حکمرانان گيشه‌هاي سال 2012
فهرستي از مهم‌ترين آثار سينمايي که قرار است در سال جاري ميلادي به‌نمايش درآيد

حکمرانان گيشه‌هاي سال 2012

نویسنده : علي نيك فرجام
سفيدبرفي و شکارچي

بازيگران: چارليز ترون، کريستين استوارت و کريس همثورت

به احتمال زياد «والت ديزني» اين «سفيد برفي» را به خواب هم نديده است. يک داستان به اصطلاح رمانس اما سرشار از ماجراجويي و خشونت، هديه کارگرداني به‌نام «روپرت ساندرز» به نسل جديد تماشاگراني است که حتي سفيدبرفي را هم در يک ماجراي اکشن مي‌پسندند. در اين داستان جديد، «کريستين استوارت» ستاره داستان‌هاي «حماسه گرگ و ميش» در نقش «سفيدبرفي»، «چارليز ترون» در نقش ملکه شيطان‌صفت و «کريس همثور» در نقش شکارچي ظاهر شده‌اند.

قسمت دوم (شبح انتقام)

بازيگران: نيکلاس کيج و کريستوفر لمبرت

اولين قسمت از فيلم سينمايي «روح سوار» در سال 2007 به‌نمايش درآمد و به دلايل بسياري ازجمله مجهز بودن به يک قصه کاملا بنجل و پيش پا افتاده مورد اقبال تماشاگران قرار نگرفت و حالا پس از گذشت پنج سال، اين‌که يک گروه کارگرداني جديد قصد ساختن دنباله‌اي بر آن فيلم را دارند واقعا عجيب به نظر مي‌رسد.

مردان سياهپوش (قسمت3)

بازيگران: ويل اسميت و تامي لي جونز

پس از گذشت پانزده سال از اولين فيلم «مردان سياهپوش» و ده سال از قسمت دوم آن، دوباره «باري سانفيلد» در مقام کارگردان، مراحل پيش‌توليد قسمت سوم «مردان سياهپوش» را با همان بازيگران طي مي‌کند. در سومين قسمت از مردان سياهپوش، «مامور جي» به دهه 1960 سفر مي‌کند تا جلوي کشته شدن دوستش (مامور کي) را بگيرد و تاريخ را عوض کند.

مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز

بازيگران: اما استون و اندرو گارفيلد

با وجود سه فيلم زيبا و قدرتمند «مرد عنکبوتي» به کارگرداني «سام ريمي» دليل ساخت اين فيلم جديد با محوريت مردعنکبوتي براي خيلي‌ها جاي سئوال دارد. داستان اين فيلم جديد همان داستان قديمي است و نکته جديدي به آن اضافه نشده است جز اين که بازي در نقش «پيتر پارکر» به «اندرو گارفيلد» و صندلي کارگرداني «سام ريمي» به «مارک وب» سپرده شده است، احتمال مي‌رود که تماشاگران بسياري براي کنجکاوي هم که شده است، به ديدن اين فيلم بروند.

شواليه تاريکي برمي‌خيزد

بازيگران: تام هاردي، کريستين بل، مورگان فريمن، مايکل کين، گري اولدمن و آن هت‌وي

دو تجربه ساخت داستان‌هاي «بتمن» در سال‌هاي 2005 و 2008 آن‌قدر براي «کريستوفر نولان» موفقيت‌آميز بود که ساخت سومين بتمن به سبک نولان اصلا دور از انتظار نبود. در قسمت جديد «بتمن» که به احتمال زياد آخرين تجربه کارگرداني يک بتمن ديگر توسط نولان باشد، «کريستين بل» دوباره در نقش ناجي شهر «گاتهام» ظاهر مي‌شود تا با دشمن ديگري مبارزه کند؛ البته در اين بتمن جديد از شخصيت «ژوکر» خبري نيست.

آناکارنينا

بازيگران: کايرا نايتلي و جود لاو

داستان کلاسيک و مشهور «لئون تولستوي» پيش از اين بارها تبديل به فيلم شده است که مهم‌ترين نسخه سينمايي اين رمان به سال 1935 با بازي «گرتا گاربو» برمي‌گردد. اما فيلم‌ساز جواني به‌نام «جو رايت» قصد دارد بخت خود را اين بار با يک اثر بسيار مشهور آزمايش کند. او پيش از اين در به تصوير کشيدن دو داستان کلاسيک از «جين آستين» به نام‌هاي «غرور و تعصب» و «تاوان» موفق عمل کرده بود.

ميراث بورن

بازيگران: جرمي رنر، ادوارد نورتون و ريچل وايز

پس از ساخت سه فيلم بر اساس شخصيت «جيسون بورن» در سال 2002 تا 2007 با بازي «مت ديمون» و به‌کارگرداني «داگ ليمان» اين بار کسي که نوشتن فيلم‌نامه سه فيلم قبلي را برعهده داشته است روي صندلي کارگرداني نشسته تا فيلم ديگري را بدون «مت ديمون» بسازد. «توني گيلوري» تجربه کارگرداني دو فيلم «مايکل کلايتون» با بازي «جورج کلوني» و «دورنگي» با بازي «جوليا رابرتز» را در پرونده دارد.

گوشت‌هاي دم توپ (قسمت دوم)

بازيگران: سيلوستر استالونه، جيسون استاتهام، جت لي، ژان کلود ون‌دام، دولف لاندگرن، بروس ويليس و آرنولد شوارتزينگر

موفقيت اولين قسمت از فيلم اکشن «گوشت‌هاي دم توپ» که نتيجه گردهمايي تعداد بسياري از اکشن‌کاران قديمي و جديد سينماي هاليوود بود اين نويد را مي‌داد که استالونه در مقام کارگردان از خير ساخت قسمت دوم نگذرد و دوباره در سن 66 سالگي به‌عنوان سرکرده يک عده گردن کلفت اسلحه به‌دست بگيرد.

هابيت: يک داستان غيرمنتظره

بازيگران: اونجلين لي‌لي، اليجا وود، اورلاندو بلوم و اندي سرکيس

هنوز سروصداي مجموعه عظيم «ارباب حلقه‌ها» در جهان جريان داشت که زمزمه‌هاي ساخت يک اثر حماسي‌داستاني ديگر از «پيتر جکسون» به‌گوش رسيد و بالاخره پس از گذشت چندين سال، زمان نمايش دو فيلم بر اساس زندگي هابيت‌هاي داستان ارباب حلقه‌ها معلوم شد. «هابيت: يک داستان غيرمنتظره» ماجراي زندگي «بيلبو باگينز» و چگونگي دستيابي او به حلقه است. ناگفته نماند که از همين حالا، زمان نمايش قسمت دوم هابيت با نام «آن‌جا و بازگشت دوباره»، دسامبر سال 2013 اعلام شده است.

گتسبي بزرگ

بازيگران: لئوناردو دي‌کاپريو و کري موليگان

«باز لورمن» کارگردان کم‌کاري است، به‌طوري‌که درطول دو دهه فيلم‌سازي، تنها پنج فيلم ساخته است که «گتسبي بزرگ» پنجمين اثر او پس از «مولن روژ» و «استراليا» است. او در اين فيلم به سراغ يکي از رمان‌هاي «اسکات فيتزجرالد» رفته و داستان عاشقانه اين فيلم را دستمايه ساخت فيلمش قرار داده است؛ ناگفته نماند که داستان «گتسبي بزرگ» پيش از اين در سال 1974 با بازي «رابرت ردفورد» و «ميا فارو» ساخته شده است.

لينکلن

بازيگران: جوزف گوردون لويت، دانيل دي لوئيس و جراد هريس

تجربه کارگرداني يک فيلم داستاني در سال 2011 براي «استيون اسپيلبرگ» آن‌قدر لذت‌بخش بود که دوباره روي صندلي کارگرداني قرار بگيرد و داستان زندگي اولين رئيس جمهور ايالات متحده را دستمايه فيلم جديدش قرار بدهد. به احتمال زياد بازي «دي لوئيس» در نقش «آبراهام لينکلن» بسيار ديدني باشد. زمان قطعي نمايش اين فيلم مشخص نيست و فقط مي‌دانيم در دسامبر 2012 به نمايش درخواهد آمد

نظرات کاربران
کد امنیتی