فرشته‌هاي اين بهشت همه ازجنس‌آدمند
گزارشي از خادمان حرم آقا

فرشته‌هاي اين بهشت همه ازجنس‌آدمند

نویسنده : لیلا جان قربان - ایمان فروزان نیا

وقتي وارد حرم امام رضا‌(ع) مي‌شوم. آن‌قدر تحت تاثير عظمت و جو اين آستان قرار مي‌گيرم که اصلا متوجه ديگراني که در اطرافم در رفت و آمد هستند، نمي‌شوم. ولي اين بار فرق مي‌کرد. با صحنه‌اي روبه‌رو شدم که تمام حواسم را به خودش جلب کرد. يک جوان با لباس خدام امام رضا(ع)، دسته‌هاي وليچري را که پيرمردي روي آن نشسته بود در دست گرفته بود و جلو مي‌برد. براي پير مرد زيارت مي‌خواند شايد هم قسمت‌هايي از زيارت را که پير مرد يادش نمي‌آمد به او يادآوري مي‌کرد. بيشتر که به دور و برم نگاه کردم، ديدم حرم امام رضا(ع) پر است از افرادي که بدون سرو صدا مشغول خدمت به زائران اين بهشت زميني هستند و گاهي حتي به چشم من هم نمي‌آمدند. عزمم را جزم کردم تا نزديک بروم و با چند نفرشان صحبت کنم.

مسير ما را امام رضا(ع) مشخص مي‌کند

رضا 34 سال دارد. جواني خوش اخلاق و خنده رو. معلم يک دبيرستان پسرانه است و دو سال است که به خدمت در حرم مشغول است. در مقابل در ورودي حرم منتظر است تا اگر احيانا کسي براي ورود به حرم مشکل داشت پيش قدم شود و کمکش کند. مي‌گويد: «در خيلي از صحن‌ها پست ثابتي نداريم اما وقتي به صحن‌هاي مختلف مي‌رويم به زائران مسن کمک مي‌کنيم.»

معمولا چه‌قدر در حرم با ويلچر راه مي‌رويد و چند ساعت به خدمت مشغول هستيد.

ما با ويلچرها حدود 15 تا 20 کيلومتر پياده روي مي‌کنيم، تا چند وقت قبل شيفت‌هاي ما 12 ساعتي بود اما به خاطر اين‌که روي افراد فشار زيادي بود شيفت‌ها 8 ساعتي شدند و به ازاي هر دو ساعت کار دو ساعت هم استراحت داريم.

کارت سخت نيست؟ خسته نمي‌شوي؟

مشکلات کار ويلچر زياد است، اما به عشق دعاي خير زائران امام رضا عاشقانه کار مي‌کنيم و خوشحاليم که هيچ چيزي حتي غذا هم دريافت نمي‌کنيم، چون به اين نحو کار ما تماما براي خداست. ظاهر ماجرا اين است که بايد يک خستگي عضلاني داشته باشيم اما تا چند روز بعد شارژ هستيم و احساس سبکي و نشاط داريم.

شما در خانه‌هم اين قدر خنده رو و خوش‌اخلاق هستيد؟

سعي مي‌کنم، باشم. تاثيرات خدمت کردن در اين حرم مطهر را در رفتارم با خانواده، دوستان و حتي مردم غريبه مي‌بينم. حتي تاثيرات جسمي هم داشته براي من؛ من مدت‌ها سردردهاي عجيبي داشتم، مشکل ميگرن شديد و چرک کردن سينوس‌هاو... طوري که به محض وزيدن يک باد به سرم تا مدت‌ها سر درد داشتم و خانه نشين مي‌شدم. از وقتي که به زائران امام رضا خدمت مي‌کنم سردرد ندارم، نه تنها بعد از حرم که در تمام طول هفته! سال‌ها بود که به خاطر همين سردردها نمي‌توانستم روزه بگيرم اما امسال بدون هيچ مشکلي تمام روزه‌هايم را گرفتم.

کدام قسمت کارتان بيشتر از همه شما را تحت تاثير قرار مي دهد؟

يکي اين‌که بيشتر افرادي که از ويلچر استفاده مي‌کنند کمتر از بقيه حرم مي‌آيند، از همان لحظه حرکت در حرم گريه مي‌کنند. و ديگري هم طرحي است به نام معين الضعفا که هر چند وقت يک بار اجرا مي‌شود، مربوط به افرادي است که مدت‌ها حرم نيامده‌اند و در اثر کهولت سن يا مشکل جسمي توان اين کار را به تنهايي ندارند. با خودرو از منزل‌شان تا حرم مي‌آيند. از در حرم اين افراد را تحويل مي‌گيريم و به سمت پنجره فولاد مي‌بريم. بعدش زيارت نامه‌اي براي آن‌ها خوانده مي‌شود و... حس اين کار بسيار عالي است.

خاطره‌اي قشنگي داريد که دوست داشته باشيد با ما تقسيمش کنيد؟

چندروز قبل که يکي از زائران را پياده کردم چشمم به يکي از دوستانم در بخش ويلچر افتاد، کمي مکث کردم و مسيرم را عوض کردم تا با دوستم برگردم، همين تغيير مسير باعث شد که چشمم به پيرزني بيفتد، هر دو به سمت آن زائر محترم حرکت کرديم و متوجه شديم که دو نفر هستند و هر دو هم به ويلچر نياز دارند. بنده‌هاي خدا در بين مسير ويلچرها قرار داشتند و به همين دليل معمولا ويلچر خالي از آن قسمت رد نمي-شد. از طرفي زائربرها (خودروهاي ويژه افراد مسن در حرم) هم تعطيل بودند. خود اين زائر مي‌گفت همين چند لحظه قبل از امام رضا خواستم به خاطر خستگي براي هر دوي ما يک ويلچر برساند. بارها به من ثابت شده که مسير ما را امام رضا مشخص مي‌کند تا زائرانش اذيت نشوند. امام رضا عليه السلام نه تنها زائرش را مي‌بيند و صدايش را مي‌شنود بلکه از نيت او هم خبر دارد و من اين را در تغيير مسيرهاي اتفاقي خودم، بارها احساس کرده‌ام.

حاضرم براي خدمت در بهشت پول هم بدهم!

عبدا... جواني سبزه رو و لاغر اندام است، سوم دبيرستان درس مي‌خواند ولي بازي روزگار باعث شده تا چهره‌اش مسن تر به‌نظر بيايد. پدرش چند سال قبل فوت کرده و او و برادر بزرگش خانواده‌شان را راه مي‌برند. با چنان ظرافت و نيرويي فرش‌ها را روي دوشش مي‌گذارد و در صحن پهن مي‌کند که من احساس کمر درد مي‌کنم. مي‌گويد: «سال دوم دبيرستان از طريق دوستم متوجه شدم که خدمات فرش حرم را اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان مديريت مي‌کند، من هم آن‌جا رفتم و تقاضا دادم و فرم پر کردم و توفيق اين خدمت نصيبم شد.» از اوضاع درسش که مي‌پرسم مي‌خندد و مي‌گويد: «درسم خوب است، اصلا يکي از شرط‌هاي قبول خدمت در خدمات فرش معدل درسي است، به لطف امام رضا(ع) روز به روز هم در درس پيشرفت مي‌کنم.»

آقا عبدا... چند روز در هفته و روزي چند ساعت اين‌جا کار مي‌کنيد؟

کار من هر روز و روزي 8 ساعت است. البته شيفت‌‌هاي‌مان به صورت چرخشي در طول شبانه روز جابه‌جا مي‌شود.

بابت اين خدمات به شما پول هم مي‌دهند؟

بله. يک مبلغي را به عنوان هزينه کمک تحصيل به ما مي‌دهند.

با چه هدفي آمديد و در حرم مشغول شديد؟

راستش اول هم بحث پول بود و هم اين‌که چه جايي بهتر از حرم امام رضا(ع)‌براي کار کردن و پول درآوردن، يک تير بود و دو نشان. ولي حالا حتي اگر بگويند بايد يک پولي هم بپردازيد تا بتوانيد اين‌جا خدمت کنيد، حاضر هستم.

برنامه ارتباط‌تان با امام رضا(ع) چگونه است؟

من هر روز به زيارت امام رضا(ع) مشرف مي‌شوم ولي بعضي وقت‌ها حتي بعد از شيفت و زماني که به خانه مي‌رسم. دوباره با مادر و برادرم به حرم مي‌آييم. مطمئنم اگر اين حرم را از زندگي‌ام جدا کنم زندگي‌ام به ناکجا مي‌رود.

کارتان به نظر خيلي سخت مي‌آيد؟ نظر خودتان چيست؟

توان ما را خود صاحب اين حرم مي دهد. اگر قبلا به من مي‌گفتند مي‌تواني در طي يک ربع بيست تا فرش را جابه‌جا و پهن کني مي‌گفتم اين کار نشدني است ولي حالا...

در چه زمان‌هايي فشار کارتان بيشتر است؟

در قبل و بعد از نمازهاي روزانه و بعضي وقت‌ها که ناگهان باران يا برف مي‌گيرد.

اين کار برايت روزمره نشده‌است؟

نه. مدام در حال بهتر شدن است. مخصوصا وقتي نگاه پر محبت و دعاهاي زائران را مي‌بينم و مي‌شنوم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
شاخ هفته

قطار بازی

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

بازار رمالی در فوتبال دودوتا چارتای ساده

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 512

٩٦/٠٨/٢٤
دات کام

ساوند کلاود؛ غنیمتی برای موزیک دوستان

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات