شوخانه
بازار شوهاي خانگي زنانه در روزهاي آخر سال داغ داغ مي‌شود

شوخانه

نویسنده : اعظم عامل نیک

وقتي پشت شيشه سوپر محله‌تان مي‌خوانيد شوي لباس نازنين به مدت سه روز در مکان فلان و ساعت‌هاي فلان برگزار مي‌شود. اصلا تعجب نمي‌کنيد. ديگر مدتي است وجود شوهاي لباس و يا نمايشگاه‌هاي خانگي ديگر براي‌تان عادي شده‌است. حتي ممکن است شما هم به اتقاق دوستان يا خانواده‌تان سري به بعضي از اين شوها يا نمايشگاه‌ها زده باشيد. براي رفتن به اين نمايشگاه‌ها لازم نيست خيلي دنبال مد و اين جور حرف‌ها باشيد اين روزها بسته به فرهنگ و تيپ و سليقه شما که خواه سنتي باشيد يا فشن، هنرمند باشيد يا دانشجو، نمايشگاه‌هايي برگزار مي‌شود که به آساني نظر شما را تامين مي‌کنند. هر چند به دليل نبود نظارت رسمي براين نمايشگاه‌ها، نگراني‌هايي در خصوص همه‌گير شدن آن‌ها وجود دارد. اما به نظر مي‌رسد مخاطب اين نمايشگاه‌ها اين روند را پسنديده و به دنبال پيگيري‌شان است. اين هفته از روي کنجکاوي سري به تعدادي از اين نمايشگاه‌ها زده‌ايم.

هنوز يک و ماه نيم تا سال نو وقت داريم، اما همان‌طوري که خانم‌هاي خانه‌دار با پشتکار فراوان خانه تکاني را آغاز کرد‌ه‌اند، توي شهر به بهانه اين ايام نمايشگاه ها و يا به قول برگزارکنندگان‌شان شوهاي مختلفي راه افتاده‌اند. نمايشگاه‌هايي که مانند ساير نمايشگاه‌هاي نوروزي به بهانه عيد محصولي را براي فروش ارائه مي‌دهند اما يک تفاوت عمده با بقيه دارند و آن هم مربوط به نحوه برگزاري‌شان است که غير رسمي است، يعني زير نظر شهرداري يا ارگان دولتي يا خصوصي برگزار نمي‌شوند. بيشتر گردانندگان‌شان خانم‌هايي هستند که يا شغل آزاد دارند يا جزو خانم‌هاي خانه‌دار سابق مي‌توان حسابشان کرد و به همين دليل بيشتر در خانه‌ها و مکان‌هاي خصوصي برگزار مي‌شوند. نظير اين نمايشگاه‌ها و شوها در تهران بيش از اين بسيار ديده شده‌اند و مدتي است که در مشهد هم زياد به چشم مي‌آيند، البته با يک تفاوت عمده در نحوه برگزاري‌شان که شايد به فضاي مذهبي شهر بستگي داشته باشد و آن هم اين‌که بيشتر اين شوها در فضاهاي زنانه برگزار مي‌شود و انگار خانم‌ها شرکت در اين نمايشگاه‌ها را به گشت زدن در خيابان‌ها و چرخيدن در پاساژها و بوتيک‌هاي مختلف ترجيح مي‌دهند. با هم نگاه کوتاهي به اين نمايشگاه‌هاي زنانه مدل جديد مي‌اندازيم.

وجود مزون‌هاي خانگي براي فروش لباس زنانه چيز جديدي نيست. اما اين روزها تعداد اين مزون‌هاي خانگي به شکل خنده داري بالا رفته‌است. آن‌قدر که شما مي‌توانيد در هر محله و کوچه چند نمونه از اين مزون‌ها را به راحتي پيدا کنيد. با اطلاع از اين مسئله خيلي عجيب نيست که اين روزها روي در و ديوار هر خياباني و توي هر کوچه و پس کوچه يا سوپرمارکتي با آگهي برگزاري يک شو لباس مواجهه شويم. شوهاي لباسي که به صورت فصلي و به مناسبت‌هاي مختلف مانند عيد نوروز در محله‌هاي مشهور مشهد مانند سجاد يا احمدآباد برگزار مي‌شوند. به خاطر اين گزارش به بچه‌ها سپرده‌ايم اگر خبري از يک شو لباس به دست‌شان رسيد، سوت بزنند تا ما سريع براي تهيه گزارش به آن‌جا برويم. خيلي معطل نمي‌مانيم که يکي از دوستان براي يک شو لباس خانگي خبرمان مي‌کند. آدرس مربوط به بلوار بعثت است. محل برگزاري يک زيرزمين بزرگ است که در و ديوارش با عکس‌هاي چند ژورنال و مدل پوشانده شد‌ه‌است. برگزار کننده اين شو يک خانم مسن است که چندسالي است به ترکيه مي‌رود و از آن‌جا لباس مي‌آورد اما مدتي است که بارهاي او بزرگ‌تر شده‌اند و او هر چند وقت يک بار از اين شوها برگزار مي‌کند. راستش را بخواهيد من تا به حال به يک شو لباس واقعي نرفته‌ام. اما آن‌چه که در اين جا مي‌‌‌بينم اصلا شبيه شوهاي لباس ويدا در سريال قلب يخي نيست. تعدادي خانم لباس‌هاي تاپ ژورنال‌ها را پوشيده‌اند و بين ميهمان‌ها مي‌چرخند. اما بيشتر وظيفه نمايش لباس‌ها برعهده مانکن‌هاي پلاستيکي است که در اطراف سالن چيده شده‌اند.خانم‌ها در بين مانکن‌هاي مصنوعي مي‌گردند و گاهي به قيمت‌هاي لباس‌ها نگاهي مي‌اندازند. پس از اين مکان به سراغ آدرس ديگري مي‌رويم که آن‌جا هم يک مراسم ديگر برگزار مي‌شود. باز هم يک خانه در يک مجتمع آپارتماني، البته اين جا ديگر خبري از موسيقي و مانکن‌هاي مصنوعي نيست. لباس‌ها در اتاق‌هاي متعدد روي رگال قرار گرفته‌اند. چند خانم هستند که شما را براي انتخاب لباس راهنمايي مي‌کنند. ورود آقايان به طور رسمي در اين‌جا ممنوع است. خانمي که مسئول اين شو لباس است مي‌گويد اين‌جا نمايش لباس‌ها به صورت دائمي است. خانم‌ها معمولا از طرف مشتري‌ها معرفي مي‌شوند. به جز ايام برگزاري شو که معمولا يک يا دور روز است، در ساير زمان‌ها مشتري‌ها زنگ مي‌زنند و وقت مي‌گيرند. او مي‌گويد در طول سال مشتري‌هاي ثابت دارد و اين جور شوهاي فصلي را بيشتر براي رد کردن لباس‌هايش برگزار مي‌کند. نگاهي به قيمت‌هاي لباس‌هايش مي‌اندازيم و با توجه به بالا بودنشان تعجب مي‌‌‌کنيم که او چه‌طور هميشه مشتري دارد!؟

توي هفته گذشته چند باري اس‌ام‌اسش را دريافت کرده‌ايم. قرار است در يکي از آرايشگاه‌هاي معروف شهر شو لوازم آرايش برگزار شود. به جز اين شو، خبر چند مهماني ديگر را هم داريم که در مکان‌هاي خصوصي برگزار مي‌شوند. چند نفري هستند که مي‌گويند بعضي از اين مهماني‌ها به صورت مختلط برگزار مي‌شوند. اما بيشتر اين مهماني‌ها مخصوص خانم‌هاي کمي تا قسمتي متمول شهر است که با توجه به فضاي قالب خانواده‌هاي مشهدي به صورت کاملا زنانه برگزار مي‌شود. شوهاي لوازم آرايش البته مدل‌‌هاي بسيار متنوعي دارند. از ارائه تعداد محدودي لوازم آرايش در يک مهماني،تولد يا روضه تا برگزاري يک مراسم مستقل به صورت يک شوبزرگ با ارائه مدل‌هاي مختلف! سر ساعت مقرر به آرايشگاه مي‌رويم. زنگ مي‌زنيم و با آوردن نام معرفمان اجازه پيدا مي‌کنيم وارد شويم. چون اين‌جا يک آرايشگاه است، ورود آقايان ممنوع است. بعد از ورود متوجه مي‌شويم که اين‌جاهم زياد خارجي بازي اتفاق نمي‌افتد. در يکي از اتاق‌هاي آرايشگاه تعدادي لوازم آرايش با مدل‌هاي مختلف ارائه شده ‌است. خانمي که راهنمايي‌مان مي‌کند، مي‌گويد: آن‌ها هميشه اين‌جا لوازمي براي فروش دارند. به جز لوازم آرايش‌گاه زيور‌آلات و لباس هم در اين‌جا مي‌فروشند. محل ديگري که مي‌رويم يک خانه در خيابان سجاد است. اين‌جا بيشتر دخترخانم‌هاي جوان ديده مي‌شوند و ديگر خبري از خانم‌ها متمول سنتي نيست. موسيقي و تعداد خانم‌هاي شرکت کننده شگفت زده‌مان مي‌کند. استقبال زياد است چون شما مي‌توانيد لوازم و عطرها را تست کنيد. مارک‌هاي ارائه شده همه خارجي هستند.

نمايشگاه ديگري که سر مي‌زنيم بازهم متعلق به چند خانم جوان است. تفاوت اين نمايشگاه با دو نمونه قبلي در اين است که اين بچه ها بيشتر دنبال بهانه‌اي بوده‌اند تا محصولاتي که حاصل هنر و ذوق‌شان است را ارائه دهند. البته لابد حواسشان به بازار و وضعيت گراني طلا بوده‌است که توي اين اوضاع نمايشگاه زيورآلات برگزار کرده‌اند. چند تا از دوستان‌مان که از قبل با اين خانم‌ها آشنا بوده‌اند ما را براي اين نمايشگاه خبر کرده‌اند. نمايشگاه توي يک دفتر کار در خيابان احمدآباد برگزار شد‌ه. سرساعتي که بچه‌ها گفته‌اند به آن‌جا سرمي‌زنيم. در بسته‌است زنگ مي‌زنيم و دختر خانمي به استقبالمان مي‌آيد. فضا بسيار زنانه و زيبا چيده شده‌ است. زيورآلات روي تابلوها و ميزهايي چيده شده‌اند. بازديد کنندگان مي‌توانند گوشواره‌ها، دستبندها و گردنبندها را در مقابل آيينه‌هايي که در اطراف آويزان شده‌اند، امتحان کنند. مدتي در آن‌جا مي‌مانيم و سرگرم رفت و آمد خانم‌هاي مي‌شويم که با ظاهرهاي آراسته به نمايشگاه مي‌آيند، مدتي مهمان اين نمايشگاه هستند و بعد با دست‌هاي پر از نمايشگاه خارج مي‌شوند. هر چند خانم‌هايي هم هستند که فقط زيورالات را امتحان مي‌کنند و ساعتي بين اشياء و دکور زيباي محل گشت مي‌زنند. ظاهرا از اين دست نمايشگاه هنري که براي فروش برگزار مي‌شوند در مشهد چندان وجود ندارند. اما چندسالي است که برو بچ هنري مشهد نزديک عيد که مي‌شود به صورت تکي يا گروهي نمايشگاه‌هايي براي فروش محصولاتشان که چندان هم بي‌ربط به عيد و فضاي سال نو نيست برگزار مي‌کنند. مثل نمايشگاه ظروف و لوازم هفت سين يا وسايل تزييني ديگر!

از پوشاک و زيورآلات گفتيم خوب است کمي هم از نمايشگاه‌هاي خوردني بگوييم. با اس‌ام‌اس خبردار مي‌شويم که يک نمايشگاه مخصوص شيريني‌هاي عيد و سال نو قرار است برگزار بشود. اين شو يا نمايشگاه در يک مجتمع آپارتماني برگزار مي‌شود.شيريني‌ها دست پخت خانم صاحبخانه است. فضاي اين نمايشگاه کمي با محل‌هاي ديگري که سر زده‌ايم متفاوت است. اين نمايشگاه کمي خودماني‌تر و ساده‌تر برگزار شده. شيريني‌ها و خوراکي‌هاي خوشمزه عيد در شکل‌ها و نوع‌هاي مختلف توي ظرف‌هاي متعددي چيده شده‌اند. بازديدکنندگان مي‌توانند هر تعداد که مي‌خواهند از شيريني‌ها به عنوان تست بخورند و حتي تعدادي را به همراه ببرند. خانم هنرمندي که دست پخت‌هاي شيرين و رنگ وارنگش ما را شگفت زده کرده، مي‌‌‌گويد او چند سالي است که شيريني مي‌پزد و هميشه اقوام نزديک و فاميل از شيريني‌هاي عيد او براي سال نو استقبال کرده‌اند. براي همين امسال به ذهنش زده‌است که مي‌تواند خوراکي‌هاي خوشمزه را به شکل گسترده‌تري براي مشتري‌هاي بيشتري ارائه دهد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣