انتخابت چیست؟
چگونه انتخاب درستي کنيم؟!

انتخابت چیست؟

نویسنده : وجیهه محمد پور مقدم

اين روزها همه يک جوري درگير يک انتخاب بزرگ هستند و کلا هر جايي که وارد شويد يا توي هر جمعي که قرار بگيريد، تهش به موضوعي به نام انتخابات مي‌رسيد! تازه صفحات روزنامه‌ها و برنامه‌هاي شبکه‌هاي تلويزيوني پر از بحث‌هاي داغ انتخاباتي است. اصلا فکرش را هم نکنيد که ما هم وارد اين فضاهاي سياسي شويم فقط حالا که ديديم ملت کلا درگير موضوع انتخابات هستند و شب و روز هي با خودشان فکر مي‌کنند که چه آدم‌هايي را انتخاب کنند، گفتيم بد نيست براي شما درباره مهارت انتخاب درست و عاقلانه بنويسيم. موضوعي که شما در تمام زندگي‌تان با آن درگير هستيد اما شايد خودتان خيلي به آن توجه نکنيد.

وقتي انتخاب‌مان تحت تاثير است!!

بحث اين روزها اين است که چه کسي را انتخاب کنيم؟ کدام فرد انتخاب بهتري است؟ چه کار کنيم که اشتباه انتخاب نکنيم؟ و... البته اين تنها دغدغه آدم‌هايي است که انتخاب‌هاي‌شان براي‌شان مهم است وگرنه خيلي‌ها که اصلا اهل فکر کردن و دغدغه نيستند و همين طوري شانسي انتخاب مي‌کنند يا چشم‌شان به دهان آدم‌هاي ديگر است! اين آدم‌ها نه در انتخابات که در همه انتخاب‌هاي زندگي‌شان همين طوري عمل مي‌کنند و براي همين به هدف‌هاي‌شان نمي‌رسند. خوب که دقت کنيم ما در تمام زندگي‌مان در حال انتخاب کردن هستيم. از لباسي که مي‌پوشيم و موسسه زباني که مي‌خواهيم ثبت نام کنيم بگيريد تا انتخاب‌هاي مهم زندگي مثل انتخاب رشته دانشگاه يا انتخاب همسر آينده‌مان، تنها نمونه‌اي از انتخاب‌هايي است که تصميم‌اش بايد توسط ما گرفته شود. حالا عده‌اي توي زندگي‌شان بلد هستند که درست انتخاب کنند و عده‌اي نه! براي همين دسته اول به هدف‌ها و آرمان‌هاي‌شان مي‌رسند و دسته دوم شکست مي‌خورند! اتفاقات، آدم‌ها و موقعيت‌هاي مختلف مي‌توانند بر تصميم‌هاي ما تاثير بگذارند و انتخاب‌هاي‌مان را تغيير دهند. مثلا اطلاعات در مورد موضوعي که قرار است درباره اش تصميم بگيريم و دست به انتخاب بزنيم تاثير زيادي دارد. وقتي ما اطلاعات‌مان زياد باشد يعني اطلاعات درست، جامع و کاملي داشته باشيم روي شيوه انتخاب ما تاثير مي‌گذارد. فشارهاي اجتماعي، همسالان و گروه هم روي انتخاب‌هاي ما تاثير گذار هستند. اين‌که در چه جامعه‌اي با چه آداب و رسومي زندگي مي‌کنيم و چه قوانيني داريم روي نوع پوشش، انتخاب رشته تحصيلي، نوع تفريحات و حتي روي انتخاب همسر آينده‌مان هم تاثير گذار است. اين فشارهاي غير مستقيم را به گروه همسالان اضافه کنيد که روي کوچک‌ترين انتخاب‌هاي شما مثل کلاس زبان يا لباسي که مي‌پوشيد تاثير مي‌گذارند. در اين ميان عضويت ما در انواع گروه‌هاي اجتماعي، مذهبي و سياسي هم در انتخاب‌هاي زندگي‌مان بي‌تاثير نيستند چون شيوه فکري و نگرشي اين گروه‌ها به راحتي مي‌تواند انتخاب‌هاي ما را دستخوش تغيير کنند. علاوه بر اين موقعيت مکاني يا زماني هم روي انتخاب‌ها تاثير دارند. اين‌که شما کجا باشيد يا در چه شرايط روحي و رواني و چه زماني مي‌خواهيد تصميم بگيريد مي‌توانند بر درست بودن يا نادرست بودن انتخاب تان تاثير بگذارند. معمولا مکان‌ها و زمان‌هاي پر استرس و هيجان آور اجازه نمي‌دهند که آدم‌ها انتخاب‌هاي درستي داشته باشند. اگر مي‌خواهيد انتخاب‌هاي شما تحت تاثيرات منفي قرار نگيرد بايد آن‌ها را کنترل کنيد و اجازه ندهيد تصميم‌ها و انتخاب‌هاي مهم تان تحت تاثير آدم‌ها، موقعيت‌ها و اتفاقات گوناگون باشد.

انتخاب اصلح را از کجا بياوريم؟!

فکر نکنيد تنها براي انتخابات رياست‌جمهوري يا مجلس بايد انتخاب شما اصلح باشد بلکه تمام انتخاب‌هاي زندگي شما بايد چنين ويژگي داشته باشد. درست است که همه آدم‌ها، دل‌شان مي‌خواهد که انتخاب‌هاي‌شان بهترين انتخاب باشد تا هيچ وقت توي زندگي احساس شکست و نااميدي نکنند اما هميشه ديگران يا شرايط نيست که اجازه نمي‌دهند ما انتخاب درستي داشته باشيم، گاهي کلا بلد نيستيم که چگونه تصميم بگيريم و از ميان گزينه‌هاي مختلف بهترين را انتخاب کنيم براي اين‌که بتوانيد انتخاب‌هاي درستي در زندگي داشته باشيد به مراحل زير حتما توجه کنيد:

موضوع انتخاب را مشخص کنيد؟

اول از همه مشخص کنيد که دقيقا در مورد چه ويژگي مي‌خواهيد انتخاب کنيد، مثلا موقع انتخاب رشته تحصيلي، آينده کاري براي شما مهم‌تر است يا علاقه خودتان؟ موقع خريد لباس، زيبايي مهم‌تر است يا کيفيت يا قيمتش؟ وقتي بتوانيد ويژگي‌هاي موضوعي را که در موردش مي‌خواهيد تصميم بگيريد و دست به انتخاب بزنيد در نظر بگيريد ديگر سردرگم و عصبي نمي‌شويد و مي‌توانيد راحت تصميم بگيريد. شرايط انتخابي خودتان را فهرست کنيد تا در ميان گزينه‌هاي مختلف اشتباه نکنيد.

هدف داشته باشيد

آدم‌هايي که هدف دارند دقيقا مي‌دانند چه چيزي مي‌خواهند و در هر موقعيت و شرايط چه تصميمي بايد بگيرند براي همين موقع انتخاب کردن درصد اشتباه‌شان پايين‌تر از ديگران است. مثلا کسي که مي‌داند قرار است يک ورزشکار يا يک هنرمند بشود، موقع انتخاب رشته دانشگاهي زمين و زمان را به هم نمي‌ريزد که حالا چه کار کنم و چه چيزي را بايد انتخاب کنم؟! داشتن هدف کمک مي‌کند وقتي ما بين چند راه يا چند گزينه مختلف قرار گرفتيم آن گزينه‌اي را انتخاب کنيم که در راستاي هدف‌هاي ما باشد.

اطلاعات کسب کنيد

فکر کنيد مي‌خواهيد لپ‌تاپ بخريد. ساده‌ترين راه اين است که برويد و اولين لپ‌تاپي را که پشت ويترين يک فروشگاه مي‌بينيد يا آن لپ‌تاپي را که فروشنده براي تان مي‌گذارد روي ميز و هي تعريفش را مي‌کند بخريد و بياييد بيرون! مطمئنا اين انتخاب بهترين انتخاب نيست! چون احتمالا گزينه بهتري هم در اين لپ‌تاپ‌ها چه از لحاظ قيمت، کيفيت و حتي ظاهر لپ‌تاپ وجود دارد که شما اطلاعاتي نداريد تا آن‌ها را انتخاب کنيد. اطلاعات و شناخت موضوع انتخاب‌تان به شما کمک مي‌کند دايره گزينه‌هاي انتخابي تان را بازتر کنيد و انتخاب‌هاي مناسب‌تري داشته باشيد.

گزينه‌هاي انتخاب را ارزيابي کنيد

خيلي‌ها اولين راه حلي که سر راهشان قرار مي‌گيرد را انتخاب مي‌کنند. مثلا اولين کيفي که مي‌بينند را مي‌خرند. با اولين دختر يا پسري که برخورد مي‌کنند ازدواج مي‌کنند. اولين پيشنهاد شغلي را قبول مي‌کنند و... بدون اين‌که به گزينه‌هاي ديگر فکر کنند يا آن‌ها را بررسي کنند. موقع تصميم گيري ابتدا همه گزينه‌ها را فهرست کنيد و بعد بنشينيد نقاط قوت و ضعف و ويژگي‌هاي هر کدام را کنارش بنويسيد. ببينيد انتخاب هر گزينه چه فرصت‌هايي به شما مي‌دهد و چه تهديدهايي براي شما ايجاد مي‌کند و پيامدهاي خوب و بدش را در بياوريد. آن وقت به هر گزينه با توجه به اين پيامدها امتياز بدهيد. مطمئنا گزينه برتر گزينه‌اي است که بيشترين امتياز مثبت را داشته باشد. وقتي اين جوري دست به انتخاب مي‌زنيد هيچ وقت پشيمان نمي‌شويد.

مشورت بگيريد

طبيعي است که ما در همه موضوعات اطلاعات کافي و کارشناسانه نداشته باشيم و نتوانيم خودمان در همه مواردي که مي‌خواهيم در زندگي‌مان انتخاب کنيم به تنهايي دست به گزينش بزنيم. بنابراين بهترين راه حل مشورت با فردي است که در آن زمينه کارشناس محسوب مي‌شود و مي‌تواند راه را از چاه نشان‌مان دهد. البته فراموش نکنيد در نهايت انتخاب با شماست يعني شما خودتان با توجه به مشورت‌هايي که گرفته‌ايد و شرايط زندگي که داريد بايد انتخاب کنيد و کسي نمي‌تواند دقيقا به جاي شما تصميم بگيرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
محبوب‌ترین اسباب‌بازی سال 2017 که رقیـب بـازی‌های انـدرویدی است!

#fidget_spinner

٩٦/٠٥/٢٦
هشت قسمت از فصل دوم «شهرزاد» پخش شد اما خاطره قبل تکرار نشد!

تو آن عهدی که با من بسته بودی؟

٩٦/٠٥/٢٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 499

٩٦/٠٥/٢٦
تلگجیم

تلگجیم499

٩٦/٠٥/٢٦
مینیمال

‏اندر مزایای تعطیلی روز جمعه

٩٦/٠٥/٢٦
به بهانه واقعه میرزا اولنگ، موضوع ویژه این‌ هفته دیباچه‌ای است بر درد و غم جانسوز همسایه هم‌خون‌ و فره

از رنج برادر افغانم

٩٦/٠٥/٢٦
آنتن

بدن‌سازی به سبک جیم!

٩٦/٠٥/٢٦
شاخ هفته

امتحان کردن هنر نمی‌باشد

٩٦/٠٥/٢٦
پایان‌نامه

خیلی مارمولکی!

٩٦/٠٥/٢٦
شگرد خفن

پسوردتان را پیدا کنید

٩٦/٠٥/٢٦
درباره مالکان ثروتمند فعلی باشگاه‌های اروپایی چه می‌دانید؟

بریز و بپاش آسیایی‌ها در اروپا!

٩٦/٠٥/٢٦
جارچی

جارچی 499

٩٦/٠٥/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 499

٩٦/٠٥/٢٦
درباره ناکامی بزرگ «اوسین بولت» در آخرین مسابقه زندگی‌اش

خداحافظی تلخ ابرقهرمان!

٩٦/٠٥/٢٦
ناصرخان آکتور سینما

نکشی ما رو با رکورد‌هات!

٩٦/٠٥/٢٦
کافه جهان نما

استرالیا، سرزمین سبز احترام

٩٦/٠٥/٢٦

اندر مصائب خاص بودن!

٩٦/٠٥/٢٦
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و جوانی

٩٦/٠٥/٢٦

لحظه نبودنش

٩٦/٠٥/٢٦

جوابی که کسی را ناراحت نکند!

٩٦/٠٥/٢٦
تبلیغات