يک تيرانداز و 111 فيلم و سريال

يک تيرانداز و 111 فيلم و سريال

نویسنده :

«رابين هود» و فيلم‌هاي «هربرت براش»، «داگلاس فربنکس»،

«مايکل کورتيز»، «ولفگانگ رايدرمن»، «ريچارد لستر» و

«کوين رينولدز» به بهانه آخرين اقتباس سينمايي

«ريدلي اسکات» از اين تيرانداز اسطوره‌اي

علي نيک‌فرجام

به‌طور کلي بعد از آفرينش هنر تئاتر و سينما، اسطوره‌هاي تاريخي وظيفه جديدي پيدا کردند، در اين نوشتار قصد پرداختن به وظيفه اصلي اين اسطوره‌ها را نداريم و فقط مي‌خواهيم نقش آن‌ها و بهتر بگوييم، يکي از آن‌ها را در هنري به‌نام سينما مرور کنيم که همانا دستمايه نوشتن فيلم‌نامه و داستان‌هاي هيجان‌انگيز باشد. «رابين هود» که يکي از نمادهاي کهن فرهنگ اروپايي است و بيشتر نماد حق‌طلبي، ستيز با ظلم و بخشش دارايي‌‌هاي ستمکاران به مردم نيازمند و دردمند است، از سال 1912 تا به امروز شخصيت محوري بيش از 111 فيلم سينمايي و سريال تلويزيوني بوده است. و آن‌طور که از ظواهر امر پيداست، داستان اين اسطوره، هنوز تازگي و جذابيت چند صد ساله خود را حفظ کرده است که «ريدلي اسکات» تصميم گرفته تا براي چندمين بار از اين شخصيت براي داستان فيلم جديدش استفاده کند.

دزدان جنگل شروود
ماجراي «رابين هود»، قصه دزدان مشهور جنگل «شروود» است. پس از اين که «ريچارد شيردل»، رهسپار جنگ مي‌‌شود، برادرش تخت شاهي را غصب و ماليات‌‌هاي سنگيني را براي مردم مقرر مي‌‌کند. ريچارد شيردل در اين فاصله به اسارت پادشاه اتريش در مي‌‌آيد. رابين‌هود که يکي از تيراندازان زبردست است از دادن ماليات سر باز مي‌‌زند و به جنگل شروود پناه مي‌‌برد. او به‌ همراه همدستانش دارايي‌‌هاي ثروتمندان را مي‌‌دزدند و ميان فقرا تقسيم مي‌‌کنند. رابين و دوستانش تا بازگشت ريچارد شيردل به انگلستان، به همين رويه ادامه مي‌دهند تا اين که موفق مي‌شوند قدرت را از چنگ برادر او در آورده و به ريچارد بازگردانند.

رابين‌هود 1912
اين نسخه پيشتاز از داستان رابين هود به کارگرداني «هربرت براش»، چندي پيش به همت يکي از بنيادهاي سينمايي آمريکا، کشف و ترميم شد. هرچند بخش‌هايي از آن از بين رفته بود، آن‌ها توانستند 30 دقيقه از اين فيلم را که امروز حکم يک سند تاريخي را پيدا کرده است ترميم و اکران کنند. مي‌توان گفت که با توجه به پيشرفت سينما در سال‌هاي اخير، سطح بازيگري، صحنه‌پردازي و حتي جلوه‌هاي ويژه اين فيلم خنده‌دار به نظر مي‌رسد. در همان زمان «راجر ابرت»، منتقد بزرگ سينماي جهان درباره فيلم نوشت: «لازمه دنبال کردن اين نسخه از رابين هود اين است که کل داستان را به‌طور تمام و کمال بدانيد، در غير اين صورت از ديدن صحنه‌ها و حرکات بي‌ربط بازيگران اين اثر ابتدايي چيزي نصيبتان نخواهد شد.»

رابين‌هود 1922
با کمي ارفاق مي‌توان ادعا کرد که اين اولين نسخه سينمايي جدي و درست ‌و حسابي از داستان رابين هود است. «داگلاس فربنکس»، بازيگر و کارگردان مشهور سينماي صامت توانست با تکيه بر توانايي‌هاي ذاتي و فيزيکي‌اش فيلمي پر از صحنه‌‌هاي جذاب مبارزه با شمشير، تيراندازي و حرکات آکروباتيک از اسطوره رابين هود بسازد. در اين فيلم نقش ريچارد شيردل برعهده «والاس بيري»، ديگر ستاره مشهور آن سال‌‌ها بود و «آلن دوان»، کارگردان پرکار هاليوود، که کارش را از دوران صامت آغاز کرد و به دوران ناطق رسيد، براي کارگرداني اين فيلم انتخاب شد. با اين حال از ميان نقش‌آفريني‌هاي «فربنکس»، فيلم «نشان زورو»، از رابين‌هود موفق‌‌تر و ماندگارتر به حساب مي‌‌‌آيد.

ماجراهاي رابين‌هود 1938
در طول 90 سال گذشته، اين نسخه از داستان رابين هود را که جايگاه يک فيلم کلاسيک تمام ‌عيار دارد مي‌توان به ‌جرأت بهترين فيلم از اين اسطوره دانست، يک فيلم رنگي و جذاب با صحنه‌هاي نبرد هيجان‌انگيز که بدون شک نقش‌آفريني «ارول فلين»، ستاره دهه 1930 سينماي هاليوود رنگ ‌و بوي ديگري به آن داده است. اين فيلم که بارها از صدا و سيماي کشور پخش شده است از معدود فيلم‌هاي آن سال‌هاست که هنوز ديده مي‌شود و هواداران فراواني دارد. جدال شمشيربازي پاياني فيلم بين «فلين» و «باسيل راتبون» هنوز در اوج جذابيت باقي مانده است و «اوليويا دوهاويلند»، ديگر ستاره دهه 30 کاراکتر «ماريان» واقعي و مهربان را به ‌تصوير کشيده است. اين فيلم به کارگرداني «مايکل کورتيز» (کارگردان کازابلانکا)، برنده 3 جايزه اسکار است و در رده 237 از ميان 250 فيلم برتر پايگاه اينترنتي IMDB قرار دارد.

رابين‌هود 1973
از اين رابين هود مشهورتر، حداقل در ايران وجود ندارد. اين نسخه کارتوني از داستان رابين هود در طول بيش از 3 دهه، نزديک به هزار بار از صدا و سيماي کودک و نوجوان کشورمان پخش شده و عجيب آن‌که هنوز هم ديدني است. با اين‌که در دهه 1970 کمپاني «والت ديزني» فروغ چنداني نداشت، اين اثر جذاب، انرژي تازه‌اي به اين کمپاني داد. کارتون رابين هود 2 بار در سال‌هاي 1356 و 1367 در ايران به سرپرستي آقايان «خسرو خسروشاهي» و «احمد رسول‌زاده» دوبله شد و بسيار مورد توجه قرار گرفت. درخور اشاره است، «ولفگانگ رايدرمن»، کارگرداني آثار موفق ديگري مانند «پسر جنگل» و طراحي انيميشن‌هاي بزرگ‌ترين پروژه‌هاي تاريخ ديزني مانند «پينوکيو»، «فانتازيا»، «سيندرلا» و «آليس در سرزمين عجايب» را نيز بر عهده داشته است.

رابين و ماريان 1976
اکثر ما «شاون کانري» را به‌خاطر نقش‌آفريني‌هاي بي‌نظيرش در سري «جيمز باند» مي‌شناسيم ولي باور کنيد که او هم يک بار رابين هود شده است، البته يک رابين هود مسن. اين درام ماجرايي به کارگرداني «ريچارد لستر» (سوپرمن) بيشتر در قالب يک داستان تراژيک، رابين و ماريان پيرشده را به‌ تصوير مي‌کشد که پس از سال‌‌ها يکديگر را مي‌‌بينند. «شاون کانري» در نقش رابين‌ پير و «آدري هپبورن» در نقش ماريان ميانسال، يکي از برترين نقش‌‌آفريني‌‌هاي دوران بازيگري خود را شکل مي‌دهند و سکانس مرگ رابين در اوج احساس و تاثيرگذاري ساخته شده است. در اين فيلم، «رابرت شاو» (مردي براي تمام فصول) نيز نقش «داروغه ناتينگهام» را برعهده دارد که او هم از پا افتاده است.

رابين‌هود، شاهزاده دزدان 1991
مي‌گويند «راسل کرو» نسخه‌هاي پيشين رابين هود را دور از واقعيت و بدون پيشينه تاريخي تلقي و به‌طور خاص به فيلم «شاهزاده دزدان» ساخته «کوين رينولدز» و بازي «کوين کاستنر» اشاره کرده و آن را شبيه يک ويدئو از «بون جووي» دانسته است. اين نسخه که پرهزينه‌‌ترين رابين ‌هود تاريخ سينما است يک سال پس از مهم‌ترين پروژه سينمايي کاستنر يعني «با گرگ‌ها مي‌ر‌قصد»(1990) اکران شد و به‌هيچ وجه نتوانست موفقيت‌ فيلم‌هاي قبلي او را تکرار کند. اين فيلم که بسيار دور از واقعيت‌ها بود و يک شخصيت فرعي به‌نام «عظيم» (با بازي مورگان فريمن) به داستانش اضافه شده بود، با اين‌که در فروش موفق بود، تا سال‌ها، گاف‌هاي آن در بين مردم بيان مي‌شد، به‌خصوص در آن صحنه‌اي که عظيم از دو عدسي (در 700 سال قبل) براي ساخت دوربين استفاده مي‌کند.

رابين‌هود 2010
حاصل پنجمين همکاري «ريدلي اسکات» و «راسل کرو» پس از «گلادياتور»، «يک سال خوب»، «گانگستر آمريکايي» و «مجموعه دروغ‌‌ها» به‌عنوان فيلم افتتاحيه جشنواره فيلم کن در ارديبهشت‌ ماه (ماه مه) انتخاب شد. از مهم‌ترين شاخصه‌هاي سينمايي اسکات مي‌توان به حضور موفق او در انواع ژانرهاي سينمايي، از فيلم‌‌هاي حماسي ‌تاريخي (گلادياتور و فتح بهشت) گرفته تا فيلم‌‌هايي در ژانر جنگ (سقوط شاهين سياه) و حتي ژانر تخيلي (بليد رانر) اشاره کرد. «ريدلي اسکات» سومين بار است که در جشنواره کن شرکت مي‌کند، اولين فيلم اسکات، «دوئليست‌ها»، در سال ۱۹۷۷ در بخش مسابقه شرکت داده شد و جايزه بهترين فيلم اول را برد و در سال 1991 «تلما و لوئيز» در بخش خارج از مسابقه به نمايش در آمد. فيلم‌نامه رابين هود بارها بازنويسي شد، قرار بود پيش از اين «سينا ميلر» در نقش بانو ماريان بازي کند و «راسل کرو» هم تا مدتي قرار بود هم‌زمان نقش رابين هود و داروغه ناتينگهام را بازي کند که بعدتر اين نقش به «ماتيو مک‌فيدن» و نقش ماريان به «کيت بلانشت» داده شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧