جنون شهرت يا عشق پول
درباره سلطان تردست‌هاي جهان و کارهاي عجيبش

جنون شهرت يا عشق پول

نویسنده :

مهدي حسيني

شعبده‌بازان و تردست‌هاي معدودي هستند که با کار خود به شهرت جهاني مي‌رسند. افرادي هم چون «ديويد کاپرفيلد» و يا «کريس آنجل» که توجه همگان را به سوي خود جلب کرده بودند. «ديويد بلين» نيز يکي از اين تردستان مرموز و ابهام‌آميز آمريکايي است که قصد دارد ميزان محدوديت‌هاي بدن انسان را با چند شبانه ‌روز گرسنه و تشنه ماندن يا معلق شدن در ميان زمين و آسمان و کارهايي از اين قبيل، مورد آزمايش قرار دهد. بلين تاکنون کارهاي عجيب و شگفت‌انگيز بسياري انجام داده و حيرت همگان را برانگيخته است ولي او نيز همچون تمام تردست‌ها و شعبده‌بازها کار خود را با برنامه‌هاي پيش پا افتاده و ساده آغاز کرد. او از 4سالگي به اين هنر روي آورد و از اواسط دهه نود آهسته آهسته به شهرت رسيد. ديويد بلين متولد 1973 در بروکلين واقع در شهر نيو يورک در آمريکا يک شعبده باز و ايفا کننده اعمال مخاطره ‌آميز و محيرالعقول است. او به عنوان يک جادوگر خياباني و انجام دهنده شعبده بازي از نزديک شناخته شده است و يکي از بهترين جادوگرهاي دنيا که در خيابان مهارت‌هاي خود را به نمايش مي‌گذارد از نمونه کارهاي او حرکت اجسام با قدرت تمرکز، شعبده بازي با کارت، غيب شدن و ناپديد کردن اشيا است. او شعبده بازي را از سن خيلي پايين شروع کرد و به روايتي مادر او مشوقش بود و او را وارد اين مسير کرد وقتي در سن 19 سالگي مادرش را از دست داد به مانهتن نقل مکان کرد جايي که ورق به نفع او برگشت. ديويد بلين اين کار را با حقه‌هاي کارت خطاي ادراک، در هوا شناور شدن و زنده کردن مگس‌هاي مرده آغاز کرد و در اين کار بسيار موفق بود و اين را مي‌شد از واکنش‌هاي مردم که از شدت ناباوري فرياد مي‌زدند و اشک مي‌ريختند فهميد. بعد‌ها او از يک تيم فيلم برداري کوچک براي ضبط زنده و مستقيم برنامه‌هايش در مقابل مردم استفاده کرد و همين کار او آغازي شد براي برنامه‌هاي تلويزيوني ويژه و استثنايي ديويد بلين.

زنده به گور شدن
بلين روز پنجم آوريل سال 1999 در برابر ديدگان تماشاچيان در جلوي ساختمان معروفي در نيويورک سيتي، درون يک تابوت شيشه‌اي قرار گرفت و مدت هفت روز در يک گودال خوابيد. روي اين تابوت، تابوت شيشه‌اي ديگري درست به همان اندازه قرار داشت که پر از آب شده بود. محفظه‌هاي خالي اطراف اين تابوت‌ها نيز با خاک پر شده بودند. مردم شبانه‌روز مي‌توانستند او را تماشا کنند. ديويد طبق برنامه روز 12 آوريل از تابوت خود بيرون آمد.

منجمد شده در زمان
ديويد بلين روز دوشنبه 27 نوامبر سال 2000 کار بدلکارانه جديدي به نام «منجمد شده در زمان» را انجام داد که به طور مستقيم از يک شبکه تلويزيوني پخش مي‌شد. بلين در يک جعبه شيشه‌اي پر از يخ که در ميدان تايمز در نيويورک گذاشته شده بود، قرار گرفت. دو لوله، هوا و آب مورد نياز را به بلين مي‌رساندند. او 61 ساعت و 40 دقيقه و 15 ثانيه در اين جعبه پر از يخ دوام آورد. اين جعبه بزرگ بر روي يک سکو قرار داده شده بود که زير آن خالي بود و بدين ترتيب همه مطمئن مي‌شدند که بلين در تمام اين مدت، درون يخ‌ها بوده است. پس از اين‌که بلين از جعبه يخ بيرون آورده شد به سرعت توسط اطرافيان به بيمارستان منتقل شد زيرا پزشکان مي‌ترسيدند او دچار شوک شده باشد.

بر فراز زمين
روز پنجم سپتامبر سال 2003 بلين 44 روز تمام درون يک جعبه شيشه‌اي که در ارتفاع 9 متري بر فراز پارک پاترفيلدز در ضلع جنوبي رودخانه تايمز در لندن قرار داشت، ماند. ابعاد اين جعبه 90210210 سانتيمتر بود و يک دوربين کوچک در گوشه‌اي از آن تعبيه شده بود تا تماشاگران بتوانند دقيقا ببينند او درون جعبه چه مي‌کند. در طول اين مدت عکس‌العمل‌هاي مختلفي از سوي مردم ديده مي‌شد. بعضي‌ها به سوي او تخم‌مرغ پرت مي‌کردند. بعضي برايش دست مي‌زدند و پنج نفر هم براي نشان دادن حمايت خود از بلين، تمام اين مدت را زير اين جعبه معلق زندگي کردند. بالاخره در روز 19 اکتبر، بلين در حالي که زير لب زمزمه مي‌کرد «همه شما را دوست دارم» از جعبه بيرون آمد و به سرعت به بيمارستان منتقل شد. او به شدت لاغر و نحيف شده بود و بعدها اعلام کرد در اين مدت 5/24 کيلوگرم وزن کم کرده است.

غرق شدن در آب
روز اول ماه مي‌ سال 2006 بلين به درون يک کره شيشه‌اي پر از آب به قطر 4/2 متر رفت. اين کره مقابل مرکز لينکلن در نيويورک قرار داده شده و لوله‌هايي براي ورود مواد غذايي و هوا در آن تعبيه شده بود. او در اين نمايش، علاوه بر قرار گرفتن در اين محفظه، رکورد نفس نکشيدن را هشت دقيقه و 58 ثانيه بهبود بخشيد. بلين بعد از يک هفته، وقتي مي‌خواست از کره بيرون بيايد بايد دستبندها و زنجيرهايي که به پاهايش بسته شده بود را باز مي‌کرد ولي با آخرين دستبند مشکل پيدا کرد و نتوانست آن را باز نمايد و بالاخره درست چند ثانيه قبل از بيهوشي در اثر نرسيدن هوا توسط غواصان حاضر در محل، نجات يافت. او پس از انجام اين عمليات، چند بار در بيمارستان بستري شد و موافقت کرد تا پزشکان درباره اثرات زير آب ماندن بر روي بدن او مطالعه کنند. طبق نظر پزشکان، پوست انگشتان دست و پاي او پس از يک هفته در آب ماندن از بين رفته و نارسايي کبد پيدا کرده بود.

ژيروسکوپ
روز يکشنبه نوزدهم نوامبر سال 2006 بلين اعلام کرد قصد دارد عمليات جديدي را اجرا کند. او به گزارشگران گفت مي‌‌خواهد در ارتفاع 12 متري روي زمين و بر روي يک ژيروسکوپ غول‌آسا قرار گيرد و با طناب به آن بسته شود. برنامه او اين بود که 16 ساعت پس از شروع چرخش ژيروسکوپ، خود را از طناب‌ها آزاد کند. لازم به ذکر است که اين ژيروسکوپ، هشت بار در دقيقه مي‌چرخيد. عمليات بلين روز 21 نوامبر سال 2006 شروع شد. او قبل از قرار گرفتن بر روي ژيروسکوپ گفت: «اين دفعه کارم برايم جالب است چون يک جور سرگرمي و بازي هم هست.» بلين پس از دو روز ماندن بر روي حلقه‌هاي بزرگ ژيروسکوپ، با باز کردن طناب‌ها خود را نجات داد و به پايين پريد و سپس به گفته حاضران در محل، لنگان لنگان به طرف يک تاکسي رفت و سوار آن شد. بلين که اين نمايش را براي جمع‌آوري کمک‌هاي خيريه انجام داده بود، به مناسبت پيروزي، به صد کودک يتيم و فقير هداياي 500 دلاري اهدا کرد.

سرگيجه
کار بعدي بلين «سرگيجه» نام داشت. او براي انجام اين عمل خاص، مدت‌ها در شهر لس‌آنجلس تمرين مي‌کرد و قرار بود روز 11 سپتامبر 2001 اين عمليات را انجام دهد ولي با بروز حادثه معروف 11 سپتامبر برنامه او به هم خورد و به ناچار به تعويق افتاد. بلين روز دوشنبه 22 مي‌ سال 2002 عمليات خود را در «بريانت پارک» واقع در شهر نيويورک انجام داد. در اين نمايش يک جرثقيل بلين را به بالاي يک ستون نود فوتي که 22 اينچ پهنا داشت، قرار داد. او دقيقا 34 ساعت و 23 دقيقه بدون آب و غذا يا چيزي که به آن تکيه بدهد، بر روي ستون ايستاد. بالاخره وقتي زانوهايش ديگر طاقت ايستادن نداشت بر روي جعبه‌هاي مقوايي (به ارتفاع 7/3 متر) که براي همين منظور در کنار ستون قرار داده شده بود، پريد.

نظرات کاربران
کد امنیتی