آرامگاه اقيانوس اطلس
مروري بر حوادث عجيب مثلث برمودا

آرامگاه اقيانوس اطلس

نویسنده :

همه چيز از آن‌جايي شروع شد که، 5 هواپيماي نيروي دريايي وقتي مي‌خواستند براي ماموريتي نمادين از فلوريدا به پورتوريکو و بعد به برمودا بروند ناگهان مرز بين اقيانوس و آسمان را گم کردند و پيام‌هايي براي برج مراقبت فرستادند. پيام‌هايي که محتوايش اين بود: «ديگر هيچ خشکي نمي‌بينيم و قطب‌نماها‌يمان از کار افتاده است.» وقتي برج مراقبت از موقعيت آن‌ها سوال کرد، آن‌ها گفتند که ظاهرا گم شده‌اند و هيچ جهتي را تشخيص نمي‌دهند و بعد اعلام کردند که درياي سفيدي مي‌بينند و کمک خواسته‌اند و بالاخره ارتباطشان با برج مراقبت قطع شد. بعد از آن ماجرا آن‌طور که رسانه‌ها اعلام کردند هيچ اثري از قطعه شکسته شده، لکه‌هاي روغن، آثاري از اجسام شناور در آب و يا حتي تجمع مشکوکي از کوسه‌ها ديده نشد و اين خطوط فرضي بين اين چند جزيره عجيب و راز آلود، مثلث مرگ يا مثلث شيطاني نام گرفتند. چه کسي مي‌داند شايد اين مثلث حتي خيلي قبل‌تر از اين هم قربانياني گرفته باشد...

ناگفته‌هاي درياي وحشت
اين طور که معلوم است اين مثلث از گذشته‌هاي دور در افسانه‌ها به عنوان يک مکان ترسناک شناخته شده‌بود و نام «آتلانتيس» که به معناي وحشت است هم به همين خاطر بر روي اين مکان گذاشته شده است. حتما برايتان جالب است که بدانيد اين نام را اولين بار جناب افلاطون به کار برد!

افلاطون در نوشته‌هايش درباره جايي حرف مي‌زند که در نقشه‌هاي خيلي قديمي کره زمين وجود داشته‌است. او گفته در سرزمين آتلانتيس تمدني زندگي بوده که از لحاظ داشتن نعمت‌هاي طبيعي کاملا ثروتمند بوده است. اما کم کم به خاطر بي ايماني و غارت سرزمين‌هاي ديگر در آن‌جا توفان و سيل و زمين‌لرزه بزرگي به طور هم‌زمان آمده است که يک شبانه روز ادامه داشته و بعد هم جزيره را درون خود فرو برده و ديگر کسي سرزمين آتلانتيس را نديده است. افلاطون گفته که ديگر نمي‌شده از آن اقيانوس عبور کرد چون سه نيروي بزرگ طبيعت يعني آب و باد و خاک، آتلانتيس را نابود کرده بودند.

دقيقا مشخص نيست اين گفته‌هاي افلاطون سخناني بوده که از دريا‌نوردان شنيده و يا افسانه‌اي است که براي توجيه برمودا به سراغش مي‌رويم، اما بايد اين‌را دانست که قبل از تقسيم قاره‌ها به شکل امروزي، قاره‌اي با نام آتلانتيس در نقشه‌ها وجود داشته است. اما اين را ‌که به زير دريا رفته و دفن شده و يا در تقسيم قاره‌ها تکه‌تکه شده کسي نمي‌داند.

البته زمين‌شناسان در اين باره عقيده دارند که اتفاق افتادن اين پديده در طبيعت از لحاظ علمي قابل امکان است و حتي گفته‌اند ممکن است زلزله‌هاي شديدي در اقيانوس رخ دهد و خشکي را ببلعد و بعد‌ها دوباره آن خشکي سر از آب بيرون آورد.

بعد از ماجرايي که افلاطون نوشته است،کريستف کلمب اولين کسي بوده که متوجه اين درياي ناشناخته و حوادث عجيبش شده است. او روي عرشه کشتي سانتاريما در سال 1492دو ساعت بعد از غروب آفتاب آب‌هاي سفيدي ديده است و بعد قسمتي از مثلث يعني باهاما را ديده است درخشندگي آب‌هاي سفيد چيزي است که کريستف کلمب را متعجب کرده است.

جالب است که هر وقت از مثلث برمودا و پديده‌هاي آن حرف به ميان مي‌آيد از درخشندگي آب‌هاي سفيد هم صحبت مي‌شود. حتي فضا نوردان آپولو 12درخشندگي اين آب‌ها را به عنوان آخرين نور قابل ديدن از زمين مشاهده کرده‌اند.

برمودا و حوادثش
مثلث برمودا بخشي از اقيانوس اطلس و در سواحل جنوب شرقي آمريکا قرار دارد، رأس آن در برمودا و انحنايش به سمت فلوريدا است و از پورتوريکو مي‌گذرد و درياي سارگاسو را شامل مي‌شود و باز به برمودا مي‌رسد. اگر بخواهيم شکلي براي آن در نظر بگيريم بهتر است بگوييم بيشتر شبيه يک بيضي است نه يک مثلث. کشتي‌ها و هواپيماها آن‌طور که در پيام‌ها خود اعلام کرده‌اند با نزديک شدن به اين محدوده چيزهاي عجيب و غريب زيادي ديده‌اند، مثلا ديده‌اند که آسماني که تا چند لحظه پيش صاف و آفتابي بوده ناگهان مه آلود و سبز رنگ شده و درياي آرام يک دفعه مواج و متلاطم شده و خشکي‌ها هم از نظر آن‌ها غيب شده‌اند.

قطب‌نماها با چرخش مداوم ناگهان از کار افتاده‌اند و ديگر هيچ(!)

حتي بعضي از پيام‌هايي که از هواپيما‌ها و يا کشتي‌ها براي در خواست کمک بوده خيلي عجيب‌تر از اين‌هاست، مثلا آن‌ها ادعا کرده‌اند که نورهاي عجيب و ناشناخته‌اي از ميان ستارگان آسمان به طرف زمين ديده‌اند که مثل يک خط، رابط آسمان و زمين بوده است. بعضي ديگر هم در پيام‌هاي خود گفته‌اند که توده‌اي سياه و خيلي بزرگ از کف اقيانوس بالا آمده است و بعد ارتباطشان قطع شده و نتوانسته‌اند درباره‌اش بيشتر توضيح دهند!

يک داستان عجيب ديگر
علاوه بر داستان‌هاي رمز آميز برمودا حوادث عجيب ديگري هم در قسمت‌هاي ديگري ديده شده که يکي از آن‌ها حادثه اختلال زماني در ميامي است.

براي اين اتفاق شگفت‌آور که براي يک هواپيماي مسافربري در فرودگاه ميامي رخ داد هم مثل حوادث برمودا توجيه قطعي و علمي وجود ندارد.

اين هواپيماي مسافربري که براي فرود آمدن در باند آماده بود با رادار مرکز کنترل هوايي رديابي مي‌شد اما ناگهان به مدت ده دقيقه از صفحه رادار ناپديد شد و بعد دوباره ظاهر شد. هواپيما بدون هيچ حادثه‌اي توانست فرود بيايد، وقتي افراد مسئول در فرودگاه اين اتفاق را براي خلبان و کادر پرواز تعريف کردند ابراز تعجب کردند و گفتند که برايشان هيچ اتفاقي در اين مدت نيفتاده است ولي اتفاق غير منتظره دقيقا اين‌جا بود که ساعت‌هاي همه آن‌ها درست ده دقيقه از زمان واقعي عقب‌تر بود در حالي که هواپيما 20دقيقه قبل از اين، وقت اصلي را کنترل کرده بود و هيچ اختلاف زماني وجود نداشت! بعد از اين ماجرا خيلي‌ها به مطالعه درباره اين پرداختند که آيا ممکن است مثلث برمودا و جايي شبيه آن اجسام را به ابعاد زماني و مکاني ديگر منتقل کنند.

راز برمودا: طبيعي
دانشمندان و کساني که به دنبال پاسخي براي راز برمودا هستند هرکدام به نتايج مختلفي رسيده‌اند که شايد به هيچ‌وجه شبيه هم نباشد. تا حالا هم معلوم نشده که کدامشان درست مي‌گويند. تعدادي از نظريه‌هايي که راز برمودا را طبيعي مي‌دانند و آن‌را توجيه مي‌کنند در اين‌جا آورده‌ايم:

جزر و مد ناگهاني آب دريا در اثر زلزله در اعماق دريا، وزش باد‌هاي شديد و اختلالات جوي، آتشفشان‌هايي در دل زمين که باعث انفجار هواپيماها مي‌شوند، بعضي از اين توجيه‌هاست. عده ديگري هم فکر مي‌کنند که گرداب و گردباد باعث سقوط و نابودي هواپيماها وکشتي‌ها شده و عده‌اي ديگر هم اختلالات امواج الکترو مغناطيسي و يا تاثير عجيب جاذبه را علت حوادث مي‌دانند. اما همه دليل‌هاي طبيعي فقط مي‌توانند بخشي از اين ماجرا را توجيه کنند و هيچ‌کدام پاسخي براي اين ندارند که چرا کشتي‌ها و هواپيماها ناپديد مي‌شوند و هيچ چيز از خود باقي نمي‌گذارند، حتي تکه‌ها و يا قطعات کوچکي از آن‌ها هم پيدا نمي‌شود.

بعضي از دانشمندان دليل‌هاي قابل قبول‌تري آوردند که بخشي از راز مثلث را روشن مي‌کند اما هرگز نمي‌تواند پاسخ کاملي به همه اين سوال بزرگ و شگفت‌آور بدهد.

مثلا نظريه‌اي وجود دارد که مي‌گويد در آن قسمت از اقيانوس، ميزان گاز متان خيلي زياد است و اگر شرايط مناسب باشد اين گاز با آب مخلوط شود و گاز هيدرات متان را به وجود مي‌آورد ويژگي مهم اين گاز اين است که حباب‌هايي در سطح آب ايجاد مي‌کند و باعث کم شدن چگالي آب مي‌شود و اگر در اين نقطه کشتي قرار بگيرد در آب فرو مي‌رود و احتمال غرق شدنش زياد است. اگر هم اين گاز با هوا ترکيب شود قابل اشتعال و باعث آتش گرفتن هواپيماها مي‌شود. اين نظريه ايراد‌هايي هم دارد مثلا اين‌که چرا هرگز انفجار هواپيمايي ديده يا گزارش نشده است و خيلي از سوالات ديگر که بي‌پاسخ مي‌ماند.

تعدادي از دانشمندان هم راز برمودا را در جريان‌هاي آب گرم گلف استريم دانسته‌اند. وجود جريان آب گرم در جهت گردش عقربه‌هاي ساعت در درياي سارگاسو با جهش در ساحل فلوريدا به سمت عرض شمالي مي‌رود و اين حرکت باعث کشيده شدن اجسام به سمت داخل برمودا مي‌شود. آن‌هايي که به اين نظريه اعتقاد دارند مي‌گويند وجود ميکرو و ماکرو گودال‌هايي که در اين ناحيه است باعث به هم ريختگي جاذبه‌اي و مغناطيسي شده و دستگاه‌ها و همچنين بدن انسان را از کار مي‌اندازد.

راز برمودا: غير طبيعي
معمولا وقتي نمي‌توانيم با علت‌هاي طبيعي و علمي موضوعي را توجيه کنيم به سراغ علت‌هايي مي‌رويم که خيلي وقت‌ها خود آن علت‌ها را درست نمي‌شناسيم و اين کار باعث مي‌شود بيشتر گيج شويم. البته همه آدم‌ها از شگفت زده شدن خوششان مي‌آيد و از اين‌که براي سوال‌هاي بي‌پاسخ جواب‌هايي پيدا کنند که خودشان سوال هستند هم بيشتر خوششان مي‌آيد! مثلا همين راز برمودا را به چيزهايي وصل کرده‌اند که بياييد و ببينيد! بعضي‌ها گفته‌اند در مثلث برمودا يک آهن‌رباي بزرگ وجود دارد که همه چيز را به طرف خودش مي‌کشد، بعضي‌هاي ديگر فکر مي‌کنند نحوه قرار‌گيري ماه در آسمان باعث ناپديد شدن هواپيماها مي‌شود، عده‌اي مي‌گويند مردم گمشده سرزمين آتلانتيس از زير دريا بيرون آمده‌اند و...

اين وسط عده زيادي جريان ناپديد شدن‌ها را به گردن موجودات فضايي مي‌اندازند که با بشقاب‌هاي پرنده خود به زمين مي‌آيند و براي تحقيقاتشان(!) هواپيماها و کشتي‌ها را مي‌دزدند. يک عقيده عجيب‌الخلقه ديگر هم وجود دارد که قبل از کشف ليزر بوميان سواحل اقيانوس اطلس از کاني مثل کريستال به عنوان منبع انرژي و قدرت استفاده مي‌کردند و اين باعث شده که نوعي نيروي شيطاني از آن آزاد شود و...

تعدادي از کساني که به تخيل علاقه دارند و حتي بعضي از دانشمندان معتقدند که مثلث دريچه‌اي است به بعد مکاني و زماني ديگر، يعني با قرار گرفتن در اين منطقه به گذشته يا آينده و در مکاني نامعلوم منتقل مي‌شويد و احتمالا راه برگشتي به دنياي اصلي خود پيدا نمي‌کنيد.

عده‌اي هم حرف‌هايي درباره آب‌هاي سفيد مي‌زنند و اين‌که جزيره خضرا همان برموداست. به هر‌حال هميشه سوالات بي‌پاسخ دست مايه‌اي براي بعضي‌ها قرار مي‌گيرد تا هر آن‌چه که مي‌خواهند را بدون تحقيق و بررسي اعلام کنندکه گاهي بي پايه و اساس است.

شايد هم رازي در کار نباشد
بعضي‌ها درباره راز برمودا نه به عوامل و علت‌هاي طبيعي اعتقاد دارند و نه به عوامل و علت‌هاي غير طبيعي، بلکه آن‌ها معتقدند که اصلا هيچ رازي در کار نيست و ممکن است همه چيز به خاطر فعاليت‌هاي انساني باشد. يعني وجود نيروگاه‌هاي عظيم زير زميني براي توليد نوعي انرژي و يا فعاليت‌هاي آزمايشگاهي خيلي بزرگ علمي که باعث برهم زدن توازن آب و هوايي شده است. البته هيچ‌کدام از اين‌ها تا الان اثبات نشده است. لارنس ديويد کوشچه محقق دانشگاه آريزونا در سال 1975 کتابي نوشت با اين عنوان «اسرار برمودا بر ملا شد» او در اين کتاب دليل‌هاي زيادي براي بيشتر اتفاقات مثلث مرگ آورد و گفت که همه چيز زاييده بزرگ‌نمايي‌هاي رسانه‌ها و دادن اطلاعات غلط به مردم است. سه مورد از توضيحات کوشچه را با هم بخوانيم:

1)گفته‌مي‌شود تعداد کشتي‌هايي که در منطقه مثلث فرضي مفقود مي‌شوند از بقيه قسمت‌هاي اقيانوس بيشتر است در حالي که با بررسي مشخص مي‌شود که به هيچ‌وجه اين‌طور نيست.

2) اگر براي ناپديد شدن هواپيماها و کشتي‌ها به دنبال دليل باشيم، مي‌توانيم به توفان‌هاي گرمسيري و استوايي خيلي خطرناک اين منطقه اشاره کنيم که هرگز مورد توجه رسانه‌ها قرار نگرفته است.

3) خيلي از حوادثي که به عنوان ناپديد شدن شايع شده‌است در واقع اصلا حقيقت نداشتند. اسراري که از زبان بعضي‌ها به شکل افسانه و راز مطرح مي‌شود عمدا يا سهوا تصورات نادرست و غير علمي هستند و يا از روي احساسات و با بزرگ‌نمايي همراه بوده‌اند. مثلا قضيه گم شدن خيلي از کشتي‌ها کاملا ساختگي بوده‌است و چند روز بعد از اين خبرها کشتي مفقود شده (!) در بندر ديگري ديده شده که به راه خود ادامه مي‌داده‌است. کوشچه در کتابش گفته است همين حالا هم در منطقه برمودا و جزاير اطرافش تعداد قابل توجهي کشتي و هواپيما در حال عبور و جابه‌جا کردن مسافر و بار هستند اما خبري از ناپديد شدن و حوادث عجيب ديگر نيست. اما چرا؟

به هر حال با همه اين دليل‌هاي طبيعي و غير‌طبيعي که تا حالا مطرح شده هنوز راز اصلي مثلث را کسي نمي‌داند. همه دليل‌ها در حد يک فرضيه باقي مانده‌اند و راز آرامگاه اقيانوس اطلس سر جاي خود باقي است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
رئال مادرید یا لیورپول؛ کدام تیم فاتح لیگ قهرمانان امسال می شود؟

جام آخر!

٩٧/٠٣/٠٣