کشتار در مدارس آمریکا از تگزاس تا کانزاس
مروری بر مرگبارترین کشتارهای مدارس آمریکا به بهانه کشتاراخیر در اوکلند

کشتار در مدارس آمریکا از تگزاس تا کانزاس

نویسنده : علي نيك فرجام

حدود یک ماه قبل و در اوایل ماه میلادی آوریل، تيراندازي در يک مرکز آموزشي در شهر اوکلند ايالت کاليفرنياي آمريکا، به مرگ فجیع ۷ نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر منجر شد. اگر گاهگاهی اخبار را رصد کنید با خبرهایی مشابه این اتفاق تلخ مواجه می‌شوید. یک انسان منزوی یا پرخاشگر که در موارد بسیاری خود یک دانش‌آموز است و ناغافل به یک مرکز آموزشی حمله می‌کند و تا می‌تواند همنوعانش را به کام مرگ می‌کشاند و در نهایت یا قبل از رسیدن پلیس خودکشی می‌کند یا شکار تک‌تیراندازهایی می‌شود که با کشیدن یک ماشه، می‌خواهند بر ضعف یک نظام و سبک زندگی سرپوش بگذارند. اگر هم فرد ضارب زنده بماند مثل براندا اسپنسر که در سال 1979، دو همکلاسی خود را به قتل رسانده و 9 نفر دیگر را زخمی کرده بود به زندان محکوم می‌شود. محکومیتی که برای براندای 17 ساله تنها 25 سال آب خورد. تنها طی 20 سال اخیر بیش از 400 نفر در مراکز آموزشی آمریکا کشته شده است که در اکثر موارد خود ضارب هم یک دانش‌آموز بوده است که صدالبته انگیزه‌ای هم از این رفتار غیرانسانی و وحشیانه داشته است، مثل براندا که از پدرش بابت خرید اسلحه به جای رادیو ناراحت بوده و می‌خواسته هدیه پدرش بلااستفاده کند یا اشخاص دیگری که به خاطر جدایی از معشوقه، نگرفتن بورس تحصیلی و.... دست به این اقدام زده‌اند. یک انسان شرقی پیش از آن‌که بخواهد برای خودش تصمیم گیرد اگر جامعه را در نظر نگیرد لااقل از اطرافیان خود به‌خصوص خانواده درجه اول غافل نمی‌شود. سبک و سنگین می‌کند که پس از او چه به سر آن‌ها می‌آید؟ اگر جامعه، خانواده، وجدان و... هم برایش حکم عامل بازدارنده را نداشته باشند بازهم نهاد دین، آموزش و پرورش و... گامی در این زمینه برمی‌دارند، حتی گاهی هنجارهای فرهنگی و اخلاقی یک جامعه شرقی در این پیشگیری موثر است و اگر نباشند هنجارهای مدونی به نام قانون وجود دارد. اما در غرب و به‌خصوص آمریکا، کمتر می‌توان سراغی از این مسائل گرفت و از همه بدتر حرمت انسانی و حقوق شهروندی یک قاتل، گاهی از انسان‌هایی که جانشان گرفته شده هم پیشی می‌گیرد و بعد از کلی حوادث تلخ، باز این قاتل است که حق حیات دارد تا درصورت خوش رفتاری در زندان یا داشتن یک وکیل خوب بتواند به جامعه برگردد. کشتار اخیر در اوکلند بهانه‌ای شد برای مرور مرگبارترین این حوادث.

 

1

 18 می‌1927
 مدرسه ابتدایی «بَث»
در ایالت میشیگان
 اندرو کهو 56 ساله
 این حادثه مرگبارترین فاجعه کشتار در مدارس آمریکا نام گرفته است که طی آن 85 نفر مجروح و 45 نفر کشته شدند که بیشتر آن‌ها کودکان دبستانی بودند.
 یک کشاورز محلی که خانه و مزرعه‌اش توسط بانک مصادره شده بود 500 کیلوگرم مواد منفجره را در زیر مدرسه جاسازی و منفجر کرد. او صبح روز حادثه ابتدا زنش را می‌کشد و مزرعه‌اش را به آتش می‌کشد و پس از انفجار مدرسه، وسیله نقلیه‌اش را در حالی که خودش در آن نشسته بود منفجر می‌کند

 

2

 16 آوریل 2007
 دانشگاه پلی‌تکنیک ویرجینیا
در ایالت ویرجینیا
 چو سونگ هی 19 ساله
 در این حادثه که «قتل عام ویرجینیاتِک» نام گرفته است طی آن 15 نفر مجروح و 32 نفر کشته شدند.
 یک دانشجوی کره‌ای مقیم آمریکا که از 8 سالگی در این کشور زندگی می‌کرده، یک روز صبح با دو کلت اتوماتیک وارد خوابگاه شد و پس از کشتن دو دانشجو به محیط دانشگاه رفت و 32 قربانی دیگر را قتل عام و سپس خودکشی کرد.

 

3

 اول آگوست 1966
 دانشگاه تگزاس در شهر آستین
 چارلز ویتمن 25 ساله
 اولین حادثه کشتار در آمریکا که در محیط دانشگاه صورت گرفت و در آن 30 نفر مجروح و 18 نفر کشته شدند.
 چارلز ویتمن که دانشجوی دانشگاه تگزاس و یک تفنگدار اخراجی نیروی دریایی بود ساعت 11:30 صبح با هفت اسلحه وارد ساختمان دانشگاه شد و طی 96 دقیقه شلیک بی هدف به دانشجویان، توسط نیروهای پلیس کشته شد

 

4

 20 آوریل 1999
 دبیرستان کلمباین شهر لیتلتون
در ایالت کلورادو
 اریک هریس 18 ساله
و دیلن بنت کلبولد 17 ساله
 یکی از خونین‌ترین کشتارهای مدرسه‌ای در آمریکا که طی آن 23 نفر مجروح و 13 نفر کشته شدند.
 دو دانش‌آموز در ساعت 11:15 صبح وارد کافه تریا شدند و دو کیف حاوی مواد منفجره را در آنجا جاسازی کردند و به خودروی خود در پارکینگ برگشتند اما وقتی که متوجه شدند بمب منفجر نشده است با اسلحه به مدرسه بازگشتند و به هرکس که سر راهشان بود شلیک کردند و مواد منفجره‌شان را در گوشه گوشه مدرسه جاسازی کردند. این دو در ساعت 12:08 به سمت یکدیگر شلیک کرده و کشته شدند

 

5

 21 مارس 2005
 دبیرستان دریاچه سرخ
در ایالت مینه‌سوتا
 جف وایز 16 ساله
 کشتار در مدرسه‌ای در شهرک محل زندگی سرخپوستان با 5 مجروح و 9 کشته.
 جف وایز ابتدا وارد منزل پدربزرگش شده، او و نامزدش را می‌کشد، سپس اسلحه‌های پدربزرگ پلیسش را می‌دزدد و به مدرسه می‌رود، در آن‌جا ابتدا نگهبان غیرمسلح مدرسه را می‌کشد و در حیاط مدرسه نیز به‌صورت تصادفی به معلمان و دانش‌آموزان شلیک می‌کند. درنهایت پس از رسیدن پلیس و تیراندازی به سمت آن‌ها در گوشه‌ای از کلاس خودکشی می‌کند.

 

6

 12 جولای 1976
 دانشگاه ایالتی کالیفرنیا
 ادوارد چارلز الاوی 37 ساله
 در این حادثه، 9 نفر از کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه هدف قرار گرفتند که 7 نفر آن‌ها کشته و 2 نفر مجروح شدند.
 چارلز الاوی که در آن زمان نگهبان کتابخانه دانشگاه بود با یک اسلحه نیمه اتوماتیک وارد کتابخانه شد و به سوی قربانیانش شلیک و سپس خود را تسلیم ماموران پلیس کرد. چارلز توسط 6 روانپزشک معاینه و بیماری وی اسکیزوفرنی و پارانویا تشخیص داده شد. از همین رو به بیمارستان روانی منتقل شد و تا امروز در آن‌جا نگهداری می‌شود.

 

7

 17 ژانویه 1989
 مدرسه ابتدایی کلیولند
در ایالت کالیفرنیا
 پاتریک ای پاردی 25 ساله
 فاجعه کشتار مدرسه کلیولند منتهی به کشته شدن 5 دانش‌آموز و مجروح شدن 29 دانش‌آموز و یک معلم شد.
 در ساعت 11:40 صبح، یک مجرم سابقه دار مسلح به مسلسل کلاشینکف و دو کلت وارد حیاط مدرسه‌ای با 500 دانش‌آموز شد و شروع به شلیک کرد. او پس از اتمام کارش با اسلحه به زندگی خود پایان داد. با توجه به این‌که بیشتر دانش‌آموزان آن مدرسه را کودکانی از خانواده‌های پناهندگان آسیای جنوب شرقی تشکیل می‌دادند، احتمال داده شد که انگیزه‌های نژادپرستانه در پس این کشتار نقش داشته‌اند.

 

8

 14 فوریه 2008
 دانشگاه ایلینویز شمالی
در ایالت ایلینویز
 استیون کازمیرزاک 27 ساله
 کشتار خونین دانشگاه ایلینویز 5 کشته و 21 زخمی بر جای گذاشت
 در ساعت 3:05 بعدازظهر، استیون با پیراهنی که روی آن کلمه «تروریست» نوشته شده بود وارد مدرسه شد و با دو کلت و یک شات‌گان به روی دانش‌آموزان آتش گشود و پس از اتمام کار خودکشی کر

 

9

 2 اکتبر 2006
 مدرسه معادل نیکل غرب در ایالت پنسیلوانیا
 چارلز کارل رابرت 32 ساله
 این کشتار در یک مدرسه کوچک در دهکده‌ای دور افتاده اتفاق افتاد و طی آن 5 کودک کشته و 5 کودک مجروح شدند.
 چارلز راننده یک کامیون حمل شیر بود که در یک روز معمولی وارد مدرسه‌ای شد و 10 دختربچه را در کلاس گروگان گرفت. گفته می‌شود که از بچه‌ها خواسته به خط شوند و سپس از فاصله نزدیک به آن‌ها شلیک کرده است. قاتل پس از اتمام کار و قبل از خودکشی با همسرش تماس گرفت و گفت که به‌خاطر تعرضی که در دوران کودکی به وی شده دست به این کار زده است.

 

 

 

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧