خریدتان را عشق است!
چگونه براي عيد درست خريد کنيم؟!

خریدتان را عشق است!

نویسنده : وجیهه محمد پور مقدم

اسمش خريد عيد است از خيلي زمان‌هاي پيش رسم بر اين بود که آدم‌ها، نزديکي‌هاي سال نو يا همان اسفندماه که مي‌شد شال و کلاه مي‌کردند و راهي بازار مي‌شدند، اصلا اوج خريدها و بازار رفتن‌هاي همه آدم‌ها توي همين روزهاي اسفند است. به طوري که اشتياق و ميل به خريد کردن به صورت عجيبي در ما بيشتر مي‌شود تا جايي که بعضي‌ها تمام پس‌انداز يک ساله‌شان را بر مي‌دارند و راهي بازار مي‌شوند و تازه اگر ول‌شان بکني تمام بازار را يک جا مي‌خرند و بار مي‌زنند. خريدهاي اضافي، عدم مديريت مالي و ولخرجي کردن جزو اتفاقات بدي است که گريبان آدم‌ها را در اسفندماه مي‌گيرد و آن‌ها را تبديل مي‌کند به موجوداتي که پول‌هاي‌شان را خيلي راحت به باد فنا مي‌دهند. درست خريد کردن و مديريت مالي، مهارتي است که نبودنش اين روزها توي بازارها و فروشگاه‌ها به شدت احساس مي‌شود.

خريد به رسم درست!

درست است که دوست داريد سال نو لباس‌هاي نو کيف و کفش نو و حتي گاهي وسايل نو داشته باشيد اما خودتان بهتر از هر کسي مي‌دانيد که دوست داشتن نمي‌تواند دليل خوبي براي خرج کردن باشد بعضي‌ها انگار کلا از اين که پول‌هاي‌شان چند روزي در جيب، کيف، بانک يا خانه‌شان بماند آزرده مي‌شوند، براي همين تا چشم‌شان به چند تا فروشگاه مي‌افتد پس‌انداز و درست خرج کردن را فراموش مي‌کنند اگر شما جزو آدم‌هايي هستيد که نمي‌توانيد خريد کردن و امور مالي خود را مديريت کنيد گام‌هاي زير را با ما برداريد:

وقتي پاي خرج و مخارج مي‌لنگد!

رسم يا آيين است را نمي‌دانم! اما از کودکي يادم هست که اين روزهاي اسفند علاوه بر خانه تکاني سخت و طاقت فرسايش يک برنامه شيرين و جذاب به نام خريد داشت. برنامه‌اي که تمام ذوق کودکي مان را جمع مي‌کرد توي خودش! حالا گاهي اين خريدها در همان لباس و کيف و کفش مان خلاصه مي‌شد و گاهي براي عده‌اي فراتر مي‌رفت و به خانه و زندگي‌مان هم کشيده مي‌شد! يعني علاوه بر اين‌که خودمان که نو و نوار مي‌شديم، وسايل خانه هم عوض مي‌شدند.حالا عده‌اي از خريدهايي که کرده‌اند راضي بودند و عده‌اي ديگر به خاطر چيزهايي که خريده‌ بودند خودشان را سرزنش مي‌کردند. در اين که خيلي از ما بلد نيستيم پول‌هاي‌مان را درست خرج کنيم و البته خريدهاي خوبي داشته باشيم حرفي نيست يا اين که نمي‌توانيم هنگام خريد جلوي خودمان را بگيريم و تا چشم‌مان به لباسي، کفشي و... مي‌افتد بايد حتما بخريمش هم از کسي پنهان نيست! براي همين است که خيلي زود کفگيرمان به ته ديگ مي‌خورد، اين اتفاق بيش از هميشه در مورد خريد عيد اتفاق مي‌افتد. ما گاهي به دليل عدم مديريت‌مان نمي‌توانيم تمام نيازهاي‌مان را بر طرف کنيم يا برعکس بيشتر از نيازي که داشته‌ايم دست به جيب شده‌ايم و همه پول‌هاي‌مان را خرج کرده‌ايم يا گاهي چيزهايي خريده‌ايم که به قول خودمان سرمان کلاه رفته است و ارزشش به‌اندازه پولي که خرج کرده‌ايم نيست تمام اين‌ها نشان مي‌دهد که يک پاي خرج و مخارج‌هاي ما مي‌لنگد.

ليست خريد تهيه کنيد

قبل از اين که پاي مبارک‌تان به بازار باز شود لطفا نيازهاي خودتان را بنويسيد و چيزهايي که بايد خريد کنيد را ليست کنيد، درست است که عيد است و درست است که شما دل‌تان مي‌خواهد نو باشيد اما دليلي ندارد وقتي همين يک ماه پيش کفش خريده‌ايد يا همين چند هفته پيش لباسي تهيه کرده‌ايد دوباره دست به جيب شويد و بخواهيد کيف و لباس بخريد باور کنيد با همان لباس هم مي‌شود سال نو خوبي را شروع کرد بنابراين موقع تهيه ليست‌تان تنها چيزهايي را يادداشت کنيد که مورد نياز است نه اين که صرفا به بهانه عيد بايد خريدشان.

 

برآورد هزينه کنيد

آيا همه پول‌هاي‌تان را مي‌خواهيد براي عيد خرج کنيد؟! تکليف‌تان را مشخص کنيد که شما از آن دسته آدم‌هايي هستيد که هر چه‌قدر پول دارند خرج مي‌کنند يا از آن افرادي هستيد که بر مبناي نياز و برنامه‌شان خرج مي‌کنند. وقتي مشخص کرديد از کل پول‌تان چه‌قدر را به خريدهاي عيد اختصاص داده‌ايد بعد در اين قسمت شما حتما و حتما بايد مدير خوبي باشيد! يعني بتوانيد پول‌هاي خود را با نيازهاي‌تان هم خوان کنيد. اگر شما کلا براي خريد نيازهاي‌تان 100 هزار تومان پول داريد بايد در اين بخش طوري برنامه‌ريزي و مديريت کنيد که علاوه بر اين که به تمام نيازهاي‌تان پاسخ مي‌دهيد اسراف نکنيد يا پول کم نياوريد ليستي که در گام قبلي نوشته‌ايد را بگذاريد رو به‌روي‌تان جلوي هر کدام بنويسيد که در نظر داريد چه مقدار برايش هزينه کنيد بعد ببينيد اين هزينه‌ها با داشته شما چه‌قدر سازگار است. اگر کم مي‌آوريد يا تعدادي از نيازهاي‌تان را کم کنيد يا از مدل و کميت و کيفيت جنسي که مي‌خواهيد بخريد صرف نظر کنيد.

 

پول اضافي بر نداريد

اگر واقعا مشخص کرده‌ايد که هزينه خريدهاي شما چه‌قدر مي‌شود به همان ميزان پول همراه‌تان داشته باشيد، وقتي پول بيشتري به همراه ببريد مطمئنا به سرتان مي‌زند که از ميان اجناس متنوع ديگري که اصلا نيازتان نيست هم چيزي را بخريد يا ممکن است تا چشم‌تان به لباسي که خواهر يا دوست‌تان خريد بيفتد، شما هم دل‌تان بخواهد و... خلاصه چيزهايي بخريد که اصلا ضرورتي ندارند. بنابراين بهتر است، تمام پس‌انداز زندگي‌تان را براي بازار همراه نبريد، مطمئن باشيد اگر دزد کيف‌تان را نزند خودتان حتما به آن دستبرد مي‌زنيد. تا يادمان نرفته اگر برآورد هزينه‌تان اشتباه از کار در آمد يعني مثلا کفش‌تان از آن پولي که در نظر گرفته بوديد کم‌تر شد به جان خودمان قرار نيست باقي اش به هر قيمتي خرج شود يک چيزي به عنوان پس‌انداز و روز مبادا هم وجود دارد پس خودتان را براي خرج کردنش به زحمت نيندازيد.

 

اجناس خوب بخريد

اولا براي هر جنسي که مي‌خواهيد بخريد حتما بازاري وجود دارد. بنابراين براي اين که گران نخريد يا حتي انتخاب‌تان از تنوع بيشتري برخوردار باشد به بازار مخصوص خودش برويد. ثانيا قبل از اين که با ديدن يک جنس جوگير شويد و آن را بخريد حتما به قيمت و کيفيت آن توجه کنيد و براي اطلاع بيشتر از چند مغازه پرس و جو نماييد. همه توصيه مي‌کنند اجناس خيلي گران نخريد ما هم همين را توصيه مي‌کنيم چون خودتان بهتر مي‌دانيد که گران بودن به معني خوب بودن يک جنس نيست. اما يادآوري مي‌کنيم که ارزان بودن يک کالا هم به معناي با صرفه بودن يا بهترين انتخاب نيست! چون ممکن است خريد يک جنس بي کيفيت باعث تکرار خريد شود و اين خودش هزينه بيشتري را براي شما به وجود بياورد.

 

کالاها را مقايسه کنيد

کيفيت‌ها را در نظر بگيريد و تنها ظاهر يک جنس براي‌تان اهميت نداشته باشد پس قبل از اين که يک کيف را به خاطر رنگش بخريد به جنس آن هم توجه کنيد و سعي کنيد کيفي انتخاب کنيد که عمر طولاني تري داشته باشد تا در هزينه‌هاي شما صرفه‌جويي شود. علاوه بر قيمت و کيفيت يک کالا يادتان باشد که کاربردي بودن آن را هم مقايسه کنيد. خريد لباسي که شما نمي‌توانيد در هيچ مهماني بپوشيد مطمئنا عاقلانه نيست. پس قبل از خريد به کاربردي بودن آن نيز فکر کنيد يعني چه‌قدر براي مکان يا محيطي که قرار است از آن استفاده کنيد قابل استفاده و مفيد است.

 

به دنبال شکار باشيد

خريداران باهوش کساني هستند که علاوه بر اين که چيزهاي خيلي زيبا مي‌خرند و تحسين همه را بر مي‌انگيزند به هزينه آن هم توجه مي‌کنند! يعني معمولا چيزهايي مي‌خرند که ارزشش بيشتر از پولي که به آن داده‌اند به نظر مي‌رسد. در اين حالت هم شما کالاي مورد علاقه‌تان را خريده‌ايد و هم توانسته‌ايد در هزينه‌هاي‌تان صرفه‌جويي کنيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣