فرمول خون
مسابقات فرمول یک جزیره بحرین؛ ورزش يا سرپوش سياسي؟!

فرمول خون

نویسنده : محمد مهدی اعتمادی

فرمول یک (Formula One) که به اختصار به صورت F1 نوشته می‌شود، بزرگ‌ترین رویداد ورزشی در دنیای اتومبیل‌رانی است. رويدادي كه امسال در شرايطي ويژه در جزيره بحرين برگزار شد. شرايطي كه ويژگي‌اش از آن دست ويژگي‌هاي معمول دنياي ورزش نبود و آميختگي تنگاتنگ سياست با آن چهره‌اش را مخدوش كرده بود. حرف و حديث‌ها بر سر برگزاري اين ديدارها در بحرين كه اوضاع نابه سامان سياسي در اين كشور مشهود است، آن قدر بالا گرفته بود كه چند شركت اتومبيلراني تهديد به حضور نیافتن در اين پيكارها كردند. اما در نهايت پول عرب‌هاي حوزه خليج فارس اتومبيلرانان دنياي رالي را به جزيره كشاند. بحرين در حالي بزرگ ترين مسابقات رالي جهان را در سال 2012 برگزار كرد كه همواره اين چالش اساسي پيش روي جامعه جهاني ورزش قرار داشته است كه ورزش بازيچه و ابزار دست سياست نشود! اتفاقي كه كشورهاي عربي حوزه خليج فارس در طي سال‌هاي اخير با به كارگيري «پول» تحققش را شتاب داده‌اند. شتابي مرگبار كه روح ورزش را با چالشي بزرگ مواجه ساخته است. در اين گزارش سعي داريم تا مروري گذرا بر مسابقات اتومبيلراني فرمول يك و نيز حواشي سياسي آن كه اين ورزش مهيج و جذاب را تحت تاثير قرار داد و نيز همچنين نگاهي به اقدامات كشورهاي عرب حوزه خليج فارس در راستاي به خدمت گيري ابزار ورزش براي سرپوش گذاشتن بر روي مسائل سياسي، داشته باشيم. با ما همراه باشيد...

 

فرمول يك چيست؟

به کار بردن لفظ «فرمول» برای مسابقات اتومبيلراني فرمول يك، نشان‌دهنده این است که تمام تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات حتما باید مجموعه‌ای از مقررات و قوانین را درباره اتومبیل و رانندگان خود، رعایت کنند. فصل قهرمانی فرمول یک جهان از مجموعه‌ای از مسابقات، که به جایزه بزرگ مشهور است تشکیل شده که معمولاً در فهرست پیست‌های فرمول یک موجود در کشورهای مختلف و در موارد معدودی در جاده‌های بسته شهری برگزار می‌شود. نتایج تمامی مسابقات جمع بسته می‌شود تا دو فهرست قهرمانان فرمول یک جهان در هر سال، یکی در بخش رانندگان قهرمان فرمول یک و دیگری در بخش سازندگان اتومبیل قهرمان فرمول یک مشخص شود.

اتومبيل‌های فرمول يك

ماشین‌های فرمول یک تک‌سرنشین، دارای جای باز برای قرار گرفتن راننده و همچنین چرخ‌های بدون حفاظ هستند. موتور ماشین‌های فرمول یک در وسطشان قرار دارد و بدنه‌شان عمدتاً از ترکیبات فیبر کربن ساخته می‌شوند که در عین سبکی بسیار مستحکم هستند. به طوری که وزن کل اتومبیل شامل موتور و راننده تنها ۶۰۵ کیلوگرم خواهد بود (کمتر از یک پراید خوش‌رکاب ایرانی!) در واقع این حداقل وزنی است که طبق قوانین این اتومبیل‌ها باید داشته باشند. تا پیش از سال 2006 ماشین‌های فرمول یک از موتور 10 سیلندر با حجم 3 لیتر نیرو می‌گرفتند. اما از سال 2007 فرمول جدید این بود که تمام اتومبیل‌ها باید از موتورهای 8 سیلندر به حجم 4.2 لیتر استفاده کنند که این موتور قدرتی معادل 1900 اسب بخار تولید می‌کند.

فرمول سياسي عرب‌ها

مسابقات فرمول یک گران‌ترین ورزش جهان است. به همین دلیل دارای تأثیرات اقتصادی چشمگیری است و نزاع‌های مالی و سیاسی آن نیز کاملاً مشهود است. جایگاه و محبوبیت بالای این ورزش آن را تبدیل به یک محیط آشکار تجاری کرده، که این امر منجر به سرمایه‌گذاری‌های چشمگیری توسط حامیان مالی و تبدیل این سرمایه‌گذاری‌ها به بودجه‌های عظیم برای تیم‌های سازنده فرمول یک شده‌ است. تیم‌هایی که جایزه و درآمد این ورزش برایشان مهم‌تر از هر مسئله دیگری است. خاندان آل‌خليفه كه به شدت تحت تاثير فشار افكار عمومي به سبب درگيري‌ها و نزاع‌هاي داخلي با انقلابيون هستند، با دست گذاشتن روي موقعيت طلايي برگزاري مسابقاتي چون فرمول يك اتومبيلراني سعي بر آن داشتند تا بر سرپوش گذاشتن بر روي مشكلات داخلي، فضاي بحرين را آرام نشان دهند. اين نوعي برداشت سياسي از ورزش است كه يكي از نگراني‌هاي اساسي جامعه جهاني ورزش است. جامعه‌اي كه هنوز درگير حل معماي رسيدن ميزباني جام جهاني 2022 به كشور قطر است. كشورهاي عربي حوزه خليج فارس (قطر، بحرين، امارات و...) در طي سال‌هاي اخير بارهاي بار با بهره مندي از پول كلان، ورزش را به طرزي سياست گونه به كشورشان كشانده‌اند تا با برگزاري رقابت هايي چون بازي‌هاي آسيايي، جام ملت‌هاي فوتبال، جام جهاني فوتبال و نيز همين مسابقات فرمول يك بهره‌هاي سياسي و مالي هنگفتي ببرند. بهره هايي كه همان طور كه اشاره شد به روح ورزش لطمه و صدمه وارد كرده است.

فرمولي كه خوني شد!

مسابقات گراندپری به عنوان بزرگترین رویداد فرمول یک، همیشه مشتاقان زیادی را به خودش جلب می‌کند و جمعیت بسیار زیادی برای تماشای این مسابقات از نزدیک، به کشور برگزارکننده مسافرت می‌کنند. همه جا سخن از این مسابقات است تا جایی که برخی آن را با رویدادی مثل جام‌جهانی فوتبال مقایسه می‌کنند. اما گراندپری امسال، مثل همیشه نبود. میزبان گراندپری امسال جزیره بحرین بود؛ بحرینی که مردمش دو سالی می‌شود که برای به دست آوردن حداقل حقوق سیاسی و اجتماعی و رها شدن از شر خاندان سلطنتی‌، شهید و مجروح می‌دهند. با توجه به شرایط سیاسی بحرین، از چند ماه قبل از برگزاری این مسابقه، حرف و حدیث‌های زیادی درباره محل برگزاری آن بوجود آمد. مردم بحرین برگزاری این مسابقات را توهین به انقلاب‌شان و خون جوانان‌شان می‌دانستند. سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان حقوق بشر سازمان ملل که کمتر صدای‌شان در این موارد در‌می‌آید هم، برگزاری این مسابقات را در بحرین محکوم کردند. کار به جایی کشید که خیلی از تیم‌ها حرف از تحریم مسابقات به دلیل شرایط امنیتی بحرین می‌زدند، حتی پارلمان انگلستان هم با هشدار به تیم‌های انگلیسی حاضر در این رقابت‌ها، خواستار حضور نیافتن آن‌ها در این مسابقات شد. از طرفی آل خلیفه که برگزاری مسابقات گراندپری سال 2011 را به دلیل شرایط امنیتی بحرین از دست داده بود، به هیچ وجه حاضر به از دست دادن مسابقات 2012 نبود. دلیلش هم خیلی واضح است؛ آن‌ها 200 میلیون دلار صرف ساختن این پیست کرده‌اند، همچنین آل‌خلیفه 40 درصد سهام تیم «مک لارن» را در سال 2009 خریداری کرده است. پس این همه اصرار آن‌ها برای طبیعی جلوه دادن شرایط بحرین اصلاً عجیب نبود. به هرحال این رقابت‌ها بدون حضور تیم پورشه و در شرایطی که منامی عملاً به پادگان نظامی تبدیل شده بود، روز یکشنبه و دوشنبه (سوم و چهارم اردیبهشت ماه) برگزار شد. دو روزی که آسمان بحرین تیره‌تر از همیشه بود؛ خیابان‌های منتهی به پیست مسابقات در آتش می‌سوخت و انقلابیون بحرین پیکر دو تن از شهیدان راه آزادی کشورشان را در حاشيه اين مسابقات تشییع می‌کردند.

نظرات کاربران
کد امنیتی