ويژه مبارک رمضان

ويژه مبارک رمضان

نویسنده : محمد مهدي اعتمادي

قفسم را مي‌گذاري در بهشت؛(1) تا بوي عطر مبهم دور دستي مستم کند؛ تا تنم را به ديواره‌هاي قفسم بکوبم؛ تا تن کبودم، درد بگيرد و درد، نردباني است که آن سويش تو ايستاده‌اي؛ براي در آغوش کشيدنم. اما مشکل اين‌جاست که من آدم متوسطي هستم و هيچ‌ وقت بيش از آن چه بايد، خودم را درگير نمي‌کنم؛ حتي درگير آزادي‌ام. من سال‌هاست که دستم را زخمي هيچ آرزويي نکرده‌ام. اشکال از تو نيست، از اين قفس هم نيست. اشکال از من است که سال‌هاست به اين ديوارها، به اين فضاي تنگ خو گرفته‌ام. اما رمضان که مي‌شود، تو صدايت را بلند مي‌کني؛ بلند و بلندتر. تو هر رمضان قفسم را مي‌گذاري در بهشت؛ در آبي مطلق و من هيچ مولاي کريمي را بر بندة زشتکارش، صبورتر از تو بر خودم نديد‌ه‌ام!(2)

--------------------------------------

1. اي مردم! همانا درهاي بهشت در اين ماه باز است (خطبه پيامبر(ص) پيش از ماه رمضان)

2. «فَلَمْ أَرَ مَولًي کَرِيماً أَصْبَرَ عَلَي عَبْدٍ لَئِيمٍ مِنْکَ عليّ» (مفاتيح‌الجنان، دعاي افتتاح)

پنجشنبه 6 رمضان

وقتي دلگير هستي، وقتي حوصله هيچ کس و هيچ چيزي را نداري حتي حوصله خودت را، خلوت کردن يک گوشه و درد دل کردن با خدا، خيلي صفا دارد. امروز هم که پنج‌شنبه است و چه دعا و راز و نيازي بهتر از «دعاي کميل». خواندن دعا و ترجمه‌اش چيزي کمتر از يک ساعت زمان مي‌برد.

 

جمعه 7 رمضان

يکي از معاني رمضان براي من يعني: 30 روز نماز صبح‌ باحال، اول وقت و البته بدون قضا! بالاخره از سحري خوردن که نمي‌توان به اين سادگي گذشت! خيلي زشت است که آدم نماز صبحش را اول وقت بخواند اما نماز ظهر و مغربش بماند آن آخرها. اگر بهتان چسبيد، در طول سال هم ادامه‌اش بدهيد.

 

شنبه 8 رمضان

صبح اول هفته نشسته‌اي توي تاکسي يا سوار اتوبوس شده‌اي تا بروي و به کار و زندگي‌ات برسي. چقدر خوب است که توي همين فاصله، دهانت را معطر کني به ذکر خدا. صلوات را که بلدي؟ سبحان الله و لااله الا الله را چطور؟ مطمئن باش حين گفتن ذکر، خيلي چيزها که فراموششان کرده بودي را به ياد مي‌آوري!

 

يکشنبه 9 رمضان

اين مورد، جان مي‌دهد براي يک روز کاري شلوغ وسط هفته. امروز دروغ نگوييد؛ مصلحتي و غيرمصلحتي هم نداريم! امام عسگرى (ع) مي‌فرمايند: تمام بدي‌ها در خانه‌اى قرار داده شده و کليد در آن، دروغ است. در ضمن، روزه کسي که به پيامبر و امامان (ع) نسبت دروغي بدهد، باطل است.

 

دوشنبه 10 رمضان

پيامبراکرم (ص) برترينِ اعمال در ماه رمضان را دورى کردن از حرام دانسته‌اند. دست و پاي شيطان هم که اين ماه، در زنجير است. چه فرصتي از اين بهتر براي ترک محرمات؟! تصميم بگيريد امروز را سر به زير باشيد! بي‌خيال ديدن اين همه رنگ و لعاب. صبوري کنيد که: «اِنَّ الله مَعَ الصابِرين»

 

سه‌شنبه 11 رمضان

بعد از افطار و تماشاي سريال‌ها، برويد يک پايگاه انتقال خون و خون بدهيد. پزشکان براي خون دادن خيلي حسن رديف کرده‌اند اما آدم وقتي روي تخت دارد خون مي‌دهد فقط به اين فکر مي‌کند که اين چند قطره، شايد يک روزي جان يک انسان را که نمي‌دانيم کيست، نجات دهد. کيک و سانديسش هم حلالتان!

 

چهارشنبه 12 رمضان

ماشينت را صاف مي‌بري و پارک مي‌کني جلوي پل پارکينگ مردم! يادت مي‌افتد امروز روزه‌اي! قرار است توي اين ماه کسي را آزار ندهيم و حق الناسي را به گردن‌مان نيندازيم... کتاب امانت گرفته شده، بدهي به بقال سرکوچه، حرف زدن پشت سر دوست و... هم اگر در بساطتان پيدا مي‌شود، حسابش را يکسره کنيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی