روز سیاه فوتبال
به بهانه درگيري‌هاي مرگبار در مصر که 74 کشته برجاي گذاشت

روز سیاه فوتبال

نویسنده : مهدیه جوادی

هيجانات پايان ناپذير ورزش پرطرفدار فوتبال در اقصي نقاط جهان همواره ره آوردهاي مختلفي را براي تماشاچيان آن به همراه داشته است. از درگيري‌هاي خونين ميان طرفداران دو تيم فوتبال بگيريد تا شادي‌هاي ملي که بر اثر بروز موفقيت‌ها در تيم‌هاي ملي فوتبال در جاي جاي پهنه کره خاکي به وجود مي‌آيد، همه و همه مويد اين مطلب است که فوتبال ورزشي مهيج است که البته عدم کنترل هيجانات در بين تماشاچيان و هواداران اين رشته ورزشي مي‌تواند صدمات و لطمات جبران ناپذيري به پيکره جامعه وارد نمايد. ظهور و بروز پديده هولگانيسم در فوتبال ريشه‌اي 100 ساله دارد. حادثه رقت برانگيز درگيري خونين هواداران فوتبال در مصر که از سوي رئيس فدراسيون جهاني فوتبال به «روز سياه فوتبال» نامگذاري شده است، بهانه ما براي پرداختن به اين موضوع مهيج و جالب توجه است. با ما همراه باشيد...

حادثه از کجا آغاز شد؟

اين‌که پديده شگفت‌انگيز «هولوگانيسم» از کجا پديد آمد، تنها به حادثه اخير رخ داده در فوتبال مصر برنمي‌گردد. ماجرا از آن‌جا آغاز مي‌شود که هواداران فوتبال در گوشه و کنار جهان براي تخليه هيجانات خود پا به استاديوم‌ها مي‌گذارند و دل به تيم‌هاي‌شان مي‌بندند و گاه در شکل‌گيري اين پديده اجتماعي بروز و ظهور هيجانات مهارناپذير که عمدتا در ميان نسل جوان متبلور مي‌شود، سبب مي‌گردد تا وقايعي جبران ناپذير چون حادثه روز سياه فوتبال رقم بخورد. اولين بار در سال 1902 بود که پس از پايان بازي تيم ملي اسکاتلند با انگلستان در استاديوم «ايبراکس» در جايگاه غربي استاديوم درگيري خونيني ميان هواداران به وقوع پيوست که در جريان اين درگيري 25 نفر کشته و 517 نفر زخمي شدند. البته اين اولين و رسمي‌ترين واقعه هوليگانيسم در فوتبال جهان بوده است. اما شايد معروف‌ترين رويداد که خيلي‌ها هوليگانيسم را با آن مي‌شناسند، فاجعه مرگبار ديدار ليورپول و يوونتوس در چهارچوب بازي‌هاي اروپايي بود که هواداران ليورپولي که مشروبات الکلي مصرف کرده بودند با بطري‌هاي خالي به سوي هواداران ايتاليايي يورش بردند و زد و خورد عجيبي ميان آن‌ها اتفاق افتاد. در پي اين حادثه ناگهان يک ديوار بتني فرو ريخت و عده زيادي زير ديوار ماندند! اين حادثه 39 کشته و بيش از 400 زخمي به همراه داشت. حادثه‌اي که البته در مقابل رويداد اخير در جريان ديدار تيم‌هاي المصر و الاهلي مصر به طرز شگفت‌انگيزتري به وقوع پيوست و 74 کشته و بيش از 100 زخمي بر جاي گذاشت!

مسير هوليگان‌ها تا واقعه مصر

هوليگان‌هاي تاريخ يا همان آشوب طلب‌هاي فوتبال پس از حادثه آمفيلد تا جريان واقعه مصر، مسير پر پيچ و تابي را سپري کردند. در ماه مارس سال 1988بارش شديد تگرگ در ورزشگاه ملي شهر کاتماندوي نپال منجر به ايجاد اغتشاش شد. اغتشاشي که به دليل بسته شدن درهاي اين ورزشگاه فاجعه‌اي ديگر را براي فوتبال رقم زد و در اين حادثه شمار قربانيان تا 93 نفر رسيد. آماري که البته بعدها خيلي‌ها آن را غيرواقعي خواندند و معتقد بودند اين شمار کشته‌ها و زخمي‌ها بوده است. يکي ديگر از حوادث تلخ در فوتبال در سال 1989 رخ داد زماني که در ورزشگاه هيلزبوروي شهر شفليد انگليس و در جريان بازي تيم‌هاي ليورپول و ناتينگهام فارست، مسابقه به جنجال کشيده شد و 95 نفر جان باختند. يکي از تماشاگران اين بازي که تا حد مرگ پيش رفته بود تاسال 1993 در کما بود. اما ماجراي اغتشاش و هوچي‌گري در فوتبال به اروپا و آسيا ختم نمي‌شود و رد پاي هوليگان‌ها در حادثه‌اي در آفريقاي جنوبي نيز در طول تاريخ پيدا مي‌شود. در ژانويه سال 1991، درگيري و اغتشاش تماشاگران فوتبال در يک بازي دوستانه در شهر اورکني آفريقاي جنوبي 42کشته برجاي گذاشت. در اين بازي بسياري از مردم به دليل ازدحام جمعيت، زيرپا ماندند و جان باختند و برخي از شدت جراحات وارده کشته شدند.

آخرين ردپاي آشوب گران

آخرين رد پاي آشوب گران فوتبال در حادثه‌اي تلخ رقم مي‌خورد. حادثه‌اي که در 12 بهمن سال 90 شمسي مقارن با روز نخست فوريه 2012 به وقوع پيوست. حادثه روز سياه فوتبال! در اين حادثه تماشاچيان دو تيم فوتبال المصر و الاهلي مصر به جان يکديگر افتادند و 74 کشته و بيش از 100 زخمي اظهار نظرهاي مختلفي را به همراه داشت. رئيس فدراسيون جهاني فوتبال، سپ بلاتر در پي وقوع اين حادثه بلافاصله اين روز را «روز سياه فوتبال» مي‌نامد و مي‌گويد: «از شنيدن اين خبر شوکه شدم. از آن‌که تعداد زيادي از هواداران فوتبال در مصر کشته و زخمي شده‌اند بسيار ناراحتم. با خانواده همه کساني که در اين حادثه آسيب ديده‌اند همدردي مي‌کنم. اين رخداد، سياه‌ترين روز در فوتبال دنيا را رقم زد. چنين حوادث فاجعه‌باري در فوتبال غير قابل تصور است و همواره بايد از بروز آن‌ها جلوگيري شود.» اما اين تنها بلاتر نبود که در اين خصوص اظهار نظر داشت. کمال الجنزوري نخست وزير مصر در پي اين واقعه بلافاصله رئيس فدراسيون فوتبال مصر را از کار برکنار مي‌کند. همچنين مدير ورزشگاه محل برگزاري مسابقه تمام اتهامات را متوجه پليس مصر مي‌کند و معتقد است که پليس در اين حادثه «ترسو» بوده است.

پايان عصر هوليگان‌ها کجاست؟

شايد مهم‌ترين سوالي که بعد از اين رويدادها به ذهن متبادر مي‌شود اين باشد که پايان عصر هوچي‌گري در فوتبال و هوليگانيسم کجاست؟ آيا فوتبال دوستان بايد همچنان در اقصي نقاط جهان قرباني حوادثي اين چنيني باشند يا خير؟ در انگلستان پس از واقعه آمفيلد مسئولان فوتبال اين کشور در صدد برنامه‌ريزي بلند مدت براي بهبود فضاي فرهنگي ورزشگاه‌هاي‌شان برآمدند. برنامه‌ريزي که نتايج آن حالا به چشم مي‌آيد. حالا پس از گذشت سال‌ها در استاديوم‌هاي انگلستان پديده هوليگانيسم را نه تنها نمي‌بينيم بلکه فاصله تماشاچيان تا زمين فوتبال به قدري اندک است که تماشاچيان اولترافورد مي‌توانند بازيکنان محبوب تيمشان را به هنگام پرتاب اوت لمس کنند! در کشور ما نيز ظهور و بروز پديده هوليگانيسم اگر چه به شدت اروپا نبوده است اما درگيري ميان هواداران دو تيم محبوب فوتبال کشور استقلال و پيروزي در گذشته بارها حوادثي مشابه با شدتي کم‌تر را به وجود آورده است. بايد منتظر نشست و ديد آينده فوتبال اين رشته ورزشي مهيج و دوست داشتني در دنياي کنوني چه خواهد شد؟ آيا هنوز هوليگانيسم قربانيان خود را از ميان هوادران دو آتشه فوتبال گلچين خواهد کرد؟!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧