دو قدم تا جشنواره سي‌ام

دو قدم تا جشنواره سي‌ام

نویسنده : علی نیک فرجام

اين روزها آن‌قدر درگير اخبار پيرامون جدايي نادر از سيمين بوده‌ايم که کم‌کم داشت فراموشمان مي‌شد که هم‌ اکنون در ماه بهمن قرار داريم و چيزي به جشنواره فجر نمانده است، جشنواره‌اي که برخلاف سال گذشته که اخبار و اطلاعات و جنجال‌هاي آن در صدر اخبار قرار داشت امسال کم سروصداتر جلو مي‌رود و درحالي که مسئولان سينمايي کشورمان مشغول تعطيل کردن خانه سينما هستند و علاقمندان سينما مشغول پيگيري موفقيت‌هاي «جدايي نادر از سيمين»، جشنواره فجر به ما نزديک مي‌شود و سروصداي خاصي هم از آن بلند نمي‌شود.

اولين پيامد مديريت جديد جشنواره

پس از انتخاب «محمد خزاعي» به‌عنوان دبير سي‌امين جشنواره فيلم به‌دليل اين‌که دبير جديد جشنواره تهيه‌کنندگي فيلم «قلاده‌هاي طلا» را برعهده داشت، اين فيلم از بخش مسابقه خارج شد تا در بخش مهمانان جشنواره به‌نمايش دربيايد. خزاعي پيش از اين دبيري جشنواره‌هاي کيش و کوثر را بر عهده داشته است و تهيه کنندگي فيلم «جعبه موسيقي» به کارگرداني فرزاد موتمن را در کارنامه دارد.

بخش بين‌المللي جشنواره

اين بخش که از قديمي‌ترين بخش‌هاي جشنواره فجر مي‌باشد امسال با 553 متقاضي از بيش از 80 کشور مختلف جهان آغاز به‌کار کرد؛ گفته مي‌شود که بخش بين‌الملل جشنواره امسال در زيرشاخه‌هاي جام جهان نما (مسابقه سينماي بين الملل)، جلوه گاه شرق (ويژه مسابقه سينماي آسيا)، درجستجوي سعادت (مسابقه سينماي کشورهاي اسلامي)، ققنوس زرين همگرايي درآسيا (جايزه مشترک با مجمع مجالس آسيايي)، بيرق طلايي (جايزه ويژه مصطفي عقاد) برگزار خواهد شد.

* لازم به‌ذکر است که کليه اين بخش‌ها با رويکرد مضموني به پنج حوزه «ظلم ستيزي»، «عدالت خواهي»، «تروريسم»، «حقوق بشر» و «بيداري ملت‌ها» مورد داوري قرار خواهند گرفت.

* گفتني است که از ميان کليه آثار رسيده تعداد 60 فيلم براي شرکت در حوزه‌هاي اصلي بخش بين‌الملل جشنواره توسط هيئتي متشکل از از رسول صدرعاملي، محمد بزرگ‌نيا، شهرام اسدي، مهدي همايونفر و ژوليان پليسه انتخاب خواهد شد.

شعار جشنواره

سي‌امين جشنواره فيلم فجر با شعار «اخلاق، آگاهي و اميد» به مخاطبانش معرفي شد و آن‌چنان که گفته مي‌شود بنا بر اين گذاشته شده است تا فيلم‌ها بر اساس اين شعار انتخاب و داوري بشوند. البته به نظر مي‌رسد که اين اولين مرتبه‌اي است که يک شعار خاص براي جشنواره فيلم فجر در نظر گرفته شده و روي تمامي بنرهاي جشنواره حک مي‌شود.

سينماي مستند

بخش مستندهاي بلند جشنواره فيلم فجر يکي از پررونق‌ترين بخش‌هاي جشنواره سي‌ام خواهد بود که با ارسال 183 تقاضا براي شرکت در اين بخش به دبيرخانه جشنواره تنور بخش «در جست‌وجوي حقيقت» حسابي داغ خواهد بود.

* گفته مي‌شود که اين 183 متقاضي شامل 90 فيلم سينمايي و 93 عنوان مستند داستاني براي شرکت در بخش «در جست‌وجوي حقيقت» مي‌باشند.

بخش‌هاي جديد

* جشنواره فجر امسال حاوي بخشي به‌نام «آينه سينماي ايران» است که در آن فيلم‌هايي به نمايش درخواهند آمد که داراي استانداردهاي لازم هستند اما موفق به راهيابي به بخش مسابقه نشده‌اند.

* ضمنا بخش مسابقه «سينماي مستند» (فيلم‌هاي بلند) نيز از بخش‌هايي است که امسال به جشنواره افزوده شده است.

* بخش مسابقه سينماي کشورهاي جهان اسلام تحت عنوان «در جست‌وجوي سعادت» نيز از بخش‌هاي جديد جشنواره امسال مي‌باشد.

بخش مستندهاي بلند جشنواره فيلم فجر يکي از مهم‌ترين بخش جشنواره

تمامي بخش‌هايي که برشمرديم به‌نوعي در شاخه بخش‌هاي جنبي جشنواره فجر قرار مي‌گيرند و بايد اعتراف کرد که غالب مخاطبان جشنواره براي شنيدن نتايج بخش «مسابقه سينماي ايران» يا همان «سوداي سيمرغ» لحظه‌شماري مي‌کنند. فيلم‌هاي امسال که تا به امروز تعداد آن‌ها به عدد 32 رسيده است توسط هيئتي 9 نفره انتخاب شده‌اند که عبارتند از: عزيزا... حميدنژاد، حبيب‌ا... کاسه‌ساز، علي رفيعي، عليرضا سجادپور، جواد طوسي، جليل عرفان منش، مينو فرشچي، بهمن حبشي و حميد نعمت‌ا... بوده است.بود که با ارسال 183 تقاضا براي شرکت در اين بخش به دبيرخانه جشنواره تنور بخش «در جست‌وجوي حقيقت» حسابي داغ خواهد بود.

* گفته مي‌شود که اين 183 متقاضي شامل 90 فيلم سينمايي و 93 عنوان مستند داستاني براي شرکت در بخش «در جست‌وجوي حقيقت» مي‌باشند، اسامي فيلم‌ها انتخاب شده:

* تمامي فيلم‌ها پس از دريافت پروانه نمايش از اداره کل نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در جشنواره فجر به‌نمايش درخواهند آمد.

* نام اوليه فيلم رضا عطاران «هيچ کس فرشته نيست» بود، اما بعدا در مرحله فيلمبرداري دست‌اندرکاران پروژه نام فيلم را به «رضا هرگز نمي‌خوابد» تغيير دادند، اما به‌تازگي اعلام شد که اين فيلم با عنوان «خوابم مي‌آد» در جشنواره فيلم فجر شرکت خواهد کرد.

* پيش از اين اعلام شده بود که فيلم «بي خود و بي جهت»، ششمين ساخته «عبدالرضا کاهاني» براي حضور در سي امين جشنواره فيلم فجر و دريافت پروانه نمايش عمومي نيازمند اصلاحاتي است که مهم ترين آن حذف يکي از شخصيت‌هاي فيلم است.

بليط‌ها تمام شد

* کمي پس از اعلام آغاز پيش‌فروش اينترنتي بليط‌هاي جشنواره ازطريق سايت اينترنتي www.fajrticket.com، اعلام شد که در چند ساعت اوليه، تمام بليط‌هاي برخي از سالن‌هاي سينمايي به‌فروش رسيده است و بيش از 6 هزار نفر در ليست انتظار قرار گرفته‌اند. به اين ترتيب بود که رايزني‌ها با دبير جشنواره براي افزايش ظرفيت‌ها آغاز شد.

نشريه آنلاين جشنواره

با ابتکار جديدي که امسال براي اولين بار به اجرا درآمد، علاوه بر بولتن چاپي جشنواره، يک نشريه اينترنتي به‌نام «جشنواره آنلاين» در فضاي اينترنت منتشر مي‌شود تا علاقمندان به اخبار جشنواره بتوانند با کمترين هزينه و در کمترين زمان به اخبار و اطلاعات ضروري جشنواره سي‌ام دسترسي داشته باشد.

* دوستان عزيز مي‌توانند با مراجعه با سايت انيترنتي www.fajrfestival.ir و انتخاب گزينه «نشريه روزانه جشنواره» اين نشريه را در قالب PDF دانلود کنند.

نظرات کاربران
کد امنیتی