آرامش‌بخشي دستبندهاي مغناطيسي قابل اثبات نيست
در گفت‌وگو با دو کارشناس مطرح شد

آرامش‌بخشي دستبندهاي مغناطيسي قابل اثبات نيست

نویسنده : مریم توکلی

دنيا مدرن شده است. حالا روزي نيست که خبري تازه از پيشرفت فناوري به گوش نرسد. با اين همه هنوز اعتقاد به جادو از بين نرفته است. هنوز هم گروهي از مردم کشورهاي مختلف جهان به تاثيرات درماني و يا جنبه‌هاي حفظ و حضانت و بخت‌آوري و بخت‌گشايي برخي از اجسام اعتقاد دارند. ايرانيان از همان آغاز تاريخ خود، با گوهرها و زيورهاي گوناگون سرو کار داشته‌اند. آباداني کشور و علاقه‌مند بودن مردم اين سرزمين به زندگي‌هاي پرتجمل و با شکوه توام با زيباي‌پسندي ما همواره گوهرها و زيورها را طرف توجه مردم ايران قرار داده است. حماسه ما ايرانيان (شاهنامه فردوسي) پر از نام گوهرها و زيورهاي گوناگون است که نياکان‌مان آن‌ها را شناخته و به کار مي‌برده‌اند. اما باورش سخت است که با خريدن يک دستبند کل زندگي تغيير کند و با بستن آن به دست، کارهاي سخت آسان شوند. تلقين‌هاي رواني هم مثل ديگر جنبه‌هاي زندگي تبديل به کالايي براي به قلاب انداختن آدم‌ها شده است، شايد گير کردن در قلاب و به دهان گرفتن طعمه چندان بيهوده نباشد. آنان که ديوارهاي سست خانه‌هاي‌شان را با بستن زيورآلات جادويي مرمت کردند،‌ از ديدگاه برخي ساده لوح لقب گرفتند. در تمايز بين ساده لوح و واقع بين، بعضي‌ها فقط به دنبال بهانه‌اند، بهانه‌اي براي هر چيز خوب دنيا...

دکتر فرهاد رحيمي استاد فيزيک دانشگاه فردوسي در خصوص هاله‌هاي انرژي معتقد است: هاله، ميداني از انرژي است (انرژي الکترومغناطيسي و ساير انرژي‌هاي عالي‌تر) که همه‌ موجودات زنده را احاطه کرده است و به عقيده‌ بعضي در اطراف همه‌ ذرات اتمي و موجودات زنده و غير زنده وجود دارد. براي اطلاع افراد شکاک يا علم‌گرا بايد گفت که ما خوش شانسيم که در زماني زندگي مي‎کنيم که جديدترين فناوري، ما را قادر به مشاهده و اندازه گيري اين ميدان‌هاي انرژي مي‎سازد. وي در خصوص انرژي سنگ‌ها مي‌گويد که در فيزيک چيزي به اسم انرژي نداريم بلکه بر اساس يک تئوري به آن ذرات داراي حافظه گفته مي‌شود براين مبنا که ممکن است تمام ذرات عالم داراي حافظه باشند‌. در آمريکا عده‌اي سنگ‌پرست هستند که بعد از معاينه سنگ توسط پزشک، آن را دفن مي کنند و معتقدند که سنگ‌ها نيز مي‌ميرند و براي آن مراسمي خاص برپا مي کنند.

او که معتقد است اين مباحث خيلي پيچيده است خاطرنشان مي‌کند: علم فيزيک تا آن‌جايي که بتواند با تجربه فرضيه‌اي را آزمايش و تکرار کند،‌ تاييدش مي‌کند ولي آن چيزي را که نتواند تاييد کند رد نمي‌کند!

خانم مهرانگيز احمدزاده که 10 سال است در مورد هاله‌هاي انرژي درحال تحقيق است و هنوز درباره زيورآلات مغناطيسي به قطعيت نرسيده است مي‌گويد: ممکن است به ظاهر اثراتي داشته باشد و از طريق يک فلز بيماري چون سردرد و ميگرن و... برطرف شود اما قطعيتي در آن نيست.

اين محقق به سابقه اين نوع انرژي‌ها مي‌گويد: در قرن 19، «هانه مان» که موسس پزشکي «هوميوپاتي» است وقتي نتايج درمان‌ها را بي‌نتيجه و غير‌منطقي ديد، طبابت را کنار گذاشت و به مطالعه و تحقيق پرداخت و برخلاف پزشکي رايج که هدف از بين بردن عامل بيماري است به دنبال اثبات آن بود که بدن انسان آنقدر نيرو دارد که خودش را به تعادل برساند در نتيجه از طريق قواي بدني يا همان شعور سلولي روي آن منطقه اثر مي‌گذارد و به مرور شعور آن منطقه را عوض مي‌کند. از آن زمان حدودا 200 سال زمان مي‌گذرد تا به امروز رسيد که با روش‌هاي جديدتر و بازاري‌تر اين فعاليت‌ها ادامه دارد.

او مي‌گويد: ادواتي مثل دستبند، گردنبند، انگشتر، فلزها و آلياژهاي مختلف با ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي متفاوت عرضه مي‌شود که سريع‌تر به جواب و آرامش برسند و استرس‌هاشان کم شود و بيماري‌هايي که با خوردن دارو به نتيجه مطلوب نرسيدند مداوا شود و خيلي سريع از اين کانال جواب بگيرند و تصور مي‌کنند که تاثيرشگرفي دارد.

خانم احمدزاده ادامه مي‌دهد: يک عده از افراد معتقد بودند که اين کار کلاه‌برداري است تا بالاخره شهريور امسال توانستند مجوز آن را بگيرند. اما اين‌که آيا عملکرد مثبتي دارد از مسائلي است که هنوز به قطعيت نرسيده است. ما از نظر پيشرفت فناوري در شرايطي قرار داريم که درمواجه با آلودگي‌ها وامواج الکترونيکي هستيم؛ تلفن همراه، تلفن، بيسيم، دکل‌هاي برق،‌ تلويزيون و حتي کفش‌هاي و جوراب‌هايي که درصدي از مواد در آن استفاده شده است و باعث مي‌شود که انسان به لحاظ فرکانس جسمي نتواند با طبيعت و حقيقت وجودي خودش ارتباط برقرار کند طبيعي است که اين تبليغات تاثير آني بگذارد و فرد با استفاده از فلان محصول بگويد خواب من تنظيم شد و يا شادتر هستم و خستگي کم‌تر به سراغم مي‌آيد.

اين محقق که معتقد است رواج 2-3 ساله اين محصولات درايران در نتيجه نبود مرجع قانوني وعلمي باعث تبليغات هر چه بيشتر اين محصولات شده است خاطرنشان مي‌کند: وقتي مسئله‌اي را به جاي مسئله‌اي ديگري بگيريم و نگاه‌مان فقط تقليدي باشد عملکردمان هم اشتباه خواهد بود.

وي اذعان مي کند: استفاده از اين انگشترها و... ممکن است تاثيرات مقطعي داشته باشد اما از لحاظ علم پزشکي بررسي شده که هر جسمي داراي شعور سلولي، کارايي مشخصي دارد. وقتي دارويي که مواد کاني در آن وجود دارد ممکن است روي شعور سلول معيوب تاثير مثبت بگذارد اما سلول‌هاي اعصاب آن سلول معيوب را دچار اختلال کم‌کاري يا پرکاري مي‌کند و بر ساير سلول‌هاي اطراف هم تاثير مي‌گذارد.

اين محقق با اظهار تاسف از اين‌که اين ادوات مغناطيسي پشتوانه پزشکي ندارد مي‌گويد: تنها جنبه تجاري آن پررنگ شده است و يک سري افراد سودجو حداکثر استفاده را از اين فضا را مي‌کنند. در نتيجه نبود پايگاه تحقيقاتي قابل اطمينان و مراجع قانوني، مردم و به خصوص جوان‌ها به بهانه اين‌که حوصله‌مان سر رفته مي‌گويند از دستبند استفاده مي‌کنيم که هم باکلاس جلوه کنيم و هم احساس خستگي رفع شود!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دقت کردن

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
دات کام

ساوند کلاود؛ غنیمتی برای موزیک دوستان

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
درباره تکنولوژی های پیشرفته و بستر فضای مجازی که می تواند در حوادث غیرمترقبه به کمک مردم بیاید

#تکنولوژی_غیرمترقبه

٩٦/٠٨/٢٥
شاخ هفته

قطار بازی

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات