خودخواهي بد درديه!

خودخواهي بد درديه!

نویسنده :

 وجيهه محمدپور مقدم

اين که من دوست دارم را بايد بخوانيد، آن چيزي که من مي‌خواهم را بايد بخوريم، در مورد آن چيزي که من مي‌گويم بايد صحبت کنيم، هر وقت من خواستم بايد برويم بيرون، هر چي من گفتم بايد بپوشيم، هر جور که من مي‌گويم بايد انتخاب کنيد، کارهاي من را بايد اول انجام دهيم و... همه اين‌ها نمونه‌هاي کوچکي از خواسته‌هاي خودخواهانه يک آدم است و خدا نکند آدم گير آدم‌‌هاي خودخواه بيفتد آن وقت است که بدبخت مي‌شود و چنان حالت را مي‌گيرند که حالش را ببري! و چنان تمام علائق و خواسته‌هايت را زير پا له مي‌کنند که توي تاريخ بايد ثبت شود! احتمالا شما يا خودتان آدم خودخواهي هستيد يا با آدم‌هاي خودخواه زيادي برخورد کرده‌ايد در هر دو صورت از اين موضوع رنج مي‌بريد اما وقتي خودتان خودخواه باشيد وضع وخيم‌تر است، چون بيشتر به شما آسيب مي‌زند و مي‌تواند اوضاع و احوال‌تان را خراب کند!

خودخواهي بد درديه!
شايد خيلي‌ها از نظر خودشان اصلا آدم خودخواهي نباشند؛ تازه خيلي هم آدم‌هاي خوبي به نظر مي‌رسند و اصلا به ذهن‌شان هم خطور نکند که جزو دسته خودخواهان به حساب مي‌آيند؛ چون خيلي از کارهاي‌شان را خودخواهي نمي‌دانند و کاملا طبيعي فرض مي‌کنند! اين جور آدم‌ها به گفته روان‌شناسان مشکلات‌شان ريشه خانوادگي دارد يعني وقتي دوران کودکي هميشه حرف حرف والدين عزيزشان بوده و خبري از احترام به حقوق ديگران، احترام به احساسات و خواسته‌هاي اطرافيان وجود نداشته معلوم است که از همان زمان ياد مي‌گيرند که خودخواه باشند، چون طوري با آن‌ها رفتار شده که ناخودآگاه خودخواهي‌شان گل مي‌کند يعني مثلا وقتي کودک بودند و ماشين يا عروسک‌شان را به دوستان‌شان نمي‌دادند آن را به زور از او مي‌گرفتند و به ديگران مي‌دادند که با اين کار فاتحه هر چي توجه به خواسته‌ها و علائق ديگران را در ذهن بچه مي‌خواندند!! و يا هميشه بچه را تشويق مي‌کردند اول خودش بعد ديگران! و در عوض اين کارها اگر يک کم ارزش‌هاي زندگي جمعي مثل گذشت، خيرخواهي و نيکوکاري را به آن ها آموزش مي‌دادند الان وضع‌شان بهتر بود. اما وقتي خانواده‌ها اولين چيزي که به بچه‌ها ياد مي‌دهند اين است که هميشه به فکر خود و منافع خودشان باشند معلوم است که سازگاري با محيط و اطرافيان‌شان را عمرا ياد نمي‌گيرند و هميشه مرغ براي آن‌ها يک پا دارد و حرف درست حرف آن‌هاست و... آن وقت اثرش مي‌شود اين که اصلا رفتار خود را خودخواهانه نمي‌دانند و آن را کاملا طبيعي مي‌دانند و به همين دليل تلاشي هم براي تغيير خود نمي‌کنند.

خداحافظ رفيق!
خودخواهي و خودخواه بودن درست است که اطرافيان‌مان را آزار مي‌دهد اما اول از همه براي خودمان بد تمام مي‌شود وقتي ما همه چيز را براي خودمان بخواهيم و نظر خودمان ملاک تمام زندگي‌مان شود خيلي چيزها را از دست مي‌دهيم اين‌ها قسمتي از تمام اتفاقاتي است که مي‌تواند براي ما گران تمام شود:

از دست دادن دوستان
فکر کنيد خانواده و دوستان‌تان هميشه مجبور شوند آن چيزي که شما مي‌خواهيد بشوند مثلا همان فيلمي را ببينيد که سليقه شما است يا همان زماني برويد بيرون که شما تمايل داريد توجه به خواسته‌هاي شما خيلي طول بکشد يک سال است چون بعد از مدتي اطرافيان‌تان نمي‌توانند رفتارهاي خودخواهانه شما را تحمل کنند و کم کم خسته مي‌شوند و بعد از شما متنفر مي‌شوند و بعدتر کلا رابطه‌شان را با شما قطع مي‌کنند.

محروم شدن از محبت‌ها
دو تا جامدادي خريده‌ايد جامدادي قشنگ‌تر را بر مي‌داريد براي خودتان و هر چه قدر دوست‌تان اصرار کند که آن را مي‌خواهد شما توجهي نمي‌کنيد شبکه 3 فينال جام جهاني است و برادرتان عاشق فوتبال از راه که مي‌آييد مي‌زنيد شبکه يک تا سريال کلانتر را ببينيد. صداي موسيقي‌تان را توي محل کار بلند کرده‌ايد چون آن را دوست داريد در حالي همکارتان از آن حالش بد مي‌شود و... وقتي شما نتوانيد احساسات و علائق ديگران را درک کنيد و يک کم از خودتان گذشت و محبت در نکنيد اطرافيان شما هم ديگر حس ابراز محبت و علاقه به شما را از دست مي‌دهند و دل‌هاي‌تان از هم دور مي‌شود.

ايجاد خشم و کينه توزي
وقتي هي من من مي‌کنيد و نمي‌گذاريد بقيه هم نظر بدهند خشم ديگران را نسبت به خودتان تحريک کرده‌ايد. در مواقعي که خودخواهي شما اجازه نمي‌دهد دوستان، همکاران يا خانواده‌تان نظرشان را مطرح کنند نسبت به شما خشمگين و ناراحت مي‌شوند و معمولا چون اين احساس خشم را مطرح نمي‌کنند باعث ايجاد کينه و کدورت نسبت به شما مي‌شود آن وقت اصلا دوست‌تان ندارند! (چرا ناراحت مي‌شويد هميني که هست)

انزوا و تنهايي
فکر کنيد قرار است برويد بيرون قبل از اين که بقيه نظر بدهند شما اصرار داريد فلان کافي شاپ برويد رسيده‌ايد آن‌جا و گير داده‌ايد که فلان قهوه را بخوريد آمده‌ايد بيرون پاپيچ شده‌ايد که همه برويد سينما بعد انتظار داريد دوستان‌تان اول روي تحقيق شما کار کنند و... خلاصه اگر ول‌تان کنند به امان خدا دوست داريد همه روزهاي هفته را براي ديگران برنامه‌ريزي ‌کنيد تا مطابق ميل‌تان رفتار کنند و البته به نفع شما! بعد از اين که دوست‌تان را از دست بدهيد اولين اتفاق بدي که براي‌تان مي‌افتد تنهايي و انزوا است که باعث ترس و وحشت شما مي‌شود. (خب حق بدهيد ملت تا کي مي‌توانند به نظر شما و براي شما کار کنند.)

چند تمرين تا آدم شدن
حالا که سرتان خورده به سنگ و به اين نتيجه رسيده‌ايد که خودخواهي چه بلاهايي سرتان مي‌آورد بهتر است کمي تمرين کنيد تا اين خودخواه بودن را از سرتان بيندازيد ما هم چند تمرين پيشنهادي براي‌تان داريم که فکر مي‌کنيم کارساز است حداقل روي بچه‌هاي جيم که بوده است!

تمرين اول
اول از همه دقيق شويد توي رفتارهاي‌تان و ببينيد چه رفتارهايي اطرافيان‌تان را اذيت مي‌کند و آن‌ها را به چه کارهايي مجبور کرده‌ايد که دوست نداشته‌اند اين رفتارها همان مصاديق خودخواهي‌هاي شما است شما در تمرين اول بايد رفتارهاي خودخواهانه‌تان را شناسايي کنيد تا بعد بتوانيد برطرفش کنيد.

تمرين دوم
از خانواده‌تان شروع کنيد از همين امروز هر بار که خواستيد کسي را به زور به کاري وادار کنيد بي خيال شويد يعني تغيير موضع دهيد مثلا اگر داريد اصرار مي‌کنيد که شبکه مورد علاقه شما را نگاه کنند يا با خودتان بگوييد مي‌خواهيد يک تجربه جديد داشته باشيد مثلا اين بار شما فوتبال ببينيد يا اگر دوست نداريد کلا تلويزيون را بگذاريد کنار و برويد سراغ يک کار ديگري مثلا کتاب خواندن يا اگر اصرار داريد همه غذاي مورد علاقه شما را بخورند کوتاه بياييد و با خودتان بگوييد خوردن يک غذاي خاص خيلي مساله مهمي نيست اما در کنار هم آرام و شاد بودن کار مهمي است و غذا يک بهانه کوچک است وقتي موضوع مورد خودخواهي را براي خودتان کوچک کنيد ديگر روي آن اصراري نداريد.

تمرين سوم
آدم‌هايي که خودخواه هستند کمتر به ديگران کمک مي‌کنند براي اين که اين رفتارتان را ترک کنيد برويد توي فاز کمک کردن به ديگران به خودتان قول دهيد در جمع‌هاي خانوادگي يا دوستانه هر دفعه يک کار خيرخواهانه انجام دهيد امروز برويد ظرف هاي ناهار را بشوييد فردا به جاي پدرتان نان بخريد پس فردا به دوست‌تان در درس‌هايش کمک کنيد و... اين کارها حس همکاري و همدلي در شما ايجاد مي‌کند که خودخواهي را فراموش مي‌کنيد تازه عزت نفس تان را هم بالا مي‌برد.

تمرين چهام
براي آخرين تمرين بهتر است بيشتر با آدم‌هايي که رفتارهاي ملايمتر و صبورانه‌تري دارند رفت و آمد کنيد و يا با آن‌ها دوست شويد کساني که مقابل خودخواهي يعني گذشت و بزرگواري و افتادگي هستند رفتار اين آدم ها حتما در شما تاثير مي‌گذارد و با گذشت زمان خودتان کمرنگ و توجه به ديگران درون تان پررنگ‌تر مي‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤