ورزش، تفريح و ديگر هيچ...
پيشنهادات ويژه جيم براي گذران اوقات فراغت در 3 ماهه داغ تابستاني

ورزش، تفريح و ديگر هيچ...

نویسنده : محمد مهدي اعتمادي - مرتضي اخوان - مژده رنگيان

«تابستون قشنگ چه کيفي داره، همه بازي کنن با توپ پاره، تابستون فصل فالوده فروشه، اين آقاهه بستني هم مي‌فروشه...» شايد اين شعر خاطره انگيز را که کلاه قرمزي، عروسک دوست داشتني همه ما جوان‌ترها و حتي پيرترها و حتي بچه‌ترها در فيلم سينمايي «کلاه قرمزي و سروناز» مي‌خواند به خاطر داشته باشيم. شعري که به تابستان و شور و هيجان اين فصل داغ براي بچه‌ها و البته جوان‌ترها مرتبط است. شعري که ما را آماده مي‌کند براي گذران سه ماهه داغ يک تابستان پرهيجان! اين هفته تصميم گرفتيم تا در لابه لاي هيجانات پايان ناپذير ورزش و به خصوص فوتبال در دنيا، شما را به ضيافت خاطره تابستاني دعوت کنيم. ضيافتي که به کمک برو بچه‌هاي سرويس ورزش و تفريح براي شما تدارک ديديم تا همين امروز، در نخستين روز از تيرماه سال 91 شما را کمي تا قسمتي ابري با تابستان پيش روي تان رو به رو کنيم. هر چند «بستني» در اين فصل داغ حسابي مي‌چسبد اما نااميد از خريد بستني از سوي بروبچه‌هاي سرويس ورزش و تفريح شويد و ميهماني ما را با همين دو صفحه پيشنهادات ويژه براي گذران تابستان اجابت کنيد. با ما همراه باشيد...

تفريحات خانگي
 
لذت بازي در کنار خانواده

اگر از آن دسته عزيزاني هستيد که تابستان را زير باد کولر و هندوانه قاچ شده قرمزي که تازه از يخچال درآمده، مي‌شناسيد و توانايي جدايي از آن‌ها را نداريد، پيشنهاد مي‌کنيم از ورزش‌هاي خانه‌اي استفاده کنيد. ورزش‌ها يا تفريحاتي مانند مچ‌اندازي که تنها به دو نفر آدم که براي هم شاخ و شانه مي‌کشند و تعدادي تماشاگرنما که جو را شلوغ نمايند نياز است. اگر هم خواستيد خيلي خفن شود دو عدد شمع در دو طرف روشن کنيد تا کسي که مچش خوابانده شد دستش جيز شود و ديگر از اين ادعاها نداشته باشد.

با خريد يک دارت هم مي‌توانيد تابستان خود را تضمين کنيد زيرا به اين ورزش معتاد مي‌شويد! تازه مي‌توانيد براي خانواده و اقوام وآشنايان ليگ دارتي در حد لاليگا هم برگزار نماييد. شطرنج هم که ديگر گل سر سبد ورزش‌هاي هاي فکري است که علاوه بر سرگرم ساختن شما کمي مغز آدم را از آک بودن درمي‌آورد و براي سال تحصيلي آينده به دردتان مي‌خورد. صندلي بازي نيز، که اقدامي فرهنگي ورزشي هنري اجتماعي است از شيريني خاصي برخوردار است، به طوري که در خانه خود با چند صندلي و يک موزيک غير مشکل دار و چند نفر علاقه‌مند مي‌توانيد اين بازي را انجام دهيد. ولي براي حمايت بيشتر از بخش اجتماعي و اخلاقي اين بازي به اين نحو عمل کنيد که پس از پايان موزيک نبايد کسي ايستاده باشد و همه بايد روي صندلي نشسته باشند و اگر کسي ايستاده بماند همه سوخته‌اند و بروند حالش را ببرند.

بازي‌هاي ديگر هم مثل گل يا پوچ، اسم فاميل، دوز، نقطه بازي، سنگ کاغذ قيچي، کلاغ پر و اتل متل توتوله را هم حتما امتحان کنيد.

 

تفريحات کوچه‌اي
 
بيا بريم تو کوچه بازي

تا آنجا که يادمان مي‌آيد نمي توان نقش کوچه را در طرح اوقات فراغت بچه‌ها ناديده گرفت، زيرا کوچه از ديرباز جز لاينفک پديد آوردن اوقات خوش و تفريح بوده است. بازي‌هايي که پدر و مادرهاي عزيز نيز بسيار به آن علاقه دارند چون هيچ ارتباطي با جيب آن‌ها ندارد و فقط اين همسايه‌ها هستند که در ساعت سه بعد از ظهر بچه‌هاي کوچه روي اعصاب و روان آن‌ها اسکي مي‌کنند.

پيشنهاد ما تفنگ آبپاش و آب بازي در ظهر يک تابستان است. يکي از بازي‌هاي مورد علاقه شخص بنده که هم تفنگ‌بازي است و هم يک ورزش آبي. بازي لي‌لي هم که ما اعتقاد داريم دختر و پسر ندارد ولي اصولا نام آن را به دختران بند مي‌کنند. اما بازي ديگري که تماشاگرپسند هم هست خروس‌جنگي است. به جان خودمان اين هايي که مي‌گوييم نوعي ورزش هستند. حيف که جا کم است و نمي‌توان عضلات درگير در هر يک را خدمت شما توضيح دهيم پس به آن‌ها به ديد ورزش نگاه کنيد. گل کوچيک هم خوراک آقا پسرهاست که تعصب خاصي هم روي بازي‌هايشان دارند ولي دختران گل و گلاب هم مي‌توانند تا جام جهاني آن را ادامه دهند.

تيله بازي با آن تيله‌هاي شيشه‌اي که نوستالژي شيريني را براي دهه شصتي‌ها دارد همچنان از بازي‌هاي داغ کوچه‌اي محسوب مي‌شود که اگر تابستان امسال، تيله پيدا کرديد مي‌توانيد از آن لذت ببريد.

 

تفريحات پارکي
 
خوش گذراني در پارک محله

اگر از خانه و کوچه هم شما را بيرون کردند و خط و نشان کشيدند که نه صدا و نه قيافه‌تان را تا شعاع 20 کيلومتري نشنوند و نبينند؛ ازدنيا نا اميد نشويد و راهي پارک نزديک خانه و يا فضايي باز شويد. تهيه يک بوم رنگ مي‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند که به احتمال زياد اين چند سال اخير کمتر آن را ديده‌ايد! همين‌طور درست کردن و پرواز موفق يک بادبادک نيز مي‌تواند سرگرمي و تفريح خوبي براي روزهاي گرم تابستان شما باشد.

طناب‌بازي هم از آن ورزش‌هاي نفس گير است که اخيرا انواع و اقسام آن آمده و مي‌توانيد در پارک مدل‌هاي ديگري را نيز از خودتان ابداع و کشف کنيد ولي خواهشا در حين طناب بازي مواظب چشم و چال مردم هم باشيد.

زوو و يا همان کبدي را هم فراموش نکنيد. اگر زمين چمني وجود داشت و احيانا باغبان عزيزتر از جان هم در آن نواحي نبود حتما آن را امتحان کنيد. اگر هم از دار دنيا فقط يک توپ آن هم از نوع پلاستيکي و سوراخ داشتيد افسرده نشويد چون مي‌توانيد دستش ده يا همان دست رشته خودمان را بازي کنيد که هيجان خون‌تان را هم به مقدار زياد بالا مي‌برد.

طناب‌کشي با آن کري‌خواني‌هايش هم مي‌تواند خيلي جذاب باشد و در نهايت اگر مي‌خواهيد کنار تفريح اندامتان را هم متناسب کنيد و قلب و عروق‌تان را يک صفايي بدهيد، بهتر است که صبح زود يا پس از غروب آفتاب (براي جلوگيري از گرما زدگي)، جاگينگ يا دوي نرم دور پارک را داشته باشيد و پس از آن با وسايل بدنسازي پارک بدنتان را در حد آرنولد بسازيد.

 

ورزش‌هاي ويژه
 
سر و کله زدن با ورزش‌هاي مايه داري!

از قديم الايام به اين نوع ورزش‌ها، ورزش‌هاي «بچه مايه‌داري» و يا «بچه سوسولي» هم گفته مي‌شده است! البته اين فقط مال همان قديم‌ها بوده و الان اين ورزش‌ها در اکثر شهرها آن‌قدر توسعه پيدا کرده که دسترسي به آن‌ها کار سختي نباشد.

«پينت‌بال» در همين دسته قرار مي‌گيرد؛ ورزشي پرهيجان و پرتحرک که بعضي‌ها آن را در رده سومين ورزش پرهيجان دنيا قرار مي‌دهند. «کارتينگ» هم ورزشي مخصوص عشق ماشين‌هاست که تجربه نو و دلچسب از رانندگي را براي‌تان به ارمغان مي‌آورد. «بيليارد» گرچه ورزش شناخته شده‌اي است و حتما اسمش را زياد شنيده‌ايد، اما هنوز هم به حق خود نرسيده است؛ «بيليارد» مي‌تواند گزينه مناسبي براي پر کردن عصرهاي تابستاني گرم و طولاني‌تان باشد؛ البته مطمئناً شيريني اين بازي را زماني احساس خواهيد کرد که کمي در آن تبحر پيدا کنيد، که کاري سختي هم نيست.

اما برخلاف بيليارد، ورزش «بولينگ» رشته کمتر شناخته شده‌اي است؛ ورزشي که بيشتر آن را در فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني ديده‌ايم و ديدن يک بولينگ‌باز واقعي براي‌مان مثل آرزوست! اما در چند سال اخير سالن‌هاي بولينگ زيادي راه‌اندازي شده است که مي‌توانيد سري به آن‌ها بزنيد و توپ سنگين بولينگ را لمس و به سمت اهدافش پرتاب کنيد؛ شايد خوشتان آمد و ديگر نتوانستيد اين ورزش را رها کنيد!

 

ورزش‌هاي عمومي
 
به رنگ همه ورزش‌هاي ديگر!

بعضي ورزش‌ها هستند که هميشه طرفدارهاي خاص خودشان را دارند و هيچ وقت بي‌يار و ياور نمي‌مانند! هر سن و سالي که داشته باشيد، حتما يکي از تابستان‌هاي عمرتان را به اجبار يا از روي ميل و علاقه در کلاس‌هاي آموزشي اين ورزش‌ها سپري کرده‌ايد. از همان قديم ثبت‌نام در مدرسه فوتبال، از آن کارهايي بود که هم خيلي کلاس داشت، هم سطح آدم را از گل کوچک با بچه‌ها توي خيابان، بالاتر مي‌برد. اگر قصد داريد برويد و در يک مدرسه فوتبال ثبت‌نام کنيد، سعي کنيد گروهي و با چندتا از دوستان‌تان اين کار را انجام بدهيد؛ مطمئن باشيد اين‌طوري خيلي بيشتر لذت مي‌بريد.

وقتي اسم گرما مي‌آيد، محال است آدم ذهنش به طرف «شنا» نرود؛ به قول بچه‌ها همه تابستان يک طرف، اِستَلخ رفتنش يک طرف! اگر هم در شنا تبحر داريد، مي‌توانيد سراغ «واترپولو» هم برويد که برخلاف ظاهرش، ورزش پرهيجاني است.

به اين ليست اضافه کنيد ورزش‌هايي مثل «بسکتبال» و «واليبال» را که تورهايش معمولاً در همه پارک‌هاي بزرگ وجود دارد و شما فقط نياز به يک توپ و چندتا رفيق پايه داريد تا بتوانيد چند ساعتي را خوش بگذرانيد.

ورزش «پرورش اندام» يا همان «بدن‌سازي» خودمان هم چند سالي است که طرفدارهاي زيادي براي خودش دست و پا کرده؛ ورزشي که اگر به آن با ديد درستي نگاه کنيد، حتماً روي سلامتي و شادابي‌تان تاثير مثبت زيادي مي‌گذارد؛ فقط مواظب باشيد وارد حاشيه‌هاي اين ورزش که کم هم نيست، نشويد!

 

ورزش‌هاي کامپيوتري
 
توپ بازي با رايانه در خانه

ولي از هرچه بگذريم، سخن دوست خوش‌تر است! تفريحات کامپيوتري براي ما هميشه پر از جاذبه و هيجان بوده است. قديم ترها بهترين وسيله بازي کامپيوتري «آتاري دسته خلباني» بود تا بعدها که توي اتوبوس و خيابان، «آتاري دستي» که مدام با آن مشغول بودم، امان پدر و مادرم را بريده بود تا «ميکرو» و بازي قارچ‌خورش و بعدها هم که کم‌کم «سگا» و «پلي استيشن1» از راه رسيدند. الان هم که آن‌قدر وسايل بازي‌هاي کامپيوتري زياد و در دسترس شده‌اند که مي‌توان آن‌ها را يکي از اصلي‌ترين وسايل گذران اوقات فراغت به حساب آورد. اما چون شما داريد صداي من را از سرويس ورزش مي‌شنويد! قصد دارم فقط براي‌تان از بازي‌هاي ورزشي کامپيوتري بگويم. گل سرسبد اين بازي‌ها «pes 2012» است و بعدش هم با اغماض شايد بتوان از «FIFA 2012» نام برد! بازي‌هايي که اگر چندتا رفيق پايه را هم در کنارش جمع کنيد و بتوانيد يک ليگ درست و حسابي برگزار کنيد، ساعت‌ها شما را از خواب و خوراک خواهد انداخت!

“Need For Speed Hot Pursuit 2010”, “IHRA Drag Racing”, “Crash Time”

از بازي‌هاي با کيفيت مخصوص عشاق ماشين‌سواري است! بازي «Winter Sports» هم يک مجموعه کامل از بازي‌هاي ورزشي زمستاني را در اختيار شما قرار مي‌دهد که شايد در دنياي واقعي کمتر فرصت تجربه آن را داشته باشيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧