پريدن در خفن‌ترين تفريح‌گاه‌هاي دنيا

پريدن در خفن‌ترين تفريح‌گاه‌هاي دنيا

نویسنده :

نرگس رضاپور

براي خيلي از ماها چندان سخت نيست تا با بستن چشم‌هايمان روزهايي را به ياد بياوريم که دست هم‌بازي دوران کودکي‌مان را توي دست مي‌گرفتيم و درحالي‌که فقط از بين اسباب و وسايل خانه رد مي‌شديم، مي‌پريديم وسط تخيلات بچگي و مي‌رفتيم به پارک‌هاي عجيب و غريب، گاهي هم سوار بازي‌هاي وحشتناک مي‌شديم و همين‌طور الکي جيغ مي‌زديم! جورواجيم اين هفته مي‌خواهد از شما خواهش کند که اگر گردوخاکي روي قوه تخيل‌تان نشسته آن را برداريد، کمي تميز کنيد و با «اين گروه خشن» بپريد وسط پارک‌ ، شهربازي‌ و يا هر مکان تفريحي غيرقابل تصور ديگر! فقط قبل از اين کار بد نيست با هم دوردنيا بگرديم و ببينيم تا به حال اين مغزهاي چند گرمي بشر چه‌قدر توانسته‌اند خيالات و ايده‌هاشان را عملي کنند.

غول چرخ و فلک‌ها!
تا همين چند سال پيش «چشم لندن» يا چرخ هزاره با ارتفاع ۱۳۵ متر (تقريبا اندازه يک ساختمان 40 طبقه) بلندترين چرخ و فلک دنيا بود. اين چرخ و فلک در ساحل جنوبي رودخانه «تايمز» و روبه‌روي ساختمان پارلمان بريتانيا واقع شده‌ است که با سرمايه‌گذاري «بريتيش ايرويز» يا سازمان «هواپيمايي بريتانيا» به مناسبت آغاز «هزاره سوم ميلادي» با صرف 70 ميليون پوند احداث شده و از سال ۲۰۰۰ در معرض استفاده قرارگرفت. چشم لندن از زمان افتتاح تا ماه مه سال ۲۰۰۶ به عنوان بلندترين چرخ و فلک جهان شناخته مي‌شد، عنواني که در همان سال به چرخ و فلک «ستاره نانچنگ» رسيد. چشم لندن همان‌طور که در شکل مي‌بينيد مثل فرفره کاغذي است که پايه‌هايش در يک‌طرف چرخ وفلک است. داراي 32 محفظه کپسول مانند به شکل دماغه هواپيماست که هر کدام 25 سرنشين ظرفيت دارد. يعني جمعا 750 سرنشين مي‌توانند هم‌زمان بر آن نشسته و از فراز رود تايمز، شهر لندن را نظاره کنند. از ابتداي راه اندازي اين چرخ و فلک تاکنون، سالانه 10 ميليون نفر از آن استفاده کرده‌اند به نحوي که در هر ساعت هزار و 600 سرنشين مي‌توانند بر آن سوار شوند و هر سرنشين 11 پوند در قلک توريسم لندن واريز کرده است. يعني اين چرخ هميشه در گردش به تنهايي سالانه 111 ميليون پوند (قريب به 160 ميليارد تومان) سرمايه را بابت جذب توريسم نصيب بريتانيا کرده است. بزرگي چشم لندن به حدي است که از فاصله نزديک به 50 کيلومتري قابل مشاهده ‌است و براي سرنشينان آن هر دور گردش 30 دقيقه طول مي‌کشد.

چرخ و فلکي به اندازه هواپيما
در حال حاضر بزرگ‌ترين چرخ و فلک دنيا، چرخ و فلک پکن است با 208 متر ارتفاع! اين چرخ و فلک بزرگ چيني حدود هزار و 920 تن وزن دارد. افراد که سوار اين چرخ و فلک م‌شوند، م‌توانند منظره ب‌همتاي از شهر پکن را مشاهده کنند؛ اگرچه برخ ديگر معتقدند که آلودگ هوا پکن عملا مانع ديد بازديد کنندگان مي‌شود. «استفن ماتر» مدير اجرايي ارشد شرکت چرخ بزرگ مي‌گويد: «اين چرخ و فلک به نماد جديد پکن بدل خواهد شد.» اتاقک‌هاي چرخ و فلک لندن 25 نفر ظرفيت دارد، در حالي ‌که اتاقک‌هاي چرخ و فلک چيني‌ها 40 نفر را جا مي‌دهد که در حد يک اتوبوس کوچک است. هر کدام آن‌ها 18 تن وزن دارند. قيمت بليت اين چرخ و فلک عظيم 200 ميليون يورويي (139 ميليون پوندي) حدود 100 يوآن (6 پوند) برآورد شده است. به گفته فلورين بولن، رئيس شرکت سازنده اين چرخ و فلک تجربه سوارشدن به آن مانند پرواز با هواپيما است!

چرخ و فلک آتشين
چرخ و فلک «آتشين» اگرچه از نظر ارتفاع، وزن و ظرفيت جزو ترين‌ها قرار نمي‌گيرد اما زيبايي و هيجان چرخيدن دور تا دور چيزي شبيه آتش آن را در نوع خود منحصر به فرد کرده است. اين چرخ و فلک که عکسش را ملاحظه مي‌کنيد در شهربازي «والت‌ديزني» در «اورلاندو» واقع است.

ترن‌هوايي با احساس بي‌وزني
و حالا نوبت مي‌رسد به ترن‌هوايي ريل فلزي «کينگ‌داکا» (KingdaKa) واقع در پارک تفريحي Six Flags در «نيوجرسي» که ظاهرا بلندترين و سريع ترين ترن هوايي جهان محسوب مي‌شود. اين ترن هوايي که در سال 2005 افتتاح شد، به اين ترتيب عمل مي‌کند؛ ابتدا ترن توسط سيستم راه‌اندازي هيدروليک از حالت سکون در مدت 3.5 ثانيه به سرعت 206 کيلومتر بر ساعت(!) رسيده و به بالاي برج اصلي اين مسير که 139.5 متر ارتفاع و با زاويه 90 درجه عمود بر سطح زمين قرار دارد، رانده مي‌شود. از اين ارتفاع، ترن به طور مستقيم به دور مسير چرخيده (مانند سر يک مته) و 127 متر سقوط مي‌کند و سپس از تپه دوم که 39 متر ارتفاع دارد بالا مي‌رود و سرنشينان قبل از اين‌که ترن به نرمي توسط ترمزهاي مغناطيسي متوقف شود، يک لحظه دچار حالت بي وزني مي‌شوند. اين سواري از لحظه به حرکت درآمدن ترن تا پايان مسير تنها 28 ثانيه طول مي‌کشد.

بازي روي هتل
هتل استراتوسفر در لاس‌وگاس آمريکا خود جزو سازه‌هاي شگفت‌انگيز ساخته دست بشر است حال تصور کنيد که وحشتناک‌ترين شهر بازي دنيا روي اين برج باشد! عکس را ملاحظه بفرمائيد! نشستن روي صندلي که ۵۵۳.۳ متر از زمين ارتفاع دارد حتي اگر هيچ حرکت هيجان‌آوري هم نکنيد در حد مرگ کشنده‌است!

فرانسه در يک پارک
جغرافياي واقعي فرانسه به صورتي کوچک در پارک «مينياتور» ساخته شده و از سال 1991 براي بازديد عموم گشايش يافته است. مساحت اين فرانسه کوچک شده، بيش از 5 هکتار است و در نزديکي کاخ ورساي واقع شده و در واقع موزه‌اي است که به صورت گردشگاه طراحي شده ‌است. در اين پارک نمونه‌اي کوچک (ماکت) از مراکز ديدني فرانسه، شبکه راه آهن، بزرگراه‌ها و اتوبان‌هاي سريع‌السير، شبکه حمل و نقل دريايي و رودخانه‌اي و شناورهاي آن را در نمونه‌هاي کوچک مي‌توان مشاهده کرد. پارک مزبور با دقت تمام خصوصيات فرهنگي، معماري و تاريخي استان‌هاي مختلف، فرانسه ديروز و امروز را نشان مي‌دهد. ضمنا 2 رستوران، سالن سينما، تئاتر و درياچه و پارکينگ از جمله تاسيسات پارک است. ازجمله ديدني‌هاي پارک عبارت است از 15 روستاي نمونه، کاخ‌ها و ساختمان‌هاي تاريخي، مزارع، آسياب‌هاي بادي و مناطق مهم صنعتي مانند تاسيسات انرژي اتمي، پالايشگاه و غيره در يک محيط طبيعي کوچک با نمايي از کوه‌ها و دشت‌ها و رودخانه‌هاي مهم کشور فرانسه. به عبارت ديگر اين محدوده کوچک بيانگر جغرافياي کامل فرانسه است. بازديد کنندگان مي‌توانند صداي زنگ کليساهاي مشهور فرانسه و همچنين آواز پرندگان معروف اين کشور را هنگام بازديد بشنوند.

ترن مارپيچ اوهايو
اين ترن هوايي قرمز رنگ که حتي ديدن تصويرش هم دلهره‌آور است! در پارک «اوهايو» قرار دارد. اين ترن در سال 2003 ساخته شده است. 853.4 متر طول و 128 متر ارتفاع دارد و با رها شدن يک باره از اين ارتفاع و سقوط مارپيچش خوراک جيغ را فراهم مي‌کند! اگر گذرتان آن‌ طرف افتاد و خواستيد سوار اين غول آهني بشويد با معده خالي اين کار را انجام بدهيد تا...

نظرات کاربران
کد امنیتی