دوستت دارم، خودم!
خودشيفته‌ها چگونه شخصيتي هستند؟!

دوستت دارم، خودم!

نویسنده : وجیهه محمد پور مقدم

من من کردن آدم‌ها، اين‌که مي‌توانند هر کاري را تمام و کامل و آن هم بهتر از هر بني بشري انجام دهند خودش يعني طرف زيادي از خودش ممنون است! کافي است تا لب مبارک‌شان را باز کنند تا شما متوجه اين تشکر از خود شويد. اين‌که فلان مدرک را دارند، يا تقريبا تمام مهارت‌هاي مهم دنيا را بلد هستند و مهم‌تر از همه اين‌که هيچ کس به پاي آن‌ها نمي‌رسد و همه چي حالي‌شان است باعث مي‌شود که اولين چيزي که روي نوار مغزي‌تان ظاهر شود خود شيفتگي اين آدم باشد. آدم‌هايي که کسي دوست‌شان ندارد!

هميشه با خودمان فکر مي‌کنيم که اين همه اعتماد به نفس را چه کسي به اين آدم‌ها داده است! اعتماد به نفسي که تنها به تعريف کردن از خودشان خلاصه نمي‌شود و تا خوار و ذليل کردن اطرافيان‌شان کشيده مي‌شود! به طوري که اگر به خودشان باشد همه آدم‌هاي بي‌خاصيت و بي‌عرضه و نافهم هستند و خودشان آخر عرضه و فهم و مهارت! خودشيفتگي تنها يک اصطلاح نيست که ما از خودمان در آورده باشيم، يک عبارت کاملا علمي است که روان‌شناسان براي بعضي از شخصيت‌ها به کار مي‌برند و به خصوصيات شخصيتي مانند خود محوري و خودبيني مي‌گويند. شخصيت‌هايي که طبيعي نيستند و تقريبا نابه‌هنجار به حساب مي‌آيند. حتما شما هم نوع رفتار خودشيفته‌ها را ديده‌ايد، آدم‌هايي که صداي خود بزرگ بين‌شان دنيا را برداشته و تازه تمام فکر و ذکرشان اين است که چه آدم بي‌نظيري هستند! براي همين انتظار دارند همه تحسين‌شان کنند و بگويند چه قدر آدم باحالي هستند. اين افراد دل‌شان مي‌خواهد همان چيزي که آن‌ها مي‌گويند اتفاق بيفتد اعتراض هم که بکني مي‌گويند درستش اين است! حرف و نظر ديگران هم که انگار ارزشي ندارد و اصلا به حسابش نمي‌آورند. خيلي هم آرمان‌گرا تشريف دارند و براي رسيدن به اين آرمان هر کاري مي‌کنند. يک نمونه‌اش زيرآب زدن است و يک نمونه ديگرش سوء استفاده از آدم‌هاست. حالا کار جايي بدتر مي‌شود که يک آدم خودشيفته به جايي برسد! يعني مقامي، منصبي، چيزي کسب کند، آن وقت بيچاره آدم‌هاي اطرافش يک چيزي تو مايه‌هاي برده به حساب مي‌آيند. خودشيفته‌ها در هر حالتي تنها براي منافع‌شان با ديگران ارتباط برقرار مي‌کنند يعني چه ارتباطات اجتماعي، چه شغلي و چه خانوادگي همه‌اش براي منافع خودشان است. تازه توجه به منافع‌شان را در روابط رمانتيک و عاشقانه هم مي‌توان ديد. يکي از مهم‌ترين ويژگي آدم‌هاي خودشيفته اين است که تحمل انتقاد را ندارند. کافي است کسي کار يا حرف آن‌ها را نقد کند يا از رفتارشان ايراد گيرد در اين حالت يا عصباني مي‌شوند يا بدون توجه به انتقاد کار خودشان را مي‌کنند. حسادت، تکبر، خودپسندي، غرور و خودخواهي از ديگر صفت‌هايي است که در خودشيفته‌ها ديده مي‌شود. روان‌شناسان مي‌گويند که اين خصوصيت بيشتر در در اوايل بزرگسالي به سراغ آدم‌ها مي‌آيد و بر افکار، اعمال و رفتارشان تاثير مي‌گذارد. و بيشتر از همه جوانان، دانشجويان و افراد خانه دار و بيکار و البته مردان دچار خودشيفتگي مي‌شوند.

چرا خودم را دوست دارم؟

قصه اين‌که چرا عده‌اي اين قدر خودشان را دوست دارند و شيفته رفتار و افکار خودشان است به دوران‌هاي خيلي دور بر مي‌گردد! يعني زماني که کودکي بيش نيستند. چون اين افراد در دوران کودکي مورد بي‌توجهي، تحقير و توهين والدين‌شان قرار گرفته‌اند در دوران بزرگسالي مي‌روند توي پيله خودشان و چون تحمل تنهايي و تحقير را ندارند آن قدر به خودشان توجه مي‌کنندکه شيفته شخصيت‌شان مي‌شوند. وقتي کسي استعدادها و توانايي‌هاي‌شان را تاييد نمي‌کند احساس ناامني مي‌کنند و اين ناامني احساس خود والابيني کاذب به آن‌ها مي‌دهد البته بعضي از روان‌شناسان هم معتقدند که برعکس اين هم درباره خودشيفته‌ها اتفاق مي‌افتد! يعني کودکاني که نازنازي هستند و زيادي در کودکي به آن‌ها توجه شده است مغرور و از خود متشکر مي‌شوند. البته والديني که خودشان خودشيفته هستند معمولا فرزندان خودشيفته‌اي هم تربيت مي‌کنند. راستش را بخواهيد دليل همه اين رفتارهاي خودشيفته‌ها اين است که اعتماد به نفس و عزت نفس پاييني دارند براي همين مي‌خواهند خودشان را يکي جوري نشان دهند که نتيجه‌اش مي‌شود خودشيفتگي!

 

خودشيفته‌هاي متفاوت

روان‌شناسان مي‌گويند خودشيفته‌ها، تيپ‌هاي متفاوتي دارند. تيپ‌هاي آن را به اين صورت تعريف کرده‌اند:

خودشيفته عاشق پيشه: افرادي که عاشق ارتباط با ديگران هستند اما از صميمي شدن و ابراز محبت فرار مي‌کنند با عالم و آدم ارتباط برقرار مي‌کنند که دليل اين ارتباطات‌شان تنها به خاطر منافع خودشان است. براي همين به افراد ساده‌لوح مي‌گويند که دوست‌شان دارند تا از آن‌ها سوء استفاده کنند.

خودشيفته نخبه‌گرا: خيلي هم زرنگ هستند. براي همين هميشه پله‌هاي ترقي را تند تند بالا مي‌برند و به دنبال جايگاه و مقام هستند و پيشرفت هم مي‌کنند. خودشان بيش از اندازه به خودشان و استعداهاي‌شان توجه و افتخار مي‌کنند و براي مشهور شدن هر کاري مي‌کنند و دائم موفقيت‌هاي‌شان را به رخ دنيا مي‌کشند.

خودشيفته غير اخلاقي: از تيپ‌شان معلوم است که به هيچ‌کس رحم نمي‌کنند، خودپسندي و غرور از وجودشان مي‌بارد و کارشان استثمار و فريب آدم‌هاست. وقتي هم، رفتارهاي اشتباه‌شان را متذکر مي‌شوي اصلا به روي خودشان نمي‌آورند و به هيچ وجه اشتباه خودشان را قبول نمي‌کنند و معمولا از آدم‌ها به عنوان پله‌هاي موفقيت‌شان استفاده مي‌کنند.

خودشيفته جبراني: چون مي‌خواهند احساس حقارت و کوچکي‌شان را جبران کنند توهم استثنايي بودن و فوق‌العاده بودن به سرشان مي‌زند و دائم از خودشان متشکر مي‌شوند و فکر مي‌کنند که در عالم بي نظير هستند اين افکار و رفتارها حس حقارت و کوچکي‌شان را خالي مي‌کند.

 

راهي براي درمان

آن‌هايي که بدجور به درد خودشيفتگي دچار شده‌اند همان تيپ شخصيتي هستند که از نظر روان‌شناسان به‌هنجار به حساب نمي‌آيند و معمولا در رده‌هاي اختلالات شخصيتي قرار مي‌گيرند که ويژگي‌هاي روحي، رواني و رفتاري‌شان زيان‌آور است و آن‌طور که از يک آدم به‌هنجار انتظار مي‌رود رفتار نمي‌کنند و معمولا رفتاري انعطاف ناپذير دارند. براي همين به يک درمان طولاني مدت نياز دارند. يعني نمي‌شود چند تا راهکار به آدم‌هاي خودشيفته ارائه کرد و انتظار داشت که قبول کنند و رفتارشان را تغيير دهند و خوب شوند براي همين بهترين کار اين است که متخصصان روان‌شناسي به آن‌ها کمک کنند. پس اگر خودشيفته‌اي اطراف شماست يا خودتان سرتان به سنگ خورد و فکر مي‌کنيد جزو اين تيپ شخصيتي قرار داريد حتما به مشاور مراجعه کنيد. اما اگر تازگي‌ها چنين رفتارهايي به سراغ‌تان آمده است و فکر مي‌کنيد داريد تبديل مي‌شويد به يک آدم خودشيفته، بهتر است توجه، کمک و همياري به ديگران را در اولويت‌هاي رفتاري‌تان قرار دهيد. تمرين کنيد به خاطر ديگران از چيزهايي که دوست داريد بگذريد. روي نظرات خود اصراري نداشته باشيد و به انتقادهايي که به شما مي‌شود توجه کنيد. با خودتان تمرين کنيد که به نظر ديگران احترام بگذاريد. يکي از راهکار‌هاي موثر، خواندن نماز است که خضوع و خشوع آدم را زياد مي‌کند. پس پيشنهاد مي‌کنيم به نمازتان بيشتر از هميشه توجه کنيد چون باعث کاهش منيت و خودخواهي شما مي‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤