جادوگري با صفر و يک‌ها!

جادوگري با صفر و يک‌ها!

نویسنده : محمد مهدی اعتمادی

وارد دفتر کار شيک و تر و تميزت مي‌شوي، مثل هميشه ساکت است و پر از آرامش. يکراست مي‌روي و مي‌نشيني پشت ميزت. گوشي‌هاي همراهت را از دسترس خارج مي‌کني تا حواست حسابي جمع کارت شود. يک نفس عميق مي‌کشي و لپ‌تاپت را روشن مي‌کني. درون ذهنت پروژه جديدت را مرور مي‌کني؛ يک هفته وقت دارم براي تحويل کار، سرم قرار است خيلي شلوغ بشود اما به قرارداد 2 ميليوني‌اش مي‌ارزد... تا مي‌آيي کارت را شروع بکني، ساعت‌ات شروع به زنگ زدن مي‌کند و وقتش است که از خواب بيدار شوي و راست راستي بروي دنبال گرفتن يک پروژه جديد! حتما خيلي از شما دوست داريد يک شغل اين شکلي براي خودتان دست و پا کنيد؛ پر مشغله اما آرام و پردرآمد. کاري که نه رئيسي بالاي سرت داري و نه مجبوري ساعت 9 صبح تا 5 عصر کارت شناسايي‌ات صداي جيغ دستگاه کارت‌خوان حضور و غياب اداره را دربياورد! اگر همين امسال شروع کنيد و تلاش هم چاشني کارتان کنيد، ما به شما اين نويد را مي‌دهيم که تا تحقق اين رويا بيش از 5 سال زمان نمانده است. طراحي وب‌سايت و خدماتي از اين قبيل، يکي از کارهايي است که همه اين ويژگي‌ها را دارد و اگر پشتکار داشته باشيد، حسابي نان‌تان در روغن فرو خواهد رفت؛ هم از نظر مالي و هم از نظر موقعيت اجتماعي و چشم‌درآري دوست و آشنا! اما براي اين‌که يک طراح وب حرفه‌اي شويد، بايد مهارت‌تان را به حد قابل قبولي برسانيد و اگر يک مدرک دانشگاهي را هم بزنيد تنگش که ديگر عالي مي‌شود. البته اين را فراموش نکنيد که نابرده رنج، گنج ميسر نمي‌شود.

درآمد
 
پول خوب ديناميک!

براي اينکه انگيزه‌تان را قلقلک دهم، بهتان مي‌گويم که چقدر خرج‌تان مي‌شود که يک طراح وب‌سايت شويد، چقدر سرمايه براي شروع کارتان مي‌خواهيد و از همه مهم‌تر اينکه براي طراحي چه سايت‌هايي، چقدر پول به جيب مي‌زنيد.

خرج
 
تا 2 ميليون تومان

گذراندن دوره‌ها در آموزشگاه‌هاي آزاد معتبر، حدود يک تا دو ميليون تومان براي‌تان تمام مي‌شود. اما شما اين مبلغ را به مرور و طي تقريبا دو سال خرج مي‌کنيد. مطمئن باشيد اين مبلغ در برابر دخل آينده‌تان بسيار ناچيز خواهد بود.

اين دوره‌ها را مي‌توانيد به صورت مجزا و دوره به دوره بگذرانيد و يا مي‌توانيد به يک آموزشگاه برويد و در دوره طراحي وب‌سايت شرکت کنيد. تفاوت بين اين دو حالت هم فقط مخارج آن است که اولي، ارزان‌تر تمام مي‌شود. چون در دوره‌هاي طراحي وب، ممکن است مهارتي را به شما آموزش دهند که يا به آن مسلط هستيد و يا اينکه دانشش خيلي ضروري نيست و دردي از شما دوا نمي‌کند. اما اگر آماتور و تازه‌کار هستيد، توصيه مي‌شود دوره‌هاي آموزشگاه را انتخاب کنيد.

ابزار کارتان هم فقط يک سيستم رايانه است و ديگر هيچ! حالا چه لپ‌تاپ و چه دسک‌تاپ؛ که اين هم با يک ميليون تومان جمع مي‌شود. اصل کارتان هم خيلي زمان نمي‌برد؛ يک هفته زمان کافي است براي تحويل يک کار باکيفيت. حتي خيلي از طراحان سايت اعتقاد دارند کسي که نتواند کاري را يک هفته‌اي جمع کند، اين‌کاره نيست!

دخل
 
تا 30 ميليون تومان!

شما که اين همه مهارت را با دود چراغ خوردن به دست آورده‌ايد، مي‌توانيد از هزار راه ديگر، غير از طراحي وب، پول در بياوريد. از تدريس خصوصي نرم‌افزارهاي ساده گرفته تا برنامه‌نويسي حرفه‌اي. اما اصل کار و درآمد شما در موارد زير خلاصه مي‌شود:

وب سايت‌هاي static (ايستا)

اين‌ها ساده‌ترين سفارش‌هايي هستند که مي‌گيريد و تقريبا همه طراح‌ها از پس اين‌ها برمي‌آيند. پولي که براي طراحي اين وب‌سايت‌ها گيرتان مي‌آيد بين 700هزار تا يک ميليون و نيم است که براي شروع کار رقم خوبي است.

وب سايت‌هاي dynamic (پويا)

نوع حرفه‌اي‌تري از سفارش کارهايتان اين‌ها هستند. براي طراحي اين نوع وب‌سايت‌ها فقط طراح سايت بودن کفايت نمي‌کند و بايد يک برنامه‌نويس يا يک نرم‌افزارنويس حرفه‌اي هم باشيد. يا اگر خودتان هنوز به اين مرحله نرسيده‌ايد، بايد يک نفر حرفه‌اي را هم در کارتان شريک کنيد. نرخ طراحي يک سايت dynamic با توجه به ويژگي‌هاي سايت و معيارهاي ديگر، بسيار متغير است اما تا به حال رکورد 30 ميليون توماني هم براي طراحي اين نوع سايت‌ها وجود داشته است.

آموزش
 
رازهاي صفر و يک

قبل از اينکه اين بخش را شروع کنم لازم است يادآوري کنم که شما که قصد داريد پا در عرصه طراحي وب سايت بگذاريد، از قبل با نحوه روشن و خاموش کردن رايانه و اين حرف‌ها آشنا هستيد و به علاوه دوره‌هاي مقدماتي ICDL و اينترنت را گذرانده‌ايد و بر آن‌ها مسلط هستيد و حالا قصد داريد کار طراحي را شروع کنيد. با اين حساب، اگر مي‌خواهيد از همان ابتدا حرفه‌اي بار بياييد، بهتر است با طراحان وب شروع به همکاري کنيد. البته فقط مي‌توانيد در طراحي سايت وارد شويد و بخشي از کار که مهارتش را داريد، انجام دهيد. عنوان برنامه‌نويس يا programmer سايت در اين مراحل هنوز برايتان خيلي زود است. اما براي اينکه خودتان بتوانيد مستقل کار کنيد، بايد مهارت‌هاي زيادي را به دست بياوريد. به طور کلي يک طراح وب اين مراحل را براي ايجاد يک سايت ديناميکي طي مي‌کند:

1| مرحله اول ايجاد يک وب سايت، طراحي گرافيک کلي آن است. عموما براي اين کار از نرم‌افزار Photoshop استفاده مي‌شود. ايجاد فايل‌هاي تزئيني فلش و انيميشن‌هاي کوتاه (GIF) هم در حين کار انجام مي‌شود.

2| طراحي اسکلت نمايشي يک سايت عموما به وسيله زبان HTML و با کمک CSS صورت مي‌گيرد. نرم‌افزارهايي مثل adobe Dreamweaver مخصوص چنين کارهايي هستند و کارشان اين است که صفحه وبي که مانند يک فايل word طراحي شده را به کدهاي HTML تبديل مي‌کنند. بيشتر افکت‌ها و BBcodeهاي HTML هم در اين نرم‌افزار موجود است.

3| مرحله بعدي کار، ساخت و طراحي برنامه و به اصطلاح هوش مصنوعي سايت است. اين کار توسط زبان‌هاي برنامه‌نويسي مانند PHP و ASP انجام مي‌شود. زبان ASP در ويندوز اجرا و نمايش داده مي‌شود ولي PHP روي اکثر سيستم عامل‌ها از جمله Linux قابل اجراست.

4| سپس طراح وب، فايل‌هاي برنامه ساخته شده را به ديتابيس (بخوانيد پايگاه داده) از پيش طراحي شده متصل مي‌کند. ديتابيس همانند يک جدول است که اطلاعات اصلي و جزئي سايت را در آن وارد مي‌کنند.

5| در مرحله آخر، وب سايت از نظر

SEO (search engine optimization)

بهينه‌سازي شده و نرم‌افزار توليد بازبيني نهايي و ايرادات احتمالي برطرف مي‌شود.

 

ستون گام‌به‌گام
 
رسيدن به ماتريکس!

فرض ما اين است که شما آخر استعداد هستيد و قصدتان اين است که طراح حرفه‌اي سايت بشويد، بنابراين بايد هر حرفه‌اي را که ذره‌اي با آن در ارتباط است ياد بگيريد. به هرحال اين عواقب تصميم خودتان بوده!

1| سر راست‌ترين راه اين است که برويد دبيرستان فني حرفه‌اي در رشته رايانه مشغول شويد. حسنش اين است که پايه‌تان حسابي قوي مي‌شود. مخصوصا اگر بتوانيد در همين رشته در دانشگاه قبول شويد.

2| اگر ديپلم‌تان را گرفته‌ايد و نتوانسته‌ايد يا نخواسته‌ايد در رشته مرتبط با رايانه قبول شويد، نگران نباشيد. ماهي را هر وقت از آب بگيريد، مي‌ميرد! خيلي راحت مي‌توانيد مهارت‌هاي لازم را در کلاس‌هاي آموزشي آزاد ياد بگيريد.

3| اگر صفر کيلومتر هستيد، در کلاس‌هاي بيرون که پيدا کردنشان هم مثل آب خوردن است، مي‌توانيد طي دو سال دوره‌هاي مختلف را براي طراحي وب بگذرانيد. اما يادتان باشد که مهم‌ترين مسئله در طراحي سايت مهارت و تسلط بر کار است و بس. حالا به هر طريقي که مي‌توانيد!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧