امسال تيم مي‌توانست روي سکو برود
مروري بر نتايج کسب شده ايران در دو دوره اخير جام جهاني فوتبال دستي

امسال تيم مي‌توانست روي سکو برود

نویسنده : مجيد حسين زاده

چندين سال است که در کشورمان به فوتبال‌دستي به‌عنوان يک رشته ورزشي نگاه مي‌شود. از 7 سال پيش که کميته فوتبال‌دستي در کشورمان شروع به کار کرد استان‌هاي تهران و کرمانشاه با سرمايه‌گذاري در رده‌ سني جوانان پيشتاز بودند. بعد از چندين سال تلاش و پشت‌کار بالاخره سال گذشته تيم ملي کشورمان اجازه حضور در مسابقات جام جهاني را به‌عنوان تيمي در دسته اول کسب کرد. جالب است بدانيد ايران تنها تيم آسيايي است که در اين دسته بازي مي‌کند و بقيه تيم‌هاي آسيايي مانند ژاپن در دسته‌هاي پايين‌تر قرار دارند. نتايج مسابقات جام جهاني کشورمان در سال گذشته حيرت همگان را برانگيخت. ما در سال گذشته در حالي که براي اولين بار در اين مسابقات شرکت مي‌کرديم، توسط عبدا... ذوالفقاري به مقام پنجم جهان در قسمت انفرادي رسيديم و به مقام نهم در قسمت دو نفره توسط عبدا... ذوالفقاري و مرتضي دويران رسيديم و در قسمت تيمي هم نهم شديم. امسال با تلاش بيشتر مسئولان و بازيکنان تيم‌ملي کشورمان براي اولين بار به يک مدال در اين مسابقات دست پيدا کرديم. در اين دوره در قسمت انفرادي توسط «حسين رعيت‌زاده» به مدال برنز رسيديم و در قسمت تيمي هم با درخشش فوق‌العاده بازيکنان در حالي که مي‌توانستيم حداقل به مقام سومي برسيم، به مقام پنجمي دست پيدا کرديم. متاسفانه فقط در قسمت دوبل دو تيم کشورمان به مقام‌هاي هفدهم و هجدهم رسيدند. در ادامه به بررسي نتايج کشورمان در سال گذشته و امسال خواهيم پرداخت و بيشتر در جريان حواشي اين مسابقات قرار خواهيم گرفت.

تجربه رويارويي با بزرگان فوتبال دستي

در رده انفرادي «عبدا... ذوالفقاري» توانست در بين 64 ورزشکار برتر از 20 کشور دنيا به مقام شايسته پنجمي برسد. او پس از پايان دور اول بازي‌ها به جمع 32 بازيکن برتر راه يافت و با شکست حريفان چک و آلماني خود به جمع 8 بازيکن برتر رسيد در اين دوره نيز با وجود بازي بسيار نزديک با بازيکن پرتغالي در نهايت با نتيجه نزديک 3 بر 2 (حتي در ست آخر هم با اختلاف 2 گل) نتيجه را واگذار کرد و در رده پنجم در ميان بزرگان فوتبال دستي جهان قرار گرفت وي در حالي به اين مقام شايسته رسيد که از 5 ميز استاندارد حاضر در اين مسابقات فقط در يک ميز استاندارد به نام «تورنادو» در کشورمان استفاده کرده بود و براي نخستين بار بود که در چهار ميز ديگر بازي مي‌کرد.

در مسابقات انفرادي «فردريک کوليگنون» قهرمان پر آوازه فوتبال دستي و نفر اول رده‌بندي جهاني از بلژيک مقام اول را کسب کرد.

در قسمت دونفره نيز «عبدا... ذوالفقاري» و «مرتضي دويران» با انجام بازي‌هاي بسيار خوب و راهيابي به جمع 16 تيم در اين دوره نتيجه را با حساب 3 بر 1 به دوبل اسلواکي واگذار کردند و در رده نهم جدول قرار گرفتند. تيم دوبل «مهدي اکرامي» و «وحيد چايچي» هم (از ميان 51 تيم شرکت کننده) در رده 37 قرار گرفت.

دوبل «تام‌يور» و «براندون مورلند» از آمريکا مقام اول را کسب کردند.

در رده تيمي آقايان تيم 7 نفره ايران در گروه F با تيم‌هاي اتريش، هلند، روسيه و هند هم گروه شد و تنها به تيم اتريش باخت و هلند (تيم دوم رده‌بندي جهاني)، روسيه و هند را شکست داد و در رده دوم جدول قرار گرفت. در دور حذفي متاسفانه تيم کشورمان با تيم قدرتمند آلمان روبه‌رو شد که نتيجه را واگذار کرد و در رده نهم جدول قرار گرفت.

ديدار پاياني بين آمريکا و دانمارک برگزار شد و در نهايت تيم آمريکا مقام اول را کسب کرد.

چپ دست‌ها راحت‌ترند!

بدانيد که تفاوت ميزهاي فوتبال‌دستي فقط در جنس بازيکنان و کيفيت زمين آن‌هاست و تفاوتي در نحوه قرار گرفتن دسته‌ها ندارند يعني شما بايد در همه اين زمين‌ها از چپ به راست توپ بزنيد. حالا اگر پولدار و مرفه بي‌درد هستيد بد نيست با زمين‌هاي استاندارد فدراسيون جهاني که از 000/600/1 تومان شروع مي‌شوند آشنا شويد: تورنادو، بنزيني، روبرتو اسپرت، گارلاندو و لئون‌هارت.

امسال از لحاظ قرعه کشي بدشانس بوديم

پنجمين دوره مسابقات جام جهاني فوتبال‌دستي که بزرگترين رويداد در اين رشته ورزشي شناخته مي شود از ۵ الي ۸ ژانويه2012 براي چهارمين سال پياپي در شهر نانت فرانسه برگزار شد.

اين مسابقات در رده‌هاي تيمي (مردان 32 تيم، زنان 16 تيم، جوانان16 تيم، بزرگسالان 8 تيم و معلولان 8 تيم) و نيز انفرادي بر روي هر 5 ميز مورد تاييد کميته جهاني فوتبال‌دستي و با حضور تمامي قهرمانان نامدار فوتبال‌دستي جهان انجام مي‌شود.

تيم ملي اعزامي کشورمان را «محمد چمني» به‌عنوان سرپرست و داور بين المللي و «حسين رعيت زاده» به‌عنوان سرمربي هدايت مي‌کرد. در اين مسابقات تيم ايران در دسته اول جهاني (با 16 تيم برتر جهان) مسابقه داد.

تيم ملي کشورمان در گروه چهارم با تيم‌هاي جمهوري چک و آلمان و هلند هم‌گروه شد. با بازي خوب و حساب شده توانستيم برابر دو تيم هلند و چک به پيروزي برسيم و در حالي‌که در برابر آلمان در يک بازي مهيج و نفس‌گير در آخرين لحظات نتيجه را با حساب 3 بر 2 واگذار کرديم. با اين حال به‌عنوان تيم دوم از گروه‌مان صعود کرديم و باعث حذف تيم‌ قدرتمند هلند در اين دوره از مسابقات شديم.

متاسفانه در دور بعد به بلژيک خورديم و با اين‌که ست اول را برده بوديم و در ست دوم هم 4 بر 0 پيش بوديم اما نداشتن تجربه و استرس بالا باعث شد که ست دوم را 5 بر چهار واگذار کنيم. با توجه به باختن اين ست تمرکز بازيکنان برهم خورد و در کل از راه‌يابي به جمع چهار تيم اول جهان بازمانديم. هر چند همين تيم بلژيک به مقام قهرماني دست پيدا کرد.

در پايان اين مسابقات تيم بلژيک به مقام قهرماني دست پيدا کرد و تيم‌هاي آلمان و آمريکا و فرانسه و ايران در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند.

در رده انفرادي پيشکسوتان «حسين رعيت‌زاده» براي اولين بار کشورمان را به مدال در اين مسابقات جهاني رساند. او در دور اول با اقتدار و بدون گل خورده در مقابل حريف فرانسوي با حساب سه بر صفر به پيروزي رسيد. در مرحله بعدي حريف قدرتمند آلماني خود را با حساب سه بر دو برد و در مرحله آخر با حساب 3 بر يک به حريف آلماني ديگري باخت و در رده سوم جاي گرفت.

در اين رده اسپوتل آلريک از آلمان به مقام قهرماني دست پيدا کرد.

در رده انفرادي جوانان عبدا... ذوالفقاري در مرحله اول حريف آمريکايي خود را با حساب سه بر صفر شکست داد. در مرحله بعد حريف فرانسوي خودش را با حساب سه بر يک برد و در مرحله نيمه نهايي به حريف بلژيکي خود با حساب سه بر صفر باخت و به مقام پنجمي قناعت کرد. حريف بلژيکي او قهرمان دو دوره پياپي مسابقات انفرادي بوده است.

در مسابقات انفرادي اين رده سني هم‌چون سال قبل فردريک کوليگنون از بلژيک قهرمان شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ناصرخان آکتور سینما

عقب‌گردات قشنگه!

٩٦/٠٣/٢٥
برگزیده سایت

لُبّ مطلب را زود رو نکنید

٩٦/٠٣/٢٥

آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است

٩٦/٠٣/٢٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 490

٩٦/٠٣/٢٥
مینی

مینی 490

٩٦/٠٣/٢٥
آنتن

جان مدیر اجرایی در خطر است!

٩٦/٠٣/٢٥
شاخ هفته

این آینه دل نشکن

٩٦/٠٣/٢٥
حکایت هفته

اندر باب مریدان و احوال استادنا مایلی کهن

٩٦/٠٣/٢٥

لوگان، ابرقهرمانی بدون شنل و ناامید

٩٦/٠٣/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 490

٩٦/٠٣/٢٥
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 490

٩٦/٠٣/٢٥
درباره 4 صعود دشوار و سخت تیم ملی ایران به جام جهانی

معجزه تخصص ماست!

٩٦/٠٣/٢٥
گفت وگوی «جیم» با مریم نوابی‌نژاد، ایده‌پرداز سابق «ماه عسل» که حالا برنامه «هزارداستان» را برای شبکه ن

جامعه ما عشق و امید کم دارد

٩٦/٠٣/٢٥
کافه جهان نما

یاسوج، دیاری که بوی گل یاس می‌دهد

٩٦/٠٣/٢٥
جانونی

به احترام نان! مادر غذاها...

٩٦/٠٣/٢٥
پایان‌نامه

یک یادآوری سخت

٩٦/٠٣/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 490

٩٦/٠٣/٢٥
مینیمال

رو دریافت اول دقت کنید

٩٦/٠٣/٢٥
تبلیغات
تبلیغات