اين جويدني دوست‌ داشتني
بالاخره مصرف آدامس براي دندان مفيد است يا نه؟

اين جويدني دوست‌ داشتني

نویسنده :

زهرا سادات سعيدي

قديم‌ترها وقتي پسربچه‌ها آدامس مي‌خوردند، بزرگ‌تر‌ها به شوخي مي‌گفتند «آدامس نخور سبيل‌هات کج مي‌شن!» هر چند منشاء واقعي اين اظهارنظر قديمي معلوم نيست، اما کمابيش هميشه اين ابهام وجود دارد که آدامس خوردن ضرر دارد يا نه؟ تحت چه شرايطي اين کار به نفع ماست! با ما همراه باشيد تا درباره خدمت و خيانت آدامس بيشتر بدانيد.

جايگزيني براي مسواک
نمي‌خواستيم همين‌طوري يک سري اطلاعات درباره معايب و محاسن مصرف آدامس در اختيار شما قرار دهيم، مخصوصا حالا که با تبليغات زياد، ممکن است اسير محاسن آدامس شويم. براي همين رفتيم سراغ دو متخصص دندانپزشکي تا در اين‌باره نظر آن‌ها را جويا شويم. دکتر حسين‌پور و دکتر سلطاني در يک قرار مشترک با حوصله پذيراي ما بودند! تا آمديم صدا ضبط کنيم گفتند نه! گفتيم عکس، گفتند اصلا! دليل‌شان هم اين بود که نمي‌خواهند براي کارشان تبليغي شده باشد! مي‌گفتند ما که کاري نمي‌کنيم! حتما شما هم از خودتان مي‌پرسيد: ضبط صدا که تبليغ نيست! اما ما هم دليل ماجرا را کاملا نفهميديم. مستقيم برويم سراغ پاسخ‌هاي مشترک اين دو متخصص تا بفهميم بالاخره مصرف آدامس مفيد است يا نه!

آقاي دکتر بفرمائيد بالاخره جويدن آدامس خوب است يا بد؟
بزاق هرچه بيشتر در دهان بچرخد خاصيت ضدميکروبي بيشتري دارد و اين موضوع از پوسيدگي دهان جلوگيري مي‌کند. آدامس هم به چرخش و ترشح بيشتر بزاق در دهان کمک زيادي مي‌کند.

اين تنها فايده آدامس است؟
اولين نکته‌اي که به هضم بهتر غذاي ما کمک مي‌کند جويدن خوب و درست غذا است. بعد از خوردن، زماني که غذاها در مدت زيادي لاي دندان‌ها بمانند ميکروب‌ها روي آن‌ها جمع مي‌شوند و اسيدي توليد مي‌کنند که باعث ايجاد پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند، ولي قند مصنوعي داخل آدامس کاري مي‌کند که ph دهان بالا برود و از حالت اسيدي و ايجاد پوسيدگي در دندان‌ها جلوگيري شود. ضمنا اگر در مسافرت يا جايي هستيد که امکان مسواک زدن نداريد، بهترين گزينه در اين مواقع براي تميز کردن دندان‌هايتان آدامس است.

آقاي دکتر اين‌که همه‌اش شد محاسن آدامس، يعني هيچ عيبي ندارد؟
شيريني ابتداي جويدن آدامس (با قند مصنوعي موجود در آدامس که گفتيم فرق دارد)‌ باعث پوسيدگي دندان مي‌شود، بنابراين تا مي‌توانيد از آدامس بدون شکر استفاده کنيد. اين‌روزها نسبت به گذشته آدامس بدون قند در بازار بيشتر شده است.

حالا اين فوايدي که گفتيد براي همه يکسان است؟
همان قندي که ذکر خيرش بود براي دندان‌هاي بچه‌ها زياد مفيد نيست و حتي ضرر هم دارد. بماند که ممکن است با بي‌دقتي آدامس را قورت دهند و ضررهاي زيادي متوجه معده آن‌ها شود.

کمي از سقز بگوئيد؟
سقز ماده طبيعي است که از درخت گرفته مي‌شود و براي درمان معده و مشکل گوارشي موثر است تازه باعث شادابي لثه‌ها هم مي‌شود.

چاقي و لاغري
آدامس جويدن اشتهاي شما را کم مي‌کند و احساس گرسنگي‌تان را کاهش مي‌دهد. خب اين موضوع براي چاق‌ها خوب است چون از ادامه روند خوش ‌اشتهايي و خوردن مدام آن‌ها جلوگيري مي‌کند و براي افراد لاغر به‌خصوص کودکان در سن رشد اصلا خوب نيست چون جلوي اشتهاي آن‌ها را مي‌گيرد. اين کاهش اشتها بيشتر موقع استفاده از ميان وعده‌هاي غذايي نمود دارد.

آدامسي به خنکي کولر
ماده شيميايي به نام «فنتول» وجود دارد که به عنوان افزودني به بعضي از آدامس‌ها اضافه مي‌شود و با تأثير بر پرزهاي چشايي و سلول هاي بويايي، احساس خنکي خوشايندي را در مصرف کننده ايجاد کرده و از تشنگي فرد مي کاهد. البته باز هم همين حسن آدامس تبديل به يک عيب آن مي‌شود چون استفاده زياد از چنين آدامس‌هايي باعث مي‌شود به طور کاذبي از مصرف آب و ديگر نوشيدني‌ها خود داري کنيم.

آدامس قبل از جراحي
معمولا افرادي که قرار است جراحي شوند براي حفظ خونسردي خود، قبل از عمل آدامس مي‌جوند. محققين معتقدند که جويدن آدامس از سوي کساني ‌که قرار است براي عمل بيهوشي داشته باشند؛ بسيار خطرناک است و همين کار ممکن است باعث مسدود شدن ريه شود. بنابراين افرادي که قرار است مثلا جراحي لوزه داشته باشند، بايد از جويدن آدامس در روز جراحي خودداري کنند.

خدماتي براي خاله زنکي
جويدن آدامس (بدون افراط) عضلات دهان و زبان را تقويت و به شما کمک مي‌کند تا براي يک کنفرانس دانشگاهي يا صحبت تلفني با رفقا يا حتي مجلس سبزي پاک‌کني آماده‌تر شويد. البته همه مواردي که گفته شد براي خانم‌ها کاربرد دارد؛ چون بعضي و البته خيلي از آقايان فک‌هاي مناسبي دارند که نيازي به تقويت با آدامس ندارد.

آدامس به جاي دارو
البته اين يکي در کشور ما هنوز جا نيفتاده يا اصلا شروع نشده اما باز هم از خدمات ارزنده آدامس محسوب مي‌شود. يک تشکيلات دارويي در اروپا از آدامس‌‌ براي رساندن و جذب دارو در جريان درمان بيماران استفاده مي‌کند. ماجرا اين‌طوري است که خود آدامس چيز خاصي ندارد اما با جاي دادن مواد دارويي در ترکيبات محلول در آب و يا در ترکيبات محلول در چربي، مي‌توان اين داروها را خيلي سريع (در عرض 15-10 دقيقه) پس از شروع جويدن آدامس و يا به کندي (طي ساعت‌ها) به بدن فرد رساند. از اين داروها مي‌توان «فلورايد» براي درمان و کاهش پوسيدگي‌هاي دنداني، «کلرهگزيدين» که يک ضد‌عفوني کننده موضعي است، «نيکوتين» براي کاهش کشيدن سيگار، «آسپيرين» ضد درد و التهاب و... نام برد.

بي‌خوابي با آدامس
برخي از آدامس‌هاي خارجي موجود در بازار که بعضا نظارت درستي هم بر ورود آن‌ها نمي‌شود؛ حاوي «کافئين» (ماده تسکين دهنده موجود در قهوه) هستند که ممکن است باعث عوارضي مثل بي‌خوابي در مصرف کننده شوند.

با آدامس باهوش شويد
هر چند گمانه‌زني‌هاي زيادي درباره رابطه جويدن آدامس و بهبود حافظه و افزايش يادگيري کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد و کاملا اثبات نشده است، برخي محققان به همين مقدار از فوايد آدامس بسنده نکرده‌اند و معتقدند جويدن آدامس بخش جلوي شبکه کورتکس مغزي را فعال‌تر کرده و موجب پردازش بهتر اطلاعات مغز انسان مي‌شود.

گلوکز در آدامس
آدامس‌هايي که حاوي قندهاي طبيعي مثل «گلوکز» هستند، به رشد باکتري‌ها کمک کرده و خطر پوسيدگي دندان را افزايش مي‌دهند، اما آدامس‌هايي با شيرين کننده‌هاي مصنوعي، قابل استفاده ميکروب‌هاي دهان نبوده و خطري را براي افراد نخواهند داشت.
و ديگر خدمات اين موجود جويدني

جويدن آدامس در حين پياده‌روي از بازگشت اسيد معده به مري يا همان «ريفلاکس» جلوگيري مي‌کند. آدامس‌هاي خوب موجب کاهش احتمال خون‌ريزي لثه و تشکيل پلاک‌هاي دنداني مي‌شوند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
مینیمال

سعدیا گفتی که مهرش می‌رود از دل ولی مهر رفت و ماه آبان نیز آرامم نکرد*

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
فتوچاپ

فتوچاپ 513

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات