موفقيت يا شکست
بازي رايانه‌اي بر پرده سينما

موفقيت يا شکست

نویسنده :

مروري بر چند فيلم سينمايي که با الهام از مطرح‌ترين

بازي‌هاي رايانه‌اي ساخته شدند به بهانه اکران

فيلم سينمايي «پرنس پارسي»

علي نيک‌فرجام

صنعت فيلم‌سازي هاليوود سال‌هاست که به بسياري از سوژه‌ها به چشم معدن درآمد نگاه مي‌کند و تقريبا مي‌توان گفت که هيچ سوژه‌اي در ادبيات، تاريخ، هنر، ورزش، بازي‌هاي رايانه‌اي، علم و... از دست نويسندگان و فيلم‌سازان در امان نمانده است. اين سوژه‌ها گاهي مثل «هري پاتر» و «ارباب حلقه‌ها» به موفقيت دست پيدا کرده‌اند و گاهي مانند بسياري از سوژه‌هاي بازي‌هاي رايانه‌اي اقبال چنداني به آن‌ها نشده است. به‌طور کلي وقتي داستان يک بازي رايانه‌اي به فيلم سينمايي تبديل مي‌شود نبايد منتظر نظرات مثبت منتقدان باشيم، هرچه باشد اين قشر از جامعه رابطه چنداني با اين شخصيت‌ها و داستان‌ها برقرار نکرده‌اند، از طرفي سازندگان اين فيلم‌ها به دنبال اين هستند که از حس نوستالژيک اين داستان‌ها براي جذب کودکان و نوجواناني که سال‌ها با اين داستان‌ها زندگي کرده‌اند استفاده کنند؛ ولي اتفاقي که در اين ميان مي‌افتد اين است که به علت عدم پرداخت مناسب داستان فيلم، اسطوره‌هاي اين بازي‌ها آن‌چنان که بايد و شايد مورد توجه مخاطبان بازي‌هاي رايانه‌اي قرار نمي‌گيرند و پس زده مي‌شوند.

پرنس پارسي» بر پرده سينما
فردا يعني 28 ماه مي، فيلم سينمايي «پرنس پارسي: شن‌هاي زمان» به اکران سينماهاي جهان در مي‌آيد و يقينا بعد از سال‌ها معطلي در اتمام مراحل ساخت و اکران و با توجه به شهرتي که نسخه‌هاي مختلف بازي «پرنس پارسي» براي خود به هم زده است بايد منتظر فروش قابل توجهي در روزهاي اول اکران اين فيلم باشيم. ولي چيزي که نمي‌توان پيش‌بيني کرد اين است که آيا اين فيلم مي‌تواند روندي صعودي را در فروش جهاني پيدا و موفقيت همتاي رايانه‌اي خود را تکرار کند. البته نبايد به اين موضوع خيلي هم به ديد منفي نگاه کرد؛ و به‌عنوان مثال مي‌توان از بازي «اهريمن مقيم» يا همان «رزيدنت اويل» نام برد که پس از اولين حضورش در جهان بازي‌هاي رايانه‌اي در دهه 90 و تکرار موفقيت‌هايش در نسخه‌هاي بعدي در دهه اول سال 2000، تا به امروز دستمايه ساخت 3 نسخه سينمايي قرار گرفته است که مي‌توان شهرت نسخه سينمايي و بازي رايانه‌اي اين داستان را تقريبا همسان دانست. پيش از اين دو بار درباره مراحل ساخت و فهرست بازيگران و کارگردان فيلم «پرنس پارسي» که در زمان‌هاي مختلف اعلام شده و بعدا به تعويق افتاده است مطالبي نوشته‌ايم و در اين شماره قصد داريم به همين بهانه مروري داشته باشيم بر فيلم‌هاي سينمايي که در طول اين سال‌ها با الهام از بازي‌هاي رايانه‌اي ساخته و روانه سينماها شده‌اند.

برادران «سوپرماريو»
کودکان دهه 60 و 70 حتما کنسول بازي محبوب «ميکروجنيوس» را به خاطر دارند، کنسولي که با بازي «سوپرماريو» يا همان «قارچ‌خور» بين کودکان محبوب شد. 2 کارگردان نه‌چندان مطرح در سال 1993، تصميم به ساخت فيلمي بر اساس اين بازي رايانه‌اي گرفتند که چندان هم با اقبال مواجه نشد. داستان از آن‌جا آغاز مي‌شد که 2 لوله ‌بازکن معروف ما به دختري به نام «ديزي» برمي‌خوردند که سنگي به گردنش بسته شده بود. پس از ناپديد شدن ديزي، «ماريو» و «لوئيجي» تصميم به نجات او از چنگ «شاه‌کوپا» مي‌گيرند.

مبارزه تا سرحد مرگ
کنسول بازي «سگا» هم مانند «ميکرو»، با يکي از محبوب‌ترين بازي‌هايش يعني «مورتال کومبات» شناخته شده است. «پل دبليو اس اندرسون» که جزو مشهورترين تبديل کنندگان بازي‌هاي رايانه‌اي به فيلم سينمايي است تصميم گرفت در سال 1995 يک فيلم اکشن ماجراجويانه بر اساس اين بازي بسازد که به خاطر داستان بي سر و ته و عدم تاثيرگذاري شخصيت‌هايي که از بازي اصلي آمده بودند، حتي با وجود بازي «کريستور لمبرت»، از طرف منتقدان و بازي‌ دوستان مورد توجه قرار نگرفت. گفته مي‌شود که يک «مورتال کومبات» ديگر در سال 2013 در راه است.

اهريمن مقيم
«پل دبليو اس اندرسون» پس از «مورتال کومبات» به‌سراغ يک بازي رايانه‌اي موفق ديگر به ‌نام «اهريمن مقيم» رفت. يک بازي از نوع مبارزه با «زامبي»ها که سال‌هاي سال بود نسخه‌هاي مختلف آن در صدر فهرست فروش قرار مي‌گرفتند، «اندرسون» در سال 2002 موفق شد فضاي ترسناک و تاريک بازي را به‌خوبي به فيلم خود منتقل کند و با استفاده از بازيگران توانايي مانند «ميلا يوويچ» تماشاگر را تحت تاثير قرار داده و به ‌زيبايي حس خوب بازي‌ها را براي مخاطب خود زنده کند. البته طبق معمول نسخه‌هاي بعدي اين فيلم در سال‌هاي 2004 و 2007 نتوانستند موفقيت فيلم اول را تکرار کنند؛ با اين حال به ‌نظر بسياري از منتقدان و تماشاگران، اهريمن مقيم سال 2002 بهترين فيلمي است که بر اساس يک بازي رايانه‌اي ساخته شده است.

ماجراجويي‌هاي قهرمانانه
مجموعه بازي‌هاي «تامب رايدر» براي اولين بار در سال 1996 پا به عرصه حضور گذاشت و طبق معمول به علت موفقيت در فروش و داستان جذاب، مورد توجه فيلم‌سازان قرار گرفت تا اين‌که در سال 2001 «سايمون وست» با الهام از اين بازي، فيلم «لارا کرافت: تامب رايدر» را به اکران سينما در آورد. علي‌رغم فروش بالاي فيلم به علت وجود صحنه‌هاي اکشن و بازي «آنجلينا جولي» به‌عنوان شخصيت اصلي، «تامب رايدر» و نسخه دوم آن در سال 2003 فيلم‌هاي بنجل و بي ‌سر و تهي از آب درآمد که حتي اگر ساخته نمي‌شد، هرگز نبودش احساس نمي‌شد.

خانه مردگان
بازي «خانه مردگان» يک بازي معمولي رايانه‌اي بود که در سال 1998 به بازار آمد. نبود داستان سر راست و شخصيت‌هاي قابل لمس براي کاربران از دلايلي بودند که باعث شد اين بازي از طرف گيمرها تحويل گرفته نشود و نتواند نامي براي خود دست ‌و پا بکند، با اين حال يک کارگردان عجيب ‌و غريب به‌ نام «Uwe Boll» در سال 2003 تصميم گرفت اين بازي ناموفق را به فيلم دربياورد که البته نتيجه قابل پيش‌بيني بود، يک فيلم مسخره و بنجل حاصل اين بازسازي بود که مهم‌ترين افتخار آن کسب مقام 56 از ميان 100 فيلم به ‌درد نخور تاريخ سينما از ديد کاربران پايگاه اينترنتي IMDB بود.

تپه آرام
اولين نسخه از بازي رايانه‌اي «تپه آرام» يا همان «سايلنت هيل» در سال 1999 به بازار آمد و موفقيت‌هاي پي ‌در پي آن باعث شد که ارائه نسخه‌هاي مختلف آن تا به امروز ادامه پيدا کند. يک بازي ترسناک که کاربر را به محيطي سرشار از راز و معما مي‌برد. همين موفقيت‌ها الهام‌بخش يک کارگردان جوان به‌نام «کريستوف گنس» شد تا اين بازي را به پرده سينماها بکشاند، تجربه سينمايي «تپه آرام» قابل قبول از آب درآمد و منتقدان و بينندگان به‌ خوبي با آن ارتباط برقرار کردند. از ديگر نکات قابل توجه اين فيلم، صحنه ‌پردازي‌هاي زيبا و بازي قابل توجه «شان بين» (ارباب حلقه‌ها) بود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣