سارقان عجيب و‌ سرقت‌هاي عجيب‌تر
مروري بر برخي روش‌هاي دزدي که قربانيان را حسابي غافلگير کرده است

سارقان عجيب و‌ سرقت‌هاي عجيب‌تر

نویسنده :

علي نيک‌فرجام

ظاهرا هر روز با پيشرفت علم و فناوري، دزدان اين دوره و زمانه هم باهوش‌تر مي‌شوند بنابراين نيروي انتظامي و مردم بايد با هوشياري بيشتري براي مقابله با آن‌ها آماده بشوند. در اين ميان ذکر چند مورد از روش‌هاي خلاقانه دزدي و شرح روش آن‌ها مي‌تواند براي خوانندگان مفيد باشد. به اين اميد که هرچه سريع‌تر بتوانيم نيت خير را از نيت شر تشخيص بدهيم و با هوشياري، به‌سادگي در دام اين افراد نيفتيم.

ماشين دزدي تخم مرغي
* اخيرا روشي براي دزدي خودرو و تلکه کردن صاحبان، توسط سارقان کشف شده است که آگاهي از آن مي‌تواند باعث جلوگيري از اتفاقات جبران‌ناپذير بشود. دقت کنيد که اگر هنگام رانندگي در شب مورد اصابت تخم‌مرغ به شيشه جلو قرار گرفتيد از زدن برف پاک‌کن و پاشيدن آب به شيشه بپرهيزيد. چون تخم‌مرغ با آب مخلوط شده و به يک مخلوط شيري تبديل مي‌شود که تا 5/92 درصد ديد راننده را از بين مي‌برد. بنابراين راننده از همه‌جا بي‌خبر، مجبور به توقف در کنار جاده و تبديل به يک قرباني براي دزدان مي‌شود. اين يک تکنيک جديد مورد استفاده توسط دزدان است. بنابراين به خصوص اگر پس از دريافت پول و خروج از بانک کسي به طرف‌ تان تخم‌مرغ پرتاب کرد يا لاستيک اتومبيل‌تان پنچر شد، احتياط کامل را رعايت کنيد و کيف خود را در ماشين با درهاي باز و شيشه پايين جا نگذاريد.

دزدي شبيه به استيون سيگال
* از زمستان سال گذشته، پليس آمريکا در برابر کيف‌قاپي‌هايي قرار گرفت که در آن 2 جوان موتورسوار با پرسه زدن در محله‌هاي مختلف به دزدي‌هاي ناجوانمردانه دست مي‌زدند. کارآگاهان وقتي از مال‌باخته‌ها خواستند به چهره‌نگاري رايانه‌اي دزدان بپردازند همگي يک مشخصه داشتند که بسيار شبيه به «استيون سيگال»، هنرپيشه فيلم‌هاي اکشن هاليوودي است. بيشتر مال‌باخته‌ها موهاي بلند اين دزد را که از پشت با کشي بسته شده بود به عنوان نشانه مي‌دادند و اين مشخصه در اختيار گشت‌هاي پليس قرار گرفت تا در صورت مواجه شدن با چنين مرد مرموزي وي را به دام بيندازند. استيون سيگال دنياي تبهکاران خياباني از همان روز بازداشت خود را بي‌گناه نشان داد تا اين که در برابر طعمه‌هايش قرار گرفته، چاره‌اي جز اعتراف نديد.

دزدي خودرو با استفاده از GPS

* يک مرد ۳۰ ساله ژاپني به نام «کوباياشي» که قبلا کارگر مونتاژ خودرو بود و اطلاعات خوبي در مورد GPS ‌داشته و مي‌دانسته که چگونه دستگاه‌هاي GPS يا موبايل‌هاي مجهز به GPS را در خودروها جاگذاري کند که حتي با خاموش شدن ماشين، انرژي خود را با استفاده از باتري خودرو تامين کند، با استفاده از اين سيستم موقعيت‌يابي جهاني دست به دزدي مي‌زده است. روش سرقت او چندان هم پيچيده نبود، او 2 همسر سابق خود را به شرکت‌هاي کرايه خودرو مي‌فرستاد، تا خودروهاي گران ‌قيمت را کرايه کنند، بعد از کرايه خودرو، او کليد خودرو را کپي مي‌کرد و دستگاه GPS کوچکي داخل هرکدام از آن‌ها کار مي‌گذاشت، سپس با استفاده از آن، موقعيت آن‌ها را رديابي و اقدام به سرقت آن‌ها مي‌کرد. در زمان دستگيري، او ۵ خودرو را از طريق اينترنت به فروش رسانده و ۳ دستگاه خودرو را که از آن‌ها خوشش آمده، پيش خود نگه داشته بود.

سرقت اطلاعات بانکي
* اخيرا يک سارق کلاه‌بردار به عنوان مشتري به بانک‌ها مراجعه و با ايستادن کنار باجه‌ها با دقت از امضاء و شماره حساب مشتريان ديگر نمونه‌برداري مي‌کرد و سپس به بانکي ديگر مي‌رفت و با جعل امضاء و نوشتن شماره حساب افراد و تنظيم فيش نقدي اقدام به انتقال وجه يا برداشت پول مي‌کرد و البته هر گاه کارمندان بانک از او کارت شناسايي معتبر مي‌‌خواستند به بهانه‌هاي مختلف از دادن کارت طفره مي‌رفت. يک نمونه از داستان‌هاي اين سارق از زبان يکي از قربانيان از اين قرار است: «مردي براي خريد تعداد زيادي سکه بهار آزادي نزد من آمد. او پول نقد نداشت به همين خاطر با هم به بانک رفتيم و او يک چک صادر کرد و چون خودش کارت شناسايي نداشت از من خواست خودم آن را نقد کنم. اين کار را انجام دادم و بعد از گرفتن پول سکه‌ها را تحويل دادم، اما مدتي بعد معلوم شد حسابي که از آن پول برداشت کردم متعلق به مشتري سکه‌ها نبوده و درواقع آن مشتري چک را جعل کرده است به همين دليل پليس سراغ من آمد و موضوع را توضيح دادم.»

کارت بانک و چسب
* اخيرا دزدان و کلاه‌برداران، دستگاه‌هاي خودپرداز و کاربران ساده را طعمه خوبي براي کلاه‌برداري يافته‌اند، روش کار آن‌ها به اين‌گونه است که هنگام شب که بانک‌ها تعطيل است اقدام به ريختن چسب در درگاه کارت خوان کارت‌هاي خودپرداز مي‌کنند و به اين ترتيب قرباني بي‌چاره که به سراغ دستگاه مي‌آيد کارت خود را در دستگاه مي‌گذارد و رمز را پيش چشمان ديگران (درحالي که همدست سارق در قالب يک مشتري پشت سر او در حال جاسوسي است) وارد مي کند. باقي ماجرا معلوم است، کارت به سادگي بيرون نمي‌آيد و قرباني با اين تصور که کارت توسط دستگاه خورده شده است، به اين اميد که براي پي‌گيري کارت، فردا به بانک مراجعه مي‌کند، محل را ترک مي‌کند و حالا سارقان مانده‌اند و کارتي که رمز آن را مي‌دانند و البته روش بيرون آوردن آن از دستگاه‌هاي خودپرداز. يک مسئول نيروي انتظامي در اين‌باره مي‌گويد: «اگر کارت در دستگاه به گونه‌اي گير کرد که بخشي از آن بيرون بود و امکان داشت شخص ديگري آن را بردارد حتما بلافاصله موضوع را با مسئولان بانک در ميان بگذاريد و فراموش نکنيد پليس ‌آماده است تا موارد مشکوکي را که شما گزارش مي‌دهيد بررسي کند.»

دزدي با الهام از ماموريت غيرممکن
* حتما شما هم در عين تعجب، در مجموعه فيلم‌هاي «ماموريت غيرممکن»، ديده‌ايد که آقاي «تام کروز» در يک چشم به هم زدن و با زدن يک ماسک عجيب و غريب، شبيه به يکي از آدم بدهاي فيلم شده و در قالب نفوذي به آن‌ها حمله مي‌کند. يک سارق آمريکايي که ظاهرا علاقه بسياري به فيلم‌هاي هاليوودي داشته ظاهرا از اين روش در جهان واقعيت استفاده کرده است و با استفاده از يک ماسک سيليکوني که او را به يک سياه‌پوست تبديل مي‌کرد در يک روز به 6 بانک ايالت «اهايو» دستبرد زد و به راحتي از شر شناخته شدن توسط دوربين‌هاي امنيتي رها شد. البته ظاهرا او نتوانست اين گريم سنگين و گران قيمت را که 450 دلار خرج داشت تحمل کند و دستگير شد.

بسته پستي حاوي دزد
* معمولا مردم از دريافت بسته‌هاي پستي خوشحال مي‌شوند و ظاهرا يک سارق لهستاني از اين علاقه سوء استفاده کرد و توانست چندين فروشگاه را خالي کند، روش کار او اين‌گونه بود که در پايان روز خود را در يک بسته بزرگ لوازم خانگي بسته‌بندي مي‌کرد و از طريق پست رسمي به فروشگاه‌ها ارسال مي‌کرد و چون آخر وقت بود، صاحبان فروشگاه زحمت بازکردن بسته را به خود نمي‌دادند. به اين ترتيب او فرصت داشت که شب هنگام در حالي که کسي در فروشگاه نيست، کار خود را انجام بدهد و دوباره خود را بسته‌بندي کند و صبح دوباره توسط پست (با هماهنگي قبلي) تحويل گرفته شود. اين سارق در نهايت توسط شريک خود لو رفت و در چنگ قانون افتاد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧