امام؛ در چارچوبي بدون چهار، بدون ضلع!

امام؛ در چارچوبي بدون چهار، بدون ضلع!

نویسنده :

سيد سجاد طلوع هاشمي

از ديگر نوشته‌هاي اطراف اين مطلب مشخص است که موضوع و شخص اول اين نوشته حول چه کسي است. از حجم و ظاهرش هم معلوم است که با مطلبي عميق و سنگين روبه‌رو نيستيد و چه بسا اين خط به خط‌هاي زير را هر سال خوانده و همه را از حفظ باشيد! اما خب مرور و يا حتي رو خواني نوشته‌هاي زير کاملا بي‌ضرر است، تضمين مي‌کنيم!

اين عدد يعني سالي که حضرت امام به دنيا آمدند. البته گويا در شناسنامه اين عدد را 2سال کوچک‌تر گرفته‌اند و شده است 1281هجري شمسي. حکمتش را حداقل ما يکي که نمي‌دانيم، در ضمن آن عدد اصلي هم به حساب شايعه سازي ما نگذاريد! بلکه بر اساس گفته‌هاي خود ايشان است.

2 بهمن اين سال برابر بود با تحريم رفراندوم غير قانون و قلاب شاه از سو حضرت امام خمين. يک چيزي را مي‌دانيد، حداقل فايده دانستن اين عدد و رقم‌ها اين است که ذهن محاسبه‌گر شروع مي‌کند به حساب سن ازدواج امام، سن بدست گرفتن رهبري مردم ايران، سن وفات و خيلي چيزهاي ديگر. آن وقت، وقتي است که ذهن محاسبه‌گر به مقايسه‌گر تبديل مي‌شود و با خودش شروع مي‌کند به حساب و کتاب يک سري چيزهايي ميان خودش، امام و ديگران و...

در 4 آبانش، سخنران کوبنده حضرت امام است به مناسبت طرح کاپيتولاسيون و در ادامه...

دقيقا 9 روز پس از سخنراني درباره طرح کاپيتولاسيون، امام بازداشت و به ترکيه تبعيد مي‌شود. براي اطلاع بيشتر، رجوع کنيد به همان عکس معروفي که امام را شبانه بوسيله يک خودروي فولکس از درب خانه بازداشت مي‌کنند!

اين يکي عدد حجيم هم مربوط به يافته‌هاي جستجوگر گوگل از عکس امام خميني است، البته با همين عبارت «امام خميني»

اين عدد از يک جستجوي اينترنتي بدست آمده است. جستجوي نام آيتا... ‌خميني با زبان انگليسي، گوگل اين تعداد مورد را براي شما پيدا مي‌کند! اين مقدار عدد کوچکي است براي اثبات جهاني شدن انقلاب ايران اما وجود گروه شيعياني با نام «خمينيون» در نيجريه، وجود جنبش حزبا... لبنان، تاثيرات عميق در کشورهاي خليج فارس و خاورميانه، به ويژه عراق، افغانستان و لبنان، حتي سکولاريزم حاکم بر ترکيه در دهه 1980 نيز نتوانست اذهان مردم مسلمان اين کشور را از درآميختن با پيام انقلاب اسلامي بازدارد. ظهور احزاب اسلامگرا در ترکيه و گرايش چشمگير مردم مسلمان اين کشور به احزاب مذکور، مويد اين ديدگاه است که پيروزي انقلاب اسلامي درايران تاثيرات بسزايي در منطقه و جهان داشته است.

عدد تخمين زده شده توسط سايت‌هاي خارجي براي تعداد شرکت کنندگان در مراسم تشييع پيکر امام خميني. در اين رده‌بندي، اين مراسم از لحاظ تعداد جمعيت شرکت کنندگان در رتبه دوم قرار دارد.

اين عدد دو مليون و هشتصد و هشتاد هزار که حتما وسط شمارش اين سال‌ها براي‌تان سرشار از تعجب است، مربوط به وقتي مي‌باشد که نام «آيت‌ا... خميني» را در گوگل جستجو مي‌کنيد، و نتيجه‌اش مي‌شود اين تعداد يافته!

با سن شناسنامه‌اي امام مي‌شود 27 و با آن يکي سن مي‌شود 25. يعني سني که امام از خانم ثقفي «بله» را گرفتند. که داستان اين «بله» گرفتن هم در نوع خودش جالب است، اما خودتان زحمت خواندش را در جاي ديگر بکشيد! و به نقل از دختر امام: «آقا احترام زيادي براي خانم قائل بودند. به ياد دارم يک بار بعد از ازدواج به منزل آن‌ها رفتيم. کسي که در منزل کمک مي‌کرد آن روز بعد از تهيه غذا به جهت کاري که داشت بيرون منزل رفت و خانم غذا را کشيدند و ما دخترها نيز سفره گذاشتيم. بعد از صرف غذا ما (دخترها) مشغول صحبت شديم و خانم براي شستن ظرف‌ها لب حوض رفت، در اين هنگام آقا که داشتند از ايوان رد مي‌شدند رفتند و دست خانم را گرفتند و گفتند: اين کار شما نيست و به ما سه دختر رو کردند و گفتند مادرتان را بلند کردم که ظرف نشويد شما بلند شويد و ظرف‌ها را بشوييد.»

15 خرداد؛ دستگير شبانه حضرت امام خمين. قيام تاريخ ملت ايران در اعتراض به اين دستگيري و خلاصه اين تاريخ مي‌شود سرآغاز شمارش معکوس رژيم شاه.

در مهر ماه اين سال، انتقال امام خمين از ترکيه به عراق است. «امام هر شب در ساعت خاصي به حرم حضرت علي (عليه السلام) مشرف مي‌شد و زيارت جامعه کبيره را مي‌خواند و به قدري دقيق بود که کاسب‌هاي محل مي‌گفتند ما ساعت‌مان را با رفت و آمد آقا روح‌ا... تنظيم مي‌کنيم! او به قدري مقيد به اين زيارت بود که شبي مريض بود و حاج احمد آقا به او گفت: شما به مردم مي‌گوييد از راه دور هم مي‌شود زيارت کرد، حالا امشب که مريض هستيد خودتان از دور زيارت کنيد و از بالاي منزل نيز حرم ديده مي‌شود. امام فرمود: مرا از اين افکار عوامانه‌ام دور نکن...» تقريبا همه‌مان از خادمان حضرت امام، فقط «حاج عيسي» را مي‌شناسيم، اما نقل و قول قبلي، از «حاج ابراهيم کبير» فردي از اهالي منطقه باميان افغانستان که در نجف خدمتگزار خانواده حضرت امام بوده است.

جالب است که از تعداد آثار امام خميني، آمار دقيقي وجود ندارد! در سايتي اين آثار را تا 5 اثر شمارش کرده است و در سايت ديگري تا 62 مورد! تفسير سوره حمد، آداب الصلوة، ولايت فقيه، صحيفه امام و شرح دعاي سحر از معروف‌ترين آثار تاليف شده توسط امام خميني مي‌باشد. البته بيشتر آن موارد ديگر از آثار حضرت امام يا به زبان عربي است و يا حاشيه‌نويسي بر متون فقي، فلسفي و اخلاقي.

شايد به توان امام خميني را تنها رهبري دانست که همزمان چهار حوزه فلسفه، فقه، عرفان و سياست را باهم در شيوه رهبري‌اش آميخته است.

14خرداد، روح خدا براي هميشه به خدا پيوست.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

یازده سالگی‌ها

٩٦/٠٩/١٣
جارچی

جارچی 515

٩٦/٠٩/١٦
جواد طوسی، منتقد سینما از قاتل اهلی، مسعود کیمیایی و اتمسفر دنیای متفاوت او می‌گوید

کیمیایی به معنای واقعی کلمه یک فیلم‌ساز مولف است

٩٦/٠٩/١٦
چهره هفته

ورود آقايان ممنوع!

٩٦/٠٩/١٦
تلگجیم

تلگجیم 515

٩٦/٠٩/١٦
آنتن

این شماره؛ جیم ننویسان!

٩٦/٠٩/١٦
بهترین بازی های سال 2017 امشب معرفی می شوند

The Game Awards

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت موافق

چرا هنوز از سینمای کیمیایی لذت می‌برم؟

٩٦/٠٩/١٦
به بهانه قرعه سخت تیم‌ ملی‌مان در جام‌جهانی روسیه، درباره تیم‌هایی نوشتیم که در ۵ دوره‌ گذشته این جام ش

زندگی در گروه مرگ

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

نکند موکت‌پوش باشد؟!

٩٦/٠٩/١٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 515

٩٦/٠٩/١٦
روایت هایی درباره وقف های کوچکی که فراموش می کنیم

بخشندگی به توان بی‌نهایت

٩٦/٠٩/١٦
قرعه سخت ایران در جام جهانی 2018 بازی‌های تدارکاتی خوبی می‌خواهد که باید دید فدراسیون از پس آن بر می‌آید ی

تنگه جبل الطارق!

٩٦/٠٩/١٦
درباره ویژگی‌های سینمای مسعود کیمیایی با بررسی کوتاه 50 سال فعالیتش در سینما

دیروز و امروز رئیس

٩٦/٠٩/١٦
اکران «قاتل اهلی» بار دیگر این سوال را مطرح می‌کند که واقعا چرا مسعود کیمیایی با دوران اوج خود فاصله دارد

بی کیمیایی

٩٦/٠٩/١٦
درباره «زیر نور کم» مجموعه کامل داستان‌های کوتاه مصطفی مستور

چند روایت معتبر تکراری

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

یازده سال، جیم، جوانی و سینما

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

دوباره سلام

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

ممنون پیرمرد

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت مخالف

قتل در حمام نمره!

٩٦/٠٩/١٦
تبلیغات