‌ المناقب جنجال مردان 95

٩٥/١٢/٢٦
آنتن

ما و قسط‌های آخر سالی...

٩٥/١٢/٢٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 479

٩٥/١٢/٢٦

پاسخ نویسندگان جیم به ۳سوال و انتخاب ایموجی سال 95

٩٥/١٢/٢٦
پایان‌نامه

وعده‌هایی برای سال جدید!

٩٥/١٢/٢٦
سال جدید در پس سالی پـــراز حادثه و اتفاق می‌رسد سال گذشته را در قالب رخـداد مهم جور دیگری مرور کرده‌ایم

خوب بد جلف95

٩٥/١٢/٢٦
مینیمال

و اما عید دیدنی!

٩٥/١٢/٢٦
محرمانه مستقیم

چه روزگاری داشتیم!

٩٥/١٢/٢٦
مروری متفاوت و شیرین بر 20 فیلم‌ برتر اکران 95 سینمای ایران

از برفوش‌ترین تا بی‌اعصاب‌ترین

٩٥/١٢/٢٦
پیشنهادهایی برای آغاز فصل جدید

از سیر تا پیاز نوروزانه!

٩٥/١٢/٢٦
لچکی‌های موضوع ویژه

سال پول ساز سینما

٩٥/١٢/٢٦
بررسی اتفاقات جالب و به یادماندنی ورزش در سال 95

سالی که خوش گذشت!

٩٥/١٢/٢٦
در ستایش 8 چهره تاثیرگذار و شایسته ورزش ایران در سال 95

بچه‌ها مچکریم!

٩٥/١٢/٢٦
کافه جهان نما

نجف، دیار مهمان‌ شدن‌های بی‌شمار

٩٥/١٢/٢٦
جالباسی

باغ‌های پر گل و میوه روی سر خانم‌های اروپایی!

٩٥/١٢/٢٦
تبلیغات
تبلیغات