آدامس

آدامس

نویسنده :

اين لنگه کفش دوست‌ داشتني!
مريم توکلي

«اين لنگه کفش چيه تو دهنت!» اين جمله را کم‌وبيش همه آن‌هايي که پا به سن گذاشته‌اند، به ياد مي‌آورند.  وقتي با کلي ذوق، به بقال محله 2 ريال مي‌داديم و يک آدامس يا سقز مي‌خريديم، اما يک باره پدربزرگ چشمش به ما مي‌افتاد و با توپ و تشر مي‌گفت: «اين لنگه کفش چيه تو دهنت!» آن موقع بود که همه دنيا روي سرمان خراب مي‌شد. آدامس را با مزه نوستالژيکش دور مي‌انداختيم و منتظر پول توجيبي هفته بعد مي‌شديم. اما اين روزها خيلي چيزها عوض شده. ديگر کمتر کسي سراغ «سقز» را مي‌گيرد. بقال‌ها هم از وقتي سوپرمارکت ‌شده‌اند، فقط آدامس خارجي مي‌فروشند. خبري از «خروس‌نشان»ها و «آدامس‌جرقه‌اي» نيست. فقط بعضي‌ها طبق عادت مي‌گويند: «ببخشيد پول خرد ندارم» و يک آدامس «شيک» مي‌گذارند کنار بقيه اجناس، داخل کيسه. تا همين چند وقت پيش، بچه‌ها آدامس مي‌خريدند به عشق عکس‌ فوتباليست‌ها و عکس برگردان‌ آدامس خرسي؛ امروز بزرگ‌ترها آدامس رنگارنگ خارجي مي‌خرند، براي تنظيم PH دهان، سفيد شدن دندان‌ و هضم غذا. تا ديروز بچه‌ها آدامس مي‌خريدند، بسته‌اي 10 يا 20 تومان؛ امروز بزرگ‌ترها حاضرند تا 3 يا 4 هزار تومان هم پول براي آدامس خرج کنند.

آدامس سقز
از نخستين روزگاران مردم مواد «سقز»ي را مي‌جويدند. يونانيان باستان رزين درخت matic مي‌جويدند. «مايا»هاي آمريکاي مرکزي chicle مي‌جويدند که از صمغ درخت وحشي sapodlla به‌دست مي‌آمد. سرخپوستان آمريکاي شمالي صمغ درخت spurce و «کولونيست»‌هاي نيوانگلند نيز صمغ اين درخت را مي‌جويدند. در نيمه سده ۱۸۰۰ «پارافين» شيرين شده جاي «رزين» را گرفت. پايه و اساس صمغ جويدني بود و در دهه 1860 توسط يک ژنرال مکزيکي به ايالات متحده آمريکا آورده شد.  «توماس آدامس»  مخترع آدامس دريافت که مي‌توان از آن يک جويدني عالي بسازد، از اين رو اين مخترع يک کارخانه تأسيس کرد و براي بازاريابي اين ماده بي‌مزه در نيويورک دنبال اين کار را گرفت و به‌زودي در بازارهاي آمريکا آدامس راه يافت. در دهه ۱۹۶۰ بود که آدامس را با روکشي از شکر و شيريني به بازار فرستادند و از اين پس بود که آدامس مشتريان فراواني يافت تا جايي که در بالاترين سطح فروش قرار گرفت. از آن پس برخي سقزهاي کارخانه‌اي به بازار آمد که زيان‌هاي سقزهاي گذشته را نداشت. براي مصرف کنندگان آدامس تبليغ شد که آدامس براي ترک سيگار و براي تأمين ويتامين‌هاي لازم و رفع بيماري و غيره سودمند است.

خروس ‌نشان
اين‌که چرا اسم «خروس ‌نشان»،‌ زرافه نشان يا هر چيز ديگر نشده را ما هم نمي‌دانيم. در گذشته حتما آدامس خروس نشان جويده‌ايد. تبليغات روي پوست آدامس «خروس ‌نشان» در سال 1352 اين بود؛ ‌آدامس خروس ‌نشان دهان را خوشبو،‌ هضم را آسان‌، ‌اعصاب را آرام و هوش را زياد مي‌کند.

آدامس شوک
ورود اولين آدامس‌‌هايي که جنبه سرگرمي آن بالا بود از آدامس «شوک» شروع شد. يک آدامس جالب و طبيعي که مي‌توانستيد به وسيله آن همه را سر کار بگذاريد و با  اذيت کردنشان بخنديد.  آدامسي که با کشيدن يک عدد از آن شوک دست شخص را مي‌گيرد!

آدامس موزي
يک آدامس با پوشش زرد که روش نوشته Banana. 6 تا آدامس در بسته آن بود که مزه موز مي‌داد و آن‌قدرها قابليت باد کردن نداشت و بعد از اين‌که شيريني‌اش تمام مي‌شد کم‌کم سفت مي‌شد.

طوطي نشان
«سفيد‌کننده و کش‌دار، موقع خريد به مارک طوطي توجه فرماييد».  تبليغات آن زمان‌ها بر روي بسته اين آدامس بود و عکس يک طوطي به صورت سياه و سفيد بر روي آن نقش بسته بود.

آدامس‌هاي توپي
 از آدامس‌هاي محبوب دوران کودکي ما مي‌توان به آدامس‌هايي ملقب به «توپي» اشاره کرد. اين آدامس‌ها معمولا در بسته بندي‌هايي شامل 3 تا آدامس مثل توپ بودند، و ظاهر بسيار متفاوتي نسبت به ساير آدامس‌ها داشتند. تصور کنيد 3 تا آدامس گرد و رنگي (معمولا قرمز، سبز و زرد) و با طعم‌هاي مختلف، داخل يک بسته‌بندي روشن! اين آدامس‌ها توجه بچه‌ها را خيلي جلب مي‌کردند و به دليل همين ظاهر متفاوت خيلي هم طرفدار داشتند.

آدامس خرسي
يک آدامس نوستالوژيک که نشانه آن يک خرس سياه بود. آن‌قدر خوب باد مي‌شد که قابليت مسابقه گذاشتن را در باد شدن داشت. 2 رنگ زرد و قرمز داشت که وقتي لاي دندان مي‌رفت آن‌قدر نرم بود که کمي گير مي‌کرد و مجبور بودي با انگشت، با آدامس و دندان کلنجار بروي. خلاصه اين‌که اين آدامس هنوز وجود خارجي دارد و مي‌توانيد آن را تهيه کنيد.

آدامس آيدين
در سال 1324 بود که  2 برادر مهاجر شرکت «آيدين» را در شهر تبريز تأسيس و کار خود را با توليد آبنبات و تاف کره‌ا‌ آغاز کردند. در سال 1356 با به‌دست آوردن دانش فن لازم، آيدين به‌عنوان نام تجار شرکت انتخاب شد. از آن پس خطوط توليد جديد آدامس هم راه‌اندازي شد. اما چند سالي است که خط توليد آدامس از اين شرکت حذف شده است.

آدامس شيک
«شيک» مارکي است که نيازي به معرفي ندارد. همه طعم‌هاي مختلف و متعدد آدامس شيک مانند نعناع، اکاليپتوس، موز، هلو، توت فرنگي و... را مي‌شناسند. هنوز هم اين آدامس در هر نوع بقالي و فروشگاه خريد و فروش مي‌شود و با دادن يک بليت ناقابل اتوبوس مي‌توانيد بسته 5تايي آدامس شيک را بخريد يا به جاي پول خرد در کاسه‌تان بگذارند.

آدامس پرستو
از معروف‌ترين آدامس‌هاي قديمي آدامس «پرستو» بود. اين آدامس از قابليت بازي و سرگرمي بالايي برخوردار بود. شايد براي بسياري از نوجوانان امروزي ارزشمند بودن پوسته آدامس قابل درک نباشد اما پوسته‌هاي اين آدامس که عکس‌هاي فوتباليست‌ها را داشت براي خيلي‌ها به خصوص پسرهاي آن زمان گنجينه ارزشمندي بود.

آدامس لاويز
يک آدامس خارجي که کلي طرف‌دار داشت به‌خصوص بين جوان‌ها و دختر پسرها. آدامس «لاويز» آن‌قدر جذابيت داشت که به عنوان هديه رد و بدل مي‌شد و عکس‌ داخل اين آدامس را جمع‌آوري مي‌کردند. نوشته‌هاي داخل اين آدامس در واقع بخشي از ياداشت‌هايي بود که به صورت يادداشت‌هاي عاشقانه بين «کيم کازالي» و نامزدش «روبرتو» آغاز شد و بعد از ازدواج‌شان هم ادامه پيدا کرد. به خاطر کم‌رويي، کيم کاريکاتورهايي را که از خودشان دو تا مي‌کشيد به همراه نوشته‌هاي کوتاهي که زير آن‌ها مي‌نوشت زير بالش يا توي جيب روبرتو مي‌گذاشت، روبرتو هم تمام آن‌ها را نگه مي‌داشت؛ کاريکاتور‌هاي کيم براي اولين بار در سال ۱۹۷۰ در لس‌آنجلس تايمز منتشر شد و به سرعت قلب ميليون‌ها نفر را در سراسر جهان تسخير کرد. اين کتاب خيلي زود به يکي از پر طرفدارترين و مردمي‌ترين مجموعه‌هاي کاريکاتور تبديل شد.

تاتوي موقت با آدامس
آدامس‌هايي بودند که به نام آدامس خالکوبي معروف شده بودند، در و ديوار و مخصوصا دستشويي‌ها پر شده بود از اثرات اين آدامس‌ها! داخل اين آدامس‌هاي خارجي کاغذهايي بود که تصاويرشان مقداري آب دهان لازم داشت تا روي هرجايي نقش ببندد. يک جور خالکوبي رنگي که در نوع خودش بي‌نظير بود. با چند تومان پول کافي بود که دستت را مارک‌دار کني. محل نصب براي دخترها معمولا روي گونه و براي پسرها روي بازو بود!‌

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨