ترسي از حريفانم ندارم
گفت‌و‌گوي جيم با يوسف کرمي ، کاپيتان تيم‌ملي تکواندو در المپيک لندن

ترسي از حريفانم ندارم

نویسنده : مژده رنگیان

اگر يادتان باشد وقتي المپيک يا بازي‌هاي آسيايي در پيش بود خيال‌مان بابت تيم تکواندو و مدال حتمي آن راحت بود. چون مطمئن بوديم که مدال تکواندو مانند انرژي هسته‌اي، حق مسلم ماست. چهارسال از طلاي شيرين هادي ساعي در المپيک پکن مي‌گذرد و حالا در آستانه المپيک لندن دل‌مان به يوسف کرمي قرص است تا پرچم ايران را بعد از راندي طلايي در لندن به اهتزاز درآورد. يوسف کرمي در مرحله نيمه نهايي رقابت‌هاي انتخابي المپيک توانست نيکلاسگارسيا نايب قهرمان جهان در سال 2009 از اسپانيا را با نتيجه 7 بر 3 شکست دهد و به فينال رقابت‌ها برسد و با قهرماني وزن سوم جهان، سهميه حضور در لندن را بدست آورد. با کاپيتان تيم ملي تکواندو ايران که در ويترين افتخارات خود برنز المپيک 2004 آتن، دو مدال طلاي قهرماني جهان و همچنين قهرماني آسيا در دو دوره پياپي را دارد، گپ‌و‌گفتي داشتيم که در ادامه مي‌خوانيد:

در آستانه المپيک وضعيت خودتان و تيم ملي را چه چطور مي‌بينيد؟

همه حريفان دارند سخت تلاش مي‌کنند، ما هم طبيعتا براي عقب نماندن از آن‌ها سخت تلاش مي‌کنيم. در المپيک هر کسي که مي‌خواهد به مدال دلخواهش برسد بايد بهترين باشد. ما نيز سخت تمرين مي‌کنيم در اردوي 10 روزه کره نيز با کره‌اي‌ها قرار است به آمادگي کامل برسيم تا در دو ماه باقي مانده براي حضور در بزرگ‌ترين ميدان جهاني به حداکثر آمادگي برسيم.

 

 

در سالهاي اخير انتظارات مردم از تکواندو بسيار بالا رفته، فکر مي‌کنيد تيم تکواندو در ميدان رقابت لندن مي‌تواند از پس اين انتظار بربيايد؟

مطمئنا من و تمام تيم تکواندو ايران تمام تلاش خود را مي‌کنيم تا اين انتظارات را پاسخ دهيم، المپيک ميدان بزرگي است ولي انشاءا... از پس آن بر مي‌آييم. شانس خيلي خوبي داريم اگر اشتباه نکنيم و از فرصت‌هايمان استفاده کنيم به نتيجه دلخواه‌مان خواهيم رسيد.

قول يوسف کرمي به مردم ايران در المپيک 2012 چيست؟

تا جايي که در توانم باشد سعي مي‌کنم تا مدال بگيرم، شايد خيلي‌ها بهتر از من تمرين کرده باشند ولي تا جايي که بتوانم براي به دست آوردن مدال مي‌جنگم.

رنگش را هم مشخص مي‌کنيد؟

(با خنده مي‌گويد)رنگش را نمي‌شود مشخص کرد. اگر اين‌طور بود ديگر نيازي به مبارزه نبود و هر رنگي را که مي‌خواستيم براي ما مي‌فرستادند دم درخانه! آنجا بايد جنگيد تا بهترين نصيبتان شود.

 

فکر مي‌کنيد حريفان اصلي شما در لندن چه کشورهايي خواهند بود؟

کشورهايي مثل انگليس، ايتاليا، آمريکا، اسپانيا و آذربايجان. مي‌توان گفت همه خوب هستند و همه حريفاني که وارد اين ميدان مي‌شوند قهرمانان جهان و المپيک هستند و اين موضوع کار را براي ما سخت مي‌کند ولي با اين حال من ترسي از آن‌ها ندارم چون خوب تمرين کرده‌ام.

رفتن مهماندوست از تيم ملي تکواندو ايران حاشيه‌هاي زيادي را به وجود آورد و يکي از آن‌ها موضوع اخير يعني تقديم قهرماني آسيا به کره‌اي‌ها و نائب قهرماني ايران در اين مسابقات بود، فکر نمي‌کنيد اين جدايي، ضربه بدي به تکواندو ايران زد؟

نه قبول ندارم که ضربه خورده است. اين موضوع تنها يک تغيير مديريتي بود. مسئولين فدراسيون تصميم گرفتند که بايد اين اتفاق بيفتد و در اين 6 ماه فکر نمي‌کنم از لحاظ فني روي ورزشکاران تاثير گذاشته باشد.

پس چرا در کره، تيم ايران قهرماني آسيا را پس از دو دوره پياپي از دست داد؟

هر روز قوانين داوري تغيير مي‌کند. هوگوها نيز عوض شده بودند و کره‌اي‌ها هم واقعا تيمي قوي آورده بودند و از آن‌طرف هم يکي از بچه‌هاي ما از زانو آسيب ديده بود. ديگري مادرش فوت کرده بود، يکي ديگر دستش شکسته بود در کل آن‌طور که بايسته و شايسته بود نتوانستند در حد توانشان ظاهر شوند ولي اين دليل منطقي نيست که بگوييم دليل آن رفتن مهماندوست بوده است.

مي‌گويند شما تنها بازمانده نسل طلايي تکواندو ايران (در زمان حضور هادي ساعي، مهدي بي‌باک) هستيد، با اين حرف موافقيد؟

بله، مي‌شود گفت از نسل قبل تکواندو فقط من مانده‌ام ولي هيچ کس فکر نمي‌کرد بعد از رفتن ساعي و بي باک کسي بتواند جاي آن‌ها را پر کند، ولي بچه‌ها نشان دادند که مي‌توانند خيلي خوب بدرخشند و براي کشورشان بجنگند و بايد گفت تکواندو ايران حالا حالاها خواهد درخشيد.

 

المپيک لندن پايان بازيکني يوسف کرمي است يا نه؟

بله، احتمالش هست که باشد.

بعد از آن به سراغ مربيگري مي‌رويد؟

کار براي انجام دادن زياد است. يک مدت بايد استراحت کنم چون خيلي خيلي خسته‌ام و بعد از آن تصميم مي‌گيرم که چکار بايد کرد.

نظرتون درمورد جوايزي که بعضي‌ها قولش را به قهرمانان مي‌دهند ولي در واقعيت چيزي به اين نام وجود ندارد و اگر هم باشد با حاشيه‌هاي زيادي همراه است، چيست؟ فکر نمي‌کنيد با اين کارشان ارزش قهرمان و ورزشکار را زير سوال مي‌برند؟

دقيقا همين طور است هر ورزشکاري جهت کسب افتخار براي کشورش بسيار زحمت مي‌کشد که اين افتخار را با هيچ مبلغ مادي نمي‌شود خريداري کرد. ما در هر رويدادي براي قهرماني تمام توان‌مان، عمر و زندگي‌مان را مي‌گذاريم و هر لحظه امکان دارد آسيب ببينيم و با همان آسيب از دنياي قهرماني دور شويم! اين‌که بخواهند مدال دو سال پيش را با همان قيمت دو سال پيش حساب کنند کم لطفي مسئولين است. اميدوارم بعدها اين اتفاق نيفتد زيرا اين موضوع انگيزه قهرمانان را کم نمي‌کند بلکه از بين مي‌برد.

شما جوايز سال‌هاي گذشته را دريافت کرده‌ايد؟

بله به جز سال 90 که قرار بود از سوي رياست جمهوري پاداش دهند که تا به الان فقط حواله‌اش را گرفته‌ايم ولي هنوز خبري از خود پاداش نيست.

از بين حرکت‌ها و ضربه‌هاي تکواندو کدام را بيشتر دوست داريد؟

همه حرکت‌ها، هر حرکتي که باعث شود تا بر حريفم پيروز شوم.دوليو چاگي رو خيلي دوست دارم چون خيلي به کمکم رسيده است.

جيمي‌ها واسه شما آرزوي يک مدال خوشرنگ، ترجيحا به رنگ طلايي رو دارند، بعد از اين‌که پيروز شديد شما هم از خوشحالي مثل هادي ساعي پشتک مي‌زنيد؟

(با خنده مي‌گويد) نه، من حرکتي نمي‌زنم فقط خدا را شکر مي‌کنم چون اصلا پشتک بلد نيستم وگرنه از خوشحالي صدتا پشتک مي‌زدم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣