عجيب‌ترين مکان‌هاي دنيا

عجيب‌ترين مکان‌هاي دنيا

نویسنده :

با توجه به اين‌که تعطيلات تابستاني شروع شده و فصل شادي و خنده است و خانواده‌ها زمان بيشتري نسبت به بقيه سال، براي با هم بودن دارند يکي از راه‌هاي خوش گذراني به همراه خانواده رفتن به سفر است. ممکن است شما هم از رفتن به مکان‌هاي تکراري خسته شده باشيد و دلتان بخواهد يک شهر و يا يک منطقه جديد و عجيب را تجربه کنيد و با استفاده مازاد يارانه‌هاي خود به يک سفر جالب برويد.

مکاني براي منجمد شدن
اگر از گرماي تابستان خسته شده‌ايد و هواي منجمد شدن به سرتان زده است سردترين نقطه کره زمين را به شما پيشنهاد مي‌کنيم البته قبلش حتما ميزان يارانه گاز در کشور روسيه را بررسي کنيد تا خدايي نکرده به مشکل بر نخوريد. «اويمايکن» روستايي است که در سيبري قرار گرفته، اين روستا، 800 نفر جمعيت دارد. پايين‌ترين دماي ثبت شده در اين منطقه 71 درجه سانتيگراد زير صفر است و به همين دليل سردترين نقطه مسکوني جهان محسوب مي شود. ناگفته نماند که سردترين نقطه غير مسکوني جهان، يک پايگاه روسيه‌اي به نام وستوک در آنتارکتيکا (جنوبگان) است که در سال1983 دماي 89 درجه زير صفر اندازه‌گيري شده است.

مکاني براي پخته شدن
اگر از گرماي تابستان امسال رضايت نداريد و اتوبوس‌سواري در سطح شهر هم نمي‌تواند راضي‌تان‌کند و دلتان مي‌خواهد يک تجربه پخته شدن کامل را تجربه کنيد بهترين مکان و نزديک‌ترين جا همين کوير لوت خودمان است. در مورد گرمترين نقطه جهان بحث‌هاي زيادي وجود دارد. بعضي‌ها معتقدند صحراي «العزيزيه» در ليبي که بالاترين دماي ثبت شده در آن 58 درجه سانتيگراد است و برخي «دره مرگ» در کاليفرنيا با 56 درجه سانتيگراد را گرمترين نقطه جهان مي‌دانند. اما ماهواره‌ سازمان ناسا در کوير لوت دماي 71 درجه سانتيگراد را نيز ثبت کرده است و کارشناسان معتقدند که اين دما بالاترين دماي ثبت شده در جهان است و هر موجودي با ورود به آن‌جا زنده زنده پخته مي‌شود.

بلندترين جاي دنيا
اگر دلتان مي‌خواهد از بالا نگاه کردن به کره زمين را بصورت طبيعي(البته بدون استفاده از توپولف!) تجربه کنيد مي‌توانيد به مرتفع‌ترين مکان روي کره زمين برويد. همه مي‌دانند که قله اورست با ارتفاع 8848 متر مرتفع ترين قله و بلندترين نقطه جهان از سطح درياست اما آن‌چه خيلي‌ها نمي‌دانند اين است که«قله چيمبورازو» با ارتفاع 6320 متر بلندترين نقطه جهان از مرکز زمين است. قله چيمبورازو در نزديکي خط استوا حدود 2 کيلومتر نسبت به قله اورست، از مرکز زمين دورتر است و يک جورهايي دورترين نقطه نسبت به زمين به حساب مي‌آيد.

عجيب‌ترين شهر جهان
اگر نيوتن در شهر «بوسوس‌دي‌کالداس» برزيل به دنيا آمده بود هيچ وقت قانون جاذبه زمين کشف نمي‌شد در برزيل شهر کوچکي است که وقتي وارد يکي از خانه‌هاي آن مي‌شويد نيرويي شما را به سمت بالا هدايت مي‌کند در شهر بوسوس‌دي‌کالداس منطقه‌اي وجود دارد که شرايط آن‌جا تابع قوانين فيزيک نيست و حوادثي در آن‌جا روي مي‌دهد که اين شهر را به يکي از جاذبه‌هاي جهانگردي تبديل کرده است اگر دلتان مي‌خواهد چيزهاي عجيب و غريب ببينيد بهترين مکان همين بوسوس‌دي‌کالداس است. مردم از مناطق مختلف برزيل براي استفاده از خواص درماني آب اين شهر که معتقدند تعدادي از بيماري‌ها بخصوص بيماري‌هاي پوستي را درمان مي‌کند به اين شهر سفر مي‌کنند در اين شهر حتي خانه‌هاي کاملا مهندسي ساز هم ممکن است بدون هيچ دليلي دچار تغيير زاويه شوند و شهروندان ساکن اين منطقه ادعا مي‌کنند۱۰ سال پيش خانه‌اي ساخته شده است اما اين خانه پس از مدتي به تدريج و تا زاويه ۳۰ درجه کج شد. در اين شهر منزلي وجود دارد که کساني که وارد اين منزل مي‌شوند نيروي عجيبي را احساس مي‌کنند و احساس مي‌کنند نيرويي آن‌ها را به سمت بالا مي‌کشد حرکت آب به سمت بالا در کانال کوچکي که در اين منزل تعبيه شده است بر شگفت انگيز بودن اين پديده افزوده است. حتي ممکن است با رفتن به اين شهر قوانين جديدي را کشف کنيد.

خيس‌ترين نقطه جهان
شهر «لورو» در کلمبيا سالانه به طور متوسط 1219 سانتيمتر بارندگي دارد. سال‌ها بر اين باور بودند که «چراپونجي» در شمال شرقي هند با بارندگي متوسط 1082 سانتيمتر در سال، خيس‌ترين نقطه کره زمين هست، هرچند که اين رده‌بندي به خاطر نزديک به هم بودن آمار، ثابت نيست و تغيير مي‌کند.

مريخي‌ترين قسمت زمين
حدود 2 ميليون سال است که در دره‌هاي بياباني واقع در «آنتارکتيکا» بارندگي صورت نگرفته است و فاقد يخ، آب يا برف هستند. مي‌گويند دره‌هاي خشک آنتارکتيکا با زمين‌هاي خشک و بي‌آب و علف پوشيده از شن، شبيه‌ترين قسمت زمين به کره مريخ است. اين سرزمين از آن دست زمين‌هاييست که هرگز رنگ برف به خود ‌نديده‌اند. اما دليل شباهت اين منطقه به مريخ، بياباني بودن آن نيست که در زمين بيابان بي آب و علف کم نيست، بلکه چيزهايي در اين منطقه مشاهده مي‌شود که در زمين ديده نشده است؛ يخ در بيابان. در اين منطقه دره‌هايي هست پوشيده از يخ و البته در زير يخ‌ها، در آب‌هايي شور، جانداراني هم زندگي مي‌کنند، چيز‌هايي که هرگز در هيچ منطقه بياباني ديگري ديده نشده است. تحقيقات روي اين موجودات و دلايل پيدايش اين سرزمين همچنان ادامه دارد.

در درياي مرده شنا کنيد
اگر شنا بلد نيستيد و مي‌خواهيد در دريا شنا کنيد يک سر به اردن برويد، «بحرالميت» با ارتفاع 422 متر پايين تر از سطح دريا، پست‌ترين نقطه خشکي‌هاي زمين است. اين درياچه در مرز اردن و سرزمين‌هاي اشغالي قدس واقع است. جاده دور اين درياچه کم ارتفاع‌ترين جاده جهان محسوب مي شود. به دليل شوري بيش از حد آب اين درياچه ( 10 برابر بيشتر از درياي مديترانه)، هيچ موجود زنده اي در آن زندگي نمي‌کند، به همين دليل هم نام اين درياچه بحر الميت يا درياي مرده است.

دور افتاده ترين جزيره
آرزوي بچگي بعضي‌ها زندگي در شرايطي است که خانواده دکتر ارنست در آن زندگي مي‌کردند. يعني يک جزيره دور افتاده کوچک که کاملا طبيعي و دست نخورده باشد. جزيره «تريستان» در جنوب اقيانوس اطلس دورترين نقطه مسکوني در جهان و به قدري کوچک است که فرودگاه در آن‌جا نمي‌شود. اين جزيره 272 نفر جمعيت دارد که تنها از 8 نام خانوادگي استفاده مي‌کنند. اين جزيره در دهه 1800 ميلادي به مستعمرات انگلستان افزوده شده است. ساکنين اين جزيره ازکد پستي بريتانيا استفاده مي‌کنند و اگر از طريق اينترنت کالايي را خريداري کنند مدت‌ها طول مي‌کشد تا به دست آن‌ها برسد و از اين لحاظ بي‌شباهت به کشور خودمان نيست اما اگر قصد سفر به آن‌جا را داشته باشيد، بايد بدانيد که نزديکترين خشکي با آن 3218 کيلومتر فاصله دارد و کاري از دست کسي ساخته نيست. شايد اگر روزي در اين جزيره گرفتار شويد، آرزو کنيد که کاش تمام تابستان را با قطار شهري تفريح مي‌کرديد تا اين‌که به فکر مسافرت‌ مي‌افتاديد!

مرتفع‌ترين پرتگاه عمودي جهان
«کوه‌تر» که در پارک ملي جزيره «بافن» در کانادا واقع است. اين پرتگاه مي‌تواند گزينه خوبي براي مربي‌هاي مشهدي باشد چون اين کوه داراي پرتگاه عمودي به ارتفاع 1250 متر و زاويه متوسط 105 درجه است و قطعا خيلي بهتر از برج ميلاد است!

بکرترين منطقه جهان
محققان استراليايي با استفاده از اطلاعات ماهواره‌اي و زمين‌شناسي براي يافتن مناسب‌ترين مکان براي برپا کردن رصدخانه، اين منطقه را که تاکنون پاي هيچ بشري به آن نرسيده است، شناسايي کردند. «ريج‌آ» در ارتفاع 4 هزار و 53 متري بالاي سطح فلات قطب جنوب در جنوبي‌ترين نقطه زمين است. بررسي‌هاي پژوهشگران نشان مي‌دهد متوسط دماي زمستان در اين نقطه 70 درجه سانتيگراد زير صفر است و در هواي آن بخار آب بسيار اندکي وجود دارد. اين منطقه همچنين بسيار آرام و ساکت است و اغتشاشات اتمسفري بسيار کمي در آن وجود دارد و هيچ بادي در آن‌جا نمي‌وزد و بهترين مکان براي برپاکردن رصد خانه است. تصاوير فضايي اين رصد خانه سه برابر واضح‌تر از بهترين رصدخانه‌هاي کنوني جهان مي‌شود.

ضخيم‌ترين يخ جهان
اين نقطه عميق‌ترين نقطه جهان است که زير درياها يا اقيانوس‌ها نيست، بلکه توسط لايه ضخيمي از يخ پوشيده شده است که عمق اين يخ حدود 2555 متر و ضخيم‌ترين يخ جهان است. البته افتخار پست‌ترين نقطه روي زمين کماکان متعلق به بحرالميت است چرا که ساحل بحرالميت روي خشکي است و يخچال بنتلي پوشيده از يخ است.

عميق‌ترين نقطه جهان
ژرفترين درازگودال اقيانوس‌هاي جهان است. اين درازگودال ژرفترين مکان پوسته کره زمين است. محل آن کف بخش شمال غربي اقيانوس آرام، در شرق و جنوب جزاير ماريانا است. بيشينه ژرفاي آن از سطح دريا 10.911 متر است. اين درازگودال براي نخستين بار در سال 1951 توسط شناور چلنجر از نيروي دريايي سلطنتي بريتانيا بررسي شد و به اين خاطر، ژرف‌ترين نقطه آن گودال چلنجر نام دارد. اگر قله اورست را به درون اين گودال بيندازيم قله آن بيش از دو کيلومتر در اعماق اين اقيانوس فرو خواهد رفت. فشار آب در ته اين گودال 1000 برابر فشار در سطح درياست. در سال 1960 نيروي دريايي آمريکا زير دريايي را با دو سرنشين به کف اين گودال فرستاد و آن‌ها ماهي، خرچنگ و ديگر موجودات دريايي را در اعماق اين گودال مشاهده کردند

بلندترين آبشار دنيا
اگر از فتح آبشار اخلمد خسته شده‌ايد و مي‌خواهيد آبشار جديدي را ببينيد توصيه مي‌کنم يک سفر به ونزوئلا برويد و بلندترين آبشار جهان را ببينيد، آبشار آنجل در ونزوئلا با ارتفاع 984 متر بلندترين آبشار جهان محسوب مي شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣