مي‌‌‌‌توان با او بود حتي قبل از ظهور!
يادداشت شفاهي از مدير مسوول نشريه «موعود»

مي‌‌‌‌توان با او بود حتي قبل از ظهور!

نویسنده :

مولف دايره‌المعارف موعود آخرالزمان، نويسنده، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و سخنران توانمند معاصر است. آثارش حاکي از گستره وسيع فعاليت‌هاي قلمي و فرهنگي اوست. غرب‌شناسي، ادبيات فارسي، مطالعات فرهنگي و به‌ويژه مطالعات مهدوي و آخرالزمان شناسي در زمره مهم‌ترين حوزه‌هاي علمي و قلمي اوست. متن زير يادداشتي شفاهي است از اسماعيل شفيعي سروستاني سردبير و مدير مسوول نشريه موعود.

اکنون ما در سال‌‌‌‌هاي قبل از ظهور حضرت زندگي مي کنيم و در بحراني‌‌‌‌ترين روزهاي آخرالزمان، بحران‌‌‌‌هاي بزرگ سياسي، اقتصادي، اجتماعي و... جهان را به خود مبتلا کرده است.

ما تعليم داده شده‌ايم که هر زمان ظهور را نزديک بدانيم، پس در اين زمان، اجازه نداريم بگوييم که دور است و اجازه هم نداريم وقت تعيين کنيم براي اين موضوع، ولي شواهد و قرايني که در روايات آمده است و آن‌‌‌‌چه که در مصاديق آن در جهان امروزي مي‌‌‌‌توانيم ببينيم به ما نشان مي‌‌‌‌دهد که در اوج سال‌‌‌‌هاي سخت امام زماني هستيم. وقايعي که در جهان امروز در حال رخ دادن است از نظر تطبيق با شرايط بيان شده در روايات آخرالزماني بيشترين مشابهت را دارد. هم شرايط منطقه، هم جهان اسلام، هم مناسبات مردم، هم تباهي‌‌‌‌هاي اخلاقي که دامن مردم جهان را گرفته و هم اضطرار واضطرابي که مردم دارند تجربه مي‌‌‌‌کنند، اين‌‌‌‌ها همه نشان مي‌‌‌‌دهد که به نوعي اين سال‌‌‌‌ها، مصاديقي را بروز مي‌‌‌‌دهد که روايات در مورد آن صحبت کرده‌‌‌‌اند. جهان قبل از ظهور جهان بحران زده است. بحران هم چند وجهي است که در مجموع بشر را سرگردان، حيران وسرگشته مي‌‌‌‌کند، راه به سوي نجات پيدا نمي‌‌‌‌کند، ياس ونااميدي بر او چيره مي‌‌‌‌شود، در تباهي وفساد که حاصل عمل خود اوست قوطه ور است وامام راهبر را به سوي نجات پيدا نمي‌کند. در اين شرايط است که بحران اقتصادي، سياسي، اجتماعي، اخلاقي و... حتي بحران‌‌‌‌هاي طبيعي مانند سيل‌‌‌‌ها، زلزله‌‌‌‌ها وآفت‌‌‌‌ها بشر را تهديد مي‌‌‌‌کند تا به جايي که بشر دست به دعا بردارد و از خداوند نجات خود را بخواهد و خداوند لطف کرده و امام مبين را براي نجات مستضعفان جهان برساند.

خيلي‌‌‌‌ها مي‌‌‌‌پرسند که تکليف ما در اين زمان چيست! در اين زماني که بحران زدگي، را تجربه مي‌‌‌‌کنيم تکليف ما توسط روايات بيان شده است. اول اين‌‌‌‌که ما بايد عهد با امام خود را تجديد کنيم. دوم، تلاش کنيم معرفت در مورد امام مبين حاصل کنيم و اين معرفت را گسترش دهيم تا ياس ونا اميدي دامن‌‌‌‌گير، مستضعفان ومومنان را نابود نکند. سوم، تا آن جايي که ممکن است در انتظار مثبت، تلاش کنيم انسان منتظر تربيت کنيم. جامعه منتظر، خانواده منتظر و افراد منتظر، تربيت کنيم تا بتوانند به استقبال امام منتظر بروند.

ديگر اين‌‌‌‌که به واقع عدالت‌ورزي و عدالت‌خواهي تکليف بزرگ انسان منتظر است. بشر آن‌چنان آشنايي درباره حجج الهي بخصوص درباره ولي خدا پيدا کند که راه مسير رهايي امام زمان است، تنها شخص رهاننده امام است وتنها مکتب نجات‌بخش مکتب اسلام حقيقي شيعي ولايي است.

البته بد هم نيست که بدانيم انتظار فعال دارد و منفعل. انتظار دومي براي آدم مايوس است که فکر مي‌‌‌‌کند که ديگر راه نجاتي نيست و بايد بنشيند کنار ديوار و زار بزند! انتظار منفعل از جماعتي است که فکر مي‌‌‌‌کنند اگر دست به تباهي وفساد بزنند منتظرترند وکمک مي‌‌‌‌کنند به ظهور، در حالي که انتظار فعال، به معني عملي آگاهانه همراه با مجاهدت و آمادگي براي ساختن آينده مطابق نقشه الهي است.

اگر بتوانيم انسان منتظر بسازيم از اين انسان منتظر، يک خانواده منتظر و از خانواده هاي منتظران، جامعه منتظر ساخته مي‌‌‌‌شود. خانواده بايد به سمت صلاح حرکت کند اين رفتن به سمت صلاح از خورد وخوراک شروع مي‌‌‌‌شود. خوراک سالم؛ چه خوراکي که به جسم مي‌‌‌‌رسد وچه خوراکي که به جان مي‌‌‌‌رسد و عبارت است از علم، آموزش و فرهنگ.

در خوراک سالم فرهنگي حشر، نشر و آداب اتفاق مي‌‌‌‌افتد، که اين ها بايد براساس سنت‌‌‌‌هاي الهي باشد، نه بدعت! تا در اثر اين خوراک سالم جسم وجان کودکي مستعد انتظار حقيقي تربيت مي‌‌‌‌شود.

در زمان غيبت هم بايد يادمان باشد که هميشه بايد اميدوار باشيم که ما در عصر ظهور خواهيم بود و اين اميد را بايد حفظ کنيم. انسان منتظر فرقي برايش نمي‌‌‌‌کند که امام زود بيايد يا دير! چراکه او دارد کار خود را انجام مي‌‌‌‌دهد. بيان شده است که انسان منتظر مثل کسي است که در کنار امام است و همراه او! وعده داده شده کسي که عهد با امام داشته باشد و اين عهد را حفاظت کند ودر اين طريق مجاهدت کند، وقتي امام ظهور کنند، به خواست خداوند به سراغ او مي‌‌‌‌آيند وصدايش مي‌‌‌‌کنند و از قبر بيرون مي‌‌‌‌آيد ومي‌‌‌‌تواند همراه امام باشد. پس مي‌‌‌‌توان با امام بود حتي در زمان قبل از ظهور!

نظرات کاربران
کد امنیتی